Yaşam Koçluğu Eğitimi Ücretleri

Yaşam koçluğu eğitimi ücretleri hakkında bilgi almak isteyenler buraya gelsin. Bir eğitimin ücreti nasıl belirleniyor anlattık. Artık siz de ücretler konusunda bilgi sahibi olun. Hemen başlayalım! (Yaşam koçluğu firmaları ile ilgili yazımızı da buradan okuyabilirsiniz)

Yaşam Koçluğu Eğitimi Ücretleri Nasıl Belirleniyor?

Yaşam koçluğu eğitimi en çok araştırılan eğitimlerdendir. Tabi eğitimin ne olduğunun yanında nasıl avantajları beraberinde getirdiği ve tutarının ne olduğu da araştırılıyor. Bu noktada doğru bir araştırma hem cebinizi koruyup hem de sakinliğinizi korumanıza yardımcı olacaktır.

Sizlerle birlikte yaşam koçluğu eğitim ücretlerinin belirlenmesinde nasıl bir süreç olduğunu anlatalım.

Öncelikle kurum kültürü çok önemli. Bir eğitim firması eğitim hizmeti ücretini belirlerken orayı yönetenlerin etkisiyle ücretlendirecektir. Eğer yalnızca satış odaklı bir firmanın ücretlerini görüyorsanız içeriğin ikinci planda kalacağından emin olabilirsiniz. Hani derler ya eğitim merkezi değil de “ticarethane” diye, öyle yerlerden uzak durun.

Peki, nasıl uzak duracaksınız. Anlaşılmıyor ki? Aslında anlaşılıyor. Eğitim firmaları eğitimin içeriğiyle ilgili merak ettiklerinizde açıklama yapamıyor ve ısrar etmeniz durumunda da eğitmenlerden doğru bilgiyi alıp size geri dönüş yapmıyorlarsa bilin ki aslında çok da eğitim için iyi yapılandırılmış süreçlere sahip değiller. Buna dikkat edin.

Evet, diyelim ki eğitimi iyi bir şekilde verebileceğine güvendiğiniz eğitim firmalarını buldunuz ve listelediniz. Referansları güçlü, eğitmenleri güçlü, sundukları avantajlar, sertifikalar vs. güçlü… Peki, bazılarının ücretleri çok yüksek bazılarıysa daha uygun fiyatlı. Nasıl karar vereceksiniz?

Yaşam koçluğu eğitim ücretlerini kıyaslamak kolay değildir. Çünkü yaşam koçluğu eğitimi dediğimiz şey elma, armut gibi elle tutulabilen, gözle görülebilen, marketten alınabilen bir şey olarak karşımıza çıkmaz. Yaşam koçluğu eğitimleri, profesyonel hizmettir. Hizmetler de dediğimiz gibi doğrudan görebildiğimiz, dokunabildiğimiz ürünler değillerdir. İyi haber de verelim; her ne olursa olsun,  hizmetler anlaşılabilirdir.

Öncelikle bir yaşam koçluğu eğitiminin kalitesini bazı fiziksel kanıtlarla anlayabiliriz. Örneğin bu noktada kanıtlar neler olabilir hemen söyleyelim:

Eğitimlerin verildiği büyük kurumlar. Referanslar. Referanslar, bu eğitim kurumundan kimlerin eğitimler talep edip eğitim aldığını gösterir. Kendisini kanıtlamış bir eğitim kurumu birçok kurum ve kuruluşa eğitimlerini ulaştırmış olacaktır. Liderlik Okulu referanslarını incelerseniz bahsettiğimiz konuya bir örnek bulmuş olacaksınız :)

Hangi Eğitim Kurumu?

Yaşam Koçluğu Eğitimi Ücretleri

Bununla birlikte eğitim alacağınız kurum köklü bir kurum mu? Kaç yıllık bir firma? Bu bilgiye ulaşabilirseniz eğitim alanında ne kadar süredir faaliyetler gerçekleştirdiklerini göz önünde bulundurabilirsiniz. Başarısız eğitimler ile ilerleyen firmaların ömürlerini belirlemekte memnuniyetsiz müşteriler oldukça yeteneklidir. Bu da önemli bir gösterge olarak karşımıza çıkıyor.

Yaşam koçluğu konusunda söyledikleri bir söz ya da ufak da olsa bir yazı, video, gazete haberi, YouTube videosu gibi ufak da olsa bir içerikleri var mı diye bakın.

Yaşam koçluğu eğitimleri uluslararası akreditasyonlara sahip mi diye bakın. Uluslararası akreditasyonlar kişi veya kurumların o alanla ilgili çalışmalara yürütüp yürütmediği konusunda bilgi verirler.

Kıyaslamayı Anladım. Peki, Yaşam Koçluğu Eğitimi Ücretleri Nasıl Belirlenir?

Artık kriterlerin farkına vardık. Eğitim ücretlerinin nasıl belirlendiğini inceleyebiliriz. Yaşam koçluğu eğitim ücretlerini belirlerken kişi veya kurumların nasıl ücret belirlediklerini inceleyelim.

Öncelikle maliyete göre yaşam koçluğu eğitim ücreti belirlenebilir. Eğitimde kullanılan materyaller, eğitim için ayrılan salonun ücreti, ulaşım ve konaklama gibi maliyetler göz önünde bulundurulur. Bu bağlamda minimum eğitim ücreti hakkında bilgi edinilmiş olur. Bunun üzerine de kişi veya kurumlar talep ettikleri ücretleri yansıtırlar.

Rekabete göre ücretlendirme de söz konusu olabilir. Aynı eğitimi veren başka kuruluşlar eğitim kalitesinden ziyade rakibin ücretlerini hedef alırlar. Dolayısıyla zamanla eğitim kalitesinin düşmesine yol açacak fiyat rekabetlerinin görülmesi mümkündür.

Bu bahsettiklerimiz doğrultusunda ücret belirleyen firmaların yanında modern araçlarla dinamik ücretlendirme yapan firmalar da vardır. Bu firmalar talebi, maliyetleri ve rakip ücretlerini de göz önünde bulundurarak eğitim ücretlerini belirleyebilmektedirler.

Siz de yaşam koçluğu eğitimi almak için bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz :)

Yaşam Koçluğu

Son Makaleler