fbpx

Yaşam Koçluğu Yapmak İçin Gerekenler Nelerdir?

Yaşam Koçluğu Yapmak İçin Gerekenler Hakkında

Bundan 20 yıl önce yaşam koçluğu ülkemizde pek de bilinen bir yaklaşım değildi. Yaşam koçluğu nedir diye sorsanız, birçok insandan büyük ihtimalle tatmin edici bir yanıt alamazdınız. Ama takvimi bugüne sardığımızda artık yaşam koçluğunun talep gören mesleklerden biri haline geldiğini ve çoğu insanın bu meslek hakkında az ya da çok bilgi sahibi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Yaşam koçluğu; sadece bu mesleği profesyonel olarak yapmayı hedefleyenlerin değil bu yaklaşımda uygulanan teknik ve metotları merak edenlerin de yakından ilgilendiği bir konu.

Biz de bugün yaşam koçluğu nasıl yapılır, kimler yaşam koçluğu yapabilir, yaşam koçu olmak için neler gerekli gibi önemli konu başlıklarını mercek altına aldık. Yazıya başlamadan önce iyi bir yaşam koçluğu eğitimi arıyorsanız ya da bu konuda bir merakınız varsa buradan yaşam koçluğu eğitimlerini inceleyebilirsiniz. >> YAŞAM KOÇLUĞU EĞİTİMİ

Yaşam Koçluğunu Tanıyalım; Yaşam Koçluğu Nedir?

Yaşam koçluğu ile ilgili detaylı bilgilere geçmeden önce kısa da olsa bu keyifli uzmanlık alanını tanımlayalım:

Yaşam koçluğu, hayatta daha mutlu ve başarılı olmak isteyen bir kişinin hedeflediği noktaya gelebilmesi için, onu doğru araçlarla yönlendirmeye dayalı özel bir destek çalışmasıdır. Genelde yaşamının bir veya daha fazla alanında zorluk yaşayan kişiler yaşam koçluğu hizmeti almaya eğilimlidir.

Yaşam koçluğu, kişisel gelişim anlayışının doğal bir yansıması olarak ortaya çıkmış ve tüm dünyada yıldızı parlayan bir meslek halini almıştır. Kendisini yeniden keşfederek iyi yönde dönüştürmek, kişisel farkındalığını artırmak, yeni beceriler geliştirmek ve gizli kalmış potansiyelini ortaya çıkartmak isteyen ve bu yolla da hayatında arzu ettiği değişimi sağlamayı hedefleyen kişiler bugün artık yaşam koçları ile çalışmayı tercih etmektedir.

 Kimler Yaşam Koçu Olabilir?

Yaşam koçluğunun tanımını yukarıda yaptık. Şimdi gelelim bu mesleğin kimler için daha uygun olduğu ve kimlerin yaşam koçu olabileceği konusuna…
Aile ve arkadaş çevrenizde nasıl tanınıyorsunuz?

Mesela, iyi bir dert dinleyicisi misiniz? Ailenizdeki kişilere veya arkadaşlarınıza yardım ettiğinizde, tavsiyelerinizin faydalı olduğunu gördüğünüzde mutlu olur musunuz? Sosyal bir kişi misiniz? İnsanlarla bir arada olmayı, yeni deneyimler edinmeyi, paylaşmayı sever misiniz?

Peki, hayatın çetin sınavlarına karşı pozitif kalabilmeyi ve bunu çevrenize de yansıtabilmeyi başarabiliyor musunuz?
Eğer cevabınız evetse, siz de iyi bir yaşam koçu adayı olabilirsiniz.

Yaşam koçluğu dışa dönük, insan ilişkileri kuvvetli, dinlemeyi seven, sabırlı, yargılamayan, değişime inanan, enerjik, yaratıcı, sosyal, kendi kişisel gelişimine değer veren kişilerin başarı ile yapabileceği bir meslektir. Tabii sadece bu özelliklere sahip olmak yaşam koçluğu yapabilmek için yeterli değildir.

Nasıl Yaşam Koçu Olunur?

Yaşam koçu olmak, insanlara yardım etmek ve bundan para kazanmak istiyorsunuz. Peki, işe nereden başlayacaksınız? Yaşam koçu olmak için hangi adımları izleyeceksiniz?

Yaşam koçu olmak için ilk olarak bu alanda iyi bir eğitim almanız gerekiyor. Yaşam koçluğu kitaplarını okumak ya da yaşam koçluğu ile ilgili bilgilendirici videolar izlemek elbette ki size katkı sağlayacaktır ancak eğitim almadan bu mesleğe adım attığınızda başarı ihtimaliniz de düşük olacaktır.

Dolayısıyla bir yandan yaşam koçluğu üzerine okuyup, araştırıp kendinizi geliştirirken diğer yandan da yaşam koçluğu eğitim programlarından birine katılmalısınız. Türkiye’nin hemen her yerinde yaşam koçluğu alanında örgün ve online eğitim programları bulabilirsiniz. Eğer önceden belirlenmiş ders saatlerine ve sınıf ortamında yapılan programlara uymakta zorlanıyorsanız, online eğitimleri seçip yaşam koçluğu hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Yaşam koçluğu eğitimleri özel kurumlar ve üniversiteler tarafından düzenleniyor. Eğitim sonunda yaşam koçluğu sertifikası almaya hak kazanıyorsunuz. Yaşam koçluğu eğitimi fiyatları programın içeriğine ve eğitim kurumunun kalitesine göre değişebiliyor. Size tavsiyemiz; paranızın karşılığını alacağınız niteliklerde, köklü ve güvenilir bir kurumun düzenlediği kapsamlı, zengin içerikli bir kursu tamamlamanız olacak.

