fbpx

Koçluk Yapmak İstiyorum

Koçluk Yapmak İstiyorum diyenler bu sayfaya tıklasın. Koçluk yapmak isteyenler için güvenilir ve doğru bilgileri bulacakları kapsamlı bir içerik hazırladık. Hemen başlayalım.

Koçluk Yapmak İstiyorum Ama Nereden Başlayacağım Bilmiyorum

Zaman geçiyor. Zamanında keşke şunu yapsaydım ama bana bir yol gösterenim olmadı diyenleri biliyorsunuzdur. Belki siz de bu cümleyi kurdunuz. Bir şeye başlamak için en doğru zaman şimdidir. Çünkü ertesi gün yaparım dediğinizde ve ertesi gün geldiğinde de bir şeylere “şimdi”ki zamanda başlayabilirsiniz. Şimdi koçluk eğitimine başlamak ve koçluk yapmak için doğru bir zaman. Size yol gösterecek, yol haritası niteliğinde bir yazıyla ihtiyacınız olanları anlatacağız.

Koçluk yapmayı istemek çok doğal. Artık birçok disiplinden koçların faaliyetlerini görüyoruz. İhtiyaç duyulan desteği koçlardan alabiliyoruz. Peki, biz de koç olup insanlara destek olabilmek için yolculuğumuza nereden başlamalıyız?
İlk olarak eğer koç olmak istiyorsak araştırma yaparak başlamamız gerekiyor. Gerçekten koçluk yapan insanlar neredeler, ne gibi konularda koçluk desteği sağlıyorlar? Siz koç olduğunuzda hangi alanda faaliyet göstermeyi istiyorsunuz? Çevrenizde destek olduğunuz insanlar var mı? Bu sorular ışığında koçlukla ilgili hayaller kurmaya başlayarak gözünüzde koç olduğunuz zamanları canlandırmanızda fayda olacaktır.
Koçluk Yapmak İstiyorum
Koçluk mesleğine başlamak için de çeşitli bilgiler, yetenekler ve deneyimlere sahip olmak gerekecektir. Eğer temel koçluk bilgilerine, koçluk yeteneklerine sahipseniz deneyimler zamanla oluşacaktır. Buna ek olarak zaman zaman profesyoneller kendi uzman oldukları alanlarda koçluk faaliyetleri göstermek istiyorlar. Zaten deneyim kazandıkları alanlar olduğu için profesyonellerin koçluk mesleğine uyum sağlamaları da daha kolay oluyor çünkü onlara danışmaya gelen kitlenin özelliklerini yakından biliyor oluyorlar. Örneğin bir matematik öğretmeni yıllarca öğrencilerle çalıştığı için eğitim koçu olduğunda öğrencilerin nasıl süreçlerle karşılaştığını bilerek koçluk desteği sağlayabiliyor. Dolayısıyla ilgili konulara yabancı olmamak böylece mümkün oluyor. Yine de belirttiğimiz gibi, deneyimler zamanla oluşacaktır, kimse deneyim sahibi olarak dünyaya gelmiyor 🙂

Koçluk İçin Gereken Bilgiler Nelerdir? Bilgileri Nereden Edinebilirim?

Koçluk için gerekli olan yeteneklerin bir sınırı yok. Ancak temel koçluk konularına hakim olmak gereklidir. Çünkü bir gün size koçluk nedir diye sorduklarında mesleği temsil eden birisi olarak koçluğun ne anlama geldiğini ifade edebiliyor olmanız önemlidir. Buna ek olarak çeşitli koçluk araçlarını kullanabiliyor olmak, koçluk yaklaşımlarını bilmek ve koçluk felsefesini anlamak da önem arzeder. Bu temel bilgiler edinilmeden kendinize özgü bir koçluk tarzı oluşturabilmeniz kolay olmayacaktır. Bilgiler, koçluk yeteneklerini geliştirirken ve koçluk sürecinde ilerlerken karşılaşacağınız sorunları daha az zorlanarak aşmanıza yardımcı olacaktır.
Koçluk bilgilerini koçluk üzerine yazılmış olan kitaplardan sağlayabilirsiniz. Koçluk kitapları eğer akademik yönden de iyi hazırlanmışlarsa sizler için faydalı birer bilgi kaynağıdırlar. Tabi kitaplardan bilgi edinen bireyler bir kaynakla yetinmemelidirler. Koçlar, birçok kaynağı incelemeli ve bu kaynaklardan ihtiyaç duyabilecekleri bilgileri hayatlarına uyarlayabilmelidirler. Kitaplar her koşulda faydalanmanız gereken kaynaklardır.

