fbpx

Yaşam Koçluğu Eğitimi Fiyatları

Yaşam Koçluğu Eğitimi Fiyatları ne kadar? Yaşam Koçluğu Eğitiminin ücreti ne kadar olmalı? Bu konuda sizlerle en doğru bilgileri paylaşıyoruz.

Yaşam Koçluğu Eğitimi Fiyatları Ne Kadar?

Çok önemli bir soru. Yaşam koçluğu eğitimlerinin fiyatları sürekli değişiyor. Ayrıca bu fiyatlarda bir standart olmadığı için 30 liradan 10.000 liraya kadar değişen fiyatlar görmek mümkün. Gerçi daha yüksek fiyatlar da söz konusu olabiliyor ama genel bir aralık belirlemek için 10 bin liraya kadar genellemek daha sağlıklı olacaktır.
Evet, fiyat aralığı çok geniş. Bunun sebepleri var. Nasıl olduğunu öğrenmek ister misiniz? Anlatalım.
Yaşam koçluğu eğitimi sonuç itibariyle bir hizmettir. Yani siz yaşam koçluğu eğitimi aldığınızda bir eğitim hizmeti satın almış oluyorsunuz. Dolayısıyla hizmetleri fiyatlandırırken göz önüne alınan kriterler doğrultusunda ve hizmetlerin özellikleri doğrultusunda bir fiyatlandırma söz konusu olmuş oluyor.
Tabi şöyle bir gerçek var: hizmetler, soyutturlar. Elma seçer gibi hizmet seçemeyiz, elma fiyatlandırır gibi fiyatlandıramayız. Dolayısıyla somut olmayan, bizim için değer ve anlam ifade eden ürünler hizmet oluyor.
Bir yaşam koçluğu hizmetinin fiyatı belirlenirken öncelikle göz önünde bulundurulanlar eğitimle amaçlananın ne olduğu, bu amaca uygun bir eğitim programı için maliyetin ne olduğu ve beklentilerin ne olduğudur.

Yaşam Koçluğu Eğitimi Fiyatları Arasında Çok Fark Oluyor, Bu Farkın Sebebi Nedir?

Öte yandan internette gördüğünüz bazı fiyatlar arasında ciddi farkların olduğu durumlar da söz konusu. Bunun temelinde de eğitimin içeriği, eğitimi sunan kurumun eğitimle beraber sundukları ve eğitimin kalitesi yatıyor. Her yaşam koçluğu eğitimi aynı olmuyor.
Bu noktada önerimiz online yaşam koçluğu eğitimleri yönünde olacaktır. Çünkü online yaşam koçluğu eğitimleri sizin tekrar tekrar fayda sağlayabileceğiniz, lojistik maliyetlerin minimuma düştüğü, zamandan tasarruf edildiği ve ömür boyu erişim sunabilen eğitimlerdir. Bu faydaları ile internet üzerinden eğitim almanın hem daha uygun fiyatlı hem de öğretilenler kayıtlı olduğu için daha kapsamlı hazırlanmış eğitimler olduğunu belirtmek istiyoruz. Bu avantajların yanında elinizin altında bir koçluk kütüphanesi her zaman yanınızda oluyor.
İnternetin sunduğu avantajlar sayesinde uygun fiyat ve yüksek kalite kısa sürede gerçekleşmiş oluyor.

Yaşam Koçluğu Eğitimi Nasıl Olmalı?

