Yöneticiler İçin Zaman Yönetimi İpuçları Nedir?

  1. Günün bir bölümünde anlık mesajlaşma yazılımlarınızı (MSN, Skype, Facebook mesajları gibi) kapatmayı deneyin. Veya bu mesajları e-posta gibi düşünerek geç yanıtlayın.Yöneticiler İçin Zaman Yönetimi İpuçları Nedir?
  2. Önemli ve sık kullandığınız belgelerinizin bulunduğu dolap ve çekmeceleri, oturduğunuz masaya yakın bir yerde bulundurun.
  3. Biri kişisel, diğeri iş amaçlı olmak üzere iki farklı e-posta hesabı kullanın ve kişisel e-posta kutunuzu işteyken kontrol etmeyin.
  4. 2 saatlik bir çalışmanın ardından “şarj olabilmeniz” için biraz vakit ayırmak elzemdir. Gün boyu hiç ara vermezseniz, verimli çalışamazsınız.
  5. Gerçek veya sanal bir “yapılacaklar kutusu” edinin ve eyleme geçilmesi gereken işleri bu kutuya koyun. Her gün bu kutuyu boşaltmaya gayret edin.
  6. E-posta hesabınızın “gelen kutusu”nu boşaltamıyorsanız, yapılması gereken işler için ayrı bir klasör açın ve bazı e-postalarınızı oraya atın.
  7. Zamanınızı etkin bir biçimde yönetmek için, çalışma ortamınızı nasıl düzenlemeniz gerektiği konusunda düşünün.
  8. Bilgilerinizi ve listelerinizi, bulmanız gereken yerlerde tutun. Örneğin alışveriş listeniz, buzdolabınızın üstünde olsun.
  9. Bir şeyler yaptırmayı beklediğiniz insanların ayrı bir listesini tutun. Her hafta bu listeyi gözden geçirin ve kendinize bu insanlara ulaşmanız gerektiğini hatırlatın.
  10. Yaptığınız işte maksimum verimi nasıl elde edebileceğinizi biliyor musunuz? Sizin yaptığınız işleri daha önce yapmış ve başarılı olmuş bir “akıl hocası”na danışın.
  11. Zaman bulamayıp arayamadığınız kişilerin bir listesini yapın ve 15 dakikalığına boş vaktiniz olduğunu fark ettiğinizde hemen bu listeyi çıkarın, arayın!
  12. Telefonunuza bir kısa mesaj geldiğinde, hemen yanıtlamak zorunda değilsiniz. O an öncelik vermeniz gereken işiniz bitmeden yanıtlamayın.
  13. Katıldığınız her toplantıda bir gündem maddesi belirleyin ve toplantı sonuna kadar bu gündemin dışına çıkmayın. Bu sayede toplantılarınız uzamayacaktır.
  14. Kafanızı dolduran işleri sırasıyla (veya sırasız olarak) bir kağıda aktarıp zihninizi berrak tutun. Bu kağıdı, her an ulaşabileceğiniz bir yerde bulundurun. Günün başında veya ortasında, işlere daha iyi odaklanabilmenizi ve daha verimli çalışmanızı sağlar.
  15. Bir firmanın müdürü veya yöneticisiyseniz, size rapor veren eleman sayısını en fazla 6’yla sınırlı tutun. Daha fazlası hiçbir zaman verimli olmayacaktır.
  16. Acil olmayan telefonlara her zaman ilk seferinde çıkmak zorunda değilsiniz. Öncelikli işlerinizi tamamladıktan sonra insanlara geri dönmeyi deneyin.
  17. Önemli bir işe odaklanmanız gerektiğinde, işiniz internette değilse internetin fişini çekiverin! Böylece e-postalar veya sosyal ağlar aklınızı çelemez.
  18. Yalnızca en iyi yaptığınız işe odaklanın. Kötü yaptığınız işlere birazcık becerebildiğiniz işlere vaktinizi harcamayın; yapabiliyorsanız bu işler için başkalarını görevlendirin.
  19. Bir işi yapamayacağınızı hissettiğinizde, bir arkadaşınızla bahse girin ve işi bitiremediğinizde ona 50 lira vereceğinizi söyleyin. İşi çok daha kolay bitireceksiniz! :)
  20. Firmanızın en yavaş kısmı hangisi? Bu kısma daha fazla zaman, para ve kaynak ayırın. Daha verimli olursa bütün işler birden hızlanabilir.
  21. Bir şeyleri sıraya koyup, organize edip daha güzel gözükmesini sağlamak yerine, önemli işlerinize öncelik vermeye gayret edin.
  22. Gelen her e-postada şu soruyu düşünün: “Bu e-postanın sonucu olarak ne yapmam gerekiyor?”
  23. Yapacağımız işleri, iş için ayırdığımız zamana yaymaya meyilliyizdir. Bir iş için kendinize daha kısa bir mühlet verirseniz, daha kısa sürede tamamlayabilirsiniz.
  24. Yapılacaklar listenize bağlı yaşamayın! Öncelikli işleriniz için ayrı bir liste yapın ve bu listeyi tamamlayınca yeni bir liste yapın.