Tabii burada sizi zorlayabilecek şey, alternatiflerinizin çokluğu olacak. Yaşam koçluğu popüler bir meslek haline geldiği için bu alanda artık yüzlerce farklı eğitim düzenleniyor. Bu eğitimler arasından seçiminizi yaparken, kurumun yetkinliğine, ders programının içeriğine, eğitmenlerin yaşam koçluğu konusundaki donanımına ve verilen sertifikanın niteliğine çok dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz.
Yaşam koçluğu eğitimini tamamlayıp sertifikanızı aldıktan sonra dilerseniz hemen yeni mesleğinizi yapmaya başlayabilirsiniz.

Uluslararası Yaşam Koçluğu Sertifikasını Tercih Edin

Yaşam koçluğunda sizi bir adım öne taşıyacak en önemli unsurlardan biri aldığınız eğitimin ve sahip olduğunuz sertifikanın kalitesi olacaktır. Yaşam koçluğunu profesyonel olarak yapmaya başladığınızda danışanlarınız ilk olarak nerede eğitim aldığınıza ve nasıl bir sertifikaya sahip olduğunuza bakacaktır.

Bu nedenle de uluslararası akredite kurumlar tarafından onaylanmış, sadece Türkiye’de değil dünya çapında geçerliliği olan sertifika alabileceğiniz eğitim kurumlarını tercih edebilirsiniz.

Bunun yanı sıra yaşam koçluğu eğitimine ek olarak farklı disiplinlere ait konuları da içeren kapsamlı programlardan birini tamamladıktan sonra birden fazla uluslararası sertifika da alabilirsiniz.

 Yaşam Koçu Olmak İçin Ne Okumak Gerekir?

Yaşam koçluğu ülkemizde henüz bir meslek olarak tanımlanmadı. Üniversitelerde de yaşam koçluğu veya koçluk ile ilgili şu an için sadece kurs düzeyinde programlar bulunuyor. Dolayısıyla da yaşam koçu olmak için üniversite mezuniyeti veya spesifik bölümleri bitirmek gerekmiyor.

Ancak daha önce de söylediğimiz gibi yaşam koçluğu son yıllarda çok tercih edilen ve rekabetin git gide arttığı bir meslek. Bu nedenle de rekabetçi ortamda danışanların sizi tercih etmelerini sağlayacak niteliklerinizden biri de eğitiminiz olacaktır hiç şüphesiz. Örneğin; üniversite mezunu iseniz, köklü bir eğitim kurumunun yaşam koçluğu programını da başarıyla bitirip uluslararası bir sertifika aldıysanız, rakipleriniz arasında bir adım öne çıkmanız çok daha kolay olur.

Yaşam Koçluğunda Başarılı Olmak İçin İpuçları

Yaşam koçluğu nasıl olunur sorusunun cevabını verdik ama sizi bu keyifli meslekte başarıya taşıyacak bazı ipuçlarını da paylaşmak isteriz.

  • Yaşam koçluğu sertifikanızı aldıktan sonra danışanlar hemen kapınızda sıra olmayacak. Bu nedenle de ilk başta yakın çevrenize yaşam koçluğu yaparak deneyim kazanın. Evet, belki de ilk yaşam koçluğu denemelerinizden para kazanamayacaksınız ama deneyimin para ile ölçülemeyecek kadar kıymetli olduğunu aklınızdan çıkartmayın.
  • Bir yaşam koçu olarak danışanlarınızın kişisel gelişim serüvenindeki yol arkadaşı rolünü üstleniyorsunuz. Bu nedenle de kendi kişisel gelişiminizi de ihmal etmemelisiniz. Yeni şeyler öğrenin, vizyonunuzu geliştirin, bol bol okuyun ve hatta deneyimli yaşam koçlarından tavsiye alın.
  • Yaşam koçluğu eğitimi ile yetinmeyin. Yaşam koçlarının birçok alanda bilgi sahibi olması, danışanlarına verdikleri hizmetin de etkinliğini artırır. Koçluk, psikoloji, iletişim teknikleri, NLP, liderlik, pazarlama, beden dili gibi birçok alanda kendinizi geliştirmenin meyvelerini ileride mutlaka toplarsınız.
  • Yaşam koçluğuna ilk adım attığınızda kendinizi tanıtmanız gerekecek. İnsanların sizin hakkınızda fikir sahibi olacağı, yeteneklerinizi, becerilerinizi ve donanımızı görebilecekleri profesyonel sosyal medya hesaplarına sahip olmalısınız. Hesaplarınızı güncel tutmalı, ilgi çekici paylaşımlar yapmalısınız.
  • Sosyal medyada aktif olsanız da kendinizi tanıtma sürecinde reklam vermeyi düşünmelisiniz. Instagram, Youtube, Facebook, Linkedin gibi popüler sosyal medya uygulamalarına bütçenizi aşmayacak şekilde sponsorlu reklam vererek insanların size ulaşmasını kolaylaştırabilirsiniz.
  • Sosyal hayatın içinde olun. Yeni insanlarla tanışabileceğiniz, kendinizi tanıtabileceğiniz davet ve etkinlikleri kaçırmayın. Sosyal çevreniz ne kadar geniş olursa yaşam koçluğunda arzu ettiğiniz noktaya da o kadar rahat erişebilirsiniz.

