fbpx

Öğrenci Koçluğu

Öğrenci koçluğu günümüzün en gözde mesleklerinden biridir. Peki öğrenci koçluğuna dair ne kadar bilgimiz var? Öğrenci koçluğu nedir, öğrenci koçluğu nasıl bir meslektir, öğrenci koçluğu nasıl yapılır, öğrenci koçu olmak isteyenler neler yapmalı? Cevaplayacak birçok soru var. Hemen başlayalım ve öğrenci koçluğuna dair merak edilenleri bu yazımızda inceleyelim!
Öğrenci koçluğu, öğrenim hayatına devam eden bireylere sağlanan profesyonel koçluk hizmetidir. 
Evet, öğrenci koçlarının odağı öğrencidir. Öğrenci etrafında şekillenen bir koçluk süreci söz konusudur. Dolayısıyla öğrenciye özgü birçok bilgi, yetenek ve deneyimi de gerektirir. Öğrencilerin beklentilerini, isteklerini ve ihtiyaçlarını farketmelerine, kendilerini doğru ifade edebilmelerine yardımcı olunan bir süreçtir. Bunun devamındaysa hedeflerin netleştirilmesi ve bu hedeflere ulaşma sürecinde öğrenciye destek olunması söz konusudur. Öğrenci, yaşamını şekillendirirken beklediği profesyonel desteği yanında hissederken elde ettiği başarıların mimarının kendisi olduğunu da bilmektedir. Bunların hepsi öğrenci koçlarının desteğiyle mümkündür.

Öğrenci koçluğunun gerçekten faydası oluyor mu?

Öğrenci Koçluğu
Evet. Öğrenci koçluğu öncelikle öğrenci başta olmak üzere onların ailelerine, öğretmenlerine ve onlarla iletişim halinde olan herkese çeşitli yönlerden fayda sağlamaktadır. Hemen açıklayalım. Öğrencilerin hepsi yaşamın aynı noktasında olmuyorlar. Her öğrencinin hayatında onlara özgü birtakım unsurlar var. Dolayısıyla her öğrenci farklı istek ve ihtiyaçlara sahip. Her birinin hedefi onlara özgü yollarla var oluyor. Öğrenci koçluğu, öğrencilerin kendi hedeflerini belirlemeleri konusunda onlara destek olarak karar mekanizmalarının gelişmesinde öncülük eder. Böylece hedeflerini belirleyebilen öğrenci, çevresiyle iletişimini kararlarını vermiş, hedefe odaklanmış bir birey olarak sürdürebilir. Bu durumda da hedef belirleme sürecinin sancılı dönemlerinin öğrenci koçu desteğiyle sağlıklı bir şekilde tamamlanmasını sağlar. Bunu yaparken de öğrenciye hedef belirleme sürenin nasıl olduğunu doğal yoldan göstermiş olur. Öğrenci kendisi keşfeder. Bu durumda ailesiyle ve diğer yakın çevresiyle daha yapıcı ve sonuç odaklı iletişim kurmaya başlayan birey, başardıkça topluma da fayda sağlar. Bir birey içinde bulunduğu topluma da etki eder.

Öğrenci koçu olmak zor mudur?

Bu soru da oldukça sık sorulan bir sorudur. Öğrenci koçu olmak zordur ya da kolaydır demek doğru olmaz. Öğrenci koçu olmak için bu konuda temel birikimlerinizin olması gerekir. Bunlar nelerdir şimdi bahsedelim.
Öğrenci koçu olmak için öncelikle temel koçluk yaklaşımlarına hakim olmak gerekir. Bunun için de kapsamlı bir öğrenci koçluğu eğitimi alabilirsiniz. Aslında yalnızca koçluk eğitimi değil aynı zamanda koçluk uygulamalarını yaparken size faydası olacak diğer eğitimleri de almanızda fayda var. Örneğin zaman yönetimi öğrenci koçlarının profesyonel olarak bilmesi gereken bir konudur. Ya da NLP, psikoloji, beden dili, etkili iletişim gibi eğitimlerini de almanız önemlidir. Çünkü özellikle öğrencilerle koçluk seansları devam ederken onları iyi anlamanızın koçluk sürecinin nihai başarısı üzerinde kritik önemi vardır.
Dolayısıyla öğrenci koçu olmak zor değildir. Doğru bilgilerle kendinizi donatmanız önemlidir. Bu noktada aldığınız eğitimler önemlidir.

Öğrenci Koçluğu Eğitimi

Türkiye’nin en çok tercih edilen eğitimlerinden olan Öğrenci Koçluğu Eğitimi sizlerle!
Öğrenci Koçluğu Eğitimi günümüzün en hızlı gelişim gösteren mesleklerinden biridir. Ülkemizde eğitim süreçlerinde yer alan öğrenci sayısının fazla olması ve günümüz koşullarında öğrenimlerine devam eden öğrencilerle ailelerinin desteğe eskiye nazaran daha çok ihtiyaçlarının olması öğrenci koçlarına olan ihtiyacı hızla arttırmıştır.
Öğrenci Koçluğu Eğitimi
Evet, günümüzde eğitim öğretim hayatındaki değişimlerin yanı sıra dünyadaki gelişmeler de artık aileleri çok hızlı etkiliyor. Dünyadaki bir gelişmenin aile içine yansıma süresi çok kısaldı ve dolayısıyla da etkilerinin hissedilmesi oldukça hızlı oluyor. Peki sürekli değişimin ve rekabetin arttığı günümüz dünyasında insanların zaman kaybetmeye, boşa kürek çekmeye ne kadar tahammülleri var? İşte bu noktada öğrenci koçları devreye giriyor.
Öğrenci koçları, öğrencilerin mevcut durumundan daha iyi seviyeye gelmeleri, ne istediklerini koçluk yaklaşımlarıyla daha iyi anlamalarını sağlamayı ve hedefler belirleyip bu onları hedeflere ulaştırmayı sağlar. Bunu da koçluk seanslarında sunmuş oldukları profesyonel koçluk hizmeti ile yaparlar.

Kimler Öğrenci Koçluğu Eğitimi Alabilir? Kimler Öğrenci Koçu Olabilir?

 • Öğrencilere destek olan bireyler
 • Kendi çevresindeki öğrencilere destek olmak isteyen aile fertleri
 • Öğretmenler
 • Eğitim sektöründe faaliyet göstermek isteyen profesyoneller
 • Bu alanda faaliyet göstermek isteyen herkes

Tabi öğrenci koçu olmak biraz çaba da gerektiriyor. İlk önce temel eğitimler almak ve kendinize en azından temel koçluk anlayışını sağlamanız gerekiyor. Eğitim programlarımızı tercih ederek başlangıç seviyesinden üst düzey seviyelere kadar kapsamlı bir eğitim de alabilirsiniz tabi, yalnızca temel eğitimleri araştırmanıza gerek yok 🙂
Bununla birlikte öğrenci koçluğu eğitimi almak isteyen bireylerin eğitimi almadan önce dikkat etmesi gereken bazı unsurlar var.

Öğrenci Koçu Olmak İçin Eğitim Alırken Nelere Dikkat Etmem Gerekiyor?

Öğrenci koçu olmak isteyen birçok kişi var ancak birçok kişi öğrenci koçluğu eğitimini nasıl ve neye göre alabileceğini bilemiyor. Bu süreçte onlara destek olmak için dikkat edilmesi gerekenlere değineceğiz.

