fbpx

Yaşam Koçluğu Nedir

Yaşam Koçluğu Nedir sorusunun cevabı burada. Yaşam koçluğunun ne anlama geldiğini kapsamlıca açıkladık. Siz de doğru ve güvenilir bilgi almak için hemen tıklayın.

Yaşam koçluğu, yaşamdaki beklentiler, gelişmeler ve değişimlerle karşılaşan bireylerin motivasyonlarının, performanslarının ve hedefe dönük çabalarının arttırılması yönünde onlara destek olunması faaliyetlerinin tümüne denir.
Yaşam koçluğu, danışanların hedefler belirlemelerine veya var olan hedeflerini geliştirmelerine yardımcı olur. Bu hedeflere ulaşılması yönünde de destek olur.
Yaşam Koçluğu NedirÇeşitli zorlu değişimlerle, gelişmelerle veya diğer durumlarla karşılaşmış olan bireylerin mevcut durumlara adapte olabilmeleri yönünden onlara destek olur.
Yaşam koçluğu, yaşamın herhangi bir sürecinde gelişim göstermek isteyen, yeteneklerini geliştirmek isteyen ve daha iyi koşullar isteyen bireylere destek olur.

Yaşam Koçu Olmak Zor Mudur ? Yaşam Koçluğu Nedir ?

Ne kolaydır ki 🙂 Bu arada şunu belirtelim yaşam koçu olmak zor değil. Yaşam koçu olmak için çaba harcamak ve kendini geliştirmek zor. Yoksa herkes yaşam koçu olurdu… Ama böyle bir durum söz konusu değil. Bizler de yaşam koçu olma sürecini optimize ettik. Bunun için sizlere Dünya’nın bu alandaki en kapsamlı eğitimlerinden birini sunduk.
Asıl konumuza dönersek şunu net bir biçimde ifade etmemizde fayda var. Yaşam koçu olmak için öncelikle kendinizi geliştirmeniz gerekmekte. Hiçbir mesleğe o mesleğin inceliklerini öğrenmeden kolay bir başlangıç yapılamaz. Bu nedenle önce kendinizi koçluk alanında geliştirmelisiniz. Yaşam koçluğu eğitimi ile temel koçluk bilgilerini öğrenip kendinizde temel koçluk becerilerinizi geliştirebilirsiniz. Bununla beraber koçluk araçlarını kullanabiliyor olmanız da önemli. Ayrıca yeri geldiğinde koçluk araçlarınızı kendiniz oluşturacaksınız. Bu nedenle kendinizi önce kapsamlı bir eğitimle geliştirin. Bu noktada kendimize güveniyoruz 🙂 Liderlik Okulu Yaşam Koçluğu eğitimine göz atmanızda fayda var 🙂

Yaşam Koçluğu Nedir ? Yaşam Koçluğu Gerçekten Faydalı Mı ?

Yaşam koçluğu faydalı bir meslektir. Hem bireye hem toplumun diğer kesimlerine fayda sağlar. Sağladığı faydalar sayesinde dünya çapında inanılmaz büyüme göstermiştir. Öncelikle iş dünyasından yola çıkılmış daha sonra da toplumun tüm kesimlerine fayda sağlamış olan bir meslektir yaşam koçluğu mesleği…
Yaşam koçluğu, bireylere fayda sağlar. Yaşam koçluğu, daha önce de belirttiğimiz gibi, bireylerin gelişimine katkı sağlar. Hedef belirleme, hedeflere yönelme, hayattaki gelişmelere veya değişmelere ayak uydurma gibi konularda bireyin kendi yaşamına kendisinin yön verebilmesi için ona destek olur. Bireyler, kendi karar verme mekanizmalarını geliştirirler. Bununla birlikte gelişimlerini gözlemleyebilirler. Bunun doğal bir sonucu olarak da geçmiş başarılarına ulaşma serüvenleri onlarla birlikte kalır. Bu yolculuk boyunca gerçekleştirilen ve uygulanan her bir çalışmayı tekrarlama şansına sahip olurlar. Böylece yaşamlarının bir diğer alanında bir başka zamanda yine koçluk sayesinde başarıya ulaşma şansları olur.
Bireyler gelişim sağlarsa ne değişir? Yaşam koçluğu sürecinde bireyler gelişim sağlarken yaşam koçları da gelişirler. Her bir başarılı olan danışan; kullanılan koçluk metotlarının, koçun koçluk yapma biçiminin ve koçluk becerilerinin gelişimine destek olur. Bu sayede koçlar da sürekli gelişme fırsatı elde ederler.

Yaşam Koçluğu Bireyler Dışında Kime Fayda Sağlar ?

Koç ve danışanın gelişimi demek, koçluk mesleğinin de gelişimi demektir. Bu gelişim sayesinde mutlu edecek sonuçlar elde eden koç ve danışan çevrelerinde başarılarla ilgili konularda duyulmaya başlarlar. Bu başarının arkasında kimin olduğu konusu da açılınca yine koçluk mesleğine katkı sağlayacaktır. Koçluk mesleği, başarılı sonuçlarla geçmişte de gelişmiştir. Özellikle iş dünyasından toplumun her kesimine açılan bu yolculukta koçluk mesleğinin gelişimi el edilmiş olan başarılı sonuçlarla ilişkilidir.
Yaşam koçluğu süreci, danışanla ilişkili herkese katkı sağlar. Danışanın çevresindeki insanlar da onların gelişiminden etkilenirler. Başarılı bir danışan, kendisini geliştirmiş olan bir danışan, çevresine de katkı sağlayacaktır. İletişim yetenekleri arttığı için çevresiyle daha yapıcı ilişkiler geliştirebilecektir.

Son olarak yaşam koçluğu toplumun tümü için faydalı bir meslektir. Toplumun her kesiminden insana yaşam koçluğu desteğinin verilmesi toplumun ilerleyişi için önemli bir adım olacaktır. Unutmamak gerekir ki toplumun gelişimi bireylerin gelişimi ile mümkün olmaktadır. Yaşam koçluğu da bu bağlamda dikkatleri üzerine çekebilmeyi başarmıştır.
Siz de yaşam koçluğu eğitimi ile ilgileniyorsanız hemen iletişim kurabilirsiniz 🙂

Yaşam Koçluğu

Yaşam Koçluğu Kursu ve Kursları Hakkında

Yaşam Koçluğu Kursu ve Kursları Hakkında Önemli Bir Yazı

Yaşam koçluğu kursları konusunda kafanız mı karışık? Hangi kursu seçeceğinize bir türlü karar veremiyor musunuz? Endişelenmeyin, bu yazıda aradığınız rehberliği bulacaksınız.
Yaşam koçluğu alanında iyi bir eğitim almaya karar verenler açısından doğru kursu bulmak büyük önem taşır. Yaşam koçluğu kursu katılımcının hedeflerine ulaşmasına katkı koymalı, arzu ettiği bilgi ve donanımı edinmesini, meslek hayatında ihtiyaç duyacağı becerileri kazanmasını sağlamalıdır. Tüm bunların üstüne bir de kaliteli eğitim avantajlı fiyatlara sunuluyorsa, o kursu kaçırmamak gerekir.
Eğer siz de iyi bir yaşam koçluğu eğitimi arıyorsanız ya da bu konuda bir merakınız varsa buradan yaşam koçluğu eğitimlerini inceleyebilirsiniz. Şimdi asıl konumuza devam edelim.
Doğru yaşam koçluğu kursunu seçebilmek için öncelikle o kurstan ne beklemeniz gerektiğini bilmeli ve kursun beklentilerinizi karşılayıp karşılamayacağını iyi değerlendirmelisiniz. Bu değerlendirmeyi yaparken dikkat edeceğiniz kriterleri yazımızın ilerleyen bölümlerinde paylaşacağız. Ama önce işe temelden başlayalım ve yaşam koçluğu kursunun tanımını yapalım.

Yaşam koçluğu kursu nedir?    