Koçluk eğitimleri de koçluk bilgilerine erişebilmek için önem arzeder. Koçluk eğitimlerine katılarak birçok önemli bilgiyi yapılandırılmış bir şekilde elde etmeniz mümkündür. Eğitimlerin oluşturulmasında yer alan profesyonel koçlar geçmişte sizlerle benzer süreçleri yaşamış olan bireyler oldukları için bu doğrultuda yaşamış oldukları deneyimleri de sizlere aktarırlar. Dolayısıyla hem sektöre ilişkin bilgileri edinmeniz mümkün olur, hem birçok kaynak taranarak seçilmiş bilgilerle donatılmış olursunuz hem de deneyimlerden faydalanmış olursunuz. Bunu da normalde harcayacağınız zamana göre çok kısa bir sürede gerçekleştirmiş olursunuz.
Koçluk eğitimi hakkında daha detaylı bilgi almak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz 🙂

Koçluk Eğitimi

Koçluk Türkiye

Koçluk TürkiyeHayatta hepimiz zaman zaman hedeflerimize ulaşma noktasında engellerle karşılaşırız. Bazılarımız bu engelleri bir şekilde aşmayı başarır, bazılarımız ise yeterli içsel motivasyonu sağlayamaz ve engellere takılıp kalır. Zamanla hedeflerinden ve hayallerinden uzaklaşan kişi daha mutsuz ve umutsuz bir ruh haline bürünür. Bugün size Koçluk Türkiye de nasıl ele alınıyor? genel olarak bahsetmek istiyorum.
Engellere takılıp kalanlar ise artık çaresiz değil.
Koçluk, engellere takılan insanların o engelleri aşıp hedeflerine ulaşmaları için yapılan destekleyici bir çalışma olarak tanımlanabilir. Koçlar, doğru ve etkili soru teknikleri ile kişinin hedeflerini netleştirmesini sağlar. Kişinin güçlü yönlerini geliştirmesine, yeteneklerini keşfetmesine ve yaratıcılığını artırmasına yardımcı olur. Hedefe giden yolda kişi karşısına çıkabilecek engelleri koçun yardımı ile analiz eder ve çözüm yollarını bulur. Kişi, koçla çalıştığı süreçte, içindeki potansiyele ulaşınca artık önüne çıkan engelleri de bir bir aşmasını bilir.
Koçluk sık sık psikologluk, danışmanlık ve akıl hocalığı ile karıştırılsa da her birinin kullandığı metotlar ve hedefleri farklıdır. Psikologlar kişinin mevcut sorunlarını geçmişte yaşadığı olayları inceleyerek çözer. Danışmanlar ve akıl hocaları kendi deneyimlerini karşısındaki aktarır, tavsiyeler verir. Koçlar ise kişinin kendi hedeflerini kendi belirlemesini, kendi kendine hedeflerine ulaşmasını, kendi yolunu kendisinin çizmesini sağlamaya çalışır. Koçun temel hedefi; kişinin bulunduğu seviyeden bir üst seviyeye kendi çabası ile çıkmasıdır. Koçluk çalışması, soru sormaya, motive etmeye dayalıdır.
Psikolog, danışman ve mentorlar kendi deneyim ve bilgilerini ön plana çıkarır. Koçlar ise çalıştığı kişilerin potansiyelini ortaya çıkarır. Kişi koçun yardımı ile kendi kendisinin lideri olur.
Tüm dünyada koçluk mesleği artık saygın ve geçerliliği olan bir çalışma alanı olarak göze çarpıyor. Koçluk Türkiye genelinde de her geçen gün popülerliğini artıyor.

Koçluk para kazandırır mı?

Bu mesleği yapmak isteyenlerin kafasında belirlen sorulardan biri de budur. Elbette hepimiz yaptığımız işin ve verdiğimiz emeğin karşılığını almak isteriz. Para kazanmak iş hayatında öncelikli gelen konular arasındadır. Koçluk Türkiye çapında artık yaygın şekilde yapılan bir meslek haline gelmiş olsa da, nüfusun daha kalabalık olduğu, ekonomik, kültürel ve sosyal yaşam açısından daha gelişmiş olan kentlerde ağırlıklı olarak tercih edilmektedir. Dolayısıyla da koçluk mesleğini yapmak istediğiniz kent ve bölge, müşteri sayısında etkili olacaktır.