 1. Öğrenci koçluğu eğitimi almadan önce kendi durumunuzu göz önüne alın. Örgün eğitim mi almak istiyorsunuz yoksa online eğitim mi? Ayıracağınız zaman ne kadar? Bir yere arabanızla gidip sonra dersi bir kez dinleyerek efor harcamaktan mı hoşlanıyorsunuz yoksa online eğitim alarak tekrar tekrar derste anlatılanları istediğiniz yerden ve istediğiniz zaman mı öğrenmek istiyorsunuz?
 2. Eğitim programını almadan önce web sayfalarındaki iletişim adreslerinden iletişim kurmaya çalışın. Ulaşabiliyor musunuz yoksa kimse mailinize cevap vermiyor mu? Her şey eğitimi satın alana kadar mı yoksa her zaman samimi bir ses duyabiliyor musunuz? Bu çok önemli bir faktördür. Eğitim deneyiminizin nasıl olacağı hakkında bilgi verir.
 3. Uluslararası geçerliliği olan akreditasyonları bulunuyor mu? Bu eğitimi almadan önce kurumun sizlere uluslararası standartlarda hazırlanmış bir eğitim sunup sunmadığına bakın. Eğer sunulan eğitim uluslararası standartlarda akademik altyapısı olmayan bir eğitimse eğitimi alma kararınızı gözden geçirin. Ayrıca eğitim sonunda alacağınız sertifikanın uluslararası akreditasyonlara sahip olduğundan emin olun.
 4. Kurum ne kadar tanınıyor? Basında yer alıyor mu? Uzmanlıkları ile ilgili çalışmaları var mı? Akademik çalışmaları devam ediyor mu? Eğitim kurumu olarak hangi kurumlara eğitim vermişler? Tüm bunların da önemi büyüktür. Eğitimin ulaştığı kurum ve kuruluşlar aldığınız sertifikanın tanınırlığını da büyük ölçüde belirleyen özelliklerden biridir.
 5. Eğitimin ücreti uygun mu 🙂 Tabi bir eğitim hizmetinin bedeli paha biçilemez, biz de biliyoruz ama ücretler de önemli 🙂 En azından taksitli ödeme kolaylığı sağlayabiliyorlar mı, bunu da bir sorun 🙂

Öğrenci Koçluğu Sertifika Programı

Öğrenci Koçluğu Sertifika Programı hakkında detaylı bilgi alacağınız yazımıza hoşgeldiniz. Yazımıza hemen başlayalım!

Online olarak hazırlanmış eğitimlerimiz sayesinde ister yurt içinden isterseniz de yurt dışından bulunduğunuz her yerden bu eğitime katılabilirsiniz. Ayrıca eğitimi tamamladıktan sonra sizlere uluslararası geçerliliği bulunan sertifikalar verilmektedir ve yine bu sertifikaları ister yurt için de isterseniz de yurt dışında kullanabilirsiniz. Sertifikalarınız eğitimi tamamladığınızda hazırlanıp adresinize gönderilecektir. Size verilecek olan sertifikaların üzerinde online eğitim aldığınıza dair hiç bir yazı bulunmayacaktır. Eğitimlerimiz çeşitli videolar ve quizlerle zenginleştirilmiş zengin bir içeriğe sahiptir. Öğrenci koçluğu sertifika programı hakkında detaylı bilgi almak için doğru yerdesiniz.

Öğrenci Koçluğu Sertifika Programı
Öğrenci Koçluğu Sertifika Programı, öğrenci koçu olmak isteyen bireylerin, kendilerine bu meslekte ihtiyaç duyacakları kapsamlı bilgilerin kazandırıldığı mesleki programdır.
Öğrenci koçluğu mesleği günümüzün en ön plana çıkan mesleklerinden biridir. Ülkemizin genç okuyan nufüsu bu mesleğin asıl kitlesini oluştursa da öğrencilerin yaş aralığı ve öğrenim düzeyleri yalnızca gençler düzeyinde incelenmemelidir. Lisans, yüksek lisans, doktora ve mesleki alanlarda öğrenim gören birçok öğrenci de yaşları önemli olmaksızın öğrencilik süreçlerine dahil olmaktadırlar.

Öğrenciler kaliteli bir kitledir!

Öğrenci koçlarının profesyonel koçluk hizmeti sundukları insanlar toplumun gelişimine de destek olmakta olan önemli bir çoğunluktan oluşmaktadırlar. Öğrencileri için harekete geçen insanlar ve gelişime açık olan, geleceğinde uzun serüvenleri ve birçok olasılıkları olan öğrenciler koçluk sürecine dahil olurlar. Dolayısıyla öğrenci koçları kaliteli bir topluluğa üst düzey koçluk hizmeti sunarak onların hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olurlar. Bunun verdiği mesleki tatmin ve mesleki gelişim paha biçilemez…

Öğrenci Koçluğu Sertifika Programı İçinde Neler Var?

Öğrenci koçluğu eğitim programları birçok disiplinden teorik ve uygulamaya yönelik derslerden oluşmaktadır. Bu eğitimler etkili iletişim, psikoloji eğitimleri, öğrencilere özgü konular ve NLP gibi hayatın her alanında faydalanabileceğiniz eğitimleri içerisinde bulundururlar. Buna ek olarak temel koçluk bilgilerini, ileri düzey koçluk konularını ve koçluk araçlarını içerirler. Dolayısıyla öğrenci koçluğu için bir öğrenci koçunda olması gereken önemli teknik altyapı eğitimlerde mevcuttur.
Bu sayede aslında öğrenci koçlarının ömür boyu ellerinin altında, istedikleri zaman ulaşabilecekleri bir koçluk kütüphaneleri olmuş oluyor.
Öğrenci koçluğu serüveninde bu tür bilgi kaynaklarına erişim oldukça önemlidir.

Öğrenci Koçluğu Sertifika Programı Tamamladıktan Sonra Sertifika Alacak Mıyım?

Sertifikaların hizmetlerin somutlaştırılmasına destek olan unsurlar olduğunun bilincindeyiz. Eğitimi tamamlayan başarılı birçok profesyonel bizim kapsamlı eğitim programımızı alarak mesleğe adımlarını attılar. Tabi ki doğal olarak LİDERLİK OKULU’ndan aldıkları sertifikaları duvarlarında onlara koçluk desteği almaya gelenlere selam veriyor 🙂 Siz de eğitimi hemen alarak bir an önce sertifikanızı almak için dersleri tamamlayabilirsiniz. Liderlik Okulu, uluslararası akreditasyonlarla ve bir sertifikada olması gereken tüm uluslararası standart ibarelerle hazırlanmış sertifikanızı sizlere ulaştırıyor.
Öğrenci koçu olmak büyük bir mesleki tatmine sizleri daha çok yaklaştıracaktır. Bununla birlikte öğrenci koçları kendilerini bir tek eğitimle sınırlamamalıdır. Birçok alanla ilgili, birçok disiplinle ilgili bilgiler edinmeleri onların destek olabileceği alanları da arttıracaktır. Her kesimden öğrenci danışmak için sizlere gelebilir. Dolayısıyla onlarla empati yapabilecek kadar bilgi edinmeniz sizlere katkı sağlayacaktır.
Son olarak öğrenci koçlarının bilgi birikimlerini, yeteneklerini ve deneyimlerini arttırmak için alabileceği birtakım temel eğitimleri de önermemizde fayda olacaktır; NLP eğitimi, etkili iletişim eğitimi, liderlik ve yöneticilik eğitimi, zaman yönetimi eğitimi ve diğer koçluk eğitimleri… Bu eğitimler ülkemizin kültürüne ilişkin birçok pratik bilgiler edinmenizi ve koçluk seanslarını daha iyi yönetebilmenizi sağlayacaktır.