Özel eğitim kurumları ve belli başlı üniversiteler tarafından düzenlenen, katılımcıların yaşam koçluğu yaklaşımlarını öğrendiği ve bu alanda uzmanlık kazandığı sertifikalı programlara yaşam koçluğu kursu diyoruz.
Yaşam koçluğu henüz meslek olarak tanımlanmadığı için üniversitelerde okutulan bir bölüm değildir. Bu nedenle de yaşam koçluğunu öğrenmek ve profesyonelleşmek isteyenler bunu, özel kurslar aracılığı ile yapabilmektedir.
Yaşam koçluğu tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de etkinliğini artıran, arz ve talebin özellikle büyük kentlerde yoğun olduğu bir çalışma alanı olarak karşımıza çıkıyor.
Yaşam koçluğu hizmetlerinin büyük ilgi görmesinin doğal bir sonucu olarak, bu mesleği yapmak isteyenlerin de sayısı her geçen gün artıyor.
Yaşam koçluğu alanında rekabetçi bir ortamın yavaş yavaş oluşmaya başladığını söyleyebiliriz. İşte tam da bu noktada yaşam koçluğu kursunun niteliği, özellikle bu işi profesyonel düzeyde yapmak isteyenler açısından büyük önem taşıyor. Çünkü iyi bir eğitim alıp, gerekli altyapıya sahip olduğunuzda ve doğru yönlendirmeleri alabileceğiniz uzmanlarla çalıştığınızda bu sizi yaşam koçluğunda bir adım öne taşıyacaktır.

Koçluk Kursu Seçimini Kolaylaştıracak Kriterler

Yaşam koçluğu kursu seçiminde dikkat etmeniz gereken temel kriterler; kurumun yetkinliği, eğitimin kalitesi, sertifikanın niteliği, hedeflerle doğru orantılı ders içeriği ve kalite-fiyat dengesidir.
Bu başlıklara kısaca değinmek gerekirse;
Öncelikle kursu veren kurumun güvenilirliğini, yetkinliğini, işinin ehli eğitmenlerden oluşan bir kadroya ve yeterli altyapıya sahip olup olmadığını araştırmanızı tavsiye ederiz.
Eğitimin kalitesini değerlendirirken hangi konuları öğreneceğinize, eğitimin uzunluğu ve süresine, eğitmenlerin yaşam koçluğu alanındaki donanımına, bu kursa daha önce katılmış kursiyerlerin yorumlarına bakabilirsiniz. Bu size yeterli fikri verecektir.
Sertifikanın niteliği de kursunuzu seçerken üzerinde önemle durmanız gereken bir başka kriterdir. Bu işi profesyonel olarak yapacaksanız eğer sahip olduğunuz sertifikanın geçerliliği önemlidir. Uluslararası kuruluşlarca onaylı bir sertifika almanız, danışanların sizi tercih etmesinde etkili olur.
Kursları tararken, derslerin içeriklerini iyi incelemenizi, arzu ettiğiniz tüm konuları kapsar nitelikle bir program olup olmadığını da mutlaka kontrol etmenizi öneririz.

Koçluk Kursuna Ne Kadar Ödemelisiniz?

Yaşam koçluğu kursu ücretleri, kuruma, eğitim modeline, eğitimin içeriğine ve süresine göre değişkenlik gösterir. Bugün hemen her bütçeye uygun olabilecek yaşam koçluğu kursları mevcuttur. Yaşam koçluğu kursu fiyatları 800-900 TL’den başlar, 5-6 bin TL’lere ve hatta daha üstüne de çıkabilir.
Ancak piyasada sunduğu kalitenin çok üstünde fiyat etiketine sahip kurslar olabildiği gibi, fiyatının ucuzluğu dışında size hiçbir avantaj sağlamayacak programlar da bulunabiliyor.
Yaşam koçluğu kursu seçimindeki kriterlerin sonuncusu kalite-fiyat dengesidir demiştik. Son adım olarak, kursların size sunduklarına bakıp birbirine en yakın seçenekleri karşılaştırarak, kaliteyi en uygun fiyatla sunan kursu tercih etmelisiniz.
Eğer her açıdan iyi bir yaşam koçluğu eğitimi arıyorsanız ya da bu konuda bir merakınız varsa buradan yaşam koçluğu eğitimlerini inceleyebilirsiniz.

Yaşam Koçluğu Nedir? Ne Değildir?

Yaşam Koçluğu Nedir?      

Son zamanlarda herkesin dilinde bir yaşam koçluğudur gidiyor. Yaşam koçunu öve öve bitiremeyenler, yaşam koçluğu yaklaşımları ile hayatım değişti diyenler, iş yaşamında hedeflerine yaşam koçunun desteği ile ulaşanlar, özel hayatını yaşam koçunun rehberliğinde dönüştürenler, yıllardır cesaret edip bir türlü başlayamadığı o projeye yaşam koçluğu sayesinde başlayanlar…
Peki, tam olarak ne yapıyor bu yaşam koçları?
Ellerinde sihirli bir değnek mi var?
Yaşam koçluğunu bu kadar popüler hale getiren şey ne?
Profesyonel yaşam koçluğu hakkında merak ettiğiniz tüm konuları bu yazımızda detaylı olarak ele aldık.
Yazıya başlamadan önce iyi bir yaşam koçluğu eğitimi arıyorsanız ya da bu konuda bir merakınız varsa buradan yaşam koçluğu eğitimlerini inceleyebilirsiniz.

Geçmişten Bugüne Koçluk

Türkiye’nin yükselen mesleklerinden biri de koçluk. Koçluk özellikle Amerika’da 1970’li yıllarda yıldızı parlayan ve o dönem daha çok spor alanında geçerli kabul edilen bir meslekti. Takip eden yıllarda ise çağın ihtiyaçlarına göre birçok farklı branşa ayrıldı. Bugün öğrenci koçluğundan yönetici koçluğuna, pilates koçluğundan yaşam koçluğuna kadar birçok farklı koçluk yaklaşımından söz edebiliyoruz.
Genel anlamda koçluğun tarihi 1970’li yıllardan çok daha eskiye dayanıyor. Günümüz koçluk anlayışına en yakın tanımın yapılması ise 19. yüzyılın ortalarına denk gelmiş. Öğrencileri sınava hazırlayan eğitmenler için koç tabiri kullanılmış. Koç kelimesinin sözlük anlamı olarak da; öğrenciyi bir yerden bir yere taşıyan kişi tanımı yapılmış.
Koçluk branşları birbirinden farklılık gösterse de aslında bu eski tanımı hepsine uyarlayabiliriz.
Yaşam koçu, danışanlarını belli bir noktadan varmayı düşledikleri noktaya taşıyan kişidir. Bu kısacık tanım bile yaşam koçluğunun özünü kavramamıza yeter de artar ama biz yine de yaşam koçluğunu sizler için biraz daha açalım.

Yaşam Koçu Kime Denir? Yaşam Koçluğu Nedir?

Yaşam koçluğu, insanların kişisel gelişime olan ihtiyaç ve ilgilerinin bir sonucu olarak ortaya çıkmış bir meslektir aslında.
Yaşam koçluğu; bir kişinin hayattaki hedeflerini belirlemesine, güçlü ve zayıf yanlarını keşfetmesine, içindeki potansiyeli dışarı çıkartmasına, gizli kalmış yeteneklerini bulmasına ve tüm bu sürecin bir yansıması olarak hayalini kurduğu hayata kavuşmasına yardımcı olma çalışmasıdır.
Yaşam koçları, benzer gibi görünse de danışmanlardan, mentorlardan, terapistlerden farklı çalışır. Yaşam koçluğunda direkt olarak yönlendirme, koçun kendi hayat deneyimlerine göre danışanına akıl vermesi gibi bir yaklaşım söz konusu değildir. Yaşam koçları, danışanlarının kişisel farkındalıklarını kendi başlarına yaratmalarını hedefler. Çeşitli teknik ve metotları kullanarak danışanlarının hedef koyma, hedefe giden yolu bulma ve sonra da cesaretle o yolda yürümelerini sağlar.
Yaşam koçluğu; danışanın motivasyonu artırmaya, yaratıcılığını desteklemeye, arzu ettiği nitelik ve becerileri kazandırmaya yönelik bir çalışmadır.
Yaşam koçları kişiyi sırtına alıp hedefine taşımaz; bunun yerine kişinin hedefine yürümesi için itici güç olur ve ona bu yolculukta yol arkadaşlığı yapar.

