fbpx

Sunumunuzun Amacı ve İçeriği

Sunumuzun-amacı-ve-içeriğiSunumla İlgili Amaç ve İçeriğin Doğru Belirlenmesi
Bu konu aslında sunumun en kritik adımı olmasına rağmen çoğu zaman göz ardı edilir. Sunumun amacının belirlenmesi, sunum sırasında ne söyleyeceğiniz kısmıyla ilgilenmez. Burada unutulmaması gereken nokta sunumun amacı ile anlatılan konunun amacının birbirine karıştırılmaması gerektiğidir.
Sunum hazırlık aşamasında kendinize soracağınız “Niçin, Ne, Kim, Ne zaman, Nerede, Ne Olacak” gibi sorular hazırladığınız sunumda eksik noktalar kalmaması açısından önemli bir husustur.
 
Niçin?
Bu sunumu niçin yapıyorum? Dinleyiciler sunum sonucunda ne düşünmeliler?
Ne?
Belirlenen süreç içerisinde katılımcılar bu sunumdan ne elde edecek? Ne gibi araç gereçsel yardımlara ihtiyacım olacak?
Kim?
Dinleyici grubu kimlerden oluşuyor? Yaşları, cinsiyetleri, dil yetenekleri, kültür seviyeleri, statüleri, önceki deneyimleri, beklentileri neler?
Ne Zaman?
Sunumun zamanı hem uygulayıcı tarafından hem de katılımcı tarafından önem arz eder. Dolayısıyla sunum zamanın en iyi şekilde ayarlanması sizin lehinize olacaktır. Sabah saatleri, hafta içi, hafta sonu, akşam saatleri ya da öğle saatleri mi? Ne zaman?
Nerede?
Sunumu gerçekleştirecek kişi performansını gerçekleştirdiği ortamı önceden analiz etmeli ve varsa eksiklikleri mutlaka gidererek sunumu en iyi hale getirmelidir. Bu yüzden sunumun nerede yapılacağına önemle dikkat ederek ona göre bir çalışma hazırlamalıdır.
Ne Olacak?
Sunumda aldıkları bilgiler hangi davranış değişikliklerine neden olacak? Ya da herhangi bir davranış değişikliği gösterilecek mi? Kısacası, ne olacak?
Eğitimi tamamlamadan önce sunum performansı gerçekleştirmek zorunda olanlarımız için birkaç ipucu:
1- Beynimiz karesel figürleri ve yuvarlak diyagramları daha çok akılda tutacağından sunumlarınızda bunlardan yararlanınız.
2- Göz ile beyin arasındaki sinirsel bağlantılar, diğer duyu organlarıyla beyin arasındaki sinirsel bağlantılardan yaklaşık olarak 20 kat daha fazla olduğu için dünyayı ağırlıklı olarak görsel olarak algılarız. Bu bakımdan sunumlarınızda mümkün olduğunca görsellikten yararlanınız.
Sunum Nedir, Sunumun Amacı Nedir, Sunumun İçeriği Nedir,