fbpx

Ücretsiz Liderlik Eğitimi – 2.Hafta

Mini Kurs Hakkında

Öncelikle Liderlik Okulu tarafından sunulan  Mini Liderlik Kursumuza Üye Olduğunuz İçin Teşekkür Ederiz.

Bu mini kurs ile Liderlik ile ilgili temel bilgilere ulaşacak ve Lider olma yolunda yolunuz bir nebze daha aydınlanacaktır.

[message_box title=”Mini Kurs Hakkında” color=”blue”]Mini Liderlik Eğitimimizde Konular 6 Hafta boyunca e-posta adresinize gönderilecektir. Bu kursları takip etmeniz ve kursumuzu tamamlamanız kişisel gelişiminiz için çok önemlidir. İstediğiniz zaman size gelen e-postaların altında yer alan Üyelikten Çıkmak İstiyorum linkini tıklayarak üyelikten ayrılabilirsiniz.[/message_box]

[message_box title=”Önemli Hatırlatma” color=”red”]Eğer Bu kursa üye değilseniz kursa tam ve ücretsiz olarak kayıt olmak için Lütfen Tıklayınız.[/message_box]

 Liderlik Okulu Örgün Liderlik ve Yöneticilik Eğitimlerine ulaşmak için tıklayınız.

“Liderlik Özünde ve Sözünde, Farklı Olmaktır…”
                                                           Erkut Ergenç

[divider scroll_text=”2. Hafta”]

Mini Liderlik Kursu 2. Hafta

istanbul-liderlik-eğitimiTekrar Merhaba;

Ben Erkut Ergenç, bu hafta eğitimimi İstanbul‘da hazırladım. İstanbul ruhunun eğitime yansıması dileğiyle tekrar hoşgeldiniz demek isterim.

İlk hafta eğitiminden sonra bir çok e-posta ve telefon aldım. Beni çok mutlu eden konuşmalarla ve mesajlarla karşılaşmam, beni bu ücretsiz eğitimleri hazırlama konusunda bir kez daha motive ettiğini belirtmeliyim. Çekinmeden olumlu/olumsuz görüşlerinizi paylaşabilir, iletişim kurabilirsiniz.

Geçen haftaki kursumuzda Liderlik kavramının günümüzün yeni bir kavramı olmadığı, aksine insalıkla birlikte ortaya çıktığı üzerine bir düşünme gerçekleştirmiştik. Bu hafta Liderlik kavramına bir giriş ve Liderlik ve Yöneticilik kavramları arasındaki ayrımdan bahsedeceğiz. Buradan yola çıkarak 2010 yılında hazırladığım ve Liderlik Okulu felsefesini de oluşturan onbinlerle paylaştığım Liderlik 3.0 Teorisine giriş yaptım. 2. hafta kursumuzdan keyif almanız dileğiyle…

Liderlik Nedir?

Liderlik ile ilgili bir tanımlama yapmanın zorluğunun çeşitli nedenleri olmakla birlikte en büyük zorluk nasıl ve ne şekilde bir tanımlamanın yapılacağı ile ilgilidir.  Akademik açıdan bu soruya cevap arama aşamasında bakılması gereken ilk nokta liderler arasındaki farklılıkların ve benzerliklerin ortaya koyularak bu noktadan hareketle ortaya bir şekil koyulmasıdır. Nitekim bu bakış açısı bizi sadece “benzerlik/farklılık” noktasına taşıyacaktır. Süreç ve sonuçlarla Liderlik bir bilim dalına benzetilerek ya da sanat eserine benzetilerek bir sonuca varılabilirken daha önce birçok kere yapılmış liderlik ve liderlik tanımı tartışmalarına fazladan bir tane daha eklemek dışında bir şey ifade etmeyecektir.

Bu eğitimde ve liderlik kitabımda liderliğin bu yaklaşımlarına değişik bir bakış açısıyla bakma arzusu içerisindeyim. Bu çabamın özünde bir sonuca ulaşma arzusundan çok, okuyucuyu bu sorunsal üzerinde düşündürmek ve liderlik sürecine gönül vermiş kişilerin bu tartışmadan en az yazar (benim:) kadar keyif almasını sağlamak yer almaktadır.

Liderliğin işte bu noktada bizi kendi mutlak keyifli dünyasına kabul etmesi dileğiyle sorunsalımızı yinelemek istiyorum; Liderlik Aslında Nedir?