İyi Bir Yaşam Koçunda Olması Gereken Özellikler

Yaşam koçluğu son yıllarda giderek daha çok talep gören bir meslek. Hal böyle olunca bu mesleği yapan kişi sayısı da artışa geçti.
Yaşam koçluğunda kişiyi meslektaşlarından bir adım öne geçiren ve avantaj sağlayan özelliklere bir göz atacak olursak ilk sıraya güçlü iletişim becerisini koyabiliriz.
Yaşam koçu, insan ilişkileri, iletişim ve sosyal beceriler konusunda standart üstü bir seviyede olmalıdır.
Yaşam koçluğu tarafsızlık, empati, anlayış ve sabır gerektiren bir meslektir.
Yaratıcılık, enerjik olma, hayatın getirdiklerine karşı heyecanla ve pozitif bir bakış açısı ile yaklaşabilme de yaşam koçlarında olması gereken özelliklerdir.
Tüm bu özellikleri geliştirebilen ve bunu iyi bir yaşam koçluğu eğitimi, nitelikli bir sertifika ile taçlandıran kişilerin bu meslekte başarılı olma şansları çok yüksektir.
İyi bir yaşam koçu olmak istiyorsanız size önerebileceğimiz program:  Profesyonel Yaşam Koçluğu Eğitimi .

Yaşam Koçu Destek

Yaşam koçu destek konusunda akla gelen ilk isimlerden biridir. Yaşam koçu desteği hakkında aradığınız tüm bilgiler yazımızda. Yaşam koçluğunu merak ediyorsanız diğer yazılamınıza da göz atın. Hemen inceleyin!

Yaşam Koçu Destek Olmak İçin Var!

Yaşam koçu destek olmak için var. Peki, nasıl destek oluyor? Gelin şimdi bunu inceleyelim.
Yaşam koçları, profesyonel kariyerlerine başlamadan önce ciddi eğitimler alırlar. Bu sayede koçluk süreçlerine dahil olan danışanlarına onlara özgü yaklaşımlarla destek olmaları mümkün olur. Yaşam koçları, hedefler belirleme, hedefleri netleştirme, motivasyon sağlama, performansı arttırma gibi konularda danışanlarına destek olmaktadırlar. Destek olunan konular bunlarla da sınırlı değildir. Danışanların gündeme getirdiği konular çeşitlilik de gösterdiği için aslında çok geniş bir konu çerçevesinde destek olabilmeleri mümkün olmaktadır.
Yaşam koçları bu nedenle sürekli gelişimi ilke edinmiş profesyonel bireylerdir. Bu profesyonelliğin ardındaki sağlam bilgi, yetenek ve deneyimler ise onların aldıkları eğitimler ve kendi çalışmalarına dayanmaktadır. Bunu göz önünde bulundurarak doğru eğitimi almış olmak mesleki yönden gelişimde büyük öneme sahiptir diyebiliriz.

Yaşam Koçu Destek Alır Mı?

Koçluk disiplini herkesin fayda sağlayabileceği önemli bir disiplindir. Tabi ki yaşam koçları da yaşam koçluğu desteği alırlar. Bu bağlamda yaşam koçlarının koçluk alanında faaliyet gösteren insanlar olmaları nedeniyle koçluk desteğine ihtiyaç duymayacağı fikri genellikle hakim olsa da gerçekte durum farklıdır. Mesleki gelişimlerini ve kendi performanslarını geliştirmek isteyen yaşam koçları, başka yaşam koçlarından destek alarak hem kendilerini hem çevrelerini hem de mesleklerini olumlu yönde ileri taşımaktadırlar.

Yaşam Koçluğu Gerçekten Fayda Sağlar Mı?

Yaşam koçluğu yazının başlarında da bahsettiğimiz gibi onlardan destek almak isteyenlere çok çeşitli konularda destek olurlar. Bireyler yaşamlarında zor dönemlerden geçiyor olabilirler. Bir yakınını kaybetmiş olabilirler, işleriyle ilgili çeşitli gelişmeler olmuş olabilir, yaşlarının ilerlemesi onları etkilemiş olabilir, daha iyi bir noktaya gelmek isteyebilirler… Hayat bu, her şey olmuş olabilir. Yaşam koçları, danışanlarının bu gelişmeleri yaşadıkları her saniyede orda bulunduklarını bildikleri için gerekli olan her bilgiye sahip olduklarını da bilirler. Dolayısıyla sadece seçenekleri kendileri için daha cazip hale getirmeleri ve akıllarına getirmedikleri ancak orada olan yolları keşfetmeleri konusunda yaşam koçları destek sağlarlar. Burada bireyler yaşam koçlarına getirdikleri konularla ilgili gelişmeler sağlamaktadırlar. Çeşitli bilimsel çalışmalar da koçluğun getirdiği faydaları ortaya koymuştur.
Bireylere sağlanan faydalar bir kartopunu çığ yapacak bir süreci başlatır. Bireydeki gelişim sonucunda onların çevresindeki insanlara da yaşam koçluğunun olumlu etkileri yansır. Böylece bireyler çevrelerini de geliştiriyorlar. Bu da topluma sağlanan fayda olarak karşımıza çıkıyor.
Bir birey aslında yaşam koçluğu için çok bireydir. Bu sayede tüm topluma dokunan yaşam koçluğu, herkese fayda sağlamış oluyor. Cevabımızı tekrarlayabiliriz: yaşam koçluğu destek olur.

Yaşam Koçluğu Eğitimini Nereden Almalıyım?

Yaşam Koçu Destek
Bu sorunun cevabı çok zor değil 🙂 Liderlik Okulu eğitimleri arasında yaşam koçluğu eğitimini kolayca bulabilirsiniz, kolayca alabilirsiniz 🙂
Yine de bu eğitimi nasıl seçeceğinizi sormak isteyebilirsiniz. Hemen açıklayalım.
Bir kere yaşam koçluğu eğitimini her yerden almak doğru olmaz. Yaşam koçluğu ciddi bir meslektir. Yaşama ilişkin konularda destek sağlar. Dolayısıyla yanlış bir yaklaşım çok şeyi değiştirir. Bu noktada yaşam koçlarından alınacak eğitimin etkin ve etkili bir eğitim olması önemlidir. Bunun için eğitim alacakları kurumu iyi belirlemeleri çok önemli.
Liderlik Okulu, koçluk alanında yaptığı akademik çalışmaların dışında mesleğin gelişimi için yapılan çalışmalarda da birçok konuda öncü pozisyonundadır. Uluslararası kuruluşlardan akreditasyonlarını almıştır ve eğitimleri profesyonellerce dünya standartlarında hazırlanmıştır.
Siz de yaşam koçluğu eğitimi almak için mutlaka iletişime geçin 🙂

Yaşam Koçluğu

Yaşam Koçluğu Kitap

Yaşam koçluğu kitap aramalarının en çok yapıldığı konulardandır. Yaşam koçluğunu geniş kapsamlı bir şekilde ele aldık. Hemen başlayalım!
Yaşam koçluğuna dair bir diğer yazımız da Yaşam Koçluğu Nedir? yazısı. Eğer bu yazıya başlamadan önce detaylı bilgi almak isterseniz onu okuyup gelebilirsiniz.

Yaşam Koçluğu Kitap Önerisi

Yaşam koçluğu alanında faaliyet göstermek isteyenlerin, yaşam koçlarının ve bu konuda bilgi sahibi olmak isteyen herkesin şüphesiz başvurmak isteyeceği kaynaklar arasında kitap olacaktır. Bilgi söz konusunda aklımıza gelen ilk kaynak çeşidi olan kitaplar hak ettiği değeri görmeli. Böylece hem basılacak kitapların sayısı hem de niteliği artma fırsatı yakalayacaktır.
Yaşam koçluğu denince yaşamda karşılaşılan değişimlere ayak uydurma, insan ilişkileri, iş dünyasına ilişkin konular ve daha birçok konu daha söz konusu oluyor. Bu nedenle yaşam koçluğu süreçlerinde faydalanabileceğiniz kaynaklar neredeyse sınırsızdır denebilir.
Yaşam koçluğunu öğrenmek adına aranan  yaşam koçluğu kitaplarıysa hızlı bir şekilde artış göstermeye başladı. Şimdi internet üzerinden ya da doğrudan kitapçılarda yaşam koçluğuna dair kitaplar bulup almanız mümkündür.