Yaşam Koçluğu Eğitimi Fiyatları
Bir yaşam koçluğu eğitimi o eğitimi alan kişiye değer katmalıdır. Bu eğitimi alan kişiler yaşam koçluğuna dair geniş kapsamlı bilgiye sahip olmalıdırlar. Eğitimin sonuna kadar gelen birisi eğer öğrendiklerini uygulayamıyorsa zaten yaşam koçluğu eğitimi amacına ulaşamamış olacaktır. Dolayısıyla hem bilgi katmalı hem de uygulamaya teşvik etmelidir. Böylece öğrenciler eğitimi tamamladıklarında hemen faaliyete geçebileceklerdir.
Bir yaşam koçluğu eğitiminin içeriği çok kapsamlı olmalıdır.
Bir yaşam koçluğu eğitimi uygulamaya dönük dersler içermelidir.
Bir yaşam koçluğu eğitimi koçluk mesleğinin temellerini öğretmelidir.
Bir yaşam koçluğu eğitimi koçluk sözleşmelerine ve gizlilik sözleşmelerine dair öğrenciyi aydınlatmalıdır.
Bir yaşam koçluğu eğitimi koçluk sürecine ışık tutmalıdır, yol gösterici olmalıdır.
Bir yaşam koçluğu eğitimi koçluk araçlarını öğretmelidir.
Bir yaşam koçluğu eğitimi yaşam koçu yetiştirmelidir.
Bir yaşam koçluğu eğitimi uluslararası standartlara ve akreditasyonlara sahip olmalıdır.
Eğer siz de yaşam koçu olmak istiyorsanız öncelikle eğitimi alacağınız kurumu kapsamlıca değerlendirin.
Liderlik Okulu’nun sizler için özel olarak yaşam koçluğu eğitimi hazırladı. Bu eğitim programı uluslararası standartlarda hazırlandı. Dünya’nın en kapsamlı yaşam koçluğu eğitimlerinden biri olan eğitimimiz ömür boyu ulaşabileceğiniz bir koçluk kaynağı niteliğindedir. Her koçun elinin altında olması gerektiğine inanıyoruz.
Yaşam koçluğu eğitimi hakkında detaylı bilgi almak için hemen iletişime geçin 🙂

Yaşam Koçluğu

Yaşam Koçluğu Eğitimi Fiyatları ve Ücretleri Ne Kadar?

Yaşam Koçluğu Eğitimi Fiyatları ve Ücretleri Hakkında

Yaşam koçluğu eğitimi almak isteyenlerin seçim yaparken dikkat ettikleri en önemli kriterlerden biri de kurs fiyatlarıdır. Yaşam koçluğu eğitimi ücretleri aslında derinlemesine araştırma yapılmasını gerektiren bir konu. Neden diye soracak olursanız, yaşam koçluğu fiyatları ve ücretlerinde değişkenlik yaratan birçok parametre bulunuyor. Bu nedenle de kursları sadece fiyatına göre değil kalitesine, içeriğine, sertifikasına, yaşam koçu adaylarına ne gibi avantajlar sunduğuna göre değerlendirmek gerekiyor.
Bugünkü yazımızda yaşam koçluğu ücretleri neye göre değişiyor, iyi bir eğitimi uygun fiyata almak için hangi unsurlara dikkat edilmeli, bunları detaylı bir şekilde inceleyeceğiz. Ancak yaşam koçluğu fiyatları konusunda doğru bir değerlendirme yapabilmek için öncelikle yaşam koçluğunun ne olduğunu, yaşam koçluğu eğitiminden ne beklememiz gerektiğini iyi anlamalıyız.
Yaşam koçluğu eğitimlerinin içeriğini ve kursiyerlerin bu eğitimle neler kazanacağını bilirsek, fiyatları da buna göre yorumlamamız daha kolay olur.
Yazımıza devam etmeden önce Yaşam Koçu Fiyatını öğrenmek ve bilgi almak için buradan yaşam koçluğu eğitimlerini inceleyebilirsiniz.
Şimdi asıl konumuza devam edelim.

Koçluk Eğitimi Nedir?