Koçluk Türkiye

Koçluk mesleğinde iyi bir gelir elde etmenin başlıca koşulu o mesleği başarılı bir şekilde yapabilmektir. Siz koçluk mesleğinin gerektirdiği bilgi ve becerilere sahipseniz, bir koçun çalıştığı kişiyi hedeflerine ulaştırma noktasında kullandığı tüm tekniklere hâkimseniz o zaman başarılı olmanızın önünde hiçbir engel yoktur demektir. Siz, danışanlarınızla başarılı sonuçlar aldıkça insanlar da koçluk hizmeti almak için sizi tercih edecektir. Zaman ve emek harcadığınızda koçluk mesleğinden iyi bir gelir elde etmeniz mümkündür.

Koçluk mesleğine ilk adım

Koçluk Türkiye başlığı altında ele aldığımız koçluk mesleği günümüzde birçok insanın meslek hayallerini süslüyor. Koçluk mesleğine ilk adımı atmak isteyenler için tavsiyemiz, ihtiyaç duydukları bilgi, beceri, teknik ve metotları doğru kaynaktan öğrenmeleridir. Koçluk nedir, bir koçta bulunması gereken özellikler nelerdir, iyi bir koç nasıl olunur, koçluk mesleğinde uygulanan teknikler hangileridir… Bu ve bu gibi soruları yanıtlayan eğitim programları koçluk mesleğini yapmak isteyenler için doğru adımdır. Tabii bu eğitim programları sadece koçluk kavramı ile sınırlı kalmamalı, sizi psikoloji ve NLP alanında da geliştirmeli, iyi iletişim becerileri edinmenizi de sağlamalıdır.
Tüm bu özellikleri içeren eğitim programlarının adresi ise Liderlik Okulu’dur. Liderlik Okulu, kapsamlı eğitim programları, zengin ders içerikleri, etkin anlatım teknikleri ile koçluk mesleğini en iyi şekilde yapmanıza imkân sağlar.
Koçluk eğitimi hakkında bilgi almak için eğitim sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Koçluk Yapmak Ne Demek

Koçluk Yapmak Ne Demek diye merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Hemen okumaya başlayın ve uzmanların hazırlamış olduğu kapsamlı bilgileri siz de öğrenin.

“Koçluk Yapmak Ne Demek Lütfen Açıklayın”

Günümüzün en popüler mesleklerinden biri koçluk mesleğidir. O yüzden siz de zaman zaman birine meslek sorduğunuzda koçluk yapıyorum cevabıyla karşılaşabilirsiniz. Koçluk yapmanın ne demek olduğunu da bu cevap düşündürtmüş olabilir. Şunu belirtelim ki koçluk, ülkemizde resmi olarak bir meslek olarak kabul edilmiştir ve artık çevremizdeki profesyoneller de koçluk disiplinini öğrenerek kendi uzmanlık alanlarına koçluğu entegre etmektedirler. Dolayısıyla koçluk gelişim gösteren bir meslek olarak başarılarını göstermeye devam etmektedir. Bunun doğal bir sonucu olarak da bizler koçluk yapmakta olan birçok kişiyle karşılaşabiliriz.

Koçluk Yapmak Demek Fayda Sağlamak Demektir

Koçlar, toplumun bütününe doğrudan veya dolaylı olarak sürekli katkı sağlamaktadırlar. Profesyonel hizmet kapsamında ele alınan koçluk, bireylerin gelişimine katkı sağlayarak toplumda da etkisini göstermektedir.
Koçluk yapmak ne demek diye sorulduğunda koçluğun sunduğu faydaları anlamanın da faydası vardır. Koçluk, bireylerin hedefler belirlemesinde, onların hedeflerine ulaşmasında, yeni yetenekler geliştirmelerinde, motivasyonlarının arttırılmasında ya da performanslarının arttırılmasında bireylere destek olmaktadır. Bunu gerçekleştirirken de onlarda kalıcı kişisel gelişim oluşmasını sağlarlar.