Nasıl Bir Kitap İşime Yarar?

Yaşam koçluğu kitapları çeşitli şekillerde karşınıza çıkabilir. Her bir bakış açısının işe yaraması mümkündür. Önemli olan gelen bilgileri kendi süzgecimizden süzme yeteneğimizdir. Bu mümkün olursa her kitap fayda sağlar, yaşam koçlarının yeni yetenekler geliştirmelerine ve mevcut yeteneklerini geliştirmelerine yardımcı olur.
Yaşam Koçluğu KitapTabi yine de yaşam koçluğu kitaplarının çeşitleri var dedik. Bunu kendi açımızdan değerlendirecek olursak deneyim kitapları, akademik kitaplar ve ikisinin birleşimi olan kitaplar olarak sınıflandırabiliriz.
Öncelikle deneyim kitaplarından başlayalım. Deneyim kitapları; kullanılan yetenekler, bilgiler ve bireylerin faaliyetleri sonucu olarak ortaya çıkan eserlerdir. Bu eserlerde yazarın kendi yaşamından kesitleri kullandığına sık sık görülür.
Akademik kitaplar ise daha çok referans kullanılan eserler olarak karşımıza çıkarlar. Böyle kitaplarda gözlemler de söz konusu olacaktır ancak bu gözlemleri de bir sistematik dahilinde gerçekleştirdiklerine şahit oluruz. Metin içi dipnotlar kullanılmasından da bunu anlayabilirsiniz.
Her ikisinin birleşimi olan kitaplar da vardır. Bu kitaplar hem akademik açıdan kendisini geliştirmiş olan hem de akademik bilgilerinin uygulamasıyla da ilgilenmiş olan profesyonellerin ortaya koyduğu kitaplardır. Yaşam koçluğu alanında yapılan uygulamalar, bu uygulamaların sonuçları ve akademik temellerine değinilir.

Yaşam Koçluğu İçin Kitap Dışında Nereden Faydalanabiliriz?

Yaşam koçluğu alanında kendimizi geliştirmek istediğimizde hemen faydalanabileceğimiz kaynaklardan biri de aldığımız online eğitimlerdir. Eğer geniş kapsamlı bir şekilde hazırlanan online yaşam koçluğu eğitimi almışsanız bu eğitim de işinize çok yarayabilir. En azından Liderlik Okulu’nun sizler için hazırladığı Yaşam Koçluğu eğitimi bunu sizlere sağlıyor.
Yaşam koçluğu eğitiminde A’dan Z’ye kapsamlı dersler bulacaksınız. Bu dersler bir Yaşam Koçluğu Ansiklopedisi niteliğinde olan derslerdir. Bu alanda yer alan en kapsamlı bilgileri profesyonel yaşam koçlarının işlediği derslerdir. Ayrıca size çok önemli bir bilgi daha verelim: bu derslere ömür boyu erişiminiz var. Dolayısıyla gerçekten elinizin altında olması gereken bir kaynak olduğunu belirtmeliyiz.
Liderlik Okulu’ndan alacağınız eğitimler için şunu da belirtelim: bu eğitimleri istediğiniz yerden istediğiniz zaman izleme imkanına sahipsiniz. İşten çıkıp evinize gitmek istiyorsanız evinize gidip dersleri tamamlayın, toplu taşıma kullanıyorsanız toplu taşımada dersleri tamamlayın, bir kafede kahvenizi yudumlarken derslerinizi tamamlayın ya da arkadaşınızı beklerken tamamlayın… Hepsi size kalmış, 7/24 erişim imkanınız var.
Eğitimi başarıyla tamamladığınızda da uluslararası geçerliliğe sahip sertifikanızı kendi adresinizde teslim alabilirsiniz. Sertifika ve kargo formunuzu eksiksiz ve doğru olarak doldurun, sertifikanızın kayıtları tamamlansın ve sonra size doğru yola çıksın.
Yaşam koçluğu eğitimi hakkında daha fazla bilgi almak için iletişime geçin 🙂

Yaşam Koçluğu

Yaşam Koçluğu Bölümü

Yaşam koçluğu bölümü hakkında detaylıca bilgi verdik. Yaşam koçluğuna dair birçok cevabı yazımızda bulacaksınız. Bu konuda Yaşam Koçluğu Nedir? adlı yazımızı da okumanızı öneririz. Hemen başlayalım!

Yaşam Koçluğu Bölümü Nedir?

Yaşam koçluğu bölümü birçok insan tarafından aranmakta. Üniversitelerde yaşam koçluğu bölümleri olması da isteniyor ancak ne yazık ki şimdilik üniversitelerde örgün olarak bir koçluk bölümü olmadığını belirtmek gerek. Üniversitelerin bu bağlamda diploma verdiğini söyleyenlere sakın kanmayın diye de uyarmış olalım.
Peki, yaşam koçluğunu bir üniversitede okuyormuş gibi öğrenmek mümkün mü? Madem üniversitelerde bu eğitimler bölüm olarak okutulmuyor, biz kendi kendimize bunu sağlayabilir miyiz? Nasıl mümkün olabilir?
Tabi ki üniversitelerde yaşam koçluğu bölümü olmasa da kendinize üniversitelerdeki kadar sistematik bilgiler verebilecek bir yaşam koçluğu eğitim programı alabilirsiniz. Bu yaşam koçluğu eğitimi içerisinde tüm teorik ve uygulamaya dönük çalışmaları, formları ve yaklaşımları bulmanız önemli olacaktır. Yaşam koçluğu konusunda üniversitede öğrenim görmüş kadar kapsamlı bir eğitim almak istiyorsanız mutlaka online eğitimlerimizi inceleyin!
Yaşam koçluğu profesyonel bir meslektir. Bireylerin yaşamda karşılaştıkları ve uyum sağlamaları gereken sayısız konuda onlara destek olmak için vardır. Profesyonel yaşam koçları tarafından, onlardan destek isteyenlere sağlanan bir hizmettir. Koçluk yaklaşımları belirlenir, koçluk araçları kullanılır, koçluk soruları sorulur… Bu süreç koçluğa özgü yaklaşımlarla şekillenir. Dolayısıyla yaşam koçu olmak için eğitim almak oldukça önemlidir. Hem teorik hem de uygulamalı bilgiler edinmek için de size bu beklentilerinizi karşılayacak olan bir eğitim programı araştırmanızı öneririz.

Yaşam Koçluğu Bölümü Hangi Dersleri İçermelidir?

Eğer yaşam koçluğu alanında bir üniversite programı oluşturmak istiyorsanız bu disiplinle ilgili neler öğreteceğinizi de bilmeniz gerekiyor. Bir yaşam koçluğu dersi ya da üniversite programı oluşturmak çok kolay olacak demiyoruz. Yine de bu süreci kolaylaştırabilirsiniz. Öğretmek istediğiniz konuları Liderlik Okulu eğitimlerini alarak öğrenebilirsiniz. Ancak eğitim vermek kolay değildir. Birçok farklı konuda da bilgi sahibi olmanızda fayda olacaktır. Özellikle bu sürece dahil olmak istiyorsanız Öğrenci Koçluğu, Beden Dili, Diksiyon ve Hitabet, Etkili Sunum, Zaman Yönetimi, Liderlik gibi konularda da eğitimler almanızı öneririz. Çünkü eğitim söz konusu olunca işin içine, mevcutta olan bilgilerinizden daha kapsamlı bilgiye sahip olma ihtiyacı giriyor. Bunun için de sürekli gelişimi ilke olarak belirlemek çok önemlidir.

yaşam koçluğu bölümü
Yaşam Koçluğu Bölümü

Eğitimden Önce Ne Yapmam Gerek?