  25. Toplantılarınızı, bağlı kalmanız gereken bir gündem çerçevesinde yapmaya ve toplantılarınızın biri tarafından kayıtlara geçirilmesine özen gösterin.
  26. Her seferinde bilgisayarınızı kapatmak yerine “uyku” veya “hazırda beklet” moduna alın; böylece tekrar açtığınızda daha kısa zaman geçirirsiniz.
  27. Her günkü amacınız, o günün önceliklerine dikkat etmek olsun. Öncelikliler bitene kadar, önceliksiz işlere vakit ayırmayın!
  28. Gününüzü planlamaya yeterince zaman ayırın. 1 dakikada gününüzü planlamayın, planlamaya ne kadar zaman gerekiyorsa o kadar zaman ayırın.
  29. İnternetten bankacılık hizmetleriyle, bankalara ayırdığınız zamanı en aza indirin.
  30. Otomatik ödeme talimatları vererek ödemelerinize ayırdığınız süreyi kısaltın. Yine de otomatik ödemleri takip etmemezlik etmeyin!
  31. Telefonunuz için iyi bir kulaklık alın. Böylece yürürken, araç kullanırken, alışveriş yaparken aramalar yaparak zamanınızı verimli kullanabilirsiniz.
  32. Başkasına devredebileceğiniz işlere öncelik vermeyin, başkasına devredin. Eğer gücünüz yetiyorsa, kişisel bir asistan tutabilirsiniz.
  33. E-posta hesabınızın gelen kutusu, yapılacaklar listeniz değildir. O anda işlem yapmanızın mümkün olmadığı bir e-posta geldiğinde, e-postayı uygun bir klasöre taşıyın.
  34. Çalışırken ne kadar odaklanıyorsanız, dinlenirken de o kadar “odaksız” olmalısınız. Zihninizin, dinlenirken zamana ihtiyacı olacaktır.
  35. Google Drive veya Dropbox gibi araçlarla, kişilere doküman gönderme işlerinizi hızlandırabilirsiniz.
  36. Bir işi ertelemeye, ötelemeye meyilliyseniz kendinize, işle 10 dakika ilgilendikten sonra bırakmaya dair söz verin. Hızınızı aldınız mı 10 dakikada duramayacağınızı göreceksiniz.
  37. Eğer öncelikli işler listenizdeki maddeleri tamamlayamıyorsanız, daha küçük listeler yapın veya daha odaklı çalışmaya gayret edin.
  38. Dünkü “öncelikli işler” listeniz üzerinde çalıştınız mı? Bu, verimlilik konusunda okuyacağınız en önemli ipucudur. Önceliklerinizi belirleyin ve yalnızca bu önceliklerinize zaman ayırın.
  39. Yalnızca bir alana yıllar boyunca odaklanmak, işin ustalığını kazanmanın en iyi yoludur ve aynı zamanda en verimli çalışmanın da en etkili yöntemidir.
  40. Bir konuda takılıp kaldığınızda, yardım ve öneri isteyin. Aynı işi yapmış insanlardan yardım istemek çok etkili bir yoldur ancak aynı zamanda en az akla gelen yöntemdir.
  41. Günün belli bir zamanında her türlü iletişim yolunu kapatıp (yüz yüze iletişim de dahil) çalışmayı deneyebilirsiniz.
  42. Ara verdiğinizde, ara verdiğiniz işi TAMAMEN aklınızdan çıkarın. TV ve bilgisayar oyunları bu konuda yardımcı olmaz, ama arkadaşlarla vakit geçirmek veya spor yapmak işe yarar.
  43. Ritüel ve rutinler, hayatınızı düzene sokmanın en iyi yolları olabilir. Günün belli bir saatini yalnız tek bir işe ayırın.
  44. Toplantılara, yanınızda bir alarmli saatle girin ve alarm çaldıktan sonra ne olursa olsun toplantıyı bitirin. (Tam zamanında başlamayı da unutmayın.)
  45. Yalnızca ve yalnızca sizin yapabileceğiniz işlerin ayrı bir listesini çıkartın. Bu listeye dahil olmayan işleri başkalarına delege etmeyi deneyin.
  46. Bir telefona cevap verdiğinizde, yalnızca 5 dakikanız olduğunu söyleyin. Bunu yaparsanız, telefonu kapatmak için başka bir nedene ihtiyacınız kalmaz ama uzatmak isterseniz, uzatabilirsiniz.
  47. İnternetten neredeyse her şeyin alınabildiği bir çağdayız. İnternetten alabileceğiniz şeyler için alışveriş merkezlerini ziyaret etmeye zaman ayırmanıza gerek yok.
  48. Listenizdeki en önemli 3 maddeyi (veya yapabiliyorsanız hepsini) tamamlayacağınız konusunda kendinize söz verin. Günü, bu sözünüzü yerine getirmeden bitirmeyin.
  49. Sadece kendinize ve düşünmeye zaman ayırın. Başlamadan önce kendinize bir hedef belirleyin ve zamanınızı, bu hedefi düşünmeye harcayın.
0
Eğitim Sepeti
 • No products in the cart.