Yöneticilik Açısından Zaman ve Zaman Yönetimi Nedir?

Bu dersimizde Yöneticiler Açısından Zaman ve Zaman Yönetimi üzerine konuşacağız. Zamanı iyi yönetiyor muyuz? Ya da kendi zamanımızı mı yönetiyoruz?

Zaman kavramı birçok bilim tarafından farklı noktalarıyla ele alınmış ve herkes zamanı kendi ihtiyaçları çerçevesince değerlendirmiştir. Bu nedenler Zaman, açıklanması ve tanımlanması en zor kavramlardan biridir.

Zaman yalnızca günümüzün bir konusu ya da problemi değil, tarihin ilk çağlarından beri düşünürler tarafından analiz edilen ve üzerine tartışılan bir konudur. Milattan sonra dördüncü yüzyılın ikinci yarısında doğan ve beşinci yüzyılın ortalarına kadar yaşayan filozoflardan Augustinus zaman kavramı ile ilgili düşüncelerini İtiraflar adlı eserinde zaman kavramının ne olduğu sorusunun tartışılırken bile bir zaman aldığı ikileminden çıkamamış ve kendini şu şekilde ifade etmiştir. “Acınacak durumdayım, çünkü neyi bildiğimi bile bilmiyorum.” (Callender, Adney s.3)

Buradan yola çıkarak zamanın bir hareket süresince, yani bir eylem ile var olduğunu söyleyebiliriz. Bu açıdan Einstein’ın zaman ile ilgili çalışmalarında da görüyoruz ki zaman, mekân ve hareket birbirinden bağımsız incelenemez, aksine bunlar birbirleri ile bağlı kavramlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Einstein’a göre “Zaman ancak hareketle, cisim hareketle, hareket cisimle vardır.” (Einstein, Space and Time in Classical Mechanics. Chapter 3)

O zaman eylemlerin durduğu yani hareketin olmadığı bir ortamda zaman kavramından bahsetmek söz konusu olmayacaktır. Zamanın hangi yöne aktığı ve eylemlerin oluşturduğu enerjilerin geçmişe mi geleceğe mi yansıdığı gibi sorular, bizi bu eşsiz kavramı daha derinden incelemeye teşvik etmektedir.

Zaman herkese eşit olarak verilmiş tek kaynaktır. Bugün insanoğlu zaman dışında hiçbir kaynağa eşit olarak sahip değildir.

İnsanların zamana ihtiyaçlarının sonsuz ve zamanın da kıt olması bir taraftan zamanı ekonomik bir kaynak haline getirmekte ve önemini artırmaktadır. Ekonomik rekabette her türlü kaynağın alternatifi bulunabilirken bugün bu eşsiz kaynağı alternatifini bulmak imkânsız ve hatta aramak sadece beyhude bir çabadan ibaret olacaktır.

Zamanın alternatifi olmamasının yanında herkesin eşit olan zamanı paylaşılamamakta ve boş geçen zaman ne yazık ki ertesi güne devredilememektedir. Net olarak bu durum şunu göstermektedir ki zaman kaynağını değerlendirmek için kısıtlar var ve bu kısıtların en başında zamanın kendisi vardır. Kendi kendinin kısıtı olan zaman kavramı bu nedenle dünyadaki birçok büyüklük için tek ve değişmez koşuldur.

Zaman Yönetimi dediğimiz unsur ise insan, istek ve ihtiyaçlarından ortaya çıkan bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada özellikle incelenecek olan zamanın yönetilmesi kavramı ve zaman yönetimine hem psikolojik hem de fiziksel açıdan bakmak ve kişilerin hayatlarına bu bakış açılarını kazandırmaktır.

1. Bir işle uğraşıyorken aniden aklınıza güzel bir fikir gelirse, bir yere not alın ve yapmakta olduğunuz işe devam edin, konsantre olun.

2. Elinizden geldiğince, her seferinde TEK BİR İŞLE uğraşın. Odaklandığınız konuyu sık sık değiştirmek, etkin çalışmanızı engeller. Yalnızca önceliklerinize öncelik verin.

3. Büyük projelerinizde, hiç kesilmeyecek 50 dakikanızı tek bir işe ayırın; sürekli kesilecek işlerle uğraşmayın.

4. Kafanızdaki tüm görevleri bir yapılacaklar listesine işleyin. Bu, kafanızın rahat olması açısından önemlidir.

5. E-posta gelen kutunuzu HER GİRİŞİNİZDE temizlemeyi ihmal etmeyin. Arşivleyin, silin, hızlıca yanıtlayın veya yapılacaklar listenize ekleyin ama gelen kutusunda kalmasın.

6. Her gün uğraşacağınız işleri belirleyin ve ilk sıraya yaptığınız işi ilk olarak, ikinci sıradaki işi ikinci olarak… yaparak listeyi bitirin.

7. Yapılacaklar listenizi tamamlamak zorunda değilsiniz! Bunun yerine HER ZAMAN en önemli işlerinize yoğunlaşın ve diğerlerini bitirmek için kendinizi kasmayın.

8. Gerçekleştireceğiniz her proje için, projenizi devam ettirmek için atmanız gereken bir sonraki adımı planlayın ve bunu not alın.

Zamanım yetmiyor!” “Yetiştiremiyorum!” “Bugün bitmesin!” ya da “Bugün artık bir an evvel sona ermeli” gibi söylemler size tanıdık geliyor olmalı. Hepimiz bu cümleleri hayatımızın her anında kullanıyor ve serzenişlerimizi dile getiriyoruz.

 

0
Eğitim Sepeti
  • No products in the cart.