Yöneticilik Eğitimi Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Yöneticilik Eğitimi Nedir?

En küçüğünden en büyüğüne, en basitinden en karmaşığına kadar tüm organizasyonlar için hayati fonksiyonların başında yönetim gelir. İyi yönetilmeyen organizasyonlar er ya da geç başarısızlığa mahkumdur. Yönetim işinin doğru, etkin ve iyi şekilde yapılması bu bakımdan büyük önem taşır. Siz de organizasyonunuz için vazgeçilmez bir yönetici olmayı hedefliyorsanız, bilgi ve donanım yönünden kendinizi sürekli olarak geliştirmelisiniz. Yöneticilik eğitimi alarak işe başlayabilirsiniz.

Yöneticilik eğitimi, bu alandaki becerilerinizi geliştirmenize ve yeni beceriler kazanmanıza yardımcı olan özel programlardır. Bugün piyasada temel yöneticilik eğitimi, etkin yöneticilik eğitimi, profesyonel yöneticilik eğitimi gibi farklı isim ve seviyelerde kurs programları bulabilirsiniz.

Kursların içeriklerini, fiyatlarını, eğitim modellerini ve sertifika imkanlarını merak ediyorsanız, yazımızı okumaya devam edin.

Yazıya devam etmeden önce arzu ederseniz Liderlik Okulu olarak hazırladığımız örgün (Yüz yüze) Liderlik ve Yöneticilik Business Acadewy programını inceleyebilir ya da Online olarak şimdi başlayabileceğiniz Yöneticilik Akademisi programını inceleyebilirsiniz.

Yöneticilik Eğitimleri Neler Sunar?

Yöneticilik eğitimleri hakkında yukarıda çok kısa olarak yaptığımız tanımı biraz açalım ve bu konuyu merak eden okurlarımızı aydınlatalım.

Yöneticilik eğitimleri, hem yönetim kuramları ve yaklaşımlarını detaylı olarak öğrenebileceğiniz hem de bir yöneticide olması gereken vasıfların neler olduğu ve bu vasıfları kazanmak için ne yapmanız gerektiği konusunda size yol gösteren programlardır. Türkiye’de yöneticilik eğitimi veren birçok kurum vardır ancak programların içerikleri değişkenlik gösterebilir.

Günümüzde yönetim şekilleri ve yöneticilik anlayışı, modern hayatın gereklerine ve teknolojideki gelişmelere paralel olarak büyük bir değişim geçirdi. Eskiden olduğu gibi, klasik bir bakış açısı ile herkes verilen işi yapsın, mevcut işler sorunsuz yürüsün de gerisi önemli değil tarzında yaklaşımlar artık yerini daha dinamik, vizyoner, katılımcı ve çok yönlü bir anlayışa bıraktı. Bunun sonucu olarak organizasyonların da yöneticilerden beklentisi farklılaştı.

Yöneticilik ve yönetim eğitimi de işte bu beklentileri ve daha fazlasını karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğunuz bilgi ve becerileri elde etmenize yardımcı olur.

Temel yöneticilik eğitimleri;

  • Klasik ve modern yöneticilik kuramları hakkında dersler içerir.
  • Yöneticilik becerileri kazandırır.
  • Liderlik kavramı incelenir.
  • Program sonunda katılımcılar yöneticilik sertifikası alır.

Temel yöneticilik eğitimleri, yönetici adayları, yöneticiliği hedefleyenler ve girişimcilerin katılabileceği seviyede programlardır.

Bunun yanı sıra üst düzey yöneticilik programları düzenleyen eğitim kurumları da vardır. Bu programlar bilgi, beceri ve donanımını bir üst seviyeye taşımak isteyen orta düzey yöneticiler ve kendi işini kuran girişimciler için daha uygundur. Üst düzey profesyonel yöneticilik eğitimleri daha kapsamlı ve zengin ders içerikleri sunar. Bu tip eğitimler yöneticiliğin yanı sıra liderlik kavramı üzerinde de yoğun şekilde durur.

Yöneticilik Eğitiminde Hangi Becerileri Kazanırsınız?

Yöneticilik kurslarını aslında yöneticilik becerilerini geliştirme eğitimi olarak da tanımlayabiliriz. Çünkü bu eğitimler temelde size yöneticilik hayatında kullanacağınız özellik ve yetileri kazandırmayı hedefler.

Peki, bu eğitimler tam olarak hangi becerileri kazanmanıza yardımcı olur? Biraz da bundan bahsedelim…

Öncelikle yöneticiler güçlü iletişim becerilerine sahip olmalıdır. Konuşma, dinleme, ikna, ara bulma gibi konularda ustalaşmalıdır.

Kendisini ve başkalarını motive etme konusunda da becerilerini geliştirmelidir. Motivasyon iş hayatında da özel yaşamda olduğu gibi çok önemli bir kavramdır. Yönetici her güne motive başlayabilmeli, çalışma arkadaşlarını da doğru motive ederek iş ortamında yaratıcılığı ve pozitifliği teşvik etmelidir.

Problem çözme her yöneticide mutlaka olması gereken özelliklerden biridir. Problemler iş hayatının normal akışında sık sık karşılaşılabilen durumlardır. Problemlere öğrenme ve gelişme sürecinin bir parçası olarak bakan ve karşılaşılan sorunları hem aşma hem de tekrarlamama konusunda becerikli yöneticiler, organizasyonlarını da başarıya taşımakta zorlanmazlar.

Zaman yönetimi yöneticilerin geliştirmesi gereken beceriler arasında önemli bir yere sahiptir. Zamanı doğru planlamayı, organize etmeyi bilen yöneticiler hayatı hem kendileri hem de sorumlu olduğu çalışanları açısından kolaylaştırır. Zaman yönetimi verimliliği de artıran en önemli konu başlıkları arasındadır.

