Yaşam Koçluğu Belgesi

Koçluk Eğitimi

Yaşam koçluğu belgesi konusunda merak edilenler bu yazıda açıklandı. Yaşam koçluğu belgesiyle ne anlatılmak isteniyor? Bu konudaki en kapsamlı yazılardan biri! Hemen başlayalım.

Yaşam koçluğuna dair merak ettikleriniz için diğer yazılarımızı da inceleyebilirsiniz. Ör: Yaşam Koçluğu Online

Yaşam Koçluğu Belgesi Tam Olarak Ne Anlama Geliyor?

Yaşam Koçluğu Belgesi

Yaşam koçluğu belgesi aslında yaşam koçluğu sertifikası olarak daha çok bilinmektedir. Yaşam koçluğu sertifikası da tabi ki bir yaşam koçluğu belgesidir. Dolayısıyla genellikle yaşam koçluğu belgesi dendiğinde aslında kastedilen yaşam koçluğu sertifikasıdır.

Bununla beraber zaman zaman yaşam koçluğu belgesi konusunda gelen sorular da bize yaşam koçluğu belgesiyle i

lgili bilgi verdi. Örneğin yaşam koçluğu belgesi ile aslında yaşam koçluğu araçlarını soranlar da zaman zaman olabiliyor. Çok sık olduğunu söyleyemeyiz belki ama bir gün şöyle bir soruyla karşılaşabilirsiniz;

“Ya bir de belgeler var, yaşam koçluğu belgeleri. Yaşam koçluğunda kullanmamız gerekiyor ya, danışanları analiz etmede kullanılıyor. Adı neydi ya tam hatırlayamıyorum.”

Böyle bir soruya cevap olarak “yaşam koçluğu araçları mı?” diye sorduğunuzda genellikle hemen “Evet, evet. Çok teşekkürler, tam olarak o.” cevabını alacaksınız. Tabi bazen de asıl kastedilen belge bu da olmayabiliyor. Örneğin yaşam koçluğu sözleşmeleri ya da gizlilik sözleşmeleri de talep edilebiliyor.

Bahsettiklerimizin hepsi belge tabi. Hepsine de Liderlik Okulu yaşam koçluğu eğitiminde rastlayacaksınız.

Yaşam Koçluğu Belgesi : Sertifikalar

Sertifikalar önemlidir. Çoğu zaman bir kağıt parçası benim koçluk yapmamı sağlayamaz ki diye düşünebilirsiniz. Ancak şundan emin olun o sertifikalar sizin koçluk yapmanızı etkiler. Hemen hissetmeseniz de ilerleyen süreçte kesinlikle far edeceksinizdir. Nasıl mı? Açıklayalım.

Yaşam koçluğu somut değildir. Gözle göremezsiniz veya dokunamazsınız. Peki, yaşam koçluğu desteğinin kalitesini veya sunduğu değerleri nasıl değerlendirebiliriz? Burada yaşam koçluğu yalnızca çeşitli fiziksel kanıtlarla somutlaştırılabilir. Bu sayede de sunduğu değerlerin anlaşılması mümkün olur.

Az önce ne dedik, yaşam koçluğunun anlaşılması için fiziksel kanıtlar gerekir. Buradaki fiziksel kanıtlar arasında sertifikalar da vardır. Bu nedenle sertifikalar önemli. Sizin için olmasa da danışanlarınız için önemli.

Yaşam Koçluğu Araçları

Yaşam koçluğu araçları yaşam koçlarının eli ayağı olan belgelerdir. Bu belgeler, formlar, sayesinde yaşam koçları koçluk süreçlerinde geçen zamanı en iyi şekilde yönetmiş olurlar. Yaşam koçluğu araçları sayesinde elde edilen bilgiler ışığında normal şartlarda bir gün zaman harcanacak bir analiz daha hızlı ve daha kesin biçimde ortaya konabilir. Koçluk seanslarında üzerine zaman ayrılması istenen konular için de zaman kazanılmış olur.

Her koç kendi yaşam koçluğu araçlarını kendisi oluşturabilir. Genellikle profesyonel koçlarda bu bağlamda daha fazla üretkenlik olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü aldıkları eğitimler, kazandıkları deneyimler, geliştirdikleri beceriler ve okudukları çeşitli kaynaklar sayesinde kendilerine bu süreçte nelerin gerekeceğini daha iyi kestirebilirler. Bu doğrultuda ihtiyaçlarına en iyi cevabı verecek olan belgeleri oluştururlar.

Yaşam Koçluğu Sözleşmeleri ve Gizlilik Sözleşmeleri

Yaşam koçluğu sözleşmeleri de sık sık sorulan koçluk belgeleri arasındadır. Bu belgeler belki de koçluk sürecinin en önemli belgelerindendir. Çünkü koçluk mesleğinin gerekleri yerine getirilirken yaşanan tüm gelişmeler için yasal bir zemin oluştururlar. Bu belgelerde koçluk seansının ne zaman başlayacağı, ne kadar süreceği, kaç seans olarak süreceği, nelerin hedeflendiğini, başarılı olma durumunda ya da başarısız olma durumunda nelerin yapılacağını detaylı bir şekilde belirtilir.

Gizlilik sözleşmeleri de koçluk sürecine dahil olan bireylerin kişisel bilgilerinin korunması noktasında yasal zemin oluşturur. Koçluk sözleşmesinden ayrı hazırlanabildiği gibi bazen bu konuyla ilişkili maddeler aynı belgede de yer alabilir.

Sözleşmelerin de nasıl hazırlanacağını derslerimizde detaylıca anlattık. :)

Siz de Liderlik Okulu Yaşam Koçluğu Eğitimi’ni merak ettiyseniz hemen iletişime geçin :)

Yaşam Koçluğu

0
Eğitim Sepeti
  • No products in the cart.