Yaşam Koçu Arıyorum

Yaşam Koçu Arıyorum diyenler buraya! Yaşam koçunu arayanların merak ettiği soruların cevabını açıkladık. Kapsamlı bilgiler için başlayalım! Yaşam Koçluğu ile ilgili kitaplarla ilgili yazımızı da buradan okuyabilirsiniz.

Yaşam Koçu Arıyorum.

Yaşam koçluğu çok büyük öneme sahip disiplinlerden biridir. Hem birey için, hem bireylerin çevresindeki diğer insanlar için hem de toplumun bütünü için yaşam koçluğu önem arz eder. Bizler de yaşam koçu arayanlar için nasıl doğru bir seçim yapılır bunu anlatacağız.

Yaşam koçluğu, alanında uzman olan profesyonellerden alınacak bir hizmettir. Bireyler, hayatın içinden herhangi bir konuyla ilgili yaşam koçlarıyla birlikte çalışmak isteyebilirler. Bu noktada alanında uzman olan yaşam koçları bulmak için neler yapılacağı, yaşam koçunu aramaya nereden başlanacağı bilinmemektedir.

Genellikle arama motorlarından başlanan aramalar çevredeki insanlarla daha büyük bir çabaya dönüşür. Eğer çevreden birileri daha önceden yaşam koçluğu desteği almışsa referansı olan yaşam koçuyla da iletişime geçilmektedir. Hatta seçenekler arasındaki en güçlü adaylardan biri de önerilen yaşam koçlarıdır.

Yaşam Koçu ArıyorumYaşam koçluğu desteğini online olarak ya da örgün olarak alabilmek mümkündür. Artık günümüzde yaşam koçları dijital ortamlardan da destek sağlayabiliyor. Dolayısıyla önce buna karar verin. Dijital ortamın getirdiği avantajlardan siz de yararlanmak istiyorsanız bu hizmeti online olarak arayabilirsiniz.

Online olarak yaşam koçluğu hizmeti almak için arama motorlarında birilerini kolayca bulabilirsiniz. Peki, fiziksel ortamda görüşmeler gerçekleştirmek istiyorsanız ne yapacaksınız? Böyle durumlarda yaşam koçluğu eğitimi veren kurumları arayarak bilgi alabilirsiniz. Onlar sizi konunun uzmanlarıyla görüştürebilirler. En azından öğrendiğiniz koç isimlerini internetten araştırıp nasıl çalışmalar gerçekleştirdiklerini de öğrenebilirsiniz.

Yaşam Koçluğundan Beklentim Ne?

Beklentiler çok önemli. Gerçekten yaşam koçlarından beklentilerinizin ne olduğunu netleştirirseniz yaşamda neler istediğinize dair birçok konuda daha hızlı destek bulabilirsiniz. Zaten eğer yaşamdan beklentilerimi bilmiyorum diyorsanız da yaşam koçları size destek olacaktır :)

Aslında işin doğrusu birçok kişi yaşamdan neler beklediklerini ve neleri istediklerinden emin olduklarını söyleyerek geliyorlar. Daha doğrusu öyle olduğunu sanarak geliyorlar. Yaşam koçlarıysa seanslar boyunca genel anlamda nelerin istenip nelerin istenmediğini daha net görebiliyorlar. Bunu da koçluk araçları ve güçlü koçluk sorularıyla öğrenmiş oluyorlar. Danışanlar böylece hem beklentilerini anlıyorlar, hem de ilerleyecekleri yolları netleştiriyorlar.

Yaşam Koçu Arıyorum Ama Yaşam Koçluğu Gerçekten Fayda Sağlar Mı?

Evet. Yaşam koçluğu sayesinde bireyler bir A noktasından B noktasına en doğru yolla ilerleme avantajına sahip oluyorlar. Kendi karar mekanizmalarını güçlendirerek yaşamın ilerleyen süreçlerinde de bir karar vermeleri gerektiğinde kendilerinden emin bir şekilde karar verebiliyorlar. Bu cesaret isteyen davranışın, yani karar vermenin, ardındaki güç ise verilen kararların sonucunda olacak her şeyin sorumluluğunu taşıyabilecek bilinç seviyesine ulaşabiliyor olmaları.

Yaşam koçları bireylere sundukları bu destekle birlikte yalnızca bireyin kendisine değil çevresindeki insanlara da destek olmuş oluyor. Danışan kişinin çevresiyle olan etkileşimini iyiye götürecek gelişmelerin ışığında insanlararası ilişkiler yolunda gidiyor. Genellikle koçluk sürecinin başında öfke sorunları yaşayan bireylerin, ilerleyen süreçlerde daha sakin ve insan ilişkilerinde yapıcı olduklarına sıklıkla rastlanır. Aslında bu durum da yaşaö koçluğunun bireylere getirdiği olgunlukla ilgilidir.

Yaşam Koçları, Yaşam Koçluğu Eğitimini Nereden Alıyorlar?

Birçok yaşam koçu yaşam koçluğu eğitimini Liderlik Okulu’ ndan alıyor. Bu alanda en kapsamlı araştırmaların birçoğunun sürdürüldüğü kurum olan Liderlik Okulu, yaşam koçlarının yetişmesinde önemli bir yere sahiptir. Liderlik Okulu, temel koçluk bilgi, yetenek ve deneyimlerinin yanı sıra ileri seviye koçluk uygulamalarına da yer vermektedir.

Eğer siz de yaşam koçu olmak istiyorsanız bizime iletişime geçmekten çekinmeyin. İyi dersler :)

Yaşam Koçluğu

Son Makaleler