fbpx

Problem Çözme Teknikleri Akış Diyagramları Hakkında Merak Edilenler

Problem Çözme Teknikleri Akış Diyagramları Hakkında Merak EdilenlerProblem çözme teknikleri akış diyagramları; bir faaliyetin, ürünün veya sürecin gerçekleştirilmesinde takip edilen adımların ucuca eklenmesiyle faaliyetin, ürünün veya sürecin oluşum evrelerini sıralı olarak göstermeye yarayan bir kalite aracıdır.
İnceleyin >> PROBLEM ÇÖZME TEKNİKLERİ EĞİTİMİ
Akış diyagramları, bir işin gerçekleşmesi için gerekli olan adımların basit, anlaşılır ve doğru bir şekilde birbirine eklenmesi ile şeffaf ve herkes tarafından anlaşılır hale gelmesini sağlar. 
Sistemin anlaşırlığını sağlayan akış diyagramları, problemlerin çözümüne yönelik çalışmalarda ilk başvurulan araçlardandır. 
Yapılan bir işin anlaşılabilmesi için, akış diyagramında sistemi tanımlayan ifadeler açık ve seçik olmalı ve bütün detayları içermelidir.
Akış diyagramları hazırlanırken; aktiviteler, kararlar, dokümanlar ve iletişimle ilgili işlemlerin türü belirlenmelidir. Girdi ve çıktı dokümanları belirlenmelidir. Sorumluluklar, yerleşim düzeni ve müşteri tedarikçi ilişkileri ortaya konmalıdır. Geçiş ve proses süresi ile ilgili gerçek değerler ve tahminler yapılmalıdır. Maliyetler ve katma değerler belirlenmelidir. Potansiyel veriler oluşturulmalıdır. Potansiyel veri gereksinimleri ve kalite geliştirme olanakları tanımlanmalıdır.
Akış diyagramı türleri; makro akış diyagramları, dikey akış diyagramları, iş akış diyagramları, geliştirme akış diyagramları ve süreç akış diyagramlarıdır. 
Makro akış diyagramları; süreçteki faaliyetleri sıralı bir şekilde gösteren akış diyagramlarıdır.
Dikey akış diyagramları; süreçteki esas adımları göstermeye yönelik olarak hazırlanan akış diyagramlarıdır.
İş akış diyagramları; etkileşimlerin düzeninin ve bilgi veya iş akışını göstermenin yanı sıra faaliyetlerin oluşum sırasını da gösteren akış diyagramlarıdır.
Geliştirme akış diyagramları; süreçte gerçekleşen faaliyetlerin yanı sıra sorumluluk, karar verme ve görev oluşturmaya yönelik bilgileri de içeren akış diyagramlarıdır.
Süreç akış diyagramları; süreç tasarımına katkı sağlarken yeni ürün ve hizmetlerin planlanmasına yönelik uygulamalara da temel veri oluşturan akış diyagramlarıdır.
Biz problem çözme teknikleri kavramını en ince ayrıntısına kadar araştırdık ve bunun sonucunda kapsamlı bir online eğitim programı hazırladık.
Hazırladığımız bu eğitim programı ile birlikte bir de uluslararası geçerliliği olan bir sertifikaya sahip olma fırsatı sunduk. 
Hazırladığımız bu eğitim programını detaylı bir şekilde incelemek ister misiniz?
HEMEN AŞAĞIDAKİ LİNKİ TIKLAYARAK BİLGİ ALABİLİRSİNİZ…

PROBLEM ÇÖZME TEKNİKLERİ EĞİTİMİ