Yaşam Koçluğu Nedir? Ne Değildir?

Koçluk Eğitimi

Yaşam Koçluğu Nedir?      

Son zamanlarda herkesin dilinde bir yaşam koçluğudur gidiyor. Yaşam koçunu öve öve bitiremeyenler, yaşam koçluğu yaklaşımları ile hayatım değişti diyenler, iş yaşamında hedeflerine yaşam koçunun desteği ile ulaşanlar, özel hayatını yaşam koçunun rehberliğinde dönüştürenler, yıllardır cesaret edip bir türlü başlayamadığı o projeye yaşam koçluğu sayesinde başlayanlar…

Peki, tam olarak ne yapıyor bu yaşam koçları?

Ellerinde sihirli bir değnek mi var?

Yaşam koçluğunu bu kadar popüler hale getiren şey ne?

Profesyonel yaşam koçluğu hakkında merak ettiğiniz tüm konuları bu yazımızda detaylı olarak ele aldık.

Yazıya başlamadan önce iyi bir yaşam koçluğu eğitimi arıyorsanız ya da bu konuda bir merakınız varsa buradan yaşam koçluğu eğitimlerini inceleyebilirsiniz.

Geçmişten Bugüne Koçluk

Türkiye’nin yükselen mesleklerinden biri de koçluk. Koçluk özellikle Amerika’da 1970’li yıllarda yıldızı parlayan ve o dönem daha çok spor alanında geçerli kabul edilen bir meslekti. Takip eden yıllarda ise çağın ihtiyaçlarına göre birçok farklı branşa ayrıldı. Bugün öğrenci koçluğundan yönetici koçluğuna, pilates koçluğundan yaşam koçluğuna kadar birçok farklı koçluk yaklaşımından söz edebiliyoruz.

Genel anlamda koçluğun tarihi 1970’li yıllardan çok daha eskiye dayanıyor. Günümüz koçluk anlayışına en yakın tanımın yapılması ise 19. yüzyılın ortalarına denk gelmiş. Öğrencileri sınava hazırlayan eğitmenler için koç tabiri kullanılmış. Koç kelimesinin sözlük anlamı olarak da; öğrenciyi bir yerden bir yere taşıyan kişi tanımı yapılmış.

Koçluk branşları birbirinden farklılık gösterse de aslında bu eski tanımı hepsine uyarlayabiliriz.

Yaşam koçu, danışanlarını belli bir noktadan varmayı düşledikleri noktaya taşıyan kişidir. Bu kısacık tanım bile yaşam koçluğunun özünü kavramamıza yeter de artar ama biz yine de yaşam koçluğunu sizler için biraz daha açalım.

Yaşam Koçu Kime Denir? Yaşam Koçluğu Nedir?

Yaşam koçluğu, insanların kişisel gelişime olan ihtiyaç ve ilgilerinin bir sonucu olarak ortaya çıkmış bir meslektir aslında.

Yaşam koçluğu; bir kişinin hayattaki hedeflerini belirlemesine, güçlü ve zayıf yanlarını keşfetmesine, içindeki potansiyeli dışarı çıkartmasına, gizli kalmış yeteneklerini bulmasına ve tüm bu sürecin bir yansıması olarak hayalini kurduğu hayata kavuşmasına yardımcı olma çalışmasıdır.

Yaşam koçları, benzer gibi görünse de danışmanlardan, mentorlardan, terapistlerden farklı çalışır. Yaşam koçluğunda direkt olarak yönlendirme, koçun kendi hayat deneyimlerine göre danışanına akıl vermesi gibi bir yaklaşım söz konusu değildir. Yaşam koçları, danışanlarının kişisel farkındalıklarını kendi başlarına yaratmalarını hedefler. Çeşitli teknik ve metotları kullanarak danışanlarının hedef koyma, hedefe giden yolu bulma ve sonra da cesaretle o yolda yürümelerini sağlar.

Yaşam koçluğu; danışanın motivasyonu artırmaya, yaratıcılığını desteklemeye, arzu ettiği nitelik ve becerileri kazandırmaya yönelik bir çalışmadır.

Yaşam koçları kişiyi sırtına alıp hedefine taşımaz; bunun yerine kişinin hedefine yürümesi için itici güç olur ve ona bu yolculukta yol arkadaşlığı yapar.

İyi Bir Yaşam Koçunda Olması Gereken Özellikler

Yaşam koçluğu son yıllarda giderek daha çok talep gören bir meslek. Hal böyle olunca bu mesleği yapan kişi sayısı da artışa geçti.

Yaşam koçluğunda kişiyi meslektaşlarından bir adım öne geçiren ve avantaj sağlayan özelliklere bir göz atacak olursak ilk sıraya güçlü iletişim becerisini koyabiliriz.

Yaşam koçu, insan ilişkileri, iletişim ve sosyal beceriler konusunda standart üstü bir seviyede olmalıdır.

Yaşam koçluğu tarafsızlık, empati, anlayış ve sabır gerektiren bir meslektir.

Yaratıcılık, enerjik olma, hayatın getirdiklerine karşı heyecanla ve pozitif bir bakış açısı ile yaklaşabilme de yaşam koçlarında olması gereken özelliklerdir.

Tüm bu özellikleri geliştirebilen ve bunu iyi bir yaşam koçluğu eğitimi, nitelikli bir sertifika ile taçlandıran kişilerin bu meslekte başarılı olma şansları çok yüksektir.

İyi bir yaşam koçu olmak istiyorsanız size önerebileceğimiz program:  Profesyonel Yaşam Koçluğu Eğitimi .

0
Eğitim Sepeti
  • No products in the cart.