Yaşam Koçluğu Bölümü

Yaşam koçluğu bölümü hakkında detaylıca bilgi verdik. Yaşam koçluğuna dair birçok cevabı yazımızda bulacaksınız. Bu konuda Yaşam Koçluğu Nedir? adlı yazımızı da okumanızı öneririz. Hemen başlayalım!

Yaşam Koçluğu Bölümü Nedir?

Yaşam koçluğu bölümü birçok insan tarafından aranmakta. Üniversitelerde yaşam koçluğu bölümleri olması da isteniyor ancak ne yazık ki şimdilik üniversitelerde örgün olarak bir koçluk bölümü olmadığını belirtmek gerek. Üniversitelerin bu bağlamda diploma verdiğini söyleyenlere sakın kanmayın diye de uyarmış olalım.

Peki, yaşam koçluğunu bir üniversitede okuyormuş gibi öğrenmek mümkün mü? Madem üniversitelerde bu eğitimler bölüm olarak okutulmuyor, biz kendi kendimize bunu sağlayabilir miyiz? Nasıl mümkün olabilir?

Tabi ki üniversitelerde yaşam koçluğu bölümü olmasa da kendinize üniversitelerdeki kadar sistematik bilgiler verebilecek bir yaşam koçluğu eğitim programı alabilirsiniz. Bu yaşam koçluğu eğitimi içerisinde tüm teorik ve uygulamaya dönük çalışmaları, formları ve yaklaşımları bulmanız önemli olacaktır. Yaşam koçluğu konusunda üniversitede öğrenim görmüş kadar kapsamlı bir eğitim almak istiyorsanız mutlaka online eğitimlerimizi inceleyin!

Yaşam koçluğu profesyonel bir meslektir. Bireylerin yaşamda karşılaştıkları ve uyum sağlamaları gereken sayısız konuda onlara destek olmak için vardır. Profesyonel yaşam koçları tarafından, onlardan destek isteyenlere sağlanan bir hizmettir. Koçluk yaklaşımları belirlenir, koçluk araçları kullanılır, koçluk soruları sorulur… Bu süreç koçluğa özgü yaklaşımlarla şekillenir. Dolayısıyla yaşam koçu olmak için eğitim almak oldukça önemlidir. Hem teorik hem de uygulamalı bilgiler edinmek için de size bu beklentilerinizi karşılayacak olan bir eğitim programı araştırmanızı öneririz.

Yaşam Koçluğu Bölümü Hangi Dersleri İçermelidir?

Eğer yaşam koçluğu alanında bir üniversite programı oluşturmak istiyorsanız bu disiplinle ilgili neler öğreteceğinizi de bilmeniz gerekiyor. Bir yaşam koçluğu dersi ya da üniversite programı oluşturmak çok kolay olacak demiyoruz. Yine de bu süreci kolaylaştırabilirsiniz. Öğretmek istediğiniz konuları Liderlik Okulu eğitimlerini alarak öğrenebilirsiniz. Ancak eğitim vermek kolay değildir. Birçok farklı konuda da bilgi sahibi olmanızda fayda olacaktır. Özellikle bu sürece dahil olmak istiyorsanız Öğrenci Koçluğu, Beden Dili, Diksiyon ve Hitabet, Etkili Sunum, Zaman Yönetimi, Liderlik gibi konularda da eğitimler almanızı öneririz. Çünkü eğitim söz konusu olunca işin içine, mevcutta olan bilgilerinizden daha kapsamlı bilgiye sahip olma ihtiyacı giriyor. Bunun için de sürekli gelişimi ilke olarak belirlemek çok önemlidir.

yaşam koçluğu bölümü

Yaşam Koçluğu Bölümü

Eğitimden Önce Ne Yapmam Gerek?

Sizin için oluşturduğumuz eğitim programına başlamak için bir ön koşul yok. İsteyen herkes eğitime hemen başlayabilir. Bunun nedeni de yaşam koçluğu eğitiminin sıfırdan en ileri düzeye kadar geniş bir aralıkta bilgi sunması. Hiç bilmeyen birisi de eğitimi tamamlayarak koçluk konusunda oldukça önemli ilerlemeler kaydedecektir. Bu nedenle eğitimden önce bir şey yapmadıysanız bile gönül rahatlığıyla alabileceğiniz bir eğitim söz konusu.

Gelelim neler yapmamız gerektiğine… Harika bir eğitim programı da olsa kendimizi sadece bir kaynaktan beslememeliyiz. Evet, belki yaşam koçluğuyla ilgili her ihtiyacınızı karşılayan bir eğitim sunduk ama yine de elinizin altında başka kaynaklarınız da olsun. Yalnızca yaşam koçluğuyla ilgili yazılmış kaynaklardan bahsetmiyoruz. Kendinize yaşamla ilgili herhangi bir konuda yardımcı olacak kaynaklardan bahsediyoruz. Örneğin zaman yönetimiyle ilgili ya da psikolojiyle ilgili kaynakları edinebilirsiniz. İnsanı ve yaşamı anlamak için her türlü kaynaktan faydalanmanız mümkündür.

Yaşam Koçluğu Gerçekten Faydalı Mı?

Evet. Yaşam koçluğu mesleği zaten sağladığı faydaların raporlarda görülmesinden sonra hızla büyümüş ve gelişmiştir. Öncelikle iş dünyasında başlayan uygulamalar zamanla bireylerin de talep etmesi sonucu oldukça hızlı yayılmıştır.

Siz de yaşam koçluğu eğitimiyle ilgili daha çok bilgi almak istiyorsanız hemen iletişime geçebilirsiniz :)

Yaşam Koçluğu

Son Makaleler