Siz de iyi bir yaşam koçluğu eğitimi arıyorsanız ya da bu konuda bir merakınız varsa buradan yaşam koçluğu eğitimlerini inceleyebilirsiniz.

Yaşam Koçluğu Nasıl Olunur diye düşünüyorsanız aradığınızı bu sayfada bulacaksınız. Yaşam koçu nasıl olunur kapsamlıca anlattık. Hemen başlayalım.

Yaşam Koçluğu | Nasıl Olunur ?

Yaşam koçluğu nasıl olunur diye çok fazla arama gerçekleştiğini gördük. Yaşam koçu olmanın yollarını arayan, yaşam koçu olma yolunu merak eden ve yaşam koçlarının ne gibi çalışmalar gerçekleştirdiğini bilmek isteyen birçok kişi bu alanda aramalar yapıyorlar. Biz de merakları gidermek adına kapsamlı bir yazı ele aldık. Şimdi de bu süreci baştan sona resmedeceğiz.

Yaşam koçluğu toplumda sık sık duymaya başladığımız kavramlardan. Peki, öncelikle yaşam koçluğu nedir?

Yaşam koçluğu, insanların yaşamlarındaki gelişmeler neticesinde ortaya çıkan bazı konularla ilgili koçlardan aldığı profesyonel hizmettir.
Yaşam koçları motivasyonun arttırılması, insanlarla ilişkiler ve yaşamdaki değişimlere adaptasyon gibi konularda danışanlara destek olurlar.

Bu doğrultuda onlarla belirli bir süre boyunca seanslar şeklinde görüşmelerini sürdürüp başarılı sonuçlar alırlar. Peki, baştan sona yaşam koçu nasıl olunur?

Yaşam Koçu Nasıl Olunur?

Yaşam koçu olmak birçok kişinin hayalinde gelişmekte olan bir hayal. Gerçeğe dönüştürmek de mümkün. Bunun için öncelikle kendinizi hazırlamalısınız. Mesleği yerine getirirken işinize yarayacak olan bilgileri edinmelisiniz. Uygulamaya dönük çalışmalardan faydalanmalısınız. Kendinizi gerçekten mesleğe hazır hissettirecek bilgilerle donatınca zaten bilginin verdiği kendine güven hissi size yardımcı olacaktır.

Yaşam koçu olmak için gerekli bilgileri nereden alacaksınız? Bunun en optimum yolu şüphesiz yaşam koçluğu eğitimidir. Yaşam koçluğu eğitimi, sizlere koçluk seanslarında kullanacağınız uygulamalı bilgileri aktaran, koçluk mesleğinin inceliklerini öğreten eğitimlerdir. Bu eğitimlerde koçluk mesleğini en iyi şekliyle yerine getirmeniz için ihtiyacınız olan bilgileri bulabilmelisiniz. Dolayısıyla eğitimi seçerken de bazı kriterleriniz olmalı. Bu kriterlerden bazılarını sizin için açıklayalım.

Öncelikle eğitimi alacağınız kurumu iyi araştırın. Kurum ne kadar köklü, uluslararası akreditasyonlara sahip mi, nerelere eğitimler vermiş, alanında bilinen bir kurum mu? Bunları göz önünde tutun. Daha sonra eğitimle ilgili detayları araştırın. Hangi konularda dersler oluyor? Eğitim ne kadar sürede tamamlanıyor? Eğitime ne kadar sürede başlıyorsunuz? Eğitimin ücreti ne kadar ve ödeme kolaylığı var mı? Bunları sorun.

Daha sonra eğitimi tamamladığınızda sertifika alacak mısınız? Sertifikalar uluslararası geçerli mi? Sertifikalar ne kadar sürede geliyor?
Bu bilgiler ışığında bir eğitim listesi yapabilirsiniz. Bu listede artı ve eksi yönleriyle eğitimleri değerlendirebilirsiniz.

Liderlik Okulu olarak sunmuş olduğumuz eğitimlere online olarak dünyanın dört bir yanından ulaşabilirsiniz. Ayrıca ömür boyu erişebildiğiniz eğitimlere, istediğiniz zaman istediğiniz saatte ulaşmanız mümkün. Her zaman elinizin altında olan uluslararası standartlara uygun olarak hazırlanmış, Dünya’nın en kapsamlı yaşam koçluğu eğitimlerinden birine hemen başlayabilirsiniz. Eğitimi tamamladığınızda sertifika adımına geçerek belirttiğiniz adrese sertifikanızın gelmesi için bilgilerinizi doldurursunuz. Dünya’nın dört bir yanına sertifikalarınız ulaştırılacaktır.

Yaşam Koçluğu Nasıl Olunur, Nasıl Olunmaz?