Sizin için oluşturduğumuz eğitim programına başlamak için bir ön koşul yok. İsteyen herkes eğitime hemen başlayabilir. Bunun nedeni de yaşam koçluğu eğitiminin sıfırdan en ileri düzeye kadar geniş bir aralıkta bilgi sunması. Hiç bilmeyen birisi de eğitimi tamamlayarak koçluk konusunda oldukça önemli ilerlemeler kaydedecektir. Bu nedenle eğitimden önce bir şey yapmadıysanız bile gönül rahatlığıyla alabileceğiniz bir eğitim söz konusu.
Gelelim neler yapmamız gerektiğine… Harika bir eğitim programı da olsa kendimizi sadece bir kaynaktan beslememeliyiz. Evet, belki yaşam koçluğuyla ilgili her ihtiyacınızı karşılayan bir eğitim sunduk ama yine de elinizin altında başka kaynaklarınız da olsun. Yalnızca yaşam koçluğuyla ilgili yazılmış kaynaklardan bahsetmiyoruz. Kendinize yaşamla ilgili herhangi bir konuda yardımcı olacak kaynaklardan bahsediyoruz. Örneğin zaman yönetimiyle ilgili ya da psikolojiyle ilgili kaynakları edinebilirsiniz. İnsanı ve yaşamı anlamak için her türlü kaynaktan faydalanmanız mümkündür.

Yaşam Koçluğu Gerçekten Faydalı Mı?

Evet. Yaşam koçluğu mesleği zaten sağladığı faydaların raporlarda görülmesinden sonra hızla büyümüş ve gelişmiştir. Öncelikle iş dünyasında başlayan uygulamalar zamanla bireylerin de talep etmesi sonucu oldukça hızlı yayılmıştır.
Siz de yaşam koçluğu eğitimiyle ilgili daha çok bilgi almak istiyorsanız hemen iletişime geçebilirsiniz 🙂

Yaşam Koçluğu

Yaşam Koçluğu Kitapları

Yaşam Koçluğu Kitapları arayanlar buraya gelsin! Yaşam koçluğu kitapları var mı? Biz de kitap yazabilir miyiz? diye düşünüyorsanız size bilgileri aktarmaya başlayalım. (Ayrıca yaşam koçu arayanlarla ilgili yazımızı da buradan okuyabilirsiniz.)

Yaşam Koçluğu Kitapları Nerede?

Yaşam koçluğu henüz popüler olmadan önce koçluk üzerine kitap bulmak bile zordu. Zaten o dönemlerde genellikle yabancı dilde yazılmış olan kitapları okuyarak kendi gelişimimize katkıda bulunmamız gerekiyordu. Artık meslek ülkemizde herkes tarafından benimsenmiş durumda ve bu sayede de yaşam koçluğu üzerine kitaplar bulabiliyoruz. Peki, bu kitaplar nerede?
Bu kitapları nerelerde bulacağınızı hepimiz biliyoruz. Kitap mağazaları ya da internet üzerindeki çeşitli kitap satış sitelerinde yaşam koçluğu kitaplarını bulabiliyoruz. Böylece ilgimizi çeken kitaplara hemen ulaşabilmemiz de mümkün oluyor. Peki, kitaplar gerçekten faydalı mı?

Kitaplar, Kitaplar, Kitaplar

Kitaplar tabi ki faydalı. Çünkü bir kitap, onu yazan kişinin bildiklerinin fazlasına işaret eder. O kitabı yazacak olan kişiler, kitabın içinde yer alacak olan bilgileri yazmadan önce araştırmalar yaparlar. Yanlış bir bilgi vermek koçluk mesleğinde kritik hatalara yol açabileceği için bu konuda hassas olmak önemlidir.
Kitaplar kalıcılığı yüksek olan eserlerdir. Dolayısıyla bir yazarın faydalı bilgilerinin ve yaşamdaki deneyimlerinin aktarıldığı eserler, yazar ömrünü tamamlasa da kitaplar sayesinde varlığını sürdürür. Bu sayede de yazarı görmemiş bir birey de ondan bir şeyler öğrenebilir. Bugün aslında geçmişte yaşamış olan en önemli eğitmenlerden dersler alabilmenin de bir yoludur kitaplar… Şimdi gidip Franz Kafka’nın eserleriyle bir Franz Kafka dersi alabilirsiniz. Bunun önünde bir engel yok.

Yaşam Koçluğu Kitapları Ne Anlatır?

Yaşam koçluğu kitapları çok çeşitli konularda olabilir. Örneğin yaşam koçluğuyla ilgili önemli konulara değinen kitaplar olabileceği gibi yalnızca yaşam koçunun yaşamını ve deneyimlerini anlatan kitaplar da olabilir. Sonuç olarak da yaşam koçluğu alanında hem bilgi, hem yetenekler geliştirme hem de deneyimleri aktarma amaçlarıyla kitaplar yazılabilmektedir.

Yaşam Koçluğu Kitapları
Yaşam Koçluğu Kitapları Önemli Bilgi Kaynaklarıdır…

önemli gelişim yöntemlerinden biridir. Sizler de kitapların yaşam koçluğuna faydası olacak kısımlarını mesleğinize entegre edebilirsiniz. Böylece hem kendinizi hem de mesleğinizi geliştirebilirsiniz.

Yaşam Koçluğu Eğitimleri De Kitaplarda Yazanları Mı Anlatıyor?

Yaşam koçluğu eğitimi kitaplarda yazanlardan daha fazlasını içeriyor. Tabi kitaplarda anlatılanlarla yaşam koçluğu eğitiminde anlatılanlar arasında farklar olacaktır, her ikisinin amacı ve kapsamı farklı olabilir. Bu bağlamda elma ile armutu karşılaştırmamak önemli. Ama işin şöyle bir boyutu var. Herhangi bir koçluk kitabında da var olan “A” konusuyla ilgili hazırlanan bir derste, onlarca kitap okuyan profesyonel koçlar olduğu için her ders aslında kitaplardan fazlasına da işaret ediyor. Bu konuda hazırlanan ders birçok farklı kitabı taramanın ötesinde, koçların gözlemlerine ve deneyimlerine dair unsurları da içeriyor. Bu nedenle yalnızca kitaplarda var olanın ötesinde bir eğitimle karşılaşacaksınız. Ama mutlaka güncel kitapları takip edin. Her şeyin hızla geliştiği ve değiştiği bir dünyada her gelişmeyi takip etmeniz çok önemli. Zaten koçlar da bunu bildiklerinden herkesin gelişimi için o kitapları yazıyorlar. Bizler de kitapları okuyoruz ve kendimizi de geliştiriyoruz.

Yaşam Koçluğu Eğitimi Nereden Alınır?

Yaşam koçluğu eğitimini Liderlik Okulu web sayfasında Online Eğitimler bölümünden alabilirsiniz. Bu sayede mesleğe ilişkin tüm gerekli bilgileri bir eğitimde görmeniz mümkün olacaktır. Birkaç tıklama ile şimdiden yaşama 10 adım önden başlayabilirsiniz.
Eğitimle ilgili sorularınız için hemen iletişime geçebilirsiniz 🙂

Yaşam Koçluğu

Yaşam Koçu Arıyorum

Yaşam Koçu Arıyorum diyenler buraya! Yaşam koçunu arayanların merak ettiği soruların cevabını açıkladık. Kapsamlı bilgiler için başlayalım! Yaşam Koçluğu ile ilgili kitaplarla ilgili yazımızı da buradan okuyabilirsiniz.

Yaşam Koçu Arıyorum.