Hayatınızda daha iyi imkânlara kavuşmanın, kendi şansınızı yaratmanın yolunu öğrenmeyi ister miydiniz?
Daha mutlu olmak için ne yapmanız gerektiğini keşfetmeye, hem iş hem de özel hayatınızda hayalini kurduğunuz kişi olabilmeye, içinizde gizli kalmış yeteneklerinizi ortaya çıkartmaya ne dersiniz?
Evet, dediğinizi duyar gibiyiz.
İşte bu harika hayali gerçeğe dönüştürmeniz için size destek veren kişi, yaşam koçudur.
Eğer siz de değeri giderek artan bu mesleği yapmak istiyorsanız, ilk adım olarak bu alanda eğitim almalısınız.
Yaşam koçluğunu profesyonel olarak yapmak veya yaşam koçluğu yaklaşımlarını detaylı olarak öğrenmek isteyenler için düzenlenen özel eğitimlere, yaşam koçluğu eğitimi deniliyor.
Yaşam koçluğu eğitimleri sonunda katılımcılar sertifika sahibi oluyor. Bu sertifika, yaşam koçluğunda yetkinliğinizi gösterirken, mesleğe ilk adımınızı güvenle atmanızı sağlıyor.
Yaşam koçluğu eğitimlerinde, genel olarak danışanların hayatlarında arzu ettikleri dönüşümü gerçekleştirmelerine yardımcı olacak metotları ve teknikleri öğrenir; danışan-koç ilişkisinde dikkat etmeniz gereken unsurlar hakkında bilgi sahibi olursunuz.
Ayrıca yaşam koçluğu eğitimi bu işi en iyi şekilde yapmanız için kendinizi geliştirmenizi de sağlar. İyi bir yaşam koçunda olması gereken özellikleri öğrenir, güçlü ve zayıf olduğunuz noktaları keşfedersiniz. Zayıf olduğunuz konuları geliştirirken, güçlü yanlarınızı ise nasıl parlatacağınızın ipuçlarını öğrenirsiniz.

Yaşam Koçluğu Eğitimlerinin İçeriği

Yaşam koçluğu eğitimlerinin içerikleri ise kurumdan kuruma değişiyor. Yaşam koçluğu eğitimlerinin bazıları kısa sürede tamamlanabilirken bazıları ise daha uzun soluklu zaman ayrılmasını gerektiren içeriğe sahip olabiliyor.
Kursların ders içeriklerine bakıldığında; yaşam koçlarının sahip olması gereken niteliklere odaklanan programlar bulabileceğiniz gibi, bu niteliklere ek olarak farklı disiplinlerin kullandığı yaklaşımları da içeren eğitimlerden faydalanabiliyorsunuz.
Yaşam koçluğu eğitimine başlarken size en uygun programı belirleyebilmek için öncelikle hedefleriniz konusunda net olmanız gerekiyor.

  • Yaşam koçluğunu profesyonel düzeyde yapmak istiyorsunuz.
  • Yaşam koçluğu yapıyorsunuz ve bu alanda kendinizi geliştirmeyi hedefliyorsunuz.
  • Yaşam koçluğunu bir meslek olarak yapmak yerine bu disiplinin yaklaşımlarından kendi hayatınızda yararlanmayı amaçlıyorsunuz.
  • Asıl mesleğinizin yanında ek bir hizmet olarak yaşam koçluğu da yapmayı planlıyorsunuz.

Hangi grupta olduğunuzu belirledikten sonra, sizi hedeflerinize en iyi şekilde taşıyacak niteliklerdeki kurs programını da kolayca seçebilirsiniz.
Örneğin; bir psikologsunuz. Yaşam koçluğu yaklaşımlarını detaylı olarak öğrenmek ve bu şekilde danışanlarınıza daha iyi hizmet vermek istiyorsunuz. Seçeceğiniz yaşam koçluğu programında psikoloji derslerine muhtemelen ihtiyacınız olmayacak çünkü bu konuda zaten yeterli bilgi altyapısına sahipsiniz.
O halde sizin tercih edeceğiniz kurs, yaşam koçluğu ve genel koçluk yaklaşımlarını kapsamlı bir şekilde öğrenebileceğiniz bir program olmalı.

Yaşam Koçluğunda Sertifikanın Önemi

Yaşam koçluğu henüz meslek olarak tanımlanmadığı için, bu işi yapacak kişilerde de resmi olarak sertifika şartı aranmıyor. Ancak bu meslekte tutunmak istiyorsanız mutlaka nitelikli bir sertifikanızın olmasını öneriyoruz.
Madem şart değil, neden sertifika alıyoruz diye düşünüyorsanız, size şöyle bir sorumuz olacak:
Yaşam koçu arıyorsunuz. Birlikte çalışacağınız koçu seçerken neye dikkat edersiniz?