Yaşam Koçluğu Nasıl OlunurYaşam koçluğu, günümüzün en çok dikkat çeken mesleklerinden biridir. Gerek iş dünyasından insanlara gerekse de kar amacı gütmeyen birçok çevrede yaşam koçluğundan faydalanılmaktadır. Yaşam koçu olmak ya da olmamak, işte bütün mesele bu… En azından nasıl olunup nasıl olunamayacağı meselesine açıklık getirmeye devam edelim.

Yaşam koçu olmak için kendinizi mutlaka sürekli geliştirmelisiniz. Çeşitli kitaplar okuyarak, çeşitli eğitimlere katılarak, çevrenizde sizden destek isteyenlere destek olarak işe başlayabilirsiniz. Bu sayede öğrendiklerinizi kullanmaya başlayacaksınız.

Yaşam koçu olmak, kendisini geliştirmeye devam eden insanların çabalarından oluşur. İnsanlara yardımcı olmak için gereken donanıma sahip olmayı gerektirir. Eğer yaşam koçu nasıl olunmaz diyorsanız yukarıda bahsettiklerimizin tersini düşünmeniz yeterli olacaktır.

Yaşam Koçluğu Nasıl Başlar?

Yaşam Koçluğu Nasıl Yapılır diye merak eden birçok kişi var. Hem yaşam koçluğu desteği almak isteyenler merak ediyorlar hem de yaşam koçu olmak isteyenler. Burada herkes için bilgi var. Asıl soru, yaşam koçluğunun nasıl yapılacağı. Şimdi aşama aşama yaşam koçluğu sürecini başından sonuna inceleyelim.

Yaşam koçluğu sürecinin resmi olmayan bir başlangıcı ve resmi olan bir diğer başlangıcı var. Her iki koşulda da yaşam koçu ve ona danışacak kişinin var olması gerekir. Dolayısıyla yaşam koçu zaten orada olduğu için yaşam koçluğunun resmi olmayan başlangıcı bireylerin yaşam koçu arayışıyla başlar. Çünkü yaşam koçu arayan bir birey var olduğunda koçluk sürecinin oluşma aşaması söz konusu oluyor.

Bu aşamada danışan henüz bir koçla koçluk sürecine başlamamıştır. Koç arayışında olup kendisine destek olacak en iyi koçu seçmek istemektedir. Tabi burada siz tercih edilecek en iyi yaşam koçu da olsanız aramaların yapıldığı yerlerde görünmediğiniz sürece kimsenin sizden haberi olmayacaktır. Dolayısıyla görünür olmanızda fayda olacaktır.

İkinci aşama, koç ile iletişime geçilmesidir. Danışan belirlediği koçlarla iletişim kurmak için harekete geçer. Bu aşamayla birlikte ilk kez danışan ve koç iletişime geçecektir. Telefonla, bazen ziyaret ederek veya bazen de e-posta ya da sosyal medya üzerinden koçlarla iletişime geçebilirler. Bu noktada iletişim gerçekleşirken bir izlenim de oluşacaktır. Bu izlenimin olumlu olması koçluk sürecine başlama açısından kritik öneme sahiptir.

Koç ve danışanın yapıcı bir görüşme gerçekleştirmeleri ve koçun da bir randevu vererek danışanla yüz yüze görüşmeyi mümkün kılması gerekmektedir. Zaman zaman farklı şehirlerde olan koç ve danışan bu görüşmeleri internet üzerinden de gerçekleştirebilmektedir.

Yaşam Koçluğu Nasıl Yapılır?

Üçüncü aşama ilk görüşme aşamasıdır. İlk görüşme oldukça önemlidir çünkü gerçekten koçluk sürecinin başlayıp başlamayacağı konusunda verilen kararlar genellikle bu aşamayla şekillenir. Koç ve danışan bir süre birbirleri hakkında bilgiler edinmeye çalışırlar. Beklentilerin neler olduğu, birbirleriyle bu süreçte ortaklaşa başarı elde edilip edilemeyeceği gibi konularda görüşmeler yapılır. Bunun sonucundaysa koçluk sürecinin kesin olarak başlatılması kararı verilmesi beklenir. Koçluk sözleşmesi ve gizlilik sözleşmesi imzalanırsa da koçluk süreci resmi olarak başlamış olur.
Yaşam Koçluğu Nasıl YapılırKoçluk sürecine resmi bir başlangıç yapıldığında artık düzenli seanslara da başlanmış demektir. Koçluk süreci seanslar ilerledikçe şekillenir. Dolayısıyla yaşam koçluğuna dair konularda danışana destek olduğumuz ve onların bu gelişimi görmelerini sağladığımız koçluk süreçleri bu seanslardır.

Yaşam koçluğu seans seans yapılır. Her seansta da koçluk soruları sorulur, koçluk araçları kullanılır, danışan dinlenir…
Yaşam koçluğu sürecinin son aşaması ise koçluk sürecinin sonlandırılmasıdır. Koçluk sürecinin sonlandırılması, koçluk sözleşmesine uygun şekilde olmalıdır.