Yaşam koçluğu çok büyük öneme sahip disiplinlerden biridir. Hem birey için, hem bireylerin çevresindeki diğer insanlar için hem de toplumun bütünü için yaşam koçluğu önem arz eder. Bizler de yaşam koçu arayanlar için nasıl doğru bir seçim yapılır bunu anlatacağız.
Yaşam koçluğu, alanında uzman olan profesyonellerden alınacak bir hizmettir. Bireyler, hayatın içinden herhangi bir konuyla ilgili yaşam koçlarıyla birlikte çalışmak isteyebilirler. Bu noktada alanında uzman olan yaşam koçları bulmak için neler yapılacağı, yaşam koçunu aramaya nereden başlanacağı bilinmemektedir.
Genellikle arama motorlarından başlanan aramalar çevredeki insanlarla daha büyük bir çabaya dönüşür. Eğer çevreden birileri daha önceden yaşam koçluğu desteği almışsa referansı olan yaşam koçuyla da iletişime geçilmektedir. Hatta seçenekler arasındaki en güçlü adaylardan biri de önerilen yaşam koçlarıdır.
Yaşam Koçu ArıyorumYaşam koçluğu desteğini online olarak ya da örgün olarak alabilmek mümkündür. Artık günümüzde yaşam koçları dijital ortamlardan da destek sağlayabiliyor. Dolayısıyla önce buna karar verin. Dijital ortamın getirdiği avantajlardan siz de yararlanmak istiyorsanız bu hizmeti online olarak arayabilirsiniz.
Online olarak yaşam koçluğu hizmeti almak için arama motorlarında birilerini kolayca bulabilirsiniz. Peki, fiziksel ortamda görüşmeler gerçekleştirmek istiyorsanız ne yapacaksınız? Böyle durumlarda yaşam koçluğu eğitimi veren kurumları arayarak bilgi alabilirsiniz. Onlar sizi konunun uzmanlarıyla görüştürebilirler. En azından öğrendiğiniz koç isimlerini internetten araştırıp nasıl çalışmalar gerçekleştirdiklerini de öğrenebilirsiniz.

Yaşam Koçluğundan Beklentim Ne?

Beklentiler çok önemli. Gerçekten yaşam koçlarından beklentilerinizin ne olduğunu netleştirirseniz yaşamda neler istediğinize dair birçok konuda daha hızlı destek bulabilirsiniz. Zaten eğer yaşamdan beklentilerimi bilmiyorum diyorsanız da yaşam koçları size destek olacaktır 🙂
Aslında işin doğrusu birçok kişi yaşamdan neler beklediklerini ve neleri istediklerinden emin olduklarını söyleyerek geliyorlar. Daha doğrusu öyle olduğunu sanarak geliyorlar. Yaşam koçlarıysa seanslar boyunca genel anlamda nelerin istenip nelerin istenmediğini daha net görebiliyorlar. Bunu da koçluk araçları ve güçlü koçluk sorularıyla öğrenmiş oluyorlar. Danışanlar böylece hem beklentilerini anlıyorlar, hem de ilerleyecekleri yolları netleştiriyorlar.

Yaşam Koçu Arıyorum Ama Yaşam Koçluğu Gerçekten Fayda Sağlar Mı?

Evet. Yaşam koçluğu sayesinde bireyler bir A noktasından B noktasına en doğru yolla ilerleme avantajına sahip oluyorlar. Kendi karar mekanizmalarını güçlendirerek yaşamın ilerleyen süreçlerinde de bir karar vermeleri gerektiğinde kendilerinden emin bir şekilde karar verebiliyorlar. Bu cesaret isteyen davranışın, yani karar vermenin, ardındaki güç ise verilen kararların sonucunda olacak her şeyin sorumluluğunu taşıyabilecek bilinç seviyesine ulaşabiliyor olmaları.
Yaşam koçları bireylere sundukları bu destekle birlikte yalnızca bireyin kendisine değil çevresindeki insanlara da destek olmuş oluyor. Danışan kişinin çevresiyle olan etkileşimini iyiye götürecek gelişmelerin ışığında insanlararası ilişkiler yolunda gidiyor. Genellikle koçluk sürecinin başında öfke sorunları yaşayan bireylerin, ilerleyen süreçlerde daha sakin ve insan ilişkilerinde yapıcı olduklarına sıklıkla rastlanır. Aslında bu durum da yaşaö koçluğunun bireylere getirdiği olgunlukla ilgilidir.

Yaşam Koçları, Yaşam Koçluğu Eğitimini Nereden Alıyorlar?

Birçok yaşam koçu yaşam koçluğu eğitimini Liderlik Okulu’ ndan alıyor. Bu alanda en kapsamlı araştırmaların birçoğunun sürdürüldüğü kurum olan Liderlik Okulu, yaşam koçlarının yetişmesinde önemli bir yere sahiptir. Liderlik Okulu, temel koçluk bilgi, yetenek ve deneyimlerinin yanı sıra ileri seviye koçluk uygulamalarına da yer vermektedir.
Eğer siz de yaşam koçu olmak istiyorsanız bizime iletişime geçmekten çekinmeyin. İyi dersler 🙂

Yaşam Koçluğu

Yaşam Koçluğu Firmaları

Yaşam Koçluğu Firmaları hakkında detaylı bilgi burada. Yaşam koçluğu firmalarıyla ilgili doğru ve güvenilir bilgi için mutlaka inceleyin. Hadi başlayalım.

Yaşam Koçluğu Hakkında Genel Bilgi İstiyorum

Yaşam koçluğu firmalarını araştıran kişiler genellikle “Yaşam Koçluğu Hakkında Genel Bilgi İstiyorum” diyerek genel bilgi talebinde bulunuyorlar. Genel hatlarıyla konuya hakim olsalar da koçluk firmalarını arayarak daha güvenilir açıklamalar isteyebiliyorlar. Biz de öncelikle bu kapsamlı yazının daha iyi anlaşılabilmesi için yaşam koçluğunun ne olduğunu söyleyelim.
Yaşam Koçluğu FirmalarıYaşam koçluğu, bireylere yaşamın herhangi bir konusuyla ilgili destek olmak için var olan profesyonel süreçlerdir. Genellikle yaşam koçlarından alınan desteğin ilgili olduğu konular hedeflerin belirlenmesi, hedeflere ulaşılması, motivasyon arttırılması, performansın yükseltilmesi, yaşamda gerçekleşen bir değişime ayak uydurulması ve yaşamda çeşitli değişimlerin başlatılması konularıdır. Bireyler bu ve benzeri konularda sık sık yaşam koçlarına danışmaktadırlar. Zaman zaman aileyle ilgili konularda veya başka konularda da yaşam koçları faaliyetlerini sürdürürler.
Yaşam koçluğu, temel koçluk alanlarından birisi olarak karşımıza çıkar. Bunun doğal bir sonucu olarak da çok sık talep edilen bir koçluk alanıdır.

Yaşam Koçluğu Firmaları Nasıl Bulunur?

Günümüzde artık yaşam koçluğu desteğine çok hızlı ulaşmak mümkündür. Bunun için yaşam koçluğu firmalarını bulmamız gerekiyor ve en doğru şekilde yaşam koçluğu desteği alabilmek için de bazı kriterlerimizin olması gerekiyor. Şimdi bunları inceleyelim.
Yaşam koçluğu firmalarını ararken şüphesiz birçok kişi arama motorlarını kullanma yoluna gidecektir. Daha sonra da çıkan seçenekleri değerlendirmeye başlayacaktır. Ancak daha iyi seçenekler de var. Örneğin ilk önce çevrenizde daha önce yaşam koçluğu desteği almış olan biri var mı diye araştırma yapabilirsiniz. Bu bağlamda bir referans bulmanız mümkünse yaşam koçu seçiminde değerlendirme listenize güçlü bir seçenek eklemiş olursunuz. Daha sonra arama motorları ile araştırmanızı genişletebilirsiniz.
Yaşam koçluğu firmaları zaman zaman çeşitli reklam çalışmaları yapabilirler. Sosyal medya reklamları şu anda çok dikkat çekse de başka çalışmalar yapan yaşam koçları da var. Örneğin reklam yerine yalnızca sosyal medyaya ücretsiz içerik üreten yaşam koçları var. YouTube gibi kanallara ücretsiz içerik üreten yaşam koçları, insanların onları tanımasına da fırsat  vermiş oluyorlar.
İnternet araştırması, çevredeki insanlara sorma gibi yöntemlerle yaşam koçu bulmanız mümkündür.

Yaşam Koçluğu Firmaları Hangi Özelliklere Sahip Olmalıdır?