  • Sosyal medyadaki profil resmine
  • Profiline yazdığı ilham verici mesaja
  • Yaşam koçluğundaki bilgi ve donanımından emin olmamı sağlayacak eğitim ve belgelere

Seçiminizi yaparken yaşam koçunuzun sosyal medya hesaplarını da mutlaka incelersiniz ama yaşam koçluğu eğitimi almamış, sertifikası bile olmayan biriyle çalışmayı ne kadar isterdiniz?
Yaşam koçluğunda sertifikayı önemli kılan başlıca unsur, yetkinliğinizi gösterir tek geçerli belge olmasıdır. Sonuçta sizden yaşam koçluğu hizmeti almayı düşünen danışanların da ilk bakacakları konulardan biri bu alanda eğitim alıp almadığınız ve nasıl bir sertifikaya sahip olduğunuzdur.
Bu nedenle de yaşam koçluğunu profesyonel olarak yapmak isteyenlerin iyi bir eğitim alması ve aldıkları eğitimin kalitesine yakışır niteliklerde bir sertifikalarının bulunması, mesleki başarıları açısından büyük önem taşır. 

Peki Ya Yaşam Koçluğu Eğitimi Ücretleri..

Yaşam koçluğu eğitimlerinden ve ders içeriklerinin neye göre değiştiğinden, alınacak sertifikanın öneminden bahsettikten sonra şimdi gelelim yaşam koçluğu eğitimi fiyatları konusuna…
Hızlı bir internet araştırması yaptığınızda siz de göreceksiniz ki; piyasada her bütçeye uygun olabilecek, birkaç yüz liradan başlayıp birkaç bin liraya uzanan fiyatlarla yaşam koçluğu eğitimi bulmak mümkün.
Peki, kurs fiyatlarının bu kadar değişkenlik göstermesinin nedeni nedir? Ucuz kurslardan uzak durmak gerekir mi? Kursun pahalı oluşu iyi olduğu anlamına gelir mi?
Yaşam koçluğu eğitimlerini araştırırken size önerimiz fiyat kriterini sona bırakmanız olacak.
İlk olarak günlük yoğunluğunuzu dikkate alarak örgün eğitimi mi yoksa online kursları mı tercih edeceğinizi belirleyin.
Ardından seçtiğiniz eğitim modeline göre, yaşam koçluğu programının içeriğine, hangi dersleri göreceğinize ve kursun süresine bakmalısınız.
Üçüncü adım olarak, eğitim kurumunun alanında yetkin olup olmadığını, referanslarını, bu kurumun eğitimlerine daha önce katılanların yorumlarını da incelemelisiniz. İlerde bunun faydasını göreceğinizin garantisini veririz.
Fiyata geçmeden önceki son kriteriniz ise eğitim sonrasında verilecek sertifikanın niteliği olmalı. Bu noktada; uluslararası geçerliliğe sahip yaşam koçluğu sertifikası veren bir kurumla çalışmanızı öneririz.
Tüm bu kriterlere baktıktan sonra artık fiyat-kalite dengesini değerlendirebilecek durumdasınız. Size sunulan eğitim ve sertifikanın kalitesi ile fiyatı kıyasladığınızda uygun ve avantajlı olduğuna inandığınız kursu seçebilirsiniz.
Küçücük bir tüyo daha verelim; kampanya ve indirim dönemlerini takip ederek arzu ettiğiniz kurs programını en iyi fiyatla satın almanız mümkün olur. (Hatta size bir kampanya linki bırakayım buraya)

Sertifika İçin Ek Ücret Ödemek Gerekir mi?

Yaşam koçluğu eğitimine belli bir bütçe ayırdınız ama şimdi de merak ediyorsunuz; yaşam koçluğu sertifikası fiyatları ne kadar?
Öncelikle iyi haberi verelim; birçok kurs programında sertifika için ek bir ücret ödemenize gerek yoktur. Zaten bu programlar sertifikalı yaşam koçluğu eğitimi olarak sunulduğu için eğitime ödeyeceğiniz ücret sertifikayı da kapsar.
Eğer online bir eğitim programına yazılmayı tercih ettiyseniz, kurstaki tüm dersleri tamamladıktan sonra pdf formatındaki dijital sertifikanız kurum tarafından hazırlanarak size hemen e-posta yoluyla gönderilir. Dilerseniz bu sertifikanın çıkışını da alabilirsiniz. Tabii burada şu bilgiyi de paylaşmakta yarar var; eğer siz dijital sertifikanıza ek olarak basılı bir sertifikanın da sahibi olmak isterseniz bunun için cüzi bir ücret ödemeniz gerekir.
Eğer siz de iyi bir yaşam koçluğu eğitimi arıyorsanız ya da bu konuda bir merakınız varsa buradan yaşam koçluğu eğitimlerini inceleyebilirsiniz.