Yaşam koçları, koçluk sözleşmelerine koçluk sürecinin hangi koşullarda sonlanacağını belirtirler. Örneğin sözleşmede belirtilen tarihte yaşam koçluğu süreci sonlanır. Bununla beraber koçluk desteği verilen konularda danışanın daha erken sürede başarı göstermesi durumunda koçluk süreci sonlanır. Ya da danışan koçla çalışmak istemediği zaman koçluk süreci sonlanacaktır. Dolayısıyla koçluk sözleşmenizde başarılı olunması ve başarısız olunması durumunda koçluk sürecinin nasıl sonlanacağını belirtmeniz gerekir.

Yaşam koçluğu sürecinin hem koç için hem de danışan için başarıyla tamamlanması koçluk sözleşmesine, gizlilik sözleşmesine, koçluk etiğine uygun hareket etmekle mümkün olacaktır.

Yaşam Koçluğu İçin Gerekenler

Yaşam Koçluğu İçin Gerekenler bu yazıda kapsamlı şekilde ele alındı. Yaşam koçluğu için neler gerekiyor bilmek istiyorsanız hemen başlayalım. Güvenilir ve doğru bilgiler sizler için yazıldı.

Yaşam Koçluğu Nedir?

Yaşam koçluğu, bireylerin yaşamlarında gerçekleşen gelişmeler ve değişimlere adapte olabilmek, istedikleri yönde gelişim ve değişim elde etmek için almış oldukları profesyonel destektir. Yaşam koçluğu ile bireyler kendi motivasyonlarını arttırma, performanslarını geliştirme, hedefler belirleme ve onlara yönelme, karar mekanizmalarını geliştirme, gerçekleşen gelişmelere ayak uydurma gibi konularda destek alarak başarılı bir şekilde istediklerine ulaşabilmektedirler.

Yaşam koçluğu yaşamın içinden gelen konularla ilgilenir ve çok geniş bir kitleye hizmet verir. Yaşam koçluğu alanında faaliyet gösteren profesyonellerin de bu bağlamda ya belirli konularda uzmanlaşmaya yönelmesi ya da kendilerini birçok konuda geliştirmeleri önemlidir. Çünkü her danışan farklı bir konu ile destek almak isteyebilir.

Yaşam Koçluğu İçin Gerekenler Nelerdir?

Yaşam koçluğu mesleği en çok gelişen mesleklerden biridir. Çok büyük bir kitleye hitap edildiği için birçok yeni yaşam koçuna ihtiyaç duyulmaktadır.

Birçok birey günümüzde aslında amatörce de olsa yaşam koçu gibi yaklaşımlar sergileyebiliyorlar. Ne var ki bu tür uygulamalar gerçekten yaşam koçu olmanın yakınından pek de geçemiyor. Yaşam koçu olmak fazlasını gerektiriyor. Neden mi? Çünkü koçluk profesyonel bir meslektir; arkadaş, yönetici ya da aile ferdi olmanın ötesinde bir disiplindir.

Peki, yaşam koçu olmak için neler gerekiyor?

Öncelikle kendinizi bu mesleğe hazırlamalısınız. Genellikle bu meslekte yer almak isteyenler zaten profesyonel uğraşları gereği kendilerini birçok konuda iyi seviyede geliştirmiş oluyorlar, doğru. Ancak yaşam koçluğu yapabilmek için koçluk disiplinine dair bilgileri de edinmek gerekiyor. Koçluğun kendine özgü yaklaşımları, araçları ve konuları var.

Bunlara hakim olmak koçluk mesleğine adım atmak için önemlidir. Dolayısıyla öncelikle kendinizi yaşam koçluğu alanında geliştirmeniz gerekecektir.
Yaşam Koçluğu İçin GerekenlerBu noktada ilk önce yaşam koçluğu mesleği hakkında araştırma yapınız. Çevrenizdekilere yaşam koçluğunu duyup duymadıklarını sorunuz. Eğer daha önce duymuş kişiler varsa ne düşündükleri hakkında bilgi alabilirsiniz. Tabi bu soruları soracağınız kitleyi de iyi belirlemeniz gerekiyor.

Yaşam koçluğu yaptığınızda sizden destek almayı tercih edebilecek kitleyi yansıtabilecek az sayıda kişiye bu konuda fikirlerini sorabilirsiniz. Herkese sormamak zaman ve enerji konusunda optimum noktayı yakalamanıza yardımcı olacaktır. Maksimum 8 kişiye sormanızın yeterli olacağını düşünüyoruz. O sekiz kişiyi iyi seçin 🙂

Gerek çevrenizden gerekse internetten aldığınız bilgiler karar verme noktasında yeterli olmayabilir. Zaman zaman konuya hakim olmayan kişilerin profesyonellikten çok uzak yaklaşımları ile karşılaşmak mümkün olabildiği için bir de koçluk eğitimi veren kurumlardan bilgi alın. Bu kurumlar sizlere yaşam koçluğu hakkında detaylı bilgiler verebileceklerdir.

Büyük kurumları aradığınızda doğrudan eğitmenle görüşemeyebilirsiniz ancak yine de aydınlatıcı bilgiler vereceklerdir.

Yaşam Koçluğu İçin Gerekenler Arasında Eğitim Var Mı?