Öğrenci Koçluğu Nedir

Öğrenci koçluğu nedir ? Öğrenci koçluğu mesleğinin özelliklerini ve bu özelliklerin neler olduğunu açıkladığımız yazımıza hoşgeldiniz.
Koçluk disiplini herkesin yaşamına farklı yönlerden katkı sunmaktadır. Günümüzde hızla gelişen koçluk mesleği artık profesyonellerin kendi uzmanlık alanlarına yoğunlaşmasının sonucu olarak birçok niş alanda koçluk uygulamalarının görülmesini sağlamıştır. Öğrenci koçluğu da alanlarından biridir. Peki, öğrenci koçluğu nedir?
Öğrenci Koçluğu Nedir
Öğrenci koçluğu, öğrenci odaklı bir yaklaşımla hem öğrencilere hem de öğrencilerle iletişimini sürdüren kişilere sağlanan profesyonel bir destek hizmetidir.
Net bir açıklama oldu ama yine de biraz daha detaylandıralım.
Öğrenci koçluğu eğitimleri özellikle ülkemizde öğrenciyi merkezinde tutan bir profesyonel hizmettir. Bunun anlamı, öğrenciyle geçirilen sürenin genellikle daha uzun olduğu ancak yine de öğrencinin başarısı üzerinde etkisi olan kişilerle de görüşmelerin yapıldığı bir hizmettir.

Peki profesyonel öğrenci koçluğu nedir ve neleri sağlar? Öğrencilerin yaşamlarına nasıl etki eder? 

Profesyonel öğrenci koçluğu hizmeti, bir öğrencinin içinde bulunduğu mevcut durumu netleştirerek devamında ulaşılmak istenenlerin keşfini konu alan, sonrasında da belirlenen hedeflere en etkili ve etkin yolla ulaşılmasına destek olan bir hizmettir. Tabi bahsettiğimiz mevcut durumu anlama, hedefleri net bir biçimde netleştirme ve bu hedeflere ulaşılması bir günde gerçekleşemez. Öğrenci koçluğu, bir süreç gerektirir. Bu yönüyle de zamanla başarılara ulaşmaktan söz edebiliriz.
Öğrenci koçluğu hizmeti öğrencilerin, yaşamdaki gelişmelere nasıl yaklaşabileceklerini ve bu değişimler gerçekleşiyorken nasıl konum alabileceklerini görmelerine yardımcı olur. Bu yönüyle yaşam koçluğu disiplini öğrenciye geliştirmeleri gerekli olan yönlerini işaret eder ve öğrencilerin bu alanlardaki gelişimlerini takip eder.

Öğrenci koçluğu diğer insanlara nasıl faydalar sağlar?

Bu sorunun cevabı da açıktır. Öncelikle öğrencilerin sosyal yaşamlarında sıkça iletişim kurdukları aile bireyleri ele alınabilir. Öğrenci koçluğu, öğrencinin ailesiyle olan ilişkileri ve onlarla olan diyaloglarını gözlemler. Böylece öğrenci ile yapılan görüşmeler öğrenci koçluğu sürecini şekillendirir. Bu sürecin sonunda aile sınırları içerisinde diyaloglar gelişmiş olur. Bunun sonucu olaraksa bireylerin zihinlerinde henüz netliği olmayan konularda net cevaplar oluşur. İnsanlar ulaşılmak istenen hedeflere ulaşıldığını görünce rahatlarlar.
Tabi bilindiği üzere toplumun özelliklerini meydana getiren en küçük topluluk olarak değerlendiriliyor. Yani aile toplumu oluşturuyor. Bu bağlamda ele alındığında öğrenci koçluğu toplum üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Kendi içerisinde başarı hissine kavuşan ve başarının kodlarının neler olduğunu, başarıya nasıl ulaşılacağını bilen bir öğrenci öncelikle kendisinde önemli gelişimlerin liderliğini üstlenir. Ondaki değişim ve gelişim ailesinin de takip edeceği bir sürecin başlangıcıdır. Öğrenciler nezdinde başlayan iyiye gitme bir yuvarlanarak büyüyen bir kartopunu meydana getirir. Aile de diğer aileler için bir örnek teşkil eder. Bilinçli ya da bilinçsiz bir şekilde bir aile, diğer ailelerle iletişim kurarak çevresindeki diğer insan topluluklara da etki eder.
Sonuç olarak bir birey aslında çok bireydir. Öğrenci koçluğu da bir tanımın ötesine böyle geçebilmektedir.
Öğrenci koçluğunun çoook geniş bir disiplinler arası meslek olduğunu da belirtelim. NLP, liderlik ve yöneticilik, psikoloji ve zaman yönetimi gibi temel eğitimlerden birçok tekniğin kullanıldığı önemli bir meslek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Öğrenci Koçluğu Ders Notları

Öğrenci Koçluğu Ders Notları  hakkında hazırlamış olduğumuz kapsamlı yazımıza hoş geldiniz.
Öğrenci koçluğu ders notları aslında hepimizin ihtiyacı olan kaynaklar ve bu kaynakları sizler için ulaşılabilir kılıyoruz. Aslında bu yazıyı okuyan şanslı kişilerdenseniz bilin ki birçok ders notunu blog yazısı olarak sizlere sunuyoruz. Bu derste de öğrenci koçluğu konusundaki ders notlarına değineceğiz. Şimdi öğrenci koçluğu ders notları nereden temin edilebilirsiniz, nasıl oluşturabilirsiniz ve nasıl etkili kullanabilirsiniz bunları açıklayalım.

Öğrenci Koçluğu Ders Notları Nereden Temin Edilebilir?

Birçok yerde öğrenci koçluğuna dair bilgiler bulabilmek mümkün. Tabi günümüzde ders notlarına kolayca ulaşmak iyi mi kötü mü tartışılır. Çünkü ders notu adı altında birçok yanlış uygulamaya rastlanabiliyor. Bilgi kirliliği içerisinde kaliteli ve uygulanabilir bilgilere erişmek de zorlaşıyor. Bir bilgiye ulaşıldığında ise sa kaynağının neresi olduğunu bilmek oldukça zor oluyor. Bütün bu sebeplerle önce nereden doğru bilgileri edinebileceğimizi öğrenmeliyiz.
Öğrenci Koçluğu Ders Notları
Birincisi, öğrenci koçluğu notlarınızı eğitim aldığınız kurumlardan talep edebilirsiniz. Hatta henüz eğitim almadıysanız öğrenci koçluğuyla ilgili ders notları ya da kaynaklar paylaşıyorlar mı diye sormanızda fayda var. Koçluk disiplini üzerine akademik çalışmaların da yapıldığı bir disiplindir. Dolayısıyla yalnızca deneyimler üzerinden anlatılmayan, aynı zamanda ders notlarıyla da desteklenen bir eğitimdir. Ders notlarının fiziksel olması da şart değil, öğrenci koçluğu notları pdf dosyaları şeklinde de talep edenlere ulaştırılabilir.
İkincisi kendi çalışmalarınızdan almış olduğunuz dersleri ve çıkarımları kendiniz için not haline getirebilirsiniz. Öğrenci koçları geçmişte dahil oldukları koçluk seanslarıyla ilgili belirli durumlara özgü dersler çıkartırlar. Bunları kategorize edip benzer sorunlarla ya da hedeflerle gelen kişilere nasıl bir yol izleyerek yardımcı olduklarını not ederler. Daha sonra olumlu ve olumsuz ilerleyen süreçlerin sebeplerini gözden geçirebilirler. Dolayısıyla öğrenci koçu kendisi için de ders notu oluşturabilir.
Üçüncüsü kitaplar. Öğrenci koçluğu mesleğine ilişkin yazılmış olan kitaplardan faydalanarak ilgilendiğiniz konulara uygun uygulamaları, açıklamaları veya değerlendirmeleri inceleyebilirsiniz. Daha sonra bu notları fayda sağlayacağını düşündüğünüz şekilde derleyip kaynakçalarıyla birlikte ders notu haline getirebilirsiniz.

Öğrenci Koçluğu Ders Notu Nasıl Oluşturulur?

