Yaşam Koçluğu Eğitimi Fiyatları ve Ücretleri Ne Kadar?

Koçluk Eğitimi

Yaşam Koçluğu Eğitimi Fiyatları ve Ücretleri Hakkında

Yaşam koçluğu eğitimi almak isteyenlerin seçim yaparken dikkat ettikleri en önemli kriterlerden biri de kurs fiyatlarıdır. Yaşam koçluğu eğitimi ücretleri aslında derinlemesine araştırma yapılmasını gerektiren bir konu. Neden diye soracak olursanız, yaşam koçluğu fiyatları ve ücretlerinde değişkenlik yaratan birçok parametre bulunuyor. Bu nedenle de kursları sadece fiyatına göre değil kalitesine, içeriğine, sertifikasına, yaşam koçu adaylarına ne gibi avantajlar sunduğuna göre değerlendirmek gerekiyor.

Bugünkü yazımızda yaşam koçluğu ücretleri neye göre değişiyor, iyi bir eğitimi uygun fiyata almak için hangi unsurlara dikkat edilmeli, bunları detaylı bir şekilde inceleyeceğiz. Ancak yaşam koçluğu fiyatları konusunda doğru bir değerlendirme yapabilmek için öncelikle yaşam koçluğunun ne olduğunu, yaşam koçluğu eğitiminden ne beklememiz gerektiğini iyi anlamalıyız.

Yaşam koçluğu eğitimlerinin içeriğini ve kursiyerlerin bu eğitimle neler kazanacağını bilirsek, fiyatları da buna göre yorumlamamız daha kolay olur.

Yazımıza devam etmeden önce Yaşam Koçu Fiyatını öğrenmek ve bilgi almak için buradan yaşam koçluğu eğitimlerini inceleyebilirsiniz.

Şimdi asıl konumuza devam edelim.

Koçluk Eğitimi Nedir?

Hayatınızda daha iyi imkânlara kavuşmanın, kendi şansınızı yaratmanın yolunu öğrenmeyi ister miydiniz?

Daha mutlu olmak için ne yapmanız gerektiğini keşfetmeye, hem iş hem de özel hayatınızda hayalini kurduğunuz kişi olabilmeye, içinizde gizli kalmış yeteneklerinizi ortaya çıkartmaya ne dersiniz?

Evet, dediğinizi duyar gibiyiz.

İşte bu harika hayali gerçeğe dönüştürmeniz için size destek veren kişi, yaşam koçudur.

Eğer siz de değeri giderek artan bu mesleği yapmak istiyorsanız, ilk adım olarak bu alanda eğitim almalısınız.

Yaşam koçluğunu profesyonel olarak yapmak veya yaşam koçluğu yaklaşımlarını detaylı olarak öğrenmek isteyenler için düzenlenen özel eğitimlere, yaşam koçluğu eğitimi deniliyor.

Yaşam koçluğu eğitimleri sonunda katılımcılar sertifika sahibi oluyor. Bu sertifika, yaşam koçluğunda yetkinliğinizi gösterirken, mesleğe ilk adımınızı güvenle atmanızı sağlıyor.

Yaşam koçluğu eğitimlerinde, genel olarak danışanların hayatlarında arzu ettikleri dönüşümü gerçekleştirmelerine yardımcı olacak metotları ve teknikleri öğrenir; danışan-koç ilişkisinde dikkat etmeniz gereken unsurlar hakkında bilgi sahibi olursunuz.

Ayrıca yaşam koçluğu eğitimi bu işi en iyi şekilde yapmanız için kendinizi geliştirmenizi de sağlar. İyi bir yaşam koçunda olması gereken özellikleri öğrenir, güçlü ve zayıf olduğunuz noktaları keşfedersiniz. Zayıf olduğunuz konuları geliştirirken, güçlü yanlarınızı ise nasıl parlatacağınızın ipuçlarını öğrenirsiniz.

Yaşam Koçluğu Eğitimlerinin İçeriği

Yaşam koçluğu eğitimlerinin içerikleri ise kurumdan kuruma değişiyor. Yaşam koçluğu eğitimlerinin bazıları kısa sürede tamamlanabilirken bazıları ise daha uzun soluklu zaman ayrılmasını gerektiren içeriğe sahip olabiliyor.

Kursların ders içeriklerine bakıldığında; yaşam koçlarının sahip olması gereken niteliklere odaklanan programlar bulabileceğiniz gibi, bu niteliklere ek olarak farklı disiplinlerin kullandığı yaklaşımları da içeren eğitimlerden faydalanabiliyorsunuz.

Yaşam koçluğu eğitimine başlarken size en uygun programı belirleyebilmek için öncelikle hedefleriniz konusunda net olmanız gerekiyor.

  • Yaşam koçluğunu profesyonel düzeyde yapmak istiyorsunuz.
  • Yaşam koçluğu yapıyorsunuz ve bu alanda kendinizi geliştirmeyi hedefliyorsunuz.
  • Yaşam koçluğunu bir meslek olarak yapmak yerine bu disiplinin yaklaşımlarından kendi hayatınızda yararlanmayı amaçlıyorsunuz.
  • Asıl mesleğinizin yanında ek bir hizmet olarak yaşam koçluğu da yapmayı planlıyorsunuz.

Hangi grupta olduğunuzu belirledikten sonra, sizi hedeflerinize en iyi şekilde taşıyacak niteliklerdeki kurs programını da kolayca seçebilirsiniz.

Örneğin; bir psikologsunuz. Yaşam koçluğu yaklaşımlarını detaylı olarak öğrenmek ve bu şekilde danışanlarınıza daha iyi hizmet vermek istiyorsunuz. Seçeceğiniz yaşam koçluğu programında psikoloji derslerine muhtemelen ihtiyacınız olmayacak çünkü bu konuda zaten yeterli bilgi altyapısına sahipsiniz.