Liderlik öğreticileri genelde kitaplarının ve teorilerinin en başında bir Liderlik tanımı tartışması yapmak, kapsam incelemek ve özellikleri üzerinden Liderlik Kavramının anlaşılmasını sağlamak üzerine çalışmalarını şekillendirirler. Bu çalışmalar da çoğu zaman bir soruya cevap aramaktan çok değişik Liderlik yaklaşımları üzerinden okuyucuya bir fikir sunmaktır. Bu yaklaşımlar ise çoğu zaman iki ana arterde şekillenmektedir; Liderlik ve Yöneticilik.

Liderlik ve Yöneticilik Aynı Kavramlar Mıdır?

Aslında bu sorunun cevabını bildiğinizi düşünüyorum. Geçen dersimizde izlediğiniz videoyu bir de bu açıdan izlemenizi istiyorum.

Liderlik ve Yöneticilik tartışmalarının temelini oluşturan unsurların aslında çok farklı iki ana unsur üzerine temellendiğini, bu unsurların altında ise iki farklı kültürün yattığını da belirtmek isterim.

Bu konuyu açıklarken iki unsurun dikkatle incelenmesi gerektiğini düşünüyorum. Liderlik ve Yöneticilik incelenirken dünyadaki işletmelerdeki süreçleri inceleyerek başlamanızı öneririm. Danışmanlık hayatıma başladıktan sonra bir dönem şirketlerde en sevdiğim inceleme konusu şirketin Liderlik mi Yöneticilik mi üzerine kurgulandığı olmuştur.

Dikkat ederseniz bazı şirketleri incelediğinizde süreçlerin daha çok yönergeler ve kurallar üzerinden işlediğini görürsünüz. Genelde yapılacaklar belli ve sınırlıdır. Bazı şirketleri incelediğiniz de ise, ne kadar profesyonel olurlarsa olsunlar, projelerin ve süreçlerin daha çok bireylerin girişimi ve inisiyatifi ile şekillendiğini görürsünüz.

Aslında bu ayrımı şu şekilde örneklemek mümkün görünüyor;

Batı menşeili şirketlerin daha çok kurallı ve yönetim temelli olduğunu söylemek mümkünken, doğu şirketlerinin süreçlerinin daha çok kişi temelli olduğunu görüyoruz. Mutlaka istisnalar vardır aralarında ancak bu konuda bir genelleme yapmak da bu açıdan mümkün görünüyor.  Sadece şirketler açısından değil siyasette ve ülke yönetimlerinde bile bu iki ayrımı görmek mümkündür. O zaman bu ayrımı daha net görmek için aşağıdaki şekli de bir inceleyelim;

Liderlik-Yoneticilik

İlk ayrım; yukarıda anlattığımız Yönetim Temelli ve Kişi Temelli anlayışların ayrımıdır.

Bahsedilen bu ayrımın yanında yer alan bir diğer ayrım ise yönetim temelli anlayışın ve kişi temelli anlayışın alt yapılarını oluşturan ve bu ikiliyi besleyen kaynaktır. Bu kaynak yönetim temelli anlayış için bir rekabet kültürü iken kişi temelli bir anlayış için çatışma kültürüdür.

Bu durumu anlamak için durumu basit bir şekilde düşünmek yeterlidir. Yönetim kültürü oluşmayan yerlerde bir rekabetin önemi de yoktur. Aslında bir koltuğun varlığı (Makam) burada rekabetin oluşması için çoğu zaman yeterlidir. Rekabet kültüründe karşı taraftan daha iyi ve daha yenilikçi olmak en önemli unsurdur. Çatışma kültüründe ise durum daha farklı işler; sizin kazancınız karşı tarafın kaybı demektir. Daha iyi olmanız gerekmeyebilir. Tek yeterli unsur karşı tarafın yok olması, kaybetmesidir.

Hangisi daha iyi?, hangisi daha uygun? sorusunun da doğru bir cevabı olamaz. Nerede uygulandığı ve ne amaçlandığı çok önemlidir.  Neyi inşa etmek istediğimize göre bir seçim yapmak önemli bir sorunsal olarak daha önceliklidir.

Eğer bir şirket inşa ediyorsanız, tabii ki yönetim temelli ve rekabet kültürü içermesi uzun vadede akıllıca olacaktır. (Kısa vadede, kişi temelli ve çatışma kültürü daha iyi sonuç da verebilir.) Bununla birlikte bir siyasi hareket oluşturma peşindeyseniz kişi temelli ve çatışma kültürü içeren bir tepe yönetim oluşturmanız gerekebilir. (Alt kademeler için kurumsal temelli, rekabet kültürü işe yarayabilir.)

Nitekim bugün burada Liderlik üzerine konuşuyoruz. Dolayısıyla biz Liderlik Konusunu inceleyeceğiz.