Öğrenci koçluğu ders notlarını oluştururken koçluk etiği çerçevesinde hareket edilmelidir. Danışanların kişisel verilerinin paylaşılmaması bu noktada kritik önem taşır. Dolayısıyla asla danışanlarınızı ders notlarınızın hedefi haline getirmeye çalışmamalısınız. Unutmayın, öğrenci koçluğu seanslarında olan öğrenci koçluğu seanslarında kalır.
İkincisi, ders notlarını oluştururken yapılandırılmış bir süreciniz olmasında fayda vardır. Tüm konuları bir notun içinde yazıp konuyu dağıtmak yerine önce amacınızı net bir biçimde belirleyip hangi konularla ilgili notlar derlemek ve oluşturmak istiyorsunuz belirleyin. Daha sonra ilgili konularda notunuzu oluşturabilirsiniz.
Üçüncüsü meslektaşlarınızın ne düşündüğünü öğrenin. Belirli konularda ders notu oluştururken her aşamada bilgi sahibi insanların fikirlerini almanın önemli olduğunu belirtmek isterim. Bu sayede çeşitli yanlışlıklar henüz ortaya çıkmadan müdahale edebilirsiniz. Bu bağlamda ders notu oluşturmak istediğiniz konularda diğer öğrenci koçlarına danışabilirsiniz ve devamında öğrenci koçluğu ders notlarınızı oluşturabilirsiniz.

Öğrenci Koçluğu Ders Notları ve Ders Notlarını Etkin Kullanmak

Öğrenci koçluğu ders notlarını oluşturduk ama nasıl kullanacağız? Oluşturduğumuz halde kullanamıyorsak bir sorun var demektir… Bu aşamada karşılaşılan sorun genellikle ne bildiğini bilmemek oluyor. Dağınık oluşturulan ders notlarının içinde neler var neler yok, ne nerede bulmak zorlaşıyor… Dolayısıyla öğrenci koçları ders notlarını hazırladıktan sonra kullanmak istemiyorlar. Çünkü zamanları neyin nerede olduğunu aramakla geçebiliyor. Ders notlarınızı bir düzen içerisinde, içindekiler bölümü oluşturabileceğiniz nitelikte oluşturmanızda veya kullanmanızda fayda var.
İkincisi öğrenci koçluğu notlarını etkin kullanmak için bu notları zaman zaman güncelleyin. Güncel olmayan kaynaklar çürümeye yüz tutarlar. Yeni seanslardan öğrenilenler ışığında, yeni eğitimlerden sonra öğrenilenler ışığında, düşüncelerinizin ışığında ders notlarınızı güncelleyin ve güncel bir kaynaktan faydalanmanın keyfini yaşayın.
Son olarak ders notlarınızı ulaşılabilir kılın. Oluşturduğunuz ders notlarını internet erişiminin olduğu her yerde kullanabilmeniz daha iyi olmaz mı? Gerekiyorsa notlarınızı dijitalleştirin. Daha sonra kendi erişiminize uygun hale getirin. Erişilebilir olan kullanılabilir nitelik kazanır.

Öğrenci Koçluğu Eğitimleri

Bugünkü konumuz öğrenci koçluğu eğitimleri. Öğrenci koçluğu eğitimlerine dair kapsamlı ve güvenilir bilgileri bu yazımızda bulacaksınız. Hemen konumuza odaklanalım:
Öğrenci koçluğu eğitimleri birçok boyutuyla ele alınabilir. Şimdi bu eğitimleri talep eden topluluklar açısından alt başlıklarımıza bir bakalım:

 • Öğrenci koçu olmak isteyen profesyoneller için öğrenci koçluğu eğitimi.
 • Öğrenci koçluğu desteği almak isteyenler için öğrenci koçluğu eğitimi.
 • Öğrenci koçluğu alanında gelişimini sürdürmek isteyenler için öğrenci koçluğu eğitimi.
 • “Öğrenci Koçluğu Eğitimleri nedir merak ettim, bi’ okuyup çıkacağım. diyenler için öğrenci koçluğu eğitimi.

Tüm bu alt başlıkları inceleyelim. İlk önce ne olduğunu merak edip hemen öğrenmek isteyenlere yardımcı olalım, öğrenci koçluğu eğitimleri nedir bahsedelim 🙂

“Öğrenci Koçluğu Eğitimleri nedir merak ettim, bi’ okuyup çıkacağım.” diyenler için öğrenci koçluğu eğitimleri.

Öğrenci koçluğu eğitimleri; öğrencilerin ve onların yaşamına etki eden kişilerin sıklıkla talep ettiği, odağında öğrenciyi barındıracak şekilde düzenlenmiş birçok koçluk yaklaşımı ve koçluk tekniği ile donatılan eğitimlerdir. Bu eğitimler kapsamı itibariyle birçok disiplinden bilgileri donatacak şekilde hazırlanırlar. Tabi ki öncelikle öğrenci koçluğu eğitimi olmak üzere, iletişim eğitimi, beden dili eğitimi, zaman yönetimi eğitimi, NLP eğitimi gibi daha birçok eğitimi alan uzmanlar tarafından öğrenci koçu olmak isteyenlere, ailesindeki veya çevresindeki öğrencilere destek olmak isteyenlere ve kişisel gelişimine katkı sağlamak isteyenlere sunulan eğitimlerdir.

Öğrenci koçu olmak isteyen profesyoneller için öğrenci koçluğu eğitimleri.

Öğrenci Koçluğu Eğitimleri
Günümüzün en popüler mesleklerinden biri şüphesiz öğrenci koçluğudur. Öğrenci koçluğu, diğer sık kullanılan bir deyişle eğitim koçluğu, profesyonel eğitmenlerin ve öğrencilere yakın olan kişilerin ilgi odağı. Bu eğitimlere günümüzde ulaşmak oldukça kolay. Artık eğitim sektörüne yakın veya uzak herkes gerek internet üzerinden gerekse de örgün olarak fiziksel sınıflarda eğitimler alabiliyorlar. Tabi bu eğitimleri özellikle profesyonel olarak yerine getirmek isteyenlerin uluslararası akreditasyonu olan kurumlara başvurması önemli. Bununla birlikte uluslararası geçerliliği olan sertifikaları alarak kendilerine danışan kişilere fiziksel bir kanıt sunuyor olabilmeleri de önemli… Ayrıca gerçekten deneyim kazanmak ve gerçekten öğrencilerin yaşamlarına katkı sağlamaya başlamış olmak da meslekte ilerlemenin önemli bir adımı. Dolayısıyla öğrenci koçu olmak isteyen profesyoneller önce kurumun gerçekten bu eğitimi verebilecek yetkinliğe sahip olup olmadığına bakıp sonra da o kurumlarla iletişime geçmeleri ve eğitim hakkında sorular sormalarını tavsiye ederiz.

Öğrenci koçluğu desteği almak isteyenler için öğrenci koçluğu eğitimi.

Herkesin öğrenci koçluğu eğitiminden beklentisi farklı olabilir. Zaman zaman ailelerindeki öğrencilere destek olmak için kolları sıvayıp öğrenci koçluğu eğitimini kendisi almak isteyen ve bu alanda bilinçlenmek isteyen bireyleri görmek mümkün. Bu durumda öğrenci koçluğu eğitimlerini evlerinden takip ederek sertifikalarını başarıyla alan bireyler oldukça fazla. Gerçekten de öğrencilerinin karakteristik özelliklerini iyi bilen ve onlarla oldukça fazla zaman geçiren bilinçli aile fertleri öğrencilerin başarısında büyük etkiye sahipler. Tabi yaşamın yoğun temposunda bu eğitimlere örgün katılmanın zor olması sebebiyle evlerinden eğitimlere katılmak isteyenler bu aşamada online öğrenci koçluğu eğitimine katılmayı tercih ediyorlar. Yine de kurumların öğrenci koçluğu hizmetini sağlayabilecek yetkinlikte eğitmenleri var mı, daha önce bu eğitimi vermişler mi, uluslararası kurum ve kuruluşlarca tanınıyorlar mı diye bakılması önemli. Doğru ve güvenilir bilgiyi bulmak özellikle öğrencilerin yaşamlarını şekillendirecek konularda kritik önem taşır…

Öğrenci koçluğu alanında gelişimini sürdürmek isteyenler için öğrenci koçluğu eğitimi.