Koçluk Yapmak Ne Demek | Koçluğun Ortaya Çıkışı

Genellikle bir kavramla karşılaşıldığında ne anlama geldiği merak edilir. Konunun ne olduğu anlaşılır, gerçekleştirilen işlev anlaşılır ancak ne demek diye tekrar tekrar sorulabilir. Böyle bir durum söz konusuysa diye açıklamaya bunu da ekleyelim dedik.
Koçluk aslında çok eski dönemlere dayanıyor. Tabi geçmişte daha ilkel koçluk metotlarıyla uygulanmış olduğunu bilsek de günümüzdeki koçluğun oluşumuna katkı sağlayan birçok yaklaşım geçmişte de vardı. Nitekim bugünkü koçluk kelimesi geçmişte her zaman yoktu. Daha önce kaynaklar araştırıldığında koçluk kelimesinin bir Macaristan’da bir köy adı olduğuna dair bilgiler söz konusu. Aslında bu bölgede yaylı kocsi arabaları üretildiğine dair bazı kayıtlar görüldüğü de biliniyor. Kocsi arabaları yaylı atlı arabaları olarak A noktasından B noktasına konforlu (o dönemin şartlarında konforlu denebilecek) seyahatler yapılmasına imkan veriyor. Sonra bu arabaların ünü İngiltere kraliyet ailesine kadar ulaşıyor. Koç kelimesi daha sonra posta arabası olan bu arabalarla birçok ülkeye yayılıyor. Kelime olarak böyle bir geçmişi var koç kelimesinin.
Gelelim anlam olarak nasıl ortaya çıktığına. Bu kavram akademiye Oxford öğrencileriyle giriyor. Kendilerini derslerden kolayca geçiren akademisyenlere verdikleri bir isim olarak karşımıza çıkıyor. Sonra da zaten zamanla spor alanındaki kullanımıyla dilimizde yer eden, bize yabancı olmayan bir kavram olarak görüyoruz. Günümüz profesyonel anlamında ise koçluk, iş dünyasında artan rekabet ortamına ve değişen dünyaya uyum sağlanması noktasında artık çaresizleşen iş dünyasına yardım edilmesi sonucu yayılıyor. İş dünyasındaki başarılı sonuçlar gözlemlenip raporlandığında görülüyor ki koçluk desteği işletmelerin başarısında büyük rol oynamaktadır. Dolayısıyla bu başarılı sonuçlar iş dünyasına hızla yayılıyor. Devamında ise işletmelerde uygulanan koçluk, bireylerin kendileri için de işe yarayan bir yaklaşım olduğundan bireylerin ilgisini de çekiyor. Zamanla ülkemizde de meslek olarak resmi kanallardan ilan ediliyor ve ondan sonra da tüm toplumun yakından tanıdığı bir meslek olarak hayatımızın bir parçası oluyor.

Koç Olmak İçin Bir Eğitim Almak Gerekli Mi?

Koçluk Yapmak Ne DemekAslında hangi meslek olursa olsun o alanda eğitim almak önemlidir. Hatta bir eğitim değil birçok eğitim alınmalıdır. Hatta ve hatta konuyla ilgili eğitimler alındıktan sonra sizin gelişiminizi sağlayacak farklı konularda da eğitimler almanız faydalı olacaktır. Örneğin zaman yönetimi, beden dili, NLP gibi…

Koçluk Yapmak Hakkında

Koçluk Yapmak hakkında kapsamlı ve güvenilir bilgi istiyorsanız doğru yerdesiniz. Başka sayfalarda gezinmenize gerek kalmayacak! Koçluk yapmak nasıl olur bu yazıda detaylıca anlattık!

Koçluk Yapmak Ne Zamandır Gündemde?

Koçluk yapmak aslında çok uzun süredir söz konusu. Yüzyıllar önce de var olmuş olan bir uygulamalar bütünüdür koçluk. Yalnızca tarihte koç kelimesinin ortaya çıkışı ve modern anlamdaki koçluk anlamını kazanması biraz zaman almıştır. Yoksa zaten ilkel metotlarla da olsa uygulanan bir disiplin olarak tarihte karşımıza çıkıyor. Asıl mesele şu, koçluk nasıl bugünkü noktaya geldi? Bugünkü popüleritesini nasıl kazandı?
Önce buna bir cevap sunalım. Koçluk, zamanında yaylı bir çeşit at arabasının adı olarak ortaya çıkıyor. En azından en eski kayıtlar bu şekilde ortaya çıktığını belirtiyor. Daha sonra üretilen bu arabalar A noktasından B noktasına daha konforlu bir şekilde seyahat edilmesini sağladıkça İngiltere’de kraliyet ailesi de bu araçlardan ediniyor. Tabi artık posta araçlarına kadar bu konforlu araçlar kullanılınca postanın gittiği her yere de koç ismi ulaşıyor. Daha sonra Oxford üniversitesinin öğrencileri akademide bu kavramı bazı eğitmenleri için kullanmaya başlayınca da akademide yer eden bir kavram olarak hayatımıza giriyor. Tabi sonra bugünkü anlamına gelmesinde de koçluk disiplininin uygulayıcılarının iş dünyasındaki başarıları yer alıyor. Ülkemize de iş dünyasındaki başarılı uygulamalarıyla giriş yapan koçluk disiplini daha sonra büyüyerek resmi bir meslek olarak kabul ediliyor. Sonuç olaraksa artık birçok profesyonel kendi uzmanlık alanlarında koçluk disiplininden yararlanarak niş koçluk alanlarının da yayılmasını sağlıyorlar ve bugünkü çok bilinen ve çok talep edilen koçluk ortaya çıkıyor.

