Yaşam Koçluğu Kursu ve Kursları Hakkında

Koçluk Eğitimi

Yaşam Koçluğu Kursu ve Kursları Hakkında Önemli Bir Yazı

Yaşam koçluğu kursları konusunda kafanız mı karışık? Hangi kursu seçeceğinize bir türlü karar veremiyor musunuz? Endişelenmeyin, bu yazıda aradığınız rehberliği bulacaksınız.

Yaşam koçluğu alanında iyi bir eğitim almaya karar verenler açısından doğru kursu bulmak büyük önem taşır. Yaşam koçluğu kursu katılımcının hedeflerine ulaşmasına katkı koymalı, arzu ettiği bilgi ve donanımı edinmesini, meslek hayatında ihtiyaç duyacağı becerileri kazanmasını sağlamalıdır. Tüm bunların üstüne bir de kaliteli eğitim avantajlı fiyatlara sunuluyorsa, o kursu kaçırmamak gerekir.

Eğer siz de iyi bir yaşam koçluğu eğitimi arıyorsanız ya da bu konuda bir merakınız varsa buradan yaşam koçluğu eğitimlerini inceleyebilirsiniz. Şimdi asıl konumuza devam edelim.

Doğru yaşam koçluğu kursunu seçebilmek için öncelikle o kurstan ne beklemeniz gerektiğini bilmeli ve kursun beklentilerinizi karşılayıp karşılamayacağını iyi değerlendirmelisiniz. Bu değerlendirmeyi yaparken dikkat edeceğiniz kriterleri yazımızın ilerleyen bölümlerinde paylaşacağız. Ama önce işe temelden başlayalım ve yaşam koçluğu kursunun tanımını yapalım.

Yaşam koçluğu kursu nedir?    

Özel eğitim kurumları ve belli başlı üniversiteler tarafından düzenlenen, katılımcıların yaşam koçluğu yaklaşımlarını öğrendiği ve bu alanda uzmanlık kazandığı sertifikalı programlara yaşam koçluğu kursu diyoruz.

Yaşam koçluğu henüz meslek olarak tanımlanmadığı için üniversitelerde okutulan bir bölüm değildir. Bu nedenle de yaşam koçluğunu öğrenmek ve profesyonelleşmek isteyenler bunu, özel kurslar aracılığı ile yapabilmektedir.

Yaşam koçluğu tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de etkinliğini artıran, arz ve talebin özellikle büyük kentlerde yoğun olduğu bir çalışma alanı olarak karşımıza çıkıyor.

Yaşam koçluğu hizmetlerinin büyük ilgi görmesinin doğal bir sonucu olarak, bu mesleği yapmak isteyenlerin de sayısı her geçen gün artıyor.

Yaşam koçluğu alanında rekabetçi bir ortamın yavaş yavaş oluşmaya başladığını söyleyebiliriz. İşte tam da bu noktada yaşam koçluğu kursunun niteliği, özellikle bu işi profesyonel düzeyde yapmak isteyenler açısından büyük önem taşıyor. Çünkü iyi bir eğitim alıp, gerekli altyapıya sahip olduğunuzda ve doğru yönlendirmeleri alabileceğiniz uzmanlarla çalıştığınızda bu sizi yaşam koçluğunda bir adım öne taşıyacaktır.

Koçluk Kursu Seçimini Kolaylaştıracak Kriterler

Yaşam koçluğu kursu seçiminde dikkat etmeniz gereken temel kriterler; kurumun yetkinliği, eğitimin kalitesi, sertifikanın niteliği, hedeflerle doğru orantılı ders içeriği ve kalite-fiyat dengesidir.

Bu başlıklara kısaca değinmek gerekirse;

Öncelikle kursu veren kurumun güvenilirliğini, yetkinliğini, işinin ehli eğitmenlerden oluşan bir kadroya ve yeterli altyapıya sahip olup olmadığını araştırmanızı tavsiye ederiz.

Eğitimin kalitesini değerlendirirken hangi konuları öğreneceğinize, eğitimin uzunluğu ve süresine, eğitmenlerin yaşam koçluğu alanındaki donanımına, bu kursa daha önce katılmış kursiyerlerin yorumlarına bakabilirsiniz. Bu size yeterli fikri verecektir.

Sertifikanın niteliği de kursunuzu seçerken üzerinde önemle durmanız gereken bir başka kriterdir. Bu işi profesyonel olarak yapacaksanız eğer sahip olduğunuz sertifikanın geçerliliği önemlidir. Uluslararası kuruluşlarca onaylı bir sertifika almanız, danışanların sizi tercih etmesinde etkili olur.

Kursları tararken, derslerin içeriklerini iyi incelemenizi, arzu ettiğiniz tüm konuları kapsar nitelikle bir program olup olmadığını da mutlaka kontrol etmenizi öneririz.

Koçluk Kursuna Ne Kadar Ödemelisiniz?

Yaşam koçluğu kursu ücretleri, kuruma, eğitim modeline, eğitimin içeriğine ve süresine göre değişkenlik gösterir. Bugün hemen her bütçeye uygun olabilecek yaşam koçluğu kursları mevcuttur. Yaşam koçluğu kursu fiyatları 800-900 TL’den başlar, 5-6 bin TL’lere ve hatta daha üstüne de çıkabilir.

Ancak piyasada sunduğu kalitenin çok üstünde fiyat etiketine sahip kurslar olabildiği gibi, fiyatının ucuzluğu dışında size hiçbir avantaj sağlamayacak programlar da bulunabiliyor.

Yaşam koçluğu kursu seçimindeki kriterlerin sonuncusu kalite-fiyat dengesidir demiştik. Son adım olarak, kursların size sunduklarına bakıp birbirine en yakın seçenekleri karşılaştırarak, kaliteyi en uygun fiyatla sunan kursu tercih etmelisiniz.

Eğer her açıdan iyi bir yaşam koçluğu eğitimi arıyorsanız ya da bu konuda bir merakınız varsa buradan yaşam koçluğu eğitimlerini inceleyebilirsiniz.

0
Eğitim Sepeti
  • No products in the cart.