Bir eğitime katılarak öğrenci koçu olmak mümkün olabilirmiş gibi geliyor ancak öğrenci koçluğu mesleği sürekli gelişimle var olur. Her değişen neslin getirdiği yeni koşullar söz konusudur ve bu alanda çalışan başka meslektaşlardan da öğrenilecek çok şey var. Ben oldum demek bu bağlamda değerlendirdiğimizde gerçekçi durmuyor.
Öğrenci koçları da bunun farkındalar. Öğrenci koçu olmak asla başka öğrenci koçlarının bilgisine tenezzül etmemek değildir. Aksine onlarla iletişimi arttırarak onların bilgi ve deneyimlerinden faydalanmayı da gerektirir. Bu nedenle zaman zaman öğrenci koçları da başka öğrenci koçlarının hazırlamış oldukları eğitimleri tercih edebilmektedir. Ayrıca bu yolla edinmiş oldukları uluslararası akredite belgeleriyle, sertifikalarıyla kendi tanınırlıklarını merak eden kişilere göstermektedirler. Buna hizmeti somutlaştırmak da denmektedir.
Evet. Öğrenci koçluğu eğitimlerini onu talep edenler nezdinde inceledik. Çeşitli sebeplerle öğrenci koçluğu eğitimlerini talep edenlerin neden bu eğitimlerle ilgilendiklerini ve öğrenci koçluğu eğitimi almadan önce neleri göz önünde bulundurmaları gerektiğini açıkladık.
Bu konuyla ilgili daha derin içerikli bilgiler almak için diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Öğrenci Koçluğu Görevleri

Öğrenci Koçluğu Görevleri neyi ifade ediyor? Öğrenci koçluğunun asli görevi nedir? Sorularınızın yanıtı aşağıda! 
Artık çevremizde öğrenci koçlarını sık sık duymaya başladıysak bu durum görevini yerine getiren öğrenci koçları sayesindedir. Peki nedir bu görevler? Öğrenci koçu dediğimiz insanlar neler yapıyorlar? Biraz bu işin mutfağına inme ve öğrenci koçluğu görevleri neler görme vakti.
Öğrenci koçları öğrencilere ulaşılabilir yerlerde görevler üstlenirler. Tabi her öğrencinin yaşamda içinde bulunduğu konum ve içsel-dışsal koşullar aynı olmuyor. Kimi öğrencinin tek ihtiyacı olan motivasyonken kimi öğrencinin sorunu dikkat dağınıklığına yol açan çeşitli psikolojik koşullar oluyor. Dolayısıyla her öğrenciye erişilen nokta farklı.

Öğrenciler neredeler?

Öğrenci Koçluğu Görevleri
Öğrenciler neredeler sorusunun akla ilk gelen cevabı okuldalar. Ama şimdi siz bu yazıyı okurken kimi öğrenciler sosyal medyada, kimileri spor salonlarında, kimileri psikolojik destek alıyor, kimileri sinemada arkadaşlarıyla eğleniyor. Ders hayatın her köşesinde olmadığı gibi her öğrencinin hayatında da aynı miktarda yeri işgal etmiyor.
Öğrenciler ders alıyorlar. Öğrenciler eğitim öğretim kurumlarındalar. Öğrenciler internet üzerinden dersler almaktalar. Şimdi sizin şu anda yapmakta olduğunuz gibi iyi hazırlanmış kaynaklardan ya da öğretmenlerden destek alıyorlar.
Öğrenciler psikologlarından destek alıyorlar. Günümüzün hızla değişen dünyasında ve ebeveynlerinin olduğu kadar onlar için de geçerli olan yoğun rekabet ortamında konum almaya çalışıyorlar. Bunun nasıl baskı yarattığını hepimiz biliyoruz. Bu baskılarla başa çıkabilmek için kötüye giden durumları normal seviyeye çekmek için psikologlardan destek alıyorlar.
Öğrenciler sosyal yaşamlarını sürdürüyorlar. Herkesin arkadaşı olmalı. Olabilir demiyorum dikkat edin. İnsan sosyal bir varlıktır. İnsanlar sosyalleşen varlıklardır. Dolayısıyla yaşamak ne kadar önemliyse yaşarken sosyal ilişkiler geliştirmek de o kadar önemli. Öğrenciler gerek arkadaşlarıyla spor yapıyorlar gerekse sokağın ya da doğanın keyfini arkadaşlarıyla çıkarıyorlar.
Öğrencilerin nerede yaşamın neresinde olduğuna göre koçluğun öğrenci koçluğu görevleri değişir… Zaman zaman sıfıra yakın bir yerden kimi zaman da zaten çok iyi yerlerden öğrenciyi daha ileriye taşımaktır öğrenci koçluğu…

Öğrenci Koçluğu Görevleri Nelerdir?

Öğrenci koçluğunun temel görevi; öğrencinin istek ve ihtiyaçlarını anlamakbu doğrultuda elde etmek istedikleri, ulaşmak istedikleri hedefleri net bir biçimde ortaya koymalarına yardımcı olmak ve hedeflerine en verimli yollarla ulaşmaları için onlara koçluk etiği çerçevesinde destek olmaktır.

Öğrenci Koçluğu Görevleri Henüz Bitmedi…

Şimdi bu tanımı anlamamız gerek. Öğrencinin istek ve ihtiyaçlarını anlamak demişiz. Bu görev nasıl yerine getirilebilir? Öğrenciyi etkin dinleyerek, onların kendi duyguları ve düşünceleriyle mi yoksa çevresindekilerin beklentileriyle mi konuştuklarını anlayarak… Öğrencinin yeri geldiğinde beden dilindeki değişimleri yakalayarak ve ona güçlü koçluk soruları sorarak, cevapları doğru biçimlerle kaydedip değerlendirerek…
Bir de ulaşmak istedikleri hedefleri net bir biçimde ortaya koymalarına yardımcı olarak demişiz. Bu da çok önemli. Önündeki serüvenleri düşünün. Olasılıkları hayal edin… Öğrenci kaç yaşında olursa olsun, günümüzde odağımızın kayabileceği o kadar çok seçenek var ki… Bazen ne istediğimizi bile karıştırmamıza yol açabiliyorlar. Dolayısıyla öğrencilere doğru hedefler belirlemeleri için yardımcı olmak da asli görevler arasındadır.
Son olarak hedefler en verimli yollarla ulaşmalarını sağlamaktan söz ettik. Öğrenci koçluğu görevleri içinde belki de en önemli olan unsurlardan biri verimli bir şekilde yol kat etmelerine yardımcı olmaktır. Düşünsenize İzmir’den İstanbul’a uçakla da gidebilirsiniz, otobüsle de gidebilirsiniz, yürüyerek de gidebilirsiniz. Not: Ben şahsen yürüyerek gitmeyi tercih etmem 🙂
Öğrencilerin hedeflerine ulaşmak için gidecekleri yollardan onların gelişimine de en çok katkıyı sağlayacak şekilde, istek ve ihtiyaçlarını karşılayacak hedeflerine en uygun yolu bulmalarına yardım etmek öğrenci koçluğunun asli görevleri arasındadır.

