Sunuş/İletişim Basamağı

Sunuş-İletişim-Basamağı..Sunum yapan kişinin en önemli görevi bu iki olay arasında yapacağı sunumu, tüm aktiviteleri, soracağı soruları ve zor katılımcıların sorunlarını etkili bir şekilde yönetmeyi sağlamaktır.

Katılımcıların ilk aşamada konuyu, materyalleri, sizi ve diğer katılımcıları merak ettiklerini ilk aşamada gergin olabileceklerini unutmamakta yarar var. Bundan dolayı uyumlu bir ortam yaratarak gerginliği ve soğukluğu ortadan kaldıracak bir başlangıç yapmalısınız.

Sunumun ilerleyen aşamalarında (gelişme bölümünde) soru sorma tekniğini uygulayarak hem etkili bir geri bildirim alabilirsiniz, hem de aktif katılımı sağlamış olursunuz. Düşünceleri görsele dökmeye özen gösterin. Düşünce birliği sağlanan noktaları pekiştirin.

İnsanlar duyduklarının sadece %10’luk kısmını bir gün sonra hatırlarlar. Farklı tekrarlar yapılarak bu oranı %80-90 oranına çıkarabilirsiniz. Bunun için, her bölümün sonunda kısa özetler geçmeyi alışkanlık edinin.

Her katılımcının kendisini sunumun içerisinde hissetmesini sağlamak sizin göreviniz. Bunun için grup bütünlüğünü destekleyici mesajlar vermelisiniz.

Sunuş Teknikleri, İletişim Teknikleri, Sunuş Teknikleri Nedir, İletişim Teknikleri Nedir, Sunuş/İletişim Basamağı Nedir.

Son Makaleler