Liderlik ve Yöneticilik Eğitimi

Liderlik ve Yöneticilik Eğitimi Nedir?

Liderlik ve yöneticilik… Bu iki kavram sık sık bir arada kullanılsa da aslında birbirinden farklı anlamlara sahiptir. Örneğin iyi bir yönetici için her zaman iyi bir liderdir, diyemeyiz. Bunun nedeni liderliğin belli başlı özelliklerle kendisini göstermesidir.

Yöneticilik ve liderlik farklı kavramlar olsa da günümüzde artık yönetme faaliyetini gerçekleştirmeye talip olan kişilerden liderlik yapmaları da bekleniyor. İyi haber, liderlik de tıpkı yöneticilik gibi öğrenilebilir.

Liderlik ve yöneticilik eğitimi son yıllarda büyük talep gören programların başında geliyor. Bunun nedeni az önce de dediğimiz gibi liderliğin aranılan bir özellik haline gelmiş olması. Yani, artık profesyonel hayatta başarılı sayılmak için iyi bir yönetici olmak yetmiyor; aynı zamanda lider olmanız da gerekiyor.

Liderlik doğuştan gelir, sonradan öğrenilmez, diye düşünenler hala olsa da; biz peşinen söyleyelim ki, bu görüş artık demode oldu. Çünkü liderlik, sonradan öğrenilebilen özellikler bütünüdür.

Aslında liderliğin doğuştan geldiği düşüncesine tek bir noktada katılabiliriz; her birimiz liderlik potansiyeli ile dünyaya geliriz. Ancak bu potansiyeli geliştirmez ve yeterli çevresel teşviki görmezsek bu özelliğimiz törpülenebilir. Yöneticilik ve liderlik eğitimi de işte içimizdeki potansiyeli yeniden keşfedip ortaya çıkartmamıza yardımcı olan programlardır.

Liderlik ve Yöneticilik Arasındaki Farklar

Liderlik ve yöneticilik eğitimleri ile ilgili birazdan detaylı bilgilendirmeye geçeceğiz ama önce liderliğin ve yöneticiliğin kısa birer tanımını yapıp, bu iki kavramı ayıran farklara göz atalım.

Lider Kimdir?

Lider, insanlarda takip etme isteği uyandıran, değişime öncülük eden, çevresine katkıda bulunan, sezgileri güçlü, zeki, bilgili, gelişime açık, karar ve uygulamaları ile fark yaratabilen öncü kişilere denir.

Yönetici Kimdir?

Yönetici ise bir organizasyonda üretim unsurlarını bir araya getirerek işleyişin doğru ve düzgün şekilde devam etmesini sağlayan kişidir.

İkisi arasındaki temel fark liderlerin onları takip eden, yöneticilerin ise onlar için çalışan insanlara sahip olmalarıdır. Birbirinden çok farklı görünen bu iki kavramın son zamanlarda hep bir arada anılmasının nedeni ise modern iş dünyasının artık sadece yöneticilere değil lider yöneticilere ihtiyaç duymasından ileri geliyor.

Herhangi bir organizasyonun ileri gitmesinde, insan kaynağının başarı hedefine odaklanarak, istekli bir şekilde çalışması önemli rol oynar. Takımı başarı vizyonuna doğru çalışmaya yönlendirecek kişinin ise hem güçlü bir lider hem de iyi bir yönetici olabilmesi gerekiyor.

Liderlik, insanların organizasyon için belirlediğiniz vizyonu anlamalarını ve bu hedeflere ulaşmak için sizinle birlikte çalışmalarını sağlamakla ilgilidir. Yönetim ise daha çok günlük faaliyetlerin olması gerektiği gibi yürütülmesini sağlamaya dayanır. Bu iki kavramı tek potada eritebildiğinizde ise başarının kilidini de açmış olursunuz.

Liderlik ve Yöneticilik Eğitimleri Neleri Kapsamalıdır?

Artık liderlik ve yöneticilik vasıflarına sahip olmanın neden bu kadar önemli olduğunu biliyoruz. Şimdi gelelim bu alandaki eğitim seçeneklerine…

Liderlik ve yöneticilik ile ilgili piyasada birçok eğitim bulunuyor. Yani seçeneğiniz çok bol. Tabii seçeneğin bol olması bir yandan iyi diğer yandan ise dezavantajlı olabiliyor.

Liderlik ve yöneticilik üzerinde önemle durulması gereken bir konu… Her iki kavramı da size tüm yönleri ile öğretebilecek niteliklerdeki bir kursu tamamladığınızda, aldığınız eğitim mesleki başarınızda da etkin rol oynayacaktır.

Dolayısıyla da iyi ve etkin sonuç almak istiyorsanız, mutlaka zengin ve kapsamlı bir içerik sunan, bu içeriği de akıcı bir ders anlatımı ile destekleyebilen nitelikli eğitimleri tercih etmenizi öneririz.

Liderlik yöneticilik eğitimi seçerken programı düzenleyen kurumun bu alandaki yetkinliğine dikkat etmelisiniz. Eğitim kurumunun geçmişi, referansları, katılımcıların memnuniyeti, ders içerikleri, sertifikanın niteliği gibi unsurları iyi bir şekilde inceleyerek siz de doğru sonuca ulaşabilirsiniz.