Öğrenci Koçluğu Faydaları

Öğrenci Koçluğu Faydaları Nelerdir? sorusunun cevabını detaylıca incelediğimiz yazımıza hoşgeldiniz.
Öğrenci koçluğu ne gibi faydalar sağlar? Kimlere fayda sağlar? Neleri destekler?
Şüphesiz eğitim hizmetlerinin en önemli kollarından birini öğrenci koçluğu oluşturuyor. Öğrenci koçluğu sürekli gelişimi destekleyen ve getirdiği başarılarla ön plana çıkan önemli bir hizmet. Bu hizmetle bir yerde kulak dolgunluğuyla ya da bir arkadaşın önerisiyle tanışmış olabilirsiniz. Birçok kişi çeşitli yollarla koçluk hizmetleriyle tanışıyorlar ve bu hizmetten fayda sağlıyorlar. Peki özellikle öğrenci koçluğu ile ilgili ne gibi faydalardan söz edilebilir?
Öğrenci koçluğunun faydalarını, fayda sağladığı kitleler açısından ele alabiliriz. Bu kitleleri sıralamak gerekirse; öğrenciler, eğitmenler, aile fertleri ve meslektaşlar. Tabi ki diğer birçok kesim için de doğrudan veya dolaylı olarak çeşitli faydalardan söz edebiliriz ancak ağırlıklı olarak aile fertleri, eğitmenler, meslektaşlar ve tabi ki öğrencilere büyük faydalar sağladığını belirtmekte fayda var.

Öğrenci Koçluğunun Öğrencilere Faydaları Nelerdir?

Öğrenci Koçluğu Faydaları
Öğrenciler, öğrenci koçluğu hizmetinin merkezinde yer alan ve hizmetin asıl faydaları sağladığı kesimi oluştururlar. Çok çeşitli konularda koç ile görüşen öğrencilerin dolayısıyla çok çeşitli konularda kendilerine fayda sağlamaları mümkün.
Bu faydalardan biri öğrencinin hedefler belirlemeleri ve bu hedeflere nasıl ulaşacaklarını öğrenmeleridir. Öğrenciler, istek ve ihtiyaçlarına cevap ararlarken öğrenci koçluğu faydalarını ilk elden deneyimlerler. Gerçekten ne istediklerini net bir biçimde görebilen öğrenciler bu hedeflere ulaşma yolunda boşa kürek çekmemek adına hedeflerini de net bir biçimde ortaya koymayı öğrenirler. Bu sayede tüm yaşamlarına etki edecek olan karar verme mekanizmalarına katkı sağlarlar.

Öğrenci Koçluğu Eğitmenlere Nasıl Faydalar Sunuyor?

Öğrencilerle zaman geçirenler yalnızca öğrenci koçları değil. Onların öğretmenleri ve danıştıkları diğer kişiler de öğrencilerle zaman geçiriyorlar. Dolayısıyla öğrencilerle ilişkileri geliştirmek ve onlara kulak vermesi gereken birçok kişi var. Öğrencilerle ilişkilerini daha yapıcı çerçevede sürdüren eğitmenler onların başarısına destek oldukları gibi bu başarıyla kendileri de mesleki tatmin ve gelişim göstermektedirler. Öğrencilerindeki gelişimler onlara örnek teşkil edebildiği gibi onlarda gözlemledikleri gelişmeleri diğer öğrencilerin gelişimleri için değerlendirebilirler.
(Şimdi bunu böyle ifade edince öğrencilerin hepsi sorunluymuş da biz onlara kulak vermeliyiz gibi düşünmeyin. Öğrenciler çoğu zaman gayet olgun ve daha iyiyi amaçlayan bireyler oldukları için destek alıyorlar ve bu sayede öğretmenler ve diğer danıştıkları eğitmenlerle ilişkilerini iyileştirebiliyorlar. Unutmayın iletişim zorluğu çekiliyorsa bu ilişki sürecinde yer alan herkesin zorluk çektiği sonucu açıktır diyerek bu parantezi kapatıyoruz.)
Bu süreçte koç ve eğitmen ilişkisi geliştirilebilirse tüm öğrenciler için faydalı süreçler geliştirilebilir ki öğrenci koçları zaman zaman okullarda öğrenci gruplarına seminerler düzenleyerek onlara katkı sağlamaya çalışıyorlar. Mesleklerini iyiye kullanan ve başkalarının da iyiliğini düşünen bu harika meslektaşlarıma buradan teşekkür ederim. Uzun lafın kısası eğitmenlere hem teknik beceriler anlamında hem de psikolojik anlamda destek olan öğrenci koçları uzun vadede herkese katkı sağlıyorlar.

Öğrenci Koçluğu Faydaları Aile Fertleri İçin Nelerdir?

Aile fertleri büyük insanlar. Ülkemizde aile kavramının nasıl bir değeri olduğunu hepimiz biliyoruz. Her ne kadar günümüz koşullarında aile ilişkileri zayıflıyor dense de aslında aksi örnekler de çok olmasına rağmen aileye verilen değer hala yerini koruyor. Dolayısıyla ailede yer alan fertler henüz çok fırsatı olan öğrenen bireylere her zaman destek oluyorlar. Yaşça büyük ya da küçük olan bireyler diye bir ayrım yapmadım dikkat ederseniz. Bu hayatta hepimizin öğrenecek çok şeyi var. Bunun farkında olan bireyler de ailelerinde öğrenmeye açık insanlar varsa onlara destek verme eğiliminde oluyorlar. Bunun için kaynak ayırmayı göze alabiliyorlar. Bunun sonucu olarak öğrenci koçluğu desteği alan aile fertleri de bu süreçten fayda sağlıyorlar.
Aile fertleri, ailede yer alan bireyler, öğrencilerle birlikte öğreniyorlar. Hem aile içi ilişkilerin sağlıklı ilerlemesini sağlamak adına hem de başarıya ulaşan öğrencilerinin başarısıyla aldıkları hizmetin karşılığını alıyorlar. Dediğim gibi hepimiz öğreniyoruz. Bu sayede çevremizdeki diğer ailelere de faydamız dokunuyor. Her aşamayı mükemmel bili uygulayamasak bile nereden nasıl destek alabileceğimizi biliyoruz. Nasıl süreçlerden geçtiğimizi biliyoruz. Her şeyden öte öğrencimizin kıymetini biliyoruz. Koçluk sürecine dahil olarak öğrenci koçluğu faydalarından biz de faydalanıyoruz.

Meslektaşlar İçin Öğrenci Koçluğu Faydaları

Öğrenci koçları bencil değildir. Zaten belirli bir bilgi düzeyi ve olgunluğa ulaşmış insanlar oldukları için bu gemide hep birlikte olduklarının bilincinde olan insanlardır. Dolayısıyla meslek etiğine uygun davranmanın yanı sıra bu mesleğin gelişmesi için birbirleriyle iletişim kurmakta zaman zaman da toplantılar yaparak birbirlerinin gelişimine destek olmaktadırlar. Peki öğrenci koçluğunun mesleği yerine getiren öğrenci koçlarına faydaları nelerdir?
Öğrenci  koçları gelişime açık insanlarla bir araya geliyorlar. Bundan daha güzel ne olabilir değil mi? Tabi daha güzel şeyler her zaman olabilir ama işinizi gelişime inanan ve vazgeçmeyen insanlarla zaman geçirerek yapmak paha biçilemez. Bu bilinçaltında umut kodlarıyla kodlanmış bir durumdur. Yaşamda iyi şeylerin olması denemekten vazgeçmemekle mümkün oluyor. Bunun kanıtlarını görerek işini sürdüren bir öğrenci koçu karşısındaki bireylere daha çok katkı sağlamak için sürekli öğrenmeye inanır. Kendisini nasıl daha iyi ifade edebileceğini düşünür, karşısındakini nasıl daha iyi anlayabileceğini düşünür… Sonra gider bu konularda bilgi edinir, beden dilini de iyi bilir öğrenci koçluğunu da iyi bilir zaman yönetimini de… Meslektaşlarıyla bu öğrendikleri üzerinden sohbetler eder, yanlış bilinen doğruların üzerine gider. Herkes gelişir.

