Yöneticilik nasıl yapılır

Yöneticilik Nasıl Yapılır?

Yönetici, idare eden, yöneten kişidir. Bir şirket veya birimdeki işleyişten sorumludur. Mal veya hizmet üretimi için üretim elemanlarını bir araya getirir ve mevcut hedefler doğrultusunda işletmeyi çalıştırır. Bu görev tanımı, yöneticinin bir şirket açısından ne kadar önemli bir pozisyonda bulunduğunu ortaya koymaktadır. Ancak işlerin bir şekilde yürütülüyor olması sizi iyi bir yönetici yapmaz. Peki yöneticilik nasıl yapılır?

Yönetici denildiğinde, halen çoğu insanın aklına ilk olarak olumsuz örnekler gelmektedir. Yönetici birçoklarının kafasında genelde emredici, sert, empati yeteneğinden yoksun, anlayışsız, çalışanların enerjisini emen bir figür olarak canlanır. Aslında bu örneklerin hepsi kötü yöneticiyi tanımlar.

Bunun sebebi gerek akademik hayatlarımızda gerekse çalışma hayatında yöneticilik kavramının iyi anlaşılmamasından kaynaklanmaktadır. Yöneticiliğin öğretilmemesi, öğrenilmemesi ve bir yöneticinin kendini daha iyi hale getirmeye ihtiyaç duymaması, “yöneticilik” kavramının özellikle çalışanlar açısından olumsuz algılanmasına neden olmaktadır.

Ancak günümüzde artık yöneticiler de kendini geliştirmeye odaklanıyor. Yöneticiler veya yönetici olmayı hedefleyenler, kişisel gelişimlerine ve bu yolda alacakları eğitimlere önem verdikçe, olumsuz yönetici algısı kırılmaya ve daha iyi yöneticilere sahip şirketler de çok daha efektif çalışmaya başladı.

İyi bir yöneticinin özellikleri 

İyi bir yönetici birçok önemli özelliği de bünyesinde barındırabilmelidir. Mesela, sorumluluk almayı bilmelidir. Yöneticilerin iletişim becerileri güçlü olmalıdır. Özgüveni yüksek olmalıdır. Empati kurabilmelidir. Personelini anlamak için çaba sarf etmeli, astlarının yaşadığı kişisel sorunlara karşı duyarlı olmalı ve yaşanan herhangi bir sorun olduğunda çözümün bir parçası olmalıdır. Empati yeteneği gelişmiş bir yönetici, personelini motive edecek ve bu da verimli bir çalışma ortamı yaratacaktır. Personelini dinlemeli, yapılan çalışmalara hâkim olmalıdır. İyi bir yönetici hem personelini hem de kendisini motive edebilmelidir. Zira başkalarını motive etmek ancak motivasyonu yüksek kişilerin yapabileceği bir iştir.

Çalışanlar yöneticilerine güvenmek ister. Bu nedenle iyi bir yönetici dürüst ve adil olmalıdır. Yöneticisine güvenen personel işine dört elle sarılacaktır.

Sorunlar karşısında sükûneti koruyabilen yöneticiler iş ortamında huzuru da sağlarlar.

Bir yönetici hangi eğitimleri almalı?

Her işte ve her pozisyonda olduğu gibi yöneticilikte de kişi daha iyiye ancak kendini geliştirerek ulaşabilir. İyi bir yönetici olmak için en başta kişi, hem kendisini hem de şirketini daha iyiye taşıma isteğine sahip olmalıdır. Bu isteği hedefe dönüştürebilen ve harekete geçen yönetici veya yönetici adayı, başarının kapısını aralar.

Daha iyiye ulaşmak için eğitim en etkili yöntemdir. Bugün birçok özel kurum yöneticilere yönelik çeşitli eğitim programları sunmaktadır. Ve son yıllarda bu eğitim programlarından faydalanan kişi sayısı artış göstermektedir. Bu da ülkemizde çalışma hayatının geleceği bakımından sevindirici bir gelişmedir.

Yöneticilik eğitimleri sadece yönetici pozisyonunda olanlara hitap etmez. Yönetici olmayı hedefleyenler ve kendi işini kurmak isteyen kişiler de bu eğitimlerden faydalanabilir.

Yöneticilik Nasıl Yapılır?

Yöneticilik eğitimleri, yöneticilik nasıl yapılır, nasıl daha iyi bir yönetici olunur, şirkette verimliliği artırmak için neler yapılabilir gibi sorulara yanıt verir. Bu eğitimler kişiyi geliştirir, yeni teknikler öğretir, onu daha donanımlı hale getirerek sadece yöneticiye değil çalışanlara ve şirketlere de fayda sağlar.

Liderlik Okulu, katılımcıları için Türkiye’nin en kapsamlı yöneticilik eğitimlerini sunmaktadır. İyi bir yöneticinin ihtiyaç duyacağı tüm bilgileri içeren eğitimler aynı zamanda liderlik vasıflarının kazandırılmasını sağlamaktadır. Eğitim programına kişisel gelişime yönelik derslerin dâhil edilmesi ile katılımcılara çok zengin bir ders içeriği sunulmaktadır. Eğitim programını bitiren katılımcılar ayrıca uluslararası sertifikaların da sahibi olmaktadır.

İyi bir yönetici ve lider olmayı hedefleyen herkesi Liderlik Akademisi’ne bekliyoruz.

Hemen Yöneticilik Akademisini İncelemek İçin Tıklayınız.

0
Eğitim Sepeti
  • No products in the cart.