İyi bir liderlik ve yöneticilik eğitimi, sadece kavramsal olarak sizi bilgi sahibi yapmakla kalmamalı, ihtiyaç duyduğunuz tüm becerileri kazanmanızı da sağlayabilmeli. Yani içinizdeki lideri uyandıracak ve besleyecek dersler mutlaka eğitimde yer almalıdır.

Yöneticilik ve liderlik eğitiminde örnekler, başarı öyküleri, iş hayatında karşılaşabilecek çeşitli senaryolar da ele alınmalı, akılda kalıcı ve geliştirici derslerle program zenginleştirilmelidir.

Liderlik ve yönetim kurslarında, çalışan performansının nasıl geliştirileceğinden motivasyonun nasıl sağlanacağına, nasıl strateji oluşturulacağından süreçlerin ne şekilde yönetileceğine, en iyi uygulamaların nasıl kullanacağından istenilen sonuçları almak için iş gücünün nasıl korunacağına kadar çok farklı konular ayrıntılı olarak işlenmelidir.

Online Eğitim mi? Örgün Eğitim mi?

Liderlik ve yöneticilik eğitimi isterseniz online, isterseniz de örgün şekilde katılabileceğiniz özel programlardır.

Online eğitim mi daha iyi, yoksa örgün eğitim mi daha etkili olur diye iki arada bir derede kaldıysanız, kafa karışıklığınızı gidermenize hemen yardımcı olalım.

Eğer iyi bir kurum tarafından düzenlenen, zengin içerikli bir liderlik ve yöneticilik programına katılıyorsanız, eğitimin online veya örgün oluşu sonucu değiştirmez. Aldığınız eğitim her halükarda size büyük katkı koyacaktır.

Çünkü eşit seviyedeki kurumların hazırladığı online ve örgün eğitimlerin içerik veya sertifika açısından birbirinden herhangi bir farkı yoktur. Hatta uzaktan eğitim sonunda alacağınız sertifikada online ibaresi de yer almaz.

Burada tek fark sizin eğitime erişim kolaylığınızda yatar. Online eğitimlere dilediğiniz her yerden ve ne zaman boş vakit bulabilirseniz o zaman katılırsınız. Bu da size zaman ve mekân özgürlüğü tanır.

Örgün eğitimlerde ise böyle bir şansınız olmaz. Eğitime önceden belirlenen gün ve saatlerde, sabit bir mekânda katılma zorunluluğunuz vardır. Ancak sormak istediklerinizi o an liderlik eğitmeni karşınızda olduğu için hemen sorabilirsiniz.

Sertifika Deyip Geçmeyin!

Liderlik ve yöneticilik eğitimleri sertifikalı programlardır. Yani bu eğitimlerde yer alan dersleri tamamladığınızda liderlik ve yöneticilik alanlarında yetkinlik belgesi de alırsınız.

Sertifikaları mutlaka önemsemelisiniz. Çünkü aldığınız sertifika hem eğitimin kalitesini hem de sizin donanımızı gösterir. Aslında sertifikaları üniversite veya yüksek lisans diploması ile karşılaştırabiliriz. Mezun olduğunuz okul, diplomanın dünya çapında kabul görüp görmediği, diploma notu gibi unsurlar işverenlerin sizi seçmesinde önemli rol oynar.

Aynı şekilde bitirdiğiniz farklı eğitimlere ait sertifikalar da bir kurumda yükselmenize, yeni bir işe geçmenize, daha iyi kazanmanıza, arzu ettiğiniz pozisyona gelmenize yardımcı olur.

Uluslararası liderlik ve yöneticilik sertifika programları bu anlamda en geçerli ve nitelikli alternatif olarak ön plana çıkıyor. Sertifikanızın uluslararası bir kurumdan onaylı olması size prestij sağlayacak bir özelliktir.

Liderlik ve Yöneticilik Eğitimi Programlarının Fiyatları

Liderlik ve yöneticilik eğitimlerinde birçok katılımcı açısından en önemli kriterlerden bir tanesi de fiyatlardır. Piyasada çok sayıda eğitim alternatifi olduğundan bahsetmiştik. Her eğitim programı birbirinden farklı özelliklere sahip olduğu için fiyatları da buna göre değişiyor. Bugün 800-900 TL’ye de liderlik kursları düzenleniyor, 3-4 bin TL’ye de…

Seçim yaparken kalite-fiyat dengesini göz önünde bulundurmalısınız. Yani kriterlerinizi karşılayan kursları tek tek inceleyerek, sundukları fiyatları buna göre değerlendirirseniz kaliteli eğitimi en uygun fiyata alma şansınız olur.

Sonuçta eğer asıl hedefiniz iyi bir lider ve yönetici olmaksa size bunu kazandıracak niteliklerde bir eğitimden faydalanmak önceliğiniz olmalı. Fiyata ise ikinci planda bakmalısınız.

Hem kalite arayışınızı karşılayacak hem uluslararası sertifika imkânı sunan hem de fiyatları ile yüzünüzü güldürecek bir seçenek arıyorsanız, Türkiye’nin lider yetiştiren kurumu Liderlik Okulu’nun avantajlı dünyasına göz atmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Hemen Şimdi!

Liderlik Okulu olarak hazırladığımız örgün Liderlik ve Yöneticilik Business Acadewy programını inceleyebilir ya da Online olarak şimdi başlayabileceğiniz Liderlik Akademisi programını inceleyebilirsiniz

0
Eğitim Sepeti
  • No products in the cart.