Yöneticilik E-Kitap

Yöneticilik kitapları nelerdir, yöneticilikte e-kitap var mı, yönetici olmak için neler yapmak gerekir. Haydi gelin bunlara beraber bakalım.

Yöneticilik hakkında bilgi edinmek için çeşitli kaynaklara sahip olmak gerekmektedir. Alanında uzman olan yöneticiler yeterli bilgi, birikim ve deneyime sahip olan insanlardır. Sizde bu alanda uzmanlaşmak istiyorsanız çeşitli kaynaklardan yararlanabilirsiniz. Ayrıca sistemimizde yer alan  yöneticilik eğitimi sizlere faydalı olacaktır.

Yöneticilik hakkında gelişmek için çeşitli fonksiyonlar vardır. Yönetici geliştirme kavramı buna yönelik geliştirilmiş bir kavramdır. Başarılı yöneticiler ve profesyonel kişiler, organize edecekleri veya yönetecekleri durumların temelini, kısıtlarını, engellerini ve başarılı olma koşullarını çok iyi bilen kişilerdir. Bu kişiler bu özellikleri sayesinde uzun vadede başarıyı yakalayabilmektedirler.

Yönetici Geliştirme Kavramı

Yönetici geliştirmenin amacı, profesyonel bir yöneticiye, yani birikmiş bilgi birikimini bir eğitim yolu ile (örneğin; bir yönetici geliştirme eğitimine katılarak) öğrenerek bunu fiilen uygulayan kişiye, çalıştığı organizasyon yapısı içerisinde başarısını etkileyebilecek unsurları belirlemektir. Ayrıca, bu unsurları belirleyebilme, onları görebilme, değerlendirebilme ve gerekli olan davranışı gösterebilme yeteneğini amaçlamaktadır.

Bir başka deyişle, yönetici geliştirme, yöneticinin yönettiği örgüt biriminin özelliklerini anlamasıdır. Kendi performansını olumlu veya olumsuz olarak etkileyebilecek örgüt içi ve örgüt dışı gelişme ve koşulları değerlendirebilme yeteneğini ifade etmektedir. Yönetici geliştirme faaliyetleri kişiseldir. Bu faaliyetin organizasyon tarafından düzenlenmesi veya uygulanması beklenmez.

Yönetici geliştirme, bir anlamda, yöneticinin yönetme sanatı ve yönetme tarzı ile ilgili bir kavramdır. Örneğin bazı yöneticiler otokrat bir yönetim tarzın sahipken, bazı yöneticiler demokrat bir yönetim anlayışı benimseyebilmektedirler. Her iki tarzda da yöneticilerin başarılı olduğu görülebilir. Burada önemli olan yöneticinin işletme içerisinde yürüttüğü faaliyetlerin verimliliğidir.

Bu noktada sizde kendinize uygun olan tarzı ve uygulama yolunu benimseyerek bu yolda kendinizi geliştirmelisiniz.

Yönetici geliştirme, yöneticiyi, yönetmek durumunda olduğu sosyal sistemin özellikleri, sorunları ve baskı kaynakları ve nedenleri, sonuçları hakkında duyarlı hale getirebilmektedir.

Profesyonel Yöneticilik

Bir uzman bir parçanın şekillendirilmesini belirli bir günde bitirebilir veya bir avukat bir davayı zaman içinde herhangi bir noktada kaybedebilir veya kazanabilir. Oysa profesyonel yönetici her zaman kazanmak zorundadır. Profesyonel yönetici ne zaman başarılı olduğundan emin olmadığı gibi herhangi bir yanlış hesap sonucu bütün organizasyonun hayatının ve kendi mesleksel başarısının sona ermesi tehlikesi ile devamlı olarak yüz yüzedir.  Bu nedenle yönetici sürekli olarak işini düşünmek zorundadır ve geçici de olsa, hiçbir zaman artık başarıya ulaştığını dolayısıyla yapacak başka bir şeyi kalmadığını düşünmek zevkini tadamaz. Profesyonel yöneticinin başarısı, büyük ölçüde başkalarına bağlıdır. Bu bağlılık bizim ileride yönetim labirenti olarak adlandıracağımız bir organizasyon yapısı içinde oluşacaktır. Organizasyonları yöneticilerin oyun alanı olarak gören bu

Yöneticilik E-Kitap

bakış açısına göre, yöneticinin başarısı bu labirentin yani organizasyonun unsurlarını anlamasına bağlı olacaktır. Öte yandan yönetici yaptığı işin gereği olarak aynı anda pek çok sorunu birlikte düşünmek zorundadır.

Gerçek iş hayatında sorunların birbirini ardı sıra düzenli bir şekilde gelmemesi, yöneticinin sistemler yaklaşımını esas almasını zorunlu kılmaktadır. Esasında yönetici çok çeşitli kaynaklardan gelen arzu, istek, baskı ve zorlamalar altında çalışan bir kişidir. Yöneticilik ve liderlik eğitimden sizinde faydalanmanız artık çok kolay. Üstelik eğitimi tamamladıktan sonra sizlere uluslararası geçerliliği bulunan sertifikalar verilecektir. Size verilecek olan sertifikaları ister yurt içinde isterseniz de yurt dışında kullanabilirsiniz Eğitimlerimiz çeşitli videolar, görseller ve quizlerle zenginleştirilmiş içeriğe sahiptir. Sertifika ve eğitim hakkında bilgi almak ya da eğitimi satın almak için aşağıda yer alan linke tıklayınız.

0
Eğitim Sepeti
  • No products in the cart.