Daha sonra bir eğitim alın. Uzaktan eğitim ya da örgün eğitim alabilirsiniz. Biz online eğitimimizi bu noktada tavsiye ediyoruz. Yalnızca Türkiye değil Dünya standartlarında zengin içeriğe sahip, kapsamlı, akademik temelleri olan ve istediğiniz yerden ulaşıp istediğiniz sürede bitirebilip ömür boyu erişebildiğiniz bir eğitim.

Sonuç olarak her zaman elinizin altında olması gereken bir eğitim olarak sizlere online olarak sunduğumuz bu eğitimi alır almaz öğrenmeye başlayabilirsiniz. Yaşam koçluğu eğitimimizi online eğitimler kısmından bulabilirsiniz.
Daha sonra eğitimleri tamamlayıp öğrendiklerinizi uygulamaya geçebilirsiniz. Böylece koçluk yeteneklerinin uygulamalarla nasıl geliştiğini anlamış olacaksınız.

Yaşam koçları, eğitim boyunca adım adım nasıl yaşam koçu olabileceklerini öğrendikten sonra uygulamalarda çok zorluk yaşamayacaklardır. Zamanla deneyim de kazanarak kendisiyle birlikte mesleklerini de yücelten yaşam koçlarına her zaman ihtiyaç var.
Eğitim hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Liderlik Okulu olarak bize en çok sorulan sorulardan bir tanesi de  Yaşam Koçu Nasıl Olunur? sorusudur.  Yaşam koçu olmak isteyenlere bir rehber olması amacıyla sizlere kapsamlı bir yol haritası hazırladık. Bu haritayı takip ederken dikkat edilmesi gereken tüm unsurları dikkatlice incelemenizi öneriyoruz.

Baştan söylemek gerekir ki aşağıda ifade ettiğimiz maddeler tek başlarına yeterli olmayacaktır. Bu nedenle bu olaya daha bütünsel bakmaya ve bu sürecin biraz zaman alacağını bilmenizde fayda vardır.

1- Yaşam Koçu Olmak Ne Demektir?

Yaşam koçu kavramı kabul ediyoruz ki havalı bir kavramdır. Ne iş yapıyorsun denildiğinde yaşam koçuyum demek gerçekten havalı duruyor. Bununla beraber bu bir iştir. Yani yaşam koçu olmanız için yaşam koçluğu yapmanız gerekmektedir.

Yaşam koçu insanlara yardım eder. Onların sorunlarını çözmelerinde onlara koçluk tekniklerini kullanarak yön verir ve gitmek istedikleri hedefe doğru onları yönlendirir. Yani yaşam koçluğu bir iştir. Yaşam koçluğu bir ünvan değildir.

2- Yaşam Koçu Ne Yapar?

Yaşam koçları öncelikle hayatlarında çeşitli konularda problemleri olan kişilerle çalışan ve onları çeşitli teknikler vasıtasıyla o problemlerini çözmelerinde yanında duran bir yol arkadaşıdır. Bazı kişiler birden çok konuda koçluğa gerek duyabilir, bu durumda koçun işe neresinden başlanması gerektiği sorusu gündeme gelir.

Önce emeklemeyi, sonra da yürümeyi öğrenmeden koşmaya başlayamayız. Gerçek hayatta ustalığa, birbirini izleyen adımlar sayesinde ulaşılır. Öğrendiğiniz şey ister savaş hünerleri, ister uçak pilotluğu, isterse büyük bir kurumu yönetmek veya kontrol etmek olsun, bu kural geçerlidir.
Yaşam Koçu Nasıl Olunur
Bu bakımdan, işe kolay tarafından başlayın ve adım adım daha zorlarına doğru ilerleyin. Yaşam Böylece başarısızlık şansınız azalacak ve koçluk yaptığınız kişi kendini daha zor görevlere daha büyük bir güvenle hazırlayacaktır.

3 – Dinleme İle İlgili Probleminiz Varsa Yaşam Koçu Olamazsınız.

Etkili dinleme herkes için önemli bir konu olsa da Yaşam koçlarının asli işlerinden biridir. Yaşam koçu iyi bir dinleyicidir. Belki de vaktinin %80’i dinlemekle geçer. Bu nedenle eğer dinleme konusunda yetenekleriniz iyi değilse (siz ne demek istediğimi anladınız) o zaman bu konuda iyi bir düşünmenizi öneririm. Çünkü koçlukta geri bildirim mekanizması çok önemlidir.

Geribildirim vermek ve almak koçluğun ve genel olarak gözetimin en temel parçalarından biridir. Koç ile karşındaki kişinin üzerinde çalışacakları konuları birlikte belirleyeceği, eylem planları geliştireceği, problemler üzerinde çalışma yapacağı ve sonuçları değerlendireceği tüm aktif koçluk evresi boyunca bu bilgi alıp verme eyleminin kesintisiz devam etmesi gerekir.

Tabi bir uyarıyı da buraya ekleyelim. Bazı insanlar övgü ile pozitif geribildirim ve eleştiriyle negatif geribildirim arasındaki farkı algılayamamaktadır. Geribildirimi salt performans yetersizliğini eleştirmek ya da aşağılamak gibi basit bir amaçla kullanmayın. Evet kısa bir özetten sonra yaşam koçu nasıl olunur sorumuza devam edelim..

Bir çok arkadaşımız bana bu soruyu soruyorlar demiştim ya peki ben onlara ne cevap veriyorum sizce? Diyorum ki kendinizi iyi yetiştirin! Hatta ilk sorduğum soru da şu kitap okuyor musun?