Öğrenci Koçluğu Neden Gereklidir

Öğrenci koçluğu aslında geçmişten beri bir çok öğretmen tarafından uygulanan teknikleri içeren bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Son dönemde popülerliği artmış özellikle koçluk disiplinindeki gelişmeler bu alanda da etki göstermiş ve öğrenci koçluğu günümüzde tercih edilen bir meslek haline gelmiştir. Peki öğrenci koçluğu neden gereklidir.
Bu yazımızda bir öğrencinin neden bir öğrenci koçuna ihtiyaç duyabileceği hakkında konuşmak istiyoruz. Bunu yaparken aslında iyi bir öğrenci koçunun da hangi faaliyetleri gerçekleştirmesi gerektiğini de eşzamanlı söylemiş olacağız. Tabiki buradaki yazdıklarımız bu işin tamamını içermiyor. Devamın da söylenebilecek bir çok şey de var.

Öğrencilere Öğrenmeyi Öğretmek

Öğrenci koçunun bana kalırsa en büyük görevi öğrencilere öğrenmeyi öğretmektir. Basit bir kavram gibi görünsede balık vermek yerine balık tutmayı öğretmek anlayışı tam da budur. Öğrenciler özellikle eğitim sistemimizin getirdiği ezberci anlayış ve konuları çalışma biçimi alışkanlıkları günümüz dünyasının çok gerisinde olabilmektedir. Yeni nesil anlayışların öğrencilere bir alışkanlık haline getirilmesi burada öğrenci koçunun en büyük görevlerinden biri olacaktır. Bu nedenle öğrenci koçu kendini sürekli geliştiren bir kişilik sahibi olmalı ve bu alanda sürekli çalışmalar yaparak, literatürü takip ederek kendini aktif bir şekilde geliştirmelidir.
O zaman “Öğrenci Koçluğu Neden Gereklidir” çünkü Öğrenmeyi öğretmek bence bir eğitim koçunun bir öğrenciye hediye edebileceği en önemli armağanlardan biri olacaktır. O öğrenci bu yeteneğini ömür boyu kullanacak ve belki de nesilden nesile aktarılarak bir toplumun öğrenme stili temelinden etkilenecektir. Bu nedenle bu konu hakkında bilgi sahibi olan öğrenci koçlarıyla çalışmakta fayda vardır.

Zamanı Etkin Kullanmak

Zaman yönetimi hakkında bir çok yazı kitap ve makale bulunur. Kendim de şahsen bu alanda bir çok eğitime katıldım. Bu eğitimlerin temelinde hep saatlerin yönetimi üzerine çalışılmıştı, ancak bugün görüyorum ki zaman yönetimi saatlerin değil hedeflerin yönetimi ile ilgili bir konu olmasıydı. Öğrenciler ders çalışma noktasında doğru hedeflemeler yapmadıkları sürece doğru şekilde ve doğru zamanda ders çalışsalar bile sonuç olarak yeterli bir başarıya ulaşamıyorlardı. Bu nedenle akılcı öğrenme ve akılcı zaman yönetimi diye bir kavram ürettim. Bu kavramda öğrencilere ilk olarak saatleri değil zamanı öğretiyorduk.

Öğrenci Koçluğu Neden Gereklidir? Enerjiyi Etkin Kullanmak İçin.

Öğrenci koçluğu neden gereklidir sorusu bana ilk sorulduğunda gerçekten aklıma ilk olarak gelen şey enerji yönetimidir. Zamanı iyi yönetsek bile ikinci önemli konu da enerjiyi doğru yönetmek demektir. Öğrenciler doğru ve hızlı bir giriş yaparken sonunu getirememelerinin tek nedeni işte bu enerji sorunudur. Öğrencilerin enerjisi hazirandaki sınava yetmemekte genelde mart gibi tükenmektedir. İşte iyi bir öğrenci koçu bu durumu bilip buna göre strateji oluşturan kişidir.Öğrenci Koçluğu Neden Gereklidir

Başarmayı Alışkanlık Haline Getirmek

İyi bir öğrenci koçu başarıyı sağlamakla görevli olmakla birlikte bana kalırsa başarıyı bir huya çevirme bir yaşam biçimi haline getirmekle de görevlidir. İyi bir eğitim koçu başarı döngüsü oluşturabilen kişidir. Tesadüfi başarıların yanında sürdürülebilir gerçekçi başarılarla ilerleyen kişidir. Yani iyi bir koç başarmayı alışkanlık haline getiren kişidir.

İyi Bir Koç İyi Eğitimlidir

İyi bir öğrenci koçu iyi bir eğitim almalıdır. Liderlik Okulu olarak buna çok önem veriyoruz. Öğrenci koçu bir çok alanda yetişmeli ve kendini geliştirmelidir. Bu kapsamda iyi bir öğrenci koçluğu programı hazırladık. Özenle hazırlanmış bu eğitimize sizde hemen katılmak istiyorsanız yapmanız gereken çok basit.

Öğrenci Koçlarının Faydaları

Öğrenci koçlarının faydaları nelerdir? Bir öğrenci koçu öğrenciye ve onunla ilgilenen kişilere nasıl fayda sağlar sorusunu  merak edenlerdenseniz bu yazı size göre. Bir öğrenci koçunun ne gibi faydaları olabilir, öğrenci koçları öğrencilere hangi açılardan fayda sağlayabilir sorularının yanıtlarını yazımızda bulacaksınız. Hemen şimdi öğrenci koçlarının faydalarına bakalım.

Öğrenci Koçlarının Faydaları 1: Doğru Hedefler Belirlemeye Yardım Eder ve Hedeflere Uygun Davranışlara Yöneltir

Öğrenciler zaman zaman derslerde yüksek başarı sergileme zaman zamansa çeşitli ulusal ya da uluslararası sınavlardan başarı kazanma hedefleriyle öğrenci koçlarına başvuruyorlar. Peki sadece dersle ilgili konularda mı öğrenci koçlarıyla iletişim kuruyorlar? Hayır. Eğitim ve öğretim yaşamları üzerinde etkisi olan tüm insanlarla ilişkileri konusunda da destek almak isteyebiliyorlar. Bunu yalnızca öğrenci değil zaman zaman veliler ya da öğretmenler de talep edebiliyor. Çeşit çeşit istekler ve ihtiyaçlar doğrultusunda öğrenci koçlarına başvuruluyor.
Öğrenci koçları öğrencilerin yapmak istediklerini tekrar gözden geçirmelerine yardımcı olur. Bir öğrenci yanlış davranışlar sergileyerek doğru sonuçlar elde edebileceğini sanabilir. Örneğin ailesinin taktirini kazanmak isteyen bir öğrenci sınavlardan kopya çekerek inanmadığı başarılar elde edebilir. Aslında burada ailenin taktirini kazanmak için yeterince iyi olmadığı bir alana uygun olmayan araçlarla (kopya ile) onu mutlu ve başarılı yapmayacak bir hedefe (sevmediği ve çalışmadığı dersin sınavından yüksek not almak) yönelebilir. İşte öğrenci koçları, öğrencilerin gerçek ve ihtiyaçlarını doğru anlayıp bu istek ve ihtiyaçlar doğrultusunda hedeflere yönelmelerini sağlar. Tüm bu sürece etki edecek insanlarla da iletişim kurarak öğrenci merkezli yaklaşımlar ile herkese fayda sağlar.

