Yaşam Koçluğu Yapmak İçin Gerekenler Nelerdir?

Koçluk Eğitimi

Yaşam Koçluğu Yapmak İçin Gerekenler Hakkında

Bundan 20 yıl önce yaşam koçluğu ülkemizde pek de bilinen bir yaklaşım değildi. Yaşam koçluğu nedir diye sorsanız, birçok insandan büyük ihtimalle tatmin edici bir yanıt alamazdınız. Ama takvimi bugüne sardığımızda artık yaşam koçluğunun talep gören mesleklerden biri haline geldiğini ve çoğu insanın bu meslek hakkında az ya da çok bilgi sahibi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Yaşam koçluğu; sadece bu mesleği profesyonel olarak yapmayı hedefleyenlerin değil bu yaklaşımda uygulanan teknik ve metotları merak edenlerin de yakından ilgilendiği bir konu.

Biz de bugün yaşam koçluğu nasıl yapılır, kimler yaşam koçluğu yapabilir, yaşam koçu olmak için neler gerekli gibi önemli konu başlıklarını mercek altına aldık.

Yazıya başlamadan önce iyi bir yaşam koçluğu eğitimi arıyorsanız ya da bu konuda bir merakınız varsa buradan yaşam koçluğu eğitimlerini inceleyebilirsiniz.

Yaşam Koçluğunu Tanıyalım

Yaşam koçluğu ile ilgili detaylı bilgilere geçmeden önce kısa da olsa bu keyifli uzmanlık alanını tanımlayalım:

Yaşam koçluğu, hayatta daha mutlu ve başarılı olmak isteyen bir kişinin hedeflediği noktaya gelebilmesi için, onu doğru araçlarla yönlendirmeye dayalı özel bir destek çalışmasıdır. Genelde yaşamının bir veya daha fazla alanında zorluk yaşayan kişiler yaşam koçluğu hizmeti almaya eğilimlidir.

Yaşam koçluğu, kişisel gelişim anlayışının doğal bir yansıması olarak ortaya çıkmış ve tüm dünyada yıldızı parlayan bir meslek halini almıştır.

Kendisini yeniden keşfederek iyi yönde dönüştürmek, kişisel farkındalığını artırmak, yeni beceriler geliştirmek ve gizli kalmış potansiyelini ortaya çıkartmak isteyen ve bu yolla da hayatında arzu ettiği değişimi sağlamayı hedefleyen kişiler bugün artık yaşam koçları ile çalışmayı tercih etmektedir.

 Kimler Yaşam Koçu Olabilir?

Yaşam koçluğunun tanımını yukarıda yaptık. Şimdi gelelim bu mesleğin kimler için daha uygun olduğu ve kimlerin yaşam koçu olabileceği konusuna…

Aile ve arkadaş çevrenizde nasıl tanınıyorsunuz?

Mesela, iyi bir dert dinleyicisi misiniz? Ailenizdeki kişilere veya arkadaşlarınıza yardım ettiğinizde, tavsiyelerinizin faydalı olduğunu gördüğünüzde mutlu olur musunuz? Sosyal bir kişi misiniz? İnsanlarla bir arada olmayı, yeni deneyimler edinmeyi, paylaşmayı sever misiniz?

Peki, hayatın çetin sınavlarına karşı pozitif kalabilmeyi ve bunu çevrenize de yansıtabilmeyi başarabiliyor musunuz?

Eğer cevabınız evetse, siz de iyi bir yaşam koçu adayı olabilirsiniz.

Yaşam koçluğu dışa dönük, insan ilişkileri kuvvetli, dinlemeyi seven, sabırlı, yargılamayan, değişime inanan, enerjik, yaratıcı, sosyal, kendi kişisel gelişimine değer veren kişilerin başarı ile yapabileceği bir meslektir.

Tabii sadece bu özelliklere sahip olmak yaşam koçluğu yapabilmek için yeterli değildir.

Nasıl Yaşam Koçu Olunur?

Yaşam koçu olmak, insanlara yardım etmek ve bundan para kazanmak istiyorsunuz. Peki, işe nereden başlayacaksınız? Yaşam koçu olmak için hangi adımları izleyeceksiniz?

Yaşam koçu olmak için ilk olarak bu alanda iyi bir eğitim almanız gerekiyor. Yaşam koçluğu kitaplarını okumak ya da yaşam koçluğu ile ilgili bilgilendirici videolar izlemek elbette ki size katkı sağlayacaktır ancak eğitim almadan bu mesleğe adım attığınızda başarı ihtimaliniz de düşük olacaktır.

Dolayısıyla bir yandan yaşam koçluğu üzerine okuyup, araştırıp kendinizi geliştirirken diğer yandan da yaşam koçluğu eğitim programlarından birine katılmalısınız.

Türkiye’nin hemen her yerinde yaşam koçluğu alanında örgün ve online eğitim programları bulabilirsiniz. Eğer önceden belirlenmiş ders saatlerine ve sınıf ortamında yapılan programlara uymakta zorlanıyorsanız, online eğitimleri seçip yaşam koçluğu hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Yaşam koçluğu eğitimleri özel kurumlar ve üniversiteler tarafından düzenleniyor. Eğitim sonunda yaşam koçluğu sertifikası almaya hak kazanıyorsunuz.

Yaşam koçluğu eğitimi fiyatları programın içeriğine ve eğitim kurumunun kalitesine göre değişebiliyor. Size tavsiyemiz; paranızın karşılığını alacağınız niteliklerde, köklü ve güvenilir bir kurumun düzenlediği kapsamlı, zengin içerikli bir kursu tamamlamanız olacak.