Hiç kimse kitap okumayı sevmiyor.. Akılalmaz bir durum bu kitap okumayı sevmeyen yaşam koçu zaten imkansız, dolayısıyla bu mesleğe adım atacak herkesi kesinlikle aktif okumaya davet ediyorum. Lütfen okuyun. Yaşam koçu olmayın iyi bir yaşam koçu olun!

İyi Bir Eğitim Alın!

Liderlik okulu olarak bu konu tam da bizim uzmanlık alanımız. Sizlerin iyi bir eğitim almanızı istiyoruz.Bu kapsamda her gün yenilenen eğitimlerimizle sizleri iyi bir yaşam koçu sürecine hazırlamak istiyoruz. Doğru söyledik bu bir süreç yani eğitimler bu işin başlama noktasıdır. Siz zamanla ve tecrübenizle gelişerek her geçen gün çok daha iyi bir yaşam koçu olacaksınız.

Yaşam Koçu Olmak İstiyorum

Eğer “Yaşam Koçu Olmak İstiyorum” diyorsanız bu yazı tam size göre. Bugün size Yaşam koçu olmak isteyenlere bu konuda nasıl bir yol izleyebileceklerini paylaşmak istiyoruz.

Yaşam Koçu Olmak İstiyorumÖncelikle yaşam koçluğu eğer insanlara yardımcı olmayı seviyorsanız sizin için uygun bir meslek olacaktır. Kişilerle iletişim kurmayı sevmeyen, insanlara yardımcı olmayan kişilerin yaşam koçu olma şansı olsa da başarılı olma şansı yoktur.

Yaşam Koçu Olmanın Adımlarınız sizler için derledik.

1-Önce Karar Verin:

Yukarıdaki anlattıklarımız ölçüsünde yaşam koçu olmak istiyorsanız, öncelikle kendinize bunu ne kadar istediğinizi sormanız gerekmektedir. Çok eğlenceli bir iş, çok para kazanıyor gibi sebeplerle yaşam koçu olmak istiyorsanız işlerin bu şekilde devam etmeyeceğini söylemek isteriz.

Çünkü yaşam koçluğu psikoloji gibi köşeleri daha net olan bir meslek değildir. Siz ne kadar bunu bu şekilde kurgulasanız bile danışanlarınızla olan ilişkiler bir psikolog-danışan ilişkisi sadece tıbbi doneleri içerecek şekilde olmayacaktır.

2- Yaşam Koçluğu Gönül İşidir.

Koçluk profesyonel bir meslektir. Ancak yaşam koçluğu diğer koçluk alanlarından biraz daha farklıdır. Örneğin; bir yönetici koçunun ya da bir öğrenci koçunun daha teknik bir şekilde ilerleme imkanı varken yaşam koçları hayatın her alanından sorunlarla karşılaşılabilen ve çoğu zaman zor problemleri içeren süreçleri ele almaktadır.

Bu nedenle çok profesyonelce davranırım bu işi yürütürüm kısmı ülkemiz için ne yazıkki uygulanabilir olmamaktadır. Bu yüzden bu mesleğe gönül vermeniz gerekmektedir. Yaşam koçluğu bir gönül işidir.

Yaşam Koçu Olmak İstiyorum

3- Yaşam Koçluğu İyi Bir Eğitim Gerektirir.

Yaşam koçluğu sadece koçluk eğitimi alınarak gerçekleştirilecek bir meslek değildir. Bir çok alanda bilgi ve becerinizin olması beklenmektedir. Özellikle tecrübeli kişilerin yaşam koçu olması avantajlı olabilecektir. Ama iyi bir eğitim almamış tecrübeli bir kişinin yaşam koçu olması negatif bir durum olarak karşımıza çıkacaktır. Çünkü yaşam koçluğu yönlendirilmeyi çok içermez, ama tecrübeli kişiler tecrübelerini aktarma konusunda çok istekli olabilirler.

4- Sertifikayla Yaşam Koçu Olunmaz

Genelde yaşam koçu olmanın şartları arasında sertifika gösterilmektedir. Bize göre Yaşam Koçluğu konusunda eğitim en önemli unsur olmakla birlikte sertifika o kadar önemli değildir. Yaşam koçluğunda bizim için sertifika araç sürme ehliyeti gibidir. Önemli olan ehliyet değil iyi bir şöför olmaktır. Bu nedenle sertifika eğitiden sonraki önemli ikinci konudur.

Liderlik Okulu olarak Yaşam Koçluğu Eğitimini hazırlarken özellikle bilgi odaklı olmasına özellikle dikkat ettik. Sadece sertifika için eğitim alınmasının önüne geçmek istedik. Tüm Bunlarla beraber sertifikalar sizlerin iyi bir kurumdan eğitim aldığınızın önemli bir göstergesidir. Dolayısıyla Liderlik Okulu olarak iyi bir eğitim yanında iyi bir sertifika almanız için gerekli üyelik ve akreditasyonlarımızı gerçekleştirdik.