Bir yaşam koçluğu firması öncelikle danışanlarına en iyi desteği sunabilmelidir. Bunun için de yapması gereken öncelikle onları iyi anlamaktır. Burada yaşam koçluğu firmalarının mutlaka ama mutlaka danışan kişinin beklentilerini koçluk süreci başlamadan önce anlaması gerekir.
Profesyonel bir yaşam koçluğu firması, danışanların ulaşabileceği bir yerde olmalıdır. Örneğin, internet üzerinden koçluk desteği sağlayarak ulaşılabilir olabilirler. Bununla birlikte merkezi bir lokasyonda kendi yaşam koçluğu merkezlerinde faaliyet gösterebilirler, bu sayede yine kendilerini ulaşılabilir kılarlar. Son olarak da yaşam koçları danışanın gelmesini beklemek yerine kendileri danışanlara gidebilirler. Örneğin hastanelere, çağrı merkezlerine ya da holdinglerin yönetim kurulunda yer alan bireylere yaşam koçluğunu doğrudan ulaştırmaları da mümkündür. Ulaşılabilir olmak adına çeşitli çözümlere gidilebilir.
Yaşam koçluğu firması, uluslararası akreditasyonlara sahip olmalıdır. Özellikle yaşam koçluğu uygulamaları konusunda uzmanlıklarını kanıtlamış olan yaşam koçları destek sağlamalıdır. Dolayısıyla kurumlardan destek almak istediğinizde bu kriteri de göz önünde bulundurun.
Yaşam koçluğu merkezlerinin fiziksel koşullarının da iyi olduğundan emin olun. Koçluk seanslarının verimliliği için gerekli olan fiziksel koşulların da uygunluğu önemlidir. Çok soğuk bir yerde ya da çok sıcak bir yerde konforsuz ortam sebebiyle görüşmelerin kalitesinde sorunlar yaşanabilir.
Siz de yaşam koçluğu hakkında detaylı bilgi istiyorsanız mutlaka iletişime geçin 🙂

Yaşam Koçluğu

Yaşam Koçluğu Kitabı

Yaşam Koçluğu Kitabı arıyorsanız buraya mutlaka bakın. Yaşam koçluğu kitabı konusunda yazılmış en kapsamlı yazılardan biri. Sizlere yeni bakış açısı katacak bir yaşam koçluğu yazısı. Hemen başlayalım.

Yaşam Koçluğu Kitabı Nedir?

Yaşam koçluğu, bireylere yaşamda karşılaştıkları çeşitli durumlarla ilgili veya hedef çalışmalarıyla ilgili konularda destek olan profesyonel bir hizmettir. Yaşamın çeşitli alanlardında sunduğu başarılı tablolar sayesinde de yaşam koçluğu ülkemizde en çok ilgi çeken ve en hızlı büyüyen mesleklerden biri haline gelmiştir.
Takdir edersiniz ki yaşam çok geniş bir kavram. Kapsamı çok geniş. Dolayısıyla bu kadar geniş kapsamlı bir konuda bir yaşam koçunun gerçekten kayda değer bir bilgi birikimine sahip olması gerekiyor. Bununla da bitmiyor tabi ki. Edinmiş olduğu bilgileri, deneyimleri ve yetenekleri uygulama becerisi de geliştirmesi gerekiyor. İşte bu nedenle yaşam koçları kendilerini sürekli geliştiriyorlar.
Yaşam koçluğu kitabı arayışı da tam bu noktada söz konusu olmakta. Yaşam koçları, kendilerini geliştirmenin bir yolu olan kitaplardan fayda sağlamayı tercih ediyorlar. Tabi bu konuda yazılmış olan çok fazla koçluk kitabı mevcut değil. Günümüzde yaşam koçluğu adına yazılmış olan kitaplar tabi daha çok yazılmaya başlanmış durumda ama bu kitaplarda pek fazla bilimsel altyapı görmediğimizi de söylememiz gerekiyor. Yine de deneyim kitabı olarak düşünürsek yaşam koçluğu kitapları var. Bu kitaplardan da fayda sağlamak mümkün.
Yaşam koçluğu kitabı genellikle popüler kitap mağazalarında ve internetten satış kanallarında mevcut oluyor. Zaman zaman yaşam koçları yabancı dilde yazılmış olan koçluk kitaplarını da tercih edebiliyorlar. Böylece çok farklı kaynakların değerlendirilmesi mümkün oluyor.

Peki, Neden Kitap?

Kitaplar, çok kıymetli bilgi bankalarıdır. Bir yaşam koçunun kitap yazması demek kendi deneyimlerini, bilgi birikimini ve yeteneklerini o kitapla başka insanlara aktarabilmesi demektir. Bu nedenle yaşam koçları kendi görüşlerini aktarmak ve mesleğe yön veren bireyler olabilmek adına kendileri kitap yazıyorlar. Tabi kitap yazarken de sadece kendi bilgi, yetenek ve deneyimlerinden yararlanmıyorlar. Buna ek olarak başka koçların bilgi, yetenek ve deneyimlerine de başvuruyorlar. Çünkü bir kitap, bir yaşam koçunun bildiğinden fazlasıdır. Çünkü böyle bir çaba içerisinde bulunan yaşam koçları, neleri doğru bildiklerini ve kendilerinde eksik olabilecek yönleri de sorguluyorlar.Bu sayede bir kitap bir bireyin bilgi, yetenek ve deneyimlerinden fazlası oluyor.

Sadece Yaşam Koçluğu Kitabı Mı? Kitaptan Beklentilerimizi Başka Nasıl Karşılarız? Bana Kapsamlı Bilgiler Hemen Lazım.

Yaşam Koçluğu KitabıBilgiyi aramaya koyulduysak onu bulmak için çok fazla zaman harcamak ve sonuçta arayışımıza rağmen kapsamlı bir kaynak bulamamak canımızı sıkabilir. Bilgiyi aramak için ayırdığımız zaman bazen o bilgi için ödemeye hazır olduğumuz bedelden fazlasına mal oluyor. Her arayışın bir psiolojik maliyeti de var. Günümüzde bilgiye hemen erişme isteğini de düşününce bilgiye hemen ulaşma isteğinin ne kadar yoğun olduğunu anlayabiliyoruz. O yüzden çözümü hemen söyleyelim 🙂
Yaşam koçluğu konusunda sahip olabileceğiniz en kapsamlı kaynaklardan biri muhtemelen Liderlik Okulu olarak hazırlamış olduğumuz Yaşam Koçluğu Eğitimi ‘dir. Yaşam koçluğu eğitiminde bulunan tüm içerikler, profesyonel koçlar tarafından hazırlanmıştır ve tüm dünyadan yüzlerce yabancı dilden kaynaklar da taranarak eksik bir yön bırakılmamak üzere hazırlanmıştır. Bununla birlikte ülkemizde koçluk araçlarının, koçluk yaklaşımlarının ve koçluk süreçlerinin geliştirilmesinde önemli çalışmalar yapmış olan profesyonel koçlar bu içerikleri eğitimde paylaşmışlardır.
“Evet, en kapsamlı içerik olabilir ama kitap her zaman benim yanımda kalacak” diyorsanız tekrar düşünün. Liderlik Okulu online eğitimlerini aldığınızda ömür boyu erişime sahip oluyorsunuz. Ayrıca istediğiniz zaman istediğiniz yerde eğitime giriş yapabilirsiniz. Bu yönüyle değerlendirildiğinde interaktif bir kitap olarak da düşünebilirsiniz.
Eğer siz de yaşam koçluğu eğitimi hakkında detaylı bilgi istiyorsanız hemen iletişime geçin 🙂

Yaşam Koçluğu

Online Yaşam Koçluğu

Online Yaşam Koçluğu günümüzün trendleri arasında. Bu konuda kapsamlı ve güvenilir bilgileri sizler için anlattık. Bu yazımızda hem online yaşam koçluğu yapmaktan hem de online olarak erişebileceğiniz Liderlik Okulu yaşam koçluğu eğitiminden bahsedeceğiz. Hemen başlayalım.

Online Yaşam Koçluğu Nerede?