Koçluk Yapmak İçin Nereden Başlamalıyım?

Koçluk Yapmak
Koçluk yapmak için ilk önce yapmanız gereken koçluğa özgü bilgileri edinmenizdir. Gereken temel bilgileri ve ileri düzey koçluk bilgilerini edinerek mesleği yerine getirmek adına kendinizi daha donanımlı hale getirmelisiniz. Bu yolda ihtiyaç duyacağınız tüm bilgilere ulaşabileceğiniz bir kaynak edinmenizde fayda olacaktır. Liderlik Okulu’nun sunmuş olduğu koçluk eğitimi ömür boyu erişebileceğiniz ve sürekli geliştirilen bir koçluk kütüphanesi olarak sizlerin her zaman istediğiniz yerde yanınızda olacaktır. Eğer dilerseniz hazırlamış olduğumuz uluslararası standartlarda hazırlanmış ve alanında dünyadaki en kapsamlı koçluk eğitimlerinden biri olan koçluk eğitimimizden siz de faydalanabilirsiniz.
Buna ek olarak kitaplardan da faydalanmanızı tavsiye ederiz. Her ne kadar Liderlik Okulu Koçluk Eğitimleri’nde yüzlerce kaynak kullanılmış olsa da kendinizi geliştirmek için yalnızca koçlukla ilgili değil, başka disiplinlerle de ilgili kitapları da okumanızın faydası olacaktır.
Son olarak daha önce koçluk sürecinde koç veya danışan olarak yer almış olan kişilerle görüşerek süreç hakkında beklentilerin neler olduğu, uygulamada ne gibi süreçlerle karşılaşıldığı, meslekle ilgili kolay ve mücadele ettiren yanlarının ne olduğunu çeşitli bakış açılarından dinlemeniz de mümkündür.

Koçluk Gerçekten Fayda Sağlıyor Mu?

Evet. Yapılan birçok akademik çalışma ve özel sektör çalışmaları koçluğun faydalı olduğunu ortaya koyuyor. Zaten yırtıcı bir rekabetin olduğu ve her bir saniyenin çok büyük değere sahip olduğu iş dünyası koçluk disiplinini başka türlü kabul etmezdi. Dolayısıyla hem bireylere hem destek alan bireylerin çevresindekilere koçluk fayda sağlar. Bununla birlikte koçlar kendi gelişimlerini de sağlarlar. Meslektaşlar ve koçluk mesleği de başarılı sonuçlarla büyümeye devam etmektedir.
Unutulmamalıdır ki koçluk mesleğinin gelişimi koçun kendisini yetiştirmesiyle mümkün olacaktır. Kendisini sürekli geliştirmeye açık olan bireyler olan profesyonel koçlar toplumun ilerlemesinde de büyük rol üstlenmektedirler.