Yaşam Koçluğu Eğitimi Ücretleri

Yaşam koçluğu eğitimi ücretleri hakkında bilgi almak isteyenler buraya gelsin. Bir eğitimin ücreti nasıl belirleniyor anlattık. Artık siz de ücretler konusunda bilgi sahibi olun. Hemen başlayalım! (Yaşam koçluğu firmaları ile ilgili yazımızı da buradan okuyabilirsiniz)

Yaşam Koçluğu Eğitimi Ücretleri Nasıl Belirleniyor?

Yaşam koçluğu eğitimi en çok araştırılan eğitimlerdendir. Tabi eğitimin ne olduğunun yanında nasıl avantajları beraberinde getirdiği ve tutarının ne olduğu da araştırılıyor. Bu noktada doğru bir araştırma hem cebinizi koruyup hem de sakinliğinizi korumanıza yardımcı olacaktır.
Sizlerle birlikte yaşam koçluğu eğitim ücretlerinin belirlenmesinde nasıl bir süreç olduğunu anlatalım.
Öncelikle kurum kültürü çok önemli. Bir eğitim firması eğitim hizmeti ücretini belirlerken orayı yönetenlerin etkisiyle ücretlendirecektir. Eğer yalnızca satış odaklı bir firmanın ücretlerini görüyorsanız içeriğin ikinci planda kalacağından emin olabilirsiniz. Hani derler ya eğitim merkezi değil de “ticarethane” diye, öyle yerlerden uzak durun.
Peki, nasıl uzak duracaksınız. Anlaşılmıyor ki? Aslında anlaşılıyor. Eğitim firmaları eğitimin içeriğiyle ilgili merak ettiklerinizde açıklama yapamıyor ve ısrar etmeniz durumunda da eğitmenlerden doğru bilgiyi alıp size geri dönüş yapmıyorlarsa bilin ki aslında çok da eğitim için iyi yapılandırılmış süreçlere sahip değiller. Buna dikkat edin.
Evet, diyelim ki eğitimi iyi bir şekilde verebileceğine güvendiğiniz eğitim firmalarını buldunuz ve listelediniz. Referansları güçlü, eğitmenleri güçlü, sundukları avantajlar, sertifikalar vs. güçlü… Peki, bazılarının ücretleri çok yüksek bazılarıysa daha uygun fiyatlı. Nasıl karar vereceksiniz?
Yaşam koçluğu eğitim ücretlerini kıyaslamak kolay değildir. Çünkü yaşam koçluğu eğitimi dediğimiz şey elma, armut gibi elle tutulabilen, gözle görülebilen, marketten alınabilen bir şey olarak karşımıza çıkmaz. Yaşam koçluğu eğitimleri, profesyonel hizmettir. Hizmetler de dediğimiz gibi doğrudan görebildiğimiz, dokunabildiğimiz ürünler değillerdir. İyi haber de verelim; her ne olursa olsun,  hizmetler anlaşılabilirdir.
Öncelikle bir yaşam koçluğu eğitiminin kalitesini bazı fiziksel kanıtlarla anlayabiliriz. Örneğin bu noktada kanıtlar neler olabilir hemen söyleyelim:
Eğitimlerin verildiği büyük kurumlar. Referanslar. Referanslar, bu eğitim kurumundan kimlerin eğitimler talep edip eğitim aldığını gösterir. Kendisini kanıtlamış bir eğitim kurumu birçok kurum ve kuruluşa eğitimlerini ulaştırmış olacaktır. Liderlik Okulu referanslarını incelerseniz bahsettiğimiz konuya bir örnek bulmuş olacaksınız 🙂

Hangi Eğitim Kurumu?

