Yöneticilik Özellikleri

Yöneticilik özellikleri nelerdir, başarılı yöneticiler ne gibi özelliklere  sahiptir ? Yöneticilik hakkında en çok merak edilen sorulardan bazılarını sizler için bu yazımızda cevapladık.

Belirli birtakım amaçlara ulaşabilmek için bir grup insan ile işbirliği ve beraberlik sağlayarak onları kendilerinden beklenen davranışlarda bulunmaları için teşvik eden yetkili kişiler yönetici olarak tanımlanmaktadır. Yöneticiler literatürde; yönetme gücünü elinde bulunduran kişi, bir kuruluşta yönetim görevini üstlenen kişi olarak nitelendirilmektedir. Yönetici, birtakım yetkilerle çalışır, kendinden üst kişilere karşı sorumlu olur.

Yöneticiler, sorumlu oldukları kurumun ya da kuruluşun faaliyetlerinin planlanması, çalışanların birliğinin sağlanması, motive edilmesi ve aralarındaki koordinasyonun sağlanması ve faaliyetlerinin denetlenmesi gibi konularda yetki sahibidir. Ancak yöneticiler bu yetkilerini gerektiği biçimde kullanıp kullanmadıkları konusunda da kendilerinden üst makamlara karşı sorumludurlar. Bu yüzden yöneticiler sahip oldukları yetkileri sorumlu oldukları işletmenin lehine olacak şekilde kullanmalıdırlar.

Yöneticilik Özellikleri

Bahsettiğimiz tanımlardan da anlaşılabileceği gibi yöneticilik yapabilmek kolay değildir. Yöneticiler, sahip oldukları yetkileri etkin biçimde kullanmayı bilmelidirler. Bunun için de yöneticiler belli başlı önemli özelliklere sahip olmalıdırlar. Şimdi gelin bu özelliklere birlikte göz atalım…

Yöneticilerde Bulunması Gereken Özellikler

Profesyonel yöneticiler her ne kadar belirli bir ücret karşılığında çalışıyorlarsa da, verdikleri kararlar, işletmenin sahiplerinin, hissedarlarının ne kadar kar payı alacaklarından, tüketicilerin ne fiyat ödeyeceğine, çalışanların ne miktar gelir elde edeceklerine ve üretim miktarı ile istihdam seviyesinin hem kendi işletmeleri için, hem genel ekonomi için ne miktar olacağına kadar geniş bir alanı kapsamaktadır. Buna ek olarak kişilik özellikleri, eğitimlerinin ve amaçlarının değişik olması nedeniyle profesyonel yöneticiler, belirli olaylara karşı diğer, yöneticilerle aynı tepkiyi göstermeyeceklerdir.  Bir profesyonel olarak yöneticinin başarısı işletmeyi amaçlarına ulaştırması ile ölçülmektedir. Yöneticiler bu sorumluluklarını etkin biçimde gerçekleştirebilmek için bazı özelliklere sahip olmalıdırlar. Yöneticiler, yeniliklere daima açık olan kişiler olmalıdırlar. Çünkü devamlı değişen çevre koşulları kendisini yenilemek zorundadırlar. Yönetici, vizyon ve misyon oluşturan kişidir. Geleceği öngörebilme yeteneğine sahiptir. Yöneticiler sürekli yeni bilgiler edinmeye çalışmalıdırlar.

İyi yöneticiler, mücadeleyi severler. Çalışkan ve girişimci kişiliğe sahiptirler. Organizasyonu başarıya ulaştırabilme gücüne sahip kişilerdir. Bu yüzden iyi bir yönetici olmak istiyorsanız, mücadeleyi sevmeli ve başarı için sürekli çaba göstermelisiniz. Ayrıca yöneticiler motive edici bir güce sahiptirler. İşletme içerisinde faaliyet gösteren her çalışanı teşvik edebilme ve motive edebilme yetkinliğine sahiptirler. Yöneticiler, aynı zamanda bir rol model olduklarından, işletme içerisindeki çalışanlara örnek olacak şekilde davranışlardar bulunurlar. Açık ve tutarlı davranışlar sergilerler ve sözleri ile davranışları uyum içerisindedir.

Yöneticiler başarılı olabilmek için, güçlü ve zayıf yönlerini iyi bilmelidirler. Hatalarından ders çıkarmadırlar. Profesyonel yöneticiler, piyasadaki gelişmeleri ve trendi takip etmelidirler. Tüketicinin ihtiyaçlarındaki değişme ve gelişmeleri analiz edebilme yeteneğine sahiptirler. Yöneticiler, değişen şartlara kolayca uyum gösterebilme esnekliğine sahiptir. Yöneticiler, takım ruhu felsefesine inanırlarlar. Başarının tüm çalışanlarına ait olduğuna inanırlar. Bu yüzden yöneticiler, ” ben ” değil, ” biz” felsefesine inanırlar. İyi birer yönetici olmak istiyorsanız, bu yöneticilik özellikleri oldukça önemlidir.

Yöneticilerin kendisi için yeterli bir başarı seviyesi yoktur ve yaptığı iş bir çeşit açık uçlu iştir. Eğer sizde yönetici olmak istiyorsanız ya da bu alanda bilgi sahibi olmak istiyorsanız Liderlik Okulu olarak sizler için hazırladığımız yöneticilik eğitimine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. Online olarak hazırlanmış bu eğitimimiz sayesinde bulunduğunuz her yerden bu eğitime katılabilirsiniz. Üstelik eğitimi tamamladıktan sonra sizlere uluslararası geçerliliği bulunan sertifikalar verilecektir. Sertifika ve eğitim hakkında bilgi almak ya da eğitimi satın almak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Yöneticilik Eğitimi