O halde sizin tercih edeceğiniz kurs, yaşam koçluğu ve genel koçluk yaklaşımlarını kapsamlı bir şekilde öğrenebileceğiniz bir program olmalı.

Yaşam Koçluğunda Sertifikanın Önemi

Yaşam koçluğu henüz meslek olarak tanımlanmadığı için, bu işi yapacak kişilerde de resmi olarak sertifika şartı aranmıyor. Ancak bu meslekte tutunmak istiyorsanız mutlaka nitelikli bir sertifikanızın olmasını öneriyoruz.

Madem şart değil, neden sertifika alıyoruz diye düşünüyorsanız, size şöyle bir sorumuz olacak:

Yaşam koçu arıyorsunuz. Birlikte çalışacağınız koçu seçerken neye dikkat edersiniz?

  • Sosyal medyadaki profil resmine
  • Profiline yazdığı ilham verici mesaja
  • Yaşam koçluğundaki bilgi ve donanımından emin olmamı sağlayacak eğitim ve belgelere

Seçiminizi yaparken yaşam koçunuzun sosyal medya hesaplarını da mutlaka incelersiniz ama yaşam koçluğu eğitimi almamış, sertifikası bile olmayan biriyle çalışmayı ne kadar isterdiniz?

Yaşam koçluğunda sertifikayı önemli kılan başlıca unsur, yetkinliğinizi gösterir tek geçerli belge olmasıdır. Sonuçta sizden yaşam koçluğu hizmeti almayı düşünen danışanların da ilk bakacakları konulardan biri bu alanda eğitim alıp almadığınız ve nasıl bir sertifikaya sahip olduğunuzdur.

Bu nedenle de yaşam koçluğunu profesyonel olarak yapmak isteyenlerin iyi bir eğitim alması ve aldıkları eğitimin kalitesine yakışır niteliklerde bir sertifikalarının bulunması, mesleki başarıları açısından büyük önem taşır. 

Peki Ya Yaşam Koçluğu Eğitimi Ücretleri..

Yaşam koçluğu eğitimlerinden ve ders içeriklerinin neye göre değiştiğinden, alınacak sertifikanın öneminden bahsettikten sonra şimdi gelelim yaşam koçluğu eğitimi fiyatları konusuna…

Hızlı bir internet araştırması yaptığınızda siz de göreceksiniz ki; piyasada her bütçeye uygun olabilecek, birkaç yüz liradan başlayıp birkaç bin liraya uzanan fiyatlarla yaşam koçluğu eğitimi bulmak mümkün.

Peki, kurs fiyatlarının bu kadar değişkenlik göstermesinin nedeni nedir? Ucuz kurslardan uzak durmak gerekir mi? Kursun pahalı oluşu iyi olduğu anlamına gelir mi?

Yaşam koçluğu eğitimlerini araştırırken size önerimiz fiyat kriterini sona bırakmanız olacak.

İlk olarak günlük yoğunluğunuzu dikkate alarak örgün eğitimi mi yoksa online kursları mı tercih edeceğinizi belirleyin.

Ardından seçtiğiniz eğitim modeline göre, yaşam koçluğu programının içeriğine, hangi dersleri göreceğinize ve kursun süresine bakmalısınız.

Üçüncü adım olarak, eğitim kurumunun alanında yetkin olup olmadığını, referanslarını, bu kurumun eğitimlerine daha önce katılanların yorumlarını da incelemelisiniz. İlerde bunun faydasını göreceğinizin garantisini veririz.

Fiyata geçmeden önceki son kriteriniz ise eğitim sonrasında verilecek sertifikanın niteliği olmalı. Bu noktada; uluslararası geçerliliğe sahip yaşam koçluğu sertifikası veren bir kurumla çalışmanızı öneririz.

Tüm bu kriterlere baktıktan sonra artık fiyat-kalite dengesini değerlendirebilecek durumdasınız. Size sunulan eğitim ve sertifikanın kalitesi ile fiyatı kıyasladığınızda uygun ve avantajlı olduğuna inandığınız kursu seçebilirsiniz.

Küçücük bir tüyo daha verelim; kampanya ve indirim dönemlerini takip ederek arzu ettiğiniz kurs programını en iyi fiyatla satın almanız mümkün olur. (Hatta size bir kampanya linki bırakayım buraya)

Sertifika İçin Ek Ücret Ödemek Gerekir mi?

Yaşam koçluğu eğitimine belli bir bütçe ayırdınız ama şimdi de merak ediyorsunuz; yaşam koçluğu sertifikası fiyatları ne kadar?

Öncelikle iyi haberi verelim; birçok kurs programında sertifika için ek bir ücret ödemenize gerek yoktur. Zaten bu programlar sertifikalı yaşam koçluğu eğitimi olarak sunulduğu için eğitime ödeyeceğiniz ücret sertifikayı da kapsar.

Eğer online bir eğitim programına yazılmayı tercih ettiyseniz, kurstaki tüm dersleri tamamladıktan sonra pdf formatındaki dijital sertifikanız kurum tarafından hazırlanarak size hemen e-posta yoluyla gönderilir. Dilerseniz bu sertifikanın çıkışını da alabilirsiniz. Tabii burada şu bilgiyi de paylaşmakta yarar var; eğer siz dijital sertifikanıza ek olarak basılı bir sertifikanın da sahibi olmak isterseniz bunun için cüzi bir ücret ödemeniz gerekir.

Eğer siz de iyi bir yaşam koçluğu eğitimi arıyorsanız ya da bu konuda bir merakınız varsa buradan yaşam koçluğu eğitimlerini inceleyebilirsiniz.

0
Eğitim Sepeti
  • No products in the cart.