Tabii burada sizi zorlayabilecek şey, alternatiflerinizin çokluğu olacak. Yaşam koçluğu popüler bir meslek haline geldiği için bu alanda artık yüzlerce farklı eğitim düzenleniyor.

Bu eğitimler arasından seçiminizi yaparken, kurumun yetkinliğine, ders programının içeriğine, eğitmenlerin yaşam koçluğu konusundaki donanımına ve verilen sertifikanın niteliğine çok dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz.

Yaşam koçluğu eğitimini tamamlayıp sertifikanızı aldıktan sonra dilerseniz hemen yeni mesleğinizi yapmaya başlayabilirsiniz.

Uluslararası Yaşam Koçluğu Sertifikasını Tercih Edin

Yaşam koçluğunda sizi bir adım öne taşıyacak en önemli unsurlardan biri aldığınız eğitimin ve sahip olduğunuz sertifikanın kalitesi olacaktır.

Yaşam koçluğunu profesyonel olarak yapmaya başladığınızda danışanlarınız ilk olarak nerede eğitim aldığınıza ve nasıl bir sertifikaya sahip olduğunuza bakacaktır.

Bu nedenle de uluslararası akredite kurumlar tarafından onaylanmış, sadece Türkiye’de değil dünya çapında geçerliliği olan sertifika alabileceğiniz eğitim kurumlarını tercih edebilirsiniz.

Bunun yanı sıra yaşam koçluğu eğitimine ek olarak farklı disiplinlere ait konuları da içeren kapsamlı programlardan birini tamamladıktan sonra birden fazla uluslararası sertifika da alabilirsiniz.

 Yaşam Koçu Olmak İçin Ne Okumak Gerekir?

Yaşam koçluğu ülkemizde henüz bir meslek olarak tanımlanmadı. Üniversitelerde de yaşam koçluğu veya koçluk ile ilgili şu an için sadece kurs düzeyinde programlar bulunuyor.

Dolayısıyla da yaşam koçu olmak için üniversite mezuniyeti veya spesifik bölümleri bitirmek gerekmiyor.

Ancak daha önce de söylediğimiz gibi yaşam koçluğu son yıllarda çok tercih edilen ve rekabetin git gide arttığı bir meslek. Bu nedenle de rekabetçi ortamda danışanların sizi tercih etmelerini sağlayacak niteliklerinizden biri de eğitiminiz olacaktır hiç şüphesiz.

Örneğin üniversite mezunu iseniz, köklü bir eğitim kurumunun yaşam koçluğu programını da başarıyla bitirip uluslararası bir sertifika aldıysanız, rakipleriniz arasında bir adım öne çıkmanız çok daha kolay olur.

Yaşam Koçluğunda Başarılı Olmak İçin İpuçları

Yaşam koçluğu nasıl olunur sorusunun cevabını verdik ama sizi bu keyifli meslekte başarıya taşıyacak bazı ipuçlarını da paylaşmak isteriz.

  • Yaşam koçluğu sertifikanızı aldıktan sonra danışanlar hemen kapınızda sıra olmayacak. Bu nedenle de ilk başta yakın çevrenize yaşam koçluğu yaparak deneyim kazanın. Evet, belki de ilk yaşam koçluğu denemelerinizden para kazanamayacaksınız ama deneyimin para ile ölçülemeyecek kadar kıymetli olduğunu aklınızdan çıkartmayın.
  • Bir yaşam koçu olarak danışanlarınızın kişisel gelişim serüvenindeki yol arkadaşı rolünü üstleniyorsunuz. Bu nedenle de kendi kişisel gelişiminizi de ihmal etmemelisiniz. Yeni şeyler öğrenin, vizyonunuzu geliştirin, bol bol okuyun ve hatta deneyimli yaşam koçlarından tavsiye alın.
  • Yaşam koçluğu eğitimi ile yetinmeyin. Yaşam koçlarının birçok alanda bilgi sahibi olması, danışanlarına verdikleri hizmetin de etkinliğini artırır. Koçluk, psikoloji, iletişim teknikleri, NLP, liderlik, pazarlama, beden dili gibi birçok alanda kendinizi geliştirmenin meyvelerini ileride mutlaka toplarsınız.
  • Yaşam koçluğuna ilk adım attığınızda kendinizi tanıtmanız gerekecek. İnsanların sizin hakkınızda fikir sahibi olacağı, yeteneklerinizi, becerilerinizi ve donanımızı görebilecekleri profesyonel sosyal medya hesaplarına sahip olmalısınız. Hesaplarınızı güncel tutmalı, ilgi çekici paylaşımlar yapmalısınız.
  • Sosyal medyada aktif olsanız da kendinizi tanıtma sürecinde reklam vermeyi düşünmelisiniz. Instagram, Youtube, Facebook, Linkedin gibi popüler sosyal medya uygulamalarına bütçenizi aşmayacak şekilde sponsorlu reklam vererek insanların size ulaşmasını kolaylaştırabilirsiniz.
  • Sosyal hayatın içinde olun. Yeni insanlarla tanışabileceğiniz, kendinizi tanıtabileceğiniz davet ve etkinlikleri kaçırmayın. Sosyal çevreniz ne kadar geniş olursa yaşam koçluğunda arzu ettiğiniz noktaya da o kadar rahat erişebilirsiniz.

Siz de iyi bir yaşam koçluğu eğitimi arıyorsanız ya da bu konuda bir merakınız varsa buradan yaşam koçluğu eğitimlerini inceleyebilirsiniz.

0
Eğitim Sepeti
  • No products in the cart.