[message_box title=”2.Ders Düşünme Konusu” color=”red”]İşte bu noktada liderlik kavramının yöneticilik kavramından çok farklı bir kavram olduğunu açıkça gördük, sizin çevrenizdekiler hangi anlayışla ve kültürle hareket ediyorlar? Peki siz hangisine kendinizi daha çok yakın hissediyorsunuz?[/message_box]

Bu konuyu incelerken ortaya iki kavram üzerinden gidileceği ortadadır. Bunlardan birincisi KİŞİ kavramı, bir diğeri de ÇATIŞMA KÜLTÜRÜ kavramı. Bu eğitimde Çatışma Kültüründen ziyade Kişi Kavramı üzerinde daha çok durmak istiyorum.

Liderlik tanımları konusunda literatürde de bir çok tanımın olması ve ortak bir tanım çıkamamasının da bir nedeni; işte bu kişi temelli anlayıştan kaynaklanıyor. Dünyadaki hiçbir kişi birbirine benzemezken, iki liderin birbirinin aynı olması durumu da yoktur. Bu da neyi ifade etmektedir; Liderlik kişiye özgü bir süreçtir.

Bu durum “Lider Olunmaz, Lider Doğulur” diye düşünenleri bir an sevindirebilir. Ama o kadar da basit olmadığını söylemeliyim. Bu sorunsalı daha ileriki aşamalarda tekrar gündeme alacağım.

Kendim de Liderlik 3.0 teorisini üretirken bu noktadan yola çıktığımı söylemeliyim. Kişi temelli bir anlayış…

Ancak ya öğrendiklerimiz? Bu becerinin hiç mi geliştirilme imkânı yok? Ya da deneyimlerin önemi? gibi sorular beni Liderlik Teorisini oluşturmaya itti. .

Nedir Liderlik 3.0?

Bu dersimizin içerisinde sadece tanımlamasını vermek istiyorum. Bir daha ki derste içeriğine de gireceğim. Sadece sizi düşündürmesi açısından teorimizi veriyorum:

“Liderlik; Lider Kişinin insani davranış biçimlerinin bir tümlevi ve bu davranış biçimlerinin sonuçlarını da içerisine alan özgün bir süreçtir.” Erkut ERGENÇ (2010)

ve 2. Haftanın Sonu…

İkinci haftayla Liderlik Nedir ve Liderlik 3.0 teorsine giriş yaptık… Bir daha ki derste bizi diğerlerinden bir adım öne geçirecek olan Liderlik 3.0 teorisini konuşacağız.

Size konuyla ilgili bir mail atmıştım hatırlarsanız yine not düşmek istiyorum; bu eğitimin katılım belgesini almak isteyenler detalı bilgiye bu linkten ulaşabilir.

Bir Sonraki Hafta Görüşmek Üzere…

Erkut Ergenç

Örgün Liderlik ve Yöneticilik Diploma Programım için Buradan Bilgi Alabilirsiniz.

Liderlik Okulu Facebook Sayfası | Erkut Ergenç Facebook Sayfası | Erkut Ergenç Twitter Hesabı |

[divider scroll_text=”Yukarı Çık”]

Mini Liderlik Kursu Menü

 

[tab]
[tab_item title=”1. Hafta Kursu”]1. Hafta Kursuna Bu Linkten Ulaşabilirsiniz.[/tab_item]
[tab_item title=”2. Hafta Kursu”]Şu anda 2. Hafta Kursundasınız. Diğer haftalara ulaşmak için yandaki sekmeleri tıklayınız.[/tab_item]
[tab_item title=”3. Hafta Kursu”]Kursun ikinci haftasında olduğunuz için bu kursa şu anda ulaşamazsınız. Kurslar her hafta e-posta adresinize düzenli olarak gönderilecektir.[/tab_item]
[tab_item title=”4. Hafta Kursu”]Kursun ikinci haftasında olduğunuz için bu kursa şu anda ulaşamazsınız. Kurslar her hafta e-posta adresinize düzenli olarak gönderilecektir.[/tab_item]
[tab_item title=”5. Hafta Kursu”]Kursun ikinci haftasında olduğunuz için bu kursa şu anda ulaşamazsınız. Kurslar her hafta e-posta adresinize düzenli olarak gönderilecektir.[/tab_item]
[tab_item title=”6. Hafta Kursu”]Kursun ikinci haftasında olduğunuz için bu kursa şu anda ulaşamazsınız. Kurslar her hafta e-posta adresinize düzenli olarak gönderilecektir.[/tab_item]

[/tab]

 Liderlik Okulu Örgün Liderlik ve Yöneticilik Eğitimlerine ulaşmak için tıklayınız.