fbpx

Öğrenci Koçluğu Nasıl Yapılır

Sizce öğrenci koçluğu nasıl yapılır ? Öğrenci koçluğu mesleğini nasıl yerine getirebiliriz? Bu sorunun cevabını almak için geldiyseniz güzel haber; aşağıda açıkladık.
Öğrenci koçluğu nasıl yapılır sorusunun öğrenci koçu kadar farklı cevabı vardır. Çünkü bu konuda faaliyetlerini sürdüren bireylerin temelde yaşam boyu öğrendikleri, deneyimledikleri ve becerileri doğrultusunda gerçekleştirdikleri yaklaşımları kendilerine özgüdür. Dolayısıyla her öğrenci koçunun destek olma yaklaşımı farklı farklıdır. Ama bu cevap sizi yanıltmasın ortak birtakım yaklaşımlar da mevcut. Onları da yazımızın devamında bulacaksınız.
Öğrenci koçluğu, koçluk etiği çerçevesinde gerçekleştirilir. Koçluk etiği de der ki, danışanın kişisel verilerini koruyarak koçluk desteği veriniz. Yani kişisel verileri üçüncü kişilerle paylaşmadan, güveni sarsacak herhangi bir uygulama yapmadan öğrenci koçluğu desteği verebilirsiniz. Bunun için gizlilik sözleşmesi imzalamanız da gerekmektedir.
Koçluk sürecine başlamadan önce koçluk sözleşmesi oluşturmanız ve imzalamanız gerekmektedir. Sözleşmede öğrencinin ve koçun hangi destekler karşılığında hangi ücret karşılığında bu hizmette yer alacakları belirtilmelidir. Bu sürecin sonunda net olarak gözlemlenebilecek sonuçlar varsa onların da belirtilmesinde fayda var.

Ve öğrenci koçluk süreci başladığında…

Sözleşme yapıldıktan sonra öğrenci koçluk süreci resmi olarak başlamış olur. Tabi bu uygulamayı önemsemeyen koçlar da sürece başlayabilirler ancak sözleşmeler hem destek alacak bireylerin hem de koçların haklarını güvence altına aldıkları için koçluk etiği çerçevesinde önemsenir.
Öğrenci koçları öncelikle iyi birer dinleyici olmalıdırlar. Zaten kendilerine destek almak için gelen bireyler çoğu zaman sorunlarını iyi ifade ederler. Bu bir hastanın doktora ne sorununun olduğunu anlatması gibidir. Çok büyük olasılıkla doğru yeri işaret eder. Dolayısıyla iyi dinlemeyle başlayan bir seans doğru bir başlangıç zemini sağlayacaktır.
Öğrenci koçu seansları düzenli periyotlarla gerçekleştirir. Dolayısıyla ne zaman hangi kişiyle görüşme yapacağını seans sonunda zaten hem öğrenci hem de koç biliyor olurlar. Eğer olur da görüşme frekansında değişiklik gerekirse bu konuda destek alan bireyler ve koç görüşme için uygun bir zaman aralığını netleştirirler.
Her görüşme önemli bir bilgi kaynağıdır. Görüşmelerde konuşulanlar çeşitli güçlü sorular yardımıyla net biçimde ifade edilirler. Öğrenci koçu, güçlü koçluk soruları sorarak öğrencinin gerçekten ne istediğini anlamasına yardımcı olur ve bu süreçte gözlemlerini not eder. Notlarını alırken karşısındaki kişinin rahatsız olmamasına dikkat etmelidir. Dolayısıyla sürekli not alıyor olmak yerine ara ara kısa notlar alınması hoş bir izlenim bırakabilir.
Seanslarda öğrenci ve ilgili bireylerle yapılan görüşmeler sonrasında sürecin iyiye gidip gitmediği anlaşılır. Bu noktada iyiye giden gelişmeleri seanslara katılım gösteren bireylerin ifade etmeleri önemlidir. Eğer bir hafta boyunca yaşadıklarını hatırlamakta zorluk çeken bireyler varsa günlük tutmalarını veya not almalarını tavsiye edebilirsiniz. Bu sayede bireylerin kendi gelişimlerini görmelerini de sağlamış olacaksınız.

Sona doğru gelindiğinde öğrenci koçluğu nasıl yapılır…

Ayrılmak yıllarca yayınlanmış olan filmlerde, dizilerde ve diğer kanallarda hep istenmeyen gelişme olarak izletilmiştir. Ancak her öğrenci koçluğu ilişkisinin bir tatlı sona bağlanabiliyor olması gerekir. Belirtilen faydalar sağlandıktan sonra öğrenciyi koçluk sürecine devam ettirmenin anlamı olmayacaktır. Bu noktada “ne zararı olacak ki?” diye düşünebilirsiniz. Hemen açıklayayım:
Öğrenci Koçluğu Nasıl Yapılır
Diyelim ki koçluk süreci normal şartlarda sonlandırılacaktı. İstenen başarıya ulaşıldı ama anlaşma yapılan süre henüz dolmadığı için öğrencimiz seanslara devam etmek istedi. Siz de sevdiniz seansa katılan başarılı arkadaşı, seansları sürdürmede sakınca görmediniz. Çok güzel. Sonra ne oluyor biliyor musunuz? Ortaya bir başka hedef, bir başka sorun daha çıkıyor. Normal şartlarda 6 ay süren başarı sürecine iki haftada ulaşmanız bekleniyor. Bu beklentiye girilmesine yol açan duruma kim izin verdi peki? Tabi ki öğrenci koçumuz. Dolayısıyla süreç başarıyla tamamlanmışken başarısız tamamlanmış algısının oluşmasına yol açmayı istemez hiç kimse.
Her öğrenci koçluğu ilişkisi belirlenen hedeflere, istenen çıktılara ulaşıldığında sağlıklı bir şekilde sonlandırılmalıdır. Sonrasında arkadaş olarak iletişiminizi sürdürebilirsiniz. Ancak öğrenci koçluğu süreçleri sözleşmelerle başlar ve sonuçlara ulaşıldığında tamamlanmış olur.
Konuyla ilgili daha detaylı bilgi almak için eğitimi inceleyebilirsiniz.
 

Öğrenci Koçluğu Eğitimi