5- Disiplinlerarası Çalışma Yapın

“Yaşam koçu olmak istiyorum” diye biri için sadece Koçluk bilgileri yetmeyecektir. Özlelikle Psikoloji ve NLP eğitimi konularını da iyi bir şekilde öğrenmeniz gerekmektedir. Biz burdan yola çıkarak eğitimlerimize özellikle NLP ve Psikoloji derslerini ve sertifikalarını da ekledik. Şahsen NLP inanılmaz işinize yarayacaktır. Tüm bunlarla birlikte Felsefe okumaları yapmanızı da öneriyoruz. Felsefe soru sormayı öğrenmek için çok etkili bir disiplindir.

6- Yaşam Koçu Olmak İstiyorum

Tüm anlattıklarımızı dikkate alarak size özel olarak hazırlanmış yaşam koçluğu eğitimi sayesinde kendinizi yaşam koçu olarak geliştirebilir ve online bulunduğunuz her yerden bu eğitime katılabilirsiniz. Üstelik eğitimi tamamladıktan sonra sizlere uluslararası geçerliliği bulunan sertifikalar verilecektir.

Size verilecek olan sertifikaları ister yurt içinde isterseniz de yurt dışında kullanabilirsiniz. Size verilecek olan sertifikaların üzerinde online eğitim aldığınıza dair herhangi bir yazı ya da görsel bulunmamaktadır.

Yaşam Koçu Olmanın ŞartlarıYaşam Koçu Olmak…

Koç olmanın bir çok ilkesi ve etik yönleri olsa da yaşam koçu olmanın şartı yaşam koçu olmaya tutkuyla bağlı olmaktır. Tutku yaşam koçu olmanın şartları içerisinde bize kalırsa en önemlisi.

Teknik olarak iyi bir koçluk eğitimi almış olmanız önemli olmakla birlikte yeterli değildir. Koç iyi bir dinleyici olmak zorundadır. Yani şartların birincisi dinlemeyi öğrenmektir.

Can Kulağıyla Dinlemesini Öğrenin

Can kulağıyla dinlemesini bilen koçlar genellikle koçluk görüşmelerinden en fazla yararı sağlarlar ve genel olarak daha iyi koç olurlar. Koçluk toplantısında neye ulaşmak istediğinizi ve bunu nasıl yapmak istediğinizi tamı tamına belirlemeye çalışın. Koçluk yaptığınız kişiyle birlikte üzerinde mutabık kalabileceğiniz bir eylem planı için bir takip formu oluşturun.

Geri Bildirim Almak

Yaşam Koçu Olmanın Şartları
Koçluk toplantısından sonra toplantının verimliliğini değerlendirmek ve bir daha ki sefere ne gibi iyileştirmeler yapılabileceğini düşünün. Geri bildirim etkili ve faydalı koçluk sürecinin önemli bir yapı taşıdır.

Sorumluluk Almak

Koçlukta en önemli konulardan biri de sorumlu olmaktır. İyi bir yaşam koçu çabalarının sorumluluğunu alan ve sonuçlarla yüzleşebilen biridir. Yaptığı işin sonuçlarından sorumlu tutulmayan kimse koçluğu ciddiye almaz. Bu durumu bir koçluk sözleşmesiyle de kayıt altına almanız mümkün. Özellikle resmileşmiş bir koçluk planınız varsa, sorumluluk kısmını belirgin bir hale sokmanız gerekir.

Öğrenmeyi ve Öğretmeyi Öğrenmek

Zeki anne babalar çocuklarına yeni bir beceri öğretmek için en uygun zamanın çocuklarda öğrenme dürtüsünün en yüksek noktaya çıktığı zaman olduğunu bilirler.  Çocukların, ya akranlarından gelen baskı nedeniyle ya da büyük çocukların yapabileceği şeyleri yapabilme isteğinin ağır basması nedeniyle, bazı beceriler için hem gelişme bakımından hazır hem de zihinsel bakımından hevesli oldukları bir dönem vardır.

Koçluk, öğrenme dürtüsüyle birleşirse, güçlü bir bileşim meydana getirir. Bu dürtü olmazsa, koçluk çabalarının etkisi zayıf kalır.

İyi Bir Yaşam Koçluğu Eğitimi Alın.

Online olarak hazırlanmış bu eğitimimiz sayesinde bulunduğunuz her yerden bu yaşam koçluğu eğitimine katılabilirsiniz. Üstelik eğitimi tamamladıktan sonra sizlere uluslararası geçerliliği bulunan sertifikalar verilecektir. Size verilecek olan sertifikaları ister yurt içinde isterseniz de yurt dışında kullanabilirsiniz.

Yaşam Koçu Olmanın Şartları? Sertifikalar?

Koçluk eğitimlerinde sertifika önemlidir. Ancak en önemli nokta değildir. Liderlik okulu olarak tüm çabalarınızı taçlandıracak bir sertifikasyonu sağlamak için bir çok üyelik, akreditasyon ve çalışmalar yapmaktayız. Bürokrasiyi azaltmak için Kayıt işlemleri sırasında sizden herhangi bir belge istenmemektedir.

Eğitimlerimiz çeşitli videolar, görseller ve quizlerle zenginleştirilmiş içeriğe sahiptir.
Sertifika ve eğitim hakkında bilgi almak ya da eğitimi satın almak için linke tıklayınız. Sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

Yaşam Koçluğu Eğitimi