Öğrenci Koçlarının Faydaları 2: Ömür Boyu Öğrenciyle Kalacak Bilgi, Yetenek ve Deneyimler Kazandırır

Öğrenci Koçlarının Faydaları
Hayat bir sınav süreci veya birkaç insanla ilgilenmekten fazlasıdır. Artık hepimiz bunun farkındayız ve
çocuklarımızın, ailemizin geleceği için en doğru olanı yapmak istiyoruz. Aslında öğrencilerimizi biraz da bu yüzden kısa vadeli hedeflerden başarı almaları için zorlayabiliyoruz. Bir sınavı kazanmak bazen hayata yön verebilir bunun farkındayız ama sadece resmi sınavların etkilerinin yanında öğrencilik sürecinde birçok şey yaşama yön veriyor. Verilen kararlar, kurulan ilişkiler veya daha bir çok etken yaşamı en az sınavlar kadar etkiliyor. Dolayısıyla öğrencilerin yaşam boyu yanlarında taşıyacakları metotlar kazanmaları ve bunu yaşamlarına entegre edebilmeleri çok önemli. Öğrenci koçlarının faydaları bu noktada yine karşımıza çıkıyor…
Öğrenci koçları bilginin kaynaklarına çeşitli sorularla işaret edip bilginin doğrulanması yönünde çabalar sergilerler. Doğru alınan bilgiler ile hedef belirleme çalışmaları yaparlar. Bir hedef belirlenirken nelere dikkat edilir, nasıl süreçlerden geçilir öğrencilerle bunu paylaşırlar. İstenenler doğrultusunda adım adım gerekli yeteneklerin sabırla nasıl geliştirilebileceğini öğrencilerle geçirdikleri zaman boyunca göstermiş olurlar. Öğrenciler tüm bunlar ışığında birçok deneyim kazanıp yaşam boyu öğrenci koçu ile öğrendiklerinden fayda sağlarlar.

Öğrenci Koçlarının Faydaları 3: Yalnızca Öğrencilere Yönelik Değildir

Öğrenci koçları yalnızca öğrencilere destek olmazlar. Öğrenci koçları toplumun bütününe destek olurlar. Bunu bir bireyden yola çıkarak yapmaya başlarlar. Öğrenci ile… Öğrenciye destek olarak çevresinde bir etki oluştururlar. Öğrencinin yakın çevresinden yola çıkarak da toplumda bir etki yaratırlar. Öğrenciyi anlamak için meslektaşlarıyla toplantılar düzenlerler. NLP, zaman yönetimi, çatışma yönetimi gibi konularda eğitimlere katılarak öğrencilere daha iyi destek olabilmeye çalışırlar. Mesleki açıdan gelişirken hem kendilerini hem de meslektaşlarını ileri taşırlar. İşte tüm bunlar öğrenci koçlarının faydalarına işaret eder.
Öğrenci koçluğu, tatmini yüksek bir meslektir. Öğrenci koçu olmak topluma faydalı olmaktır.

Öğrenci koçluğu açmak

Öğrenci koçluğu açmak çok emek istiyor. Öğrenci koçları zaman zaman uzmanlıklarını uygulamaya dönüştürdükleri merkezler açmak istiyorlar. Bunu yapmak ne zaman doğru olur, öğrenci koçluk ofisi açmadan önce neleri göz önünde bulundurmak gerekir yazımızda inceledik.
Öğrenci koçları olarak genellikle başka kurumlarda faaliyetlerimize devam ediyoruz. Bu kurumlar ilkokullar, liseler, üniversiteler, psikolog ofisleri, klinikler ve diğer birtakım ofisler olabiliyor. Artık faaliyetler ilerledikçe de ister istemez genişleyen bir çevre söz konusu oluyor sonuç olaraksa öğrenci koçluk ofisleri açma ihtiyacı hissedebiliyoruz. Öğrenci koçluğu açmak neden dikkat edilmesi gereken bir konu beraber bakalım.
Bu aşamada kritik birtakım unsurlar var. Öğrenci koçluğu mesleğinizi gerçekleştireceğiniz yeri açmadan önce gerçekten gerekli hazırlıkları yapıp yapmadığınızı kontrol etmelisiniz. İlk olarak mesleki yeterlilikleriniz konusunda kendinizi sorgulayın. Dışarıda sizi seven dostlarınız “kesinlikle açmalısın” diyerek heyecanınıza ortak olabilirler ancak bu yolda liderliği siz yapacağınız için kendinize gerçekten bunu yapmak istiyor muyum diye sorun. Hemen cevap aramayın ve kendinize zaman tanıyın.

Öğrenci Koçluğu Açmak: Deneyimden Faydalanın!

Kendi öğrenci koçluk ofislerini açmış olan kişilerle görüşün. Bu süreci yaşayanlar hangi beklenmedik durumlarla karşılaşmışlar öğrenin. Gerçekten de bir karar verip harekete geçmek kolaydır ama doğru kararı verip doğru şekilde ilerlemek için aynı şeyi söyleyemeyiz. Dolayısıyla geçmişte bu süreci deneyimlemiş olan kişiler size birçok farklı bakış açısından bilgiler sunacaklardır. Halihazırda bu faaliyet alanında çalışmalarını sürdürdükleri için günümüz koşullarına uygun güncel bilgiler de edinmeniz olasıdır.
Öğrenci koçluk merkezlerinin açılması için gereken yeterli fiziki koşullar nelerdir diye bakın. Kiralamak istediğiniz ofisin olduğu binada yangın merdiveni var mı bakın. Ofisinizde kaç tuvalet olmalı, erkekler ve kadınlar için ayrı tuvaletler olmalı mı ya da çalışma alanları kaç tane olmalı diye bakın. Gereken şartlara uygun ofislerin bir listesini çıkartarak konumları ve fiyatlarını değerlendirin. Sunmuş olduğunuz hizmetlere ilgi gösteren kitleye yakın olmanız bu aşamada önemlidir. Ayrıca sabit maliyetleriniz arasında yer alacak kira bedelini de dikkatli değerlendirmenizde fayda olacaktır.
Öğrenci Koçluğu Açmak
Fiziksel bir öğrenci koçluk desteği mi yoksa internet üzerinden bir öğrenci koçluk desteği mi vermek istediğinizi de gözden geçirin. Baktınız ki maliyetler az değil, bir öğrenci koçu olarak aynı kurumda çalışmanıza devam etmek de istemiyorsunuz… O zaman bir diğer seçenek de uzaktan öğrenci koçluğu açmak size iyi gelebilir. Uzaktan destekle çeşitli platformları kullanarak öğrenci koçluk hizmeti verebilirsiniz. Bunun da çeşitli faydaları var tabi. Gün içinde daha çok öğrencinizle iletişim kurabilmeniz mümkün olacaktır. Ayrıca yollarda geçen süre de azalmış olacaktır. Dolayısıyla hem görüşmeye katılacaklar hem de öğrenci koçları açısından zamanı optimum kullanma şansı verecektir. Bir de istediğiniz yerden öğrenci koçluğu mesleğinizi yerine getirme şansınız da var olmuş oluyor.

Öğrenci Koçluğu Merkezinizi Faaliyete Geçirmeden Önce Neleri Göz Önünde Bulundurmalısınız?

Öğrenci koçluğu yapacak olan kişinin göz önünde bulundurması gereken birtakım konular var. Bunların ilki içinde bulunan makro ekonomik yapıda öğrenci koçluk merkezi açma konusu. Günümüz dış çevre koşulları böyle bir sabit maliyete katlanmaya değer nitelikte mi? Bunu bir sorgulayın.
İkincisi, gerekli yetkinlikler konusu. Ben gerçekten öğrenci koçluk merkezi açtığımda faaliyetlerimi sağlıklı sürdürebilmem için gerekli yeteneklere sahip miyim diye sorun. Bu doğrultuda kendinizde eksik gördüğünüz yönlerinizi gerek kitaplarla gerekse de çeşitli kurslarla güçlendirin. Örneğin muhasebeden hiç anlamam diyorsanız bir muhasebeciyle görüşün. Liderlik tamam da yönetim becerilerimi geliştirmeliyim diyorsanız yöneticilik eğitimi alın. Zamanı yönetme konusunda daha iyi olmalıyım diyorsanız zaman yönetimiyle ilgilenin. Öğrenci koçluğunu uygulayarak öğrendim ama kesin birçok konu daha vardır diyorsanız öğrenci koçluğu eğitimi alın. Eğitimden zarar gelmez ama bilmemek ciddi zarar ettirebilir.
Son olarak bir plan oluşturun. Bu plan çerçevesinde adımlarınızı ciddiyetle ve tutkuyla gerçekleştirin.

Öğrenci Koçluğu Eğitimi