Son olarak karar verme becerisini de bu listeye ekleyebiliriz. Yöneticiler karar merciinde olan kişilerdir. Verdikleri kararlarla fark yaratabilmeli, zor koşullarda zor kararları alabilmelidir. Bu da beceri gerektiren bir durumdur.

İyi bir yöneticilik eğitimi yukarıda saydığımız becerileri katılımcılarına kazandırabilmelidir.

Yöneticilik Eğitimi Nereden Alınır? En İyi Yöneticilik Eğitimi Var Mıdır?

Bize göre; en iyi yöneticilik eğitimi katılımcılarını olabilecek senaryolara en iyi şekilde hazırlayan, onlara vizyon kazandıran eğitimdir.

Yöneticilik eğitimini başarılı ve etkin kılan unsurların başında öncelikle programı düzenleyen kurumun alanındaki yetkinliği gelir.

Eğitim kurumu sahip olduğu referanslarla, yöneticilik ve liderlik alanındaki tecrübesi ile, verdiği eğitimin içeriğinin zenginliğiyle, eğitmenlerinin yetkinliği ve kursiyerlerin kurumla ilgili yorumlarıyla sizi tatmin ediyorsa, o kurumda aradığınız eğitim programını bulabilirsiniz.

İyi bir yöneticilik eğitimi sonunda alacağınız sertifika da önemlidir. Çünkü sertifikanız her şeyden önce aldığınız eğitimin kalitesini gösterir. Sertifikalar özellikle iş hayatında başarı merdivenlerini çıkmanıza yardımcı olan araçlardır. Üniversite ve yüksek lisans programları ile yetinmediğinizi, eğitim yolculuğunuzu sürdürdüğünüzü, kendinizi sürekli olarak yeni bilgi ve becerilerle donattığınızı gösterir. Yöneticilik alanında da bu, son derece değerli bir özelliktir.

Günümüzde yöneticilerden beklenen; hem profesyonel hem de kişisel anlamda gelişimlerine özen göstermeleridir. İyi bir yöneticinin hedefi daima organizasyonunu bir adım öne taşımaktır ve kendini geliştiren yöneticiler kurumlarını da geliştirme potansiyeline sahiptir.

Bu bakımdan eğitim almak ve bu eğitimleri nitelikli sertifikalarla taçlandırmak modern iş hayatı içindeki yöneticiler ve yönetici adayları için adeta yazılı olmayan bir kural haline gelmiştir.

Yöneticilik eğitimi sertifikası da günümüzde her yöneticinin mutlaka sahip olması gereken önemli bir yetkinlik belgesidir. Türkiye’de uluslararası geçerliliğe sahip sertifika imkanı sağlayan köklü eğitim kurumları da bulunmaktadır.

Liderlik Okulu, bu imkânı sunan kurumlar arasında öncü konumdadır. Sertifikanın uluslararası akredite kurumlarca onaylı oluşu, alınan eğitimin de dünya standartlarında olduğunu göstereceği için, eğitim tercihinizde dikkate alabileceğiniz bir kriterdir.

Online Yöneticilik Eğitimi Nedir? (Uzaktan Yöneticilik Eğitimi?)

Modern hayat hepimiz için koşuşturmaca ve yoğunluk içinde geçiyor ancak bu durum eğitim almaya engel değil. Uzaktan eğitim yöneticilik eğitimi almayı düşünen ancak örgün eğitimlere vakit bulamayan profesyoneller için harika bir alternatiftir.

Online yönetici eğitimi sayesinde vakit bulabildiğiniz zaman, dilediğiniz yerden derslere katılıp, arzu ettiğiniz tüm konularda bilgi ve sertifika sahibi olabiliyorsunuz.

Online programların örgün eğitimlerden geri kalır yanı yok. Hatta birçok açıdan daha avantajlı olduğunu söyleyebiliriz. Online yöneticilik eğitimi kursu içerik bakımından en az sınıf ortamında gerçekleştirilen klasik eğitimler kadar zengin bir seçenektir.

Sertifika imkanı da aynıdır. Yöneticilik eğitimi sonrasında alınan sertifikada online ibaresi yer almaz.

Süre, zaman ve mekan zorunluluğu yoktur. Dilediğiniz an başlar, dilediğiniz zaman devam eder ve size uygun sürede tamamlayarak sertifika alabilirsiniz.

Üstelik online yöneticilik eğitimi fiyatları, örgün eğitimlerle kıyaslandığında çok daha avantajlıdır.

Online sistem sayesinde Türkiye’nin veya dünyanın neresinde olursanız olun, dilediğiniz kurumdan eğitim alma şansınız da olur. Örneğin; arzu ettiğiniz niteliklerdeki yöneticilik eğitimi İzmir merkezli bir kurum tarafından veriliyor ancak siz İzmir’de yaşamıyorsunuz. Sorun değil; çünkü online eğitim mekan sınırlamalarını ortadan kaldırır.

Türkiye’de yöneticilik eğitimi ve online programlar denilince ilk akla gelen kurum olan Liderlik Okulu’nda siz de engellere takılmadan üst düzey eğitim alacağınız yöneticilik programına tek tıkla hemen başlayabilirsiniz.

Bunun için;

Liderlik Okulu olarak hazırladığımız örgün (Yüz yüze) Liderlik ve Yöneticilik Business Acadewy programını inceleyebilir ya da Online olarak şimdi başlayabileceğiniz Yöneticilik Akademisi programını inceleyebilirsiniz.

0
Eğitim Sepeti
  • No products in the cart.