Yaşam Koçluğu Eğitimi Ücretleri
Bununla birlikte eğitim alacağınız kurum köklü bir kurum mu? Kaç yıllık bir firma? Bu bilgiye ulaşabilirseniz eğitim alanında ne kadar süredir faaliyetler gerçekleştirdiklerini göz önünde bulundurabilirsiniz. Başarısız eğitimler ile ilerleyen firmaların ömürlerini belirlemekte memnuniyetsiz müşteriler oldukça yeteneklidir. Bu da önemli bir gösterge olarak karşımıza çıkıyor.
Yaşam koçluğu konusunda söyledikleri bir söz ya da ufak da olsa bir yazı, video, gazete haberi, YouTube videosu gibi ufak da olsa bir içerikleri var mı diye bakın.
Yaşam koçluğu eğitimleri uluslararası akreditasyonlara sahip mi diye bakın. Uluslararası akreditasyonlar kişi veya kurumların o alanla ilgili çalışmalara yürütüp yürütmediği konusunda bilgi verirler.

Kıyaslamayı Anladım. Peki, Yaşam Koçluğu Eğitimi Ücretleri Nasıl Belirlenir?

Artık kriterlerin farkına vardık. Eğitim ücretlerinin nasıl belirlendiğini inceleyebiliriz. Yaşam koçluğu eğitim ücretlerini belirlerken kişi veya kurumların nasıl ücret belirlediklerini inceleyelim.
Öncelikle maliyete göre yaşam koçluğu eğitim ücreti belirlenebilir. Eğitimde kullanılan materyaller, eğitim için ayrılan salonun ücreti, ulaşım ve konaklama gibi maliyetler göz önünde bulundurulur. Bu bağlamda minimum eğitim ücreti hakkında bilgi edinilmiş olur. Bunun üzerine de kişi veya kurumlar talep ettikleri ücretleri yansıtırlar.
Rekabete göre ücretlendirme de söz konusu olabilir. Aynı eğitimi veren başka kuruluşlar eğitim kalitesinden ziyade rakibin ücretlerini hedef alırlar. Dolayısıyla zamanla eğitim kalitesinin düşmesine yol açacak fiyat rekabetlerinin görülmesi mümkündür.
Bu bahsettiklerimiz doğrultusunda ücret belirleyen firmaların yanında modern araçlarla dinamik ücretlendirme yapan firmalar da vardır. Bu firmalar talebi, maliyetleri ve rakip ücretlerini de göz önünde bulundurarak eğitim ücretlerini belirleyebilmektedirler.
Siz de yaşam koçluğu eğitimi almak için bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz 🙂

Yaşam Koçluğu

Yaşam Koçluğu Fiyatları

Yaşam Koçluğu Fiyatları ne kadar?  Yaşam koçluğu fiyatları neye göre değişiyor? Fiyatlar nasıl belirleniyor? Tüm sorularınızın cevabı burada!

Yaşam Koçluğu Fiyatları

Öncelikle şunu belirterek başlayalım. Fiyatlar (daha doğrusu ücretler) çok dinamiktir. Dış ve iç çevrenin etkisiyle değişim söz konusu olabilmektedir. Bu sebeple net bir sayıdan söz ötmek doğru olmayacaktır. Aslında içiniz rahatlasın diye çok geniş bir fiyat aralığı yazabilirdik ama yanıltıcı bilgilerle işimiz yok, sizin de olmasın.
Yine de fiyatların neye göre belirlendiğine dair size bilgi verelim. Hangi yıl hangi dönemde olursanız olun yaşam koçluğu fiyatlandırma konusunda bilginiz olsun.

Yaşam Koçluğu Fiyatları Nasıl Belirleniyor?