Bugünün dünyası online bir dünya. Hepimiz online yaşıyoruz. Artık satın almak istediklerimiz her neyse, onları da internetten alıyoruz. Dikkat edin, artık arama motorlarına bir şey yazdığımızda alışveriş merkezine dönüşüyor. Peki, bu dönüşümde yaşam koçluğu nerde?
Yaşam koçluğu profesyonel bir hizmettir. Profesyonel koçların ve onlara danışan insanların bir araya gelmesi gerekir. Bununla beraber ortada bir yaşam koçluğu konusu da olunca koçluk süreçlerinden söz edebiliriz. Ama artık aynı yerde olmak fiziksel bir mekanda buluşmaktan çok öte bir kavram. Görüşme yapmak söz konusu olduğunda nerede buluşacağız sorusunun cevabı artık online mekanları da kapsıyor. Facebook’ta görüştük, Whatsapp’te görüştük, Skype’da görüştük gibi cümlelere artık aşina olmuş olan bir toplumuz. Her neslin teknolojik gelişmelere daha fazla uyum sağladığı da göz önünde bulundurulunca yaşam koçluğu hizmetinin online olması için uygun koşullar artık toplumda oluştu.
Yaşam koçluğu artık çeşitli platformlar üzerinden karşılıklı görüşmeler ile gerçekleştirilebiliyor. Koçlar, zaman zaman Skype gibi kanallarla danışanlarıyla görüşüyorlar zaman zamansa koçluğa özgü platformlar üzerinden görüşmeler sürdürebiliyorlar. Bu sayede koçluk görüşmesi için fiziksel bir ortama ihtiyaç kalmadığı için koçlar kendi sınırlarını da aşıyorlar. Hızlı bir şekilde ulaşılarak danışanlarla görüşmelerini sürdürebiliyorlar. Ayrıca yaşam koçu arayanların online mecralarda bulacakları yaşam koçlarıyla iletişim kurmak isteyecekleri de düşünüldüğünde online koçluk desteğinin giderek artacağını söylemek de yanlış olmayacaktır.
Online olarak sağlanan yaşam koçluğu hizmeti literatürde uzaktan yaşam koçluğu başlığıyla da karşınıza çıkacaktır. Doğrusu aralarında biraz fark da var ancak ciddi anlamda iki kavramı birbirinden ayırmak doğru olmayacaktır. Pratikte çoğunlukla aynı anlama gelecekler. Madem bahsettik söyleyeyim, uzaktan koçluk desteği yüz yüze olmak zorunda da değil, telefonlar aracılığıyla iletişim de mümkündür. Tabi, geçmişte telefonlarda görüntülü görüşmeler yapmak mümkün değildi. Artık günümüzde yüz yüze gelişmeleri telefonlarımızla da yapabildiğimiz için genellikle yüz yüze iletişim tercih edilerek yaşam koçluğu desteği veriliyor. Sizler de online olarak yaşam koçluğu desteği verebilirsiniz.

Yaşam Koçluğunu Online  Yapabilmek İçin Neler Yapmam Gerekiyor?

Artık her şeyin kolaylaştırılmaya çalışıldığı bir dünyadayız. İnternet ve diğer networklerin yardımıyla bilgi transferini yüksek hızlarda kullanabiliyoruz. Online olarak yaşam koçluğu için bu kadar iyi şartlar varken harekete geçmek için neden bekleyelim ki? Neler yapacağımızı bilmeden bunu başaramayız tabi. Öyleyse internet üzerinden çevrimiçi olarak yapmak istediğimiz yaşam koçluğu için yapılması gerekenleri anlatalım.
Online Yaşam Koçluğu
Öncelikle hangi mecrada ve hangi konuda koçluk yaparsanız yapın öncelikle kendinizi geliştirmeniz gerekecektir. Yaşam koçu olmak da istiyorsanız kesinlikle kendinizi geliştirmeniz gerekecektir. Çünkü yaşam koçluğu çok geniş kapsamlı bir konu. Bir yaşam koçu olabilmek için yaşamın içinde karşılaşılabilecek temel süreçlere hakim olabilmeniz gerekiyor. Neticede bu noktada evrensel olan duygulardan yola çıkarak ve koçluk yeteneklerini kullanarak size danışan bireylerle çalışmalar sürdüreceksiniz. Dolayısıyla özellikle yaşam koçları başta olmak üzere bütün koçların eğitim alması gerekiyor. Eğitim şart.
Online koçluk yapmak için ekipmana da ihtiyacınız olacak. Bir bilgisayar, internet bağlantısı, kamera ve mümkünse iyi bir mikrofon. Böylece net bir şekilde anlaşabilmeyi başarmış olacaksınız.
Son olarak başarma motivasyonu. Online koçluk süreçlerinin zorluk yok demek doğru olmayacaktır. Normalde beden dili becerilerini daha üst seviyelerde anlamanız mümkünken online koçluk süreçlerinde çoğu zaman danışanın yalnızca yüzünü görme olasılığınız yüksektir. Dolayısıyla yüz hareketlerine ve mikro beden diline hakim olmanız gereklidir.
Liderlik Okulu Online Yaşam Koçluğu eğitimini almak için hemen iletişime geçin 🙂

Yaşam Koçluğu

Yaşam Koçluğu Ne Demek?

Bize en çok sorulan sorulardan birisi de yaşam koçluğu ne demek sorusudur? Koçluk ile ilgili bir çok tanımlama yapılsa da yaşam koçluğu daha spesifik bir konuyu ifade etmektedir.
Hayatın karmaşık ve yoğun ortamında hepimizin bir çok sorunu bulunmaktadır. Bazen bu problemlerle başa çıkmak zamanla zor ve ağır gelmeye başlayabilir.
Bu sorunları çözmek için kişiler çoğu zaman sevdikleriyle bu konuları ele alırlar ama sevdikleri genelde konulara sert ve çözüm dışı yaklaşabilmektedir. Bu nedenle dışarıdan bir göz ve destek her zaman iyi gelebilmektedir. Bu kapsamda akla ilk gelen destekçiler psikologlar ve psikiyatristlerdir. Ancak hayatın tüm sorunları psikologların çözeceği seviyede olmayabilir.
Bazen sorunların çözümü için klinik çözümlerden ziyade daha farklı ve motivasyonel tekniklere de ihtiyaç duyulabilmektedir. Koçluk işte bu noktada devreye girerek kişilerin sorunlarını çözmek için kişilere destek olur.

Yaşam Koçluğu Ne Demek?

Yaşam koçluğu hayatlarında cevaplar arayan kişilere doğru soruları soran bir profesyonel destekçidir. Koçluk günümüzde bir meslek olarak kabul edilmiştir. Mesleki yeterlilik kurumu tarafından 6. seviye bir meslek olarak tanımlanan koçluk artık bir profesyonel bir meslek olarak kabul edilmiştir.

Nasıl Yaşam Koçu Olabilirsiniz?

Liderlik okulu olarak yaşam koçu olmak isteyenler için bir başlangıç noktası tasarladık. Harika bir müfredatla birlikte bir yaşam koçu eğitimi hazırladık. 110 ayrı bölümden oluşan harika bir program oluşturuldu ve sizler için optimize edildi. Hemen başlayabilmeniz için uzaktan eğitim sistemiyle hazırlanan bir çalışma hazırladık. Online olarak hazırlanmış bu eğitimimiz sayesinde bulunduğunuz her yerden bu eğitime katılabilirsiniz. Üstelik eğitimi tamamladıktan sonra sizlere uluslararası geçerliliği bulunan sertifikalar verilecektir.
Size verilecek olan sertifikaları ister yurt içinde isterseniz de yurt dışında kullanabilirsiniz. Size verilecek olan sertifikaların üzerinde online eğitim aldığınıza dair herhangi bir yazı ya da görsel bulunmamaktadır.
Kayıt işlemleri sırasında sizden herhangi bir belge istenmemektedir. Eğitimlerimiz çeşitli videolar, görseller ve quizlerle zenginleştirilmiş içeriğe sahiptir. Sertifika ve eğitim hakkında bilgi almak ya da eğitimi satın almak için linke tıklayınız. Sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

Yaşam Koçluğu Eğitimi