Koçluk Eğitimi

Koçluk Yapmak Neden Önemlidir

Her insan içinde geliştirilmeye müsait bir potansiyel barındırır. Mevcut halimizden daha iyi olma potansiyelimiz vardır ama çoğu zaman bunun farkında bile değilizdir. Bugün daha iyi, mutlu, başarılı, keyifli, dolu dolu bir yaşam özlemi ile yanıp tutuşan birçok insan aslında bunu gerçekleştirme gücüne de sahiptir. Yapması gereken şey o gücü saklandığı yerden çıkartmak ve sonra da hedeflerine giden yolda o güçten faydalanmaktır. Bugün sizlerle Koçluk Yapmak Neden Önemlidir konusunu konuşmak istiyoruz.
Koçluk Yapmak Neden ÖnemlidirHepimizin içinde olup da bir türlü dışarı çıkmayan inatçı potansiyelimize ulaşmak için artık yardım isteyeceğimiz koçlarımız var.
Koçluk yapmak neden önemlidir, sorusunun cevabı da işte burada saklı. Hayallerine ve hedeflerine ulaşan, mutlu, kendine güvenen, sorunlar karşısında boynu bükülmeyen, kendi gücünün farkında olan, yeteneklerini geliştiren insanların sayısının çoğaldığını düşünün. Sizce de böyle bir durumun oluşması hem dünyamız hem de toplumlarımız için faydalı olmaz mıydı?
Yanlış anlaşılmasın, koçlar sihirli bir değneğe sahip değildir. Abra kadavra denilince dünyanın tüm
sorunları çözülmüş, tüm insanlar hayallerine ulaşmış olmaz. Ama suya atılan küçücük bir taş kendisinden çok daha büyük daireler oluşturur. Dolayısıyla bir insanın hedeflerine ulaşması, kendi potansiyelinin farkına vararak daha iyi ve başarılı olması, çevresini de pozitif yönde etkileyecektir.
Dolayısıyla koçlar dar kapsamda bakıldığında çalıştıkları kişiye, geniş bir açıdan bakıldığında ise toplumlara faydası dokunan bir mesleği icra etmektedirler.

Koçlar ne yapar?

Koçluk mesleğinin popülerleşmesi nedeniyle birçok kişi; koçluğa neden gerek var, koçluk ne işe yarıyor ki, koçluk yapmak neden önemlidir gibi birçok soruyu sorar oldu. Aslında koçluğun ne olduğu doğru şekilde anlaşıldığında insanların kafasındaki soru ve şüpheler de ortadan kalkacaktır.
Koçlar, çeşitli teknikleri kullanarak kişinin kendine hedef belirlemesine, bu hedeflere ulaşmasını sağlayacak yollar keşfetmesine ve sonunda da hedefine ulaşmasına yardımcı olur.
Aslında hedef ve hayallere giden yolda yükü koçlar değil siz taşırsınız. Çünkü o hedefler sizin hedeflerinizdir ve onlara ulaşabilecek tek kişi de sizsiniz.

Koçluk Yapmak Neden Önemlidir?

Koçlar size bu yolda, arkadaşlık edecek olan, sizi destekleyecek, size inanacak ve sizi her koşulda motive etmenin yolunu bilecek olan kişidir.
Bir koç kendini tüm sorunları çözen ve her sorunun cevabını bilen bir uzman olarak görmez. Aksine, sizin tüm soruları çözebileceğinize ve her sorunun cevabına sahip olduğunuza inanır.
Koçlar ne yapmaz derseniz, yönlendirme yapmaz. Konu ne olursa olsun sizi yargılamaz. Kendi deneyimlerine ve kendi fikirlerine göre sizi şekillendirmeye çalışmaz.
Koçlar sayesinde içinizdeki potansiyele ulaşır; o potansiyel dışarı çıktığında ise başarmak istediğiniz her hedefi yakalarsınız. Koçluk hizmetinden faydalanmak, kişisel gelişim yolunda kişiye önemli katkılar sağlamaktadır.

Koçluk eğitimi ile siz de bu mesleğe adım atın

Koçluk hizmetinin önemini ve faydasını kavrayan birçok kişi artık koçlarla çalışmaktadır. Ünlü kişilerin koçlarla çalışmaya başlaması da hem bu mesleğe hem de hizmete olan ilgiyi artırdı.
Bugün ülkemizde koçluk eğitimi veren birçok kurum bulunmakta. Koçluk eğitimleri, kişiyi bu mesleği yaparken ihtiyaç duyacağı tüm bilgi ve becerilerle donatabilmelidir. Bu bakımdan eğitim içeriğinin zenginliği, eğitimi veren kurumun güvenilirliği ve kalitesi dikkate alınmalıdır.
Koçluk eğitimleri koçluk nedir, koçluk teknikleri nelerdir, koçluk yapmak neden önemlidir, bir koç ne gibi özellikleri taşımalıdır gibi sorulara cevap verebilmelidir. Aynı zamanda koçluk mesleğine yardımcı olabilecek yan disiplinlerde de kişiyi bilgilendirebilmelidir.