Yaşam koçluğu, profesyonel bir hizmettir. Hizmetleri fiyatlandırmak ticari malları fiyatlandırmaya benzemez. 1 kilogram demirin fiyatını belirlemekle 1 yaşam koçluğu seansını ücretini belirlemek arasındaki fark da bundan kaynaklanıyor.
Hizmetler soyuttur. Gözle göremezsiniz, elle tutamazsınız. Dolayısıyla hizmetleri fiyatlandırırken bazı yöntemlerden yararlanılır. Yaşam koçluğu da profesyonel bir hizmet olduğu için fiyatlandırma sürecinde bu yöntemlerden yararlanılır. Peki, yöntemler nelerdir?
Birincisi, pazara göre fiyatlandırma. Bu fiyatlandırma türünde benzer hizmetleri sunan firmaların nasıl fiyatlar belirledikleri incelenir. En eski fiyatlandırma yöntemlerinden biridir. İlkel demek belki doğru değil, yine de hizmetlerin fiyatlandırılmasında ilkel olarak addedebiliriz. Çünkü hizmetler aynı değildir. A isimli koçun verdiği koçluk hizmeti ile B isimli koçun verdiği yaşam koçluğu hizmeti aynı olamaz. Dolayısıyla talep edecekleri ücreti birbirlerine göre belirlemeleri mesleği ileriye taşıyan bir yaklaşım olmayacaktır. Mesele benzer ya da diğerinden yüksek fiyat belirlemek de değildir, buraya dikkat çekmek istiyoruz. Mesele kendi verdiği hizmetin karşılığını doğru belirlemektir. Örneğin A isimli koç, arabasıyla danışanın kendi belirlediği yere giderek koçluk hizmeti verirken B isimli koç da şehrin en merkezi yerinde hizmet veriyor olabilir. Burada iyi kötü diye bir kıyas yapamayız. Sadece başkalarıyla aynı ücreti belirlemek doğru bir yöntem olmayacaktır. Göz önünde bulundurulmalı ancak tek kriter olmamalıdır.
Yaşam Koçluğu Fiyatlarıİkincisi, maliyete göre fiyatlandırma. Az önce de belirttiğimiz gibi bir koç danışanının yanına giderek destek oluyordur, bir diğeri ise şehrin merkezindeki yerinde hizmet veriyordur. İki koçun da maliyetleri farklı olacaktır. Örneğin merkezi bir yerde, insanın keyifle izlediği bir manzaraya sahip bir ofise yapılan harcamalar maliyet unsurudur. Dolayısıyla periyodik olarak bu hizmeti sunmanın birtakım maliyetleri olmaktadır. Bu maliyetler göz önünde bulundurularak bir yaşam koçunun koçluk hizmeti bedelini belirlemesi doğaldır. Yine de tam anlamıyla doğru bir fiyatlandırma biçimi olup olmadığı tartışılır. Çünkü verilen hizmetin çok altında bir ücretlendirmeye de yol açabilir. Bu durum da çok istenmez çünkü ücretleri minimize etme yönünde bir rekabete yol açabilir. Ayakta kalmak için ücretleri düşürdükçe kalite düşüşü de söz konusu olacaktır. Bu da istenmez.

Başka Hangi Yöntemle Fiyatlandırma Yapılıyor?

Üçüncüsü ise sunulan değere göre fiyatlandırmadır. Bunun için birçok değişken göz önünde bulundurulur. Maliyetler tabi ki düşünülür, buna ek olarak benzer konuda koçluk hizmeti verenlerin fiyatlandırmalarına da dikkat edilir. Ancak bu kriterler tek başına belirleyici olmamaktadır. Danışana sunulan koçluk hizmetinin değeri de dikkate alınır. Çok spesifik bir alanda uzmanlaşmış bir yaşam koçu, o konuda destek olduğu danışanlardan koçluk sürecinin uzunluğuna göre ve kendisinden beklenenlere göre bir ücret talep edebilir. Çünkü koçlar danışanlarının ortaklarıdır. Onların başarısı için kendi zamanlarını ve diğer kaynaklarını kullanırlar. Dolayısıyla ücretlendirmede sunulan değer de göz önünde bulundurulur.
Bazı illerde ücretsiz koçluk hizmetleri de belediye çalışmaları kapsamında sunulabilmektedir. Kar amacı gütmeyen organizasyonlar koçluk hizmetini danışanlar ücretsiz olarak da alabilme şansına sahipler. Bazı ülkelerde belirli konularda halka ücretsiz koçluk hizmeti verilebiliyor. Örneğin Avustralya’da astım hastalarına telefonla koçluk hizmeti sunulduğunu biliyoruz.
Siz de yaşam koçluğu eğitimi hakkında daha fazla bilgi için bizlerle iletişime geçebilirsiniz 🙂

Yaşam Koçluğu