Koçluk Süreci

Koçluk süreci hakkında merak edilenleri adım adım açıkladık. Koçluk süreci hangi aşamalarla oluşuyor merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Koçlukla ilgili bir başka yazıyı daha incelemek için hemen tıklayabilirsiniz; Yaşam Koçluğu Hemen başlayalım!

Koçluk Süreci Nedir?

Koçluk süreci, danışan ve koçun birlikte dahil olduğu profesyonel bir süreçtir. Aslında resmi olarak başlangıcı koçluk sözleşmesiyle başlasa da koçluk sürecinin başlangıcını koç arayışıyla birlikte ele alabiliriz. Koçluk süreci, danışanların profesyonel koçlardan destek aldığı süreçlerdir.

Koçluk Süreçleri Nasıl Başlar, Nasıl Gelişir?

Koçluk sürecinin başlangıcı aslında bir bireyin çeşitli sebeplerle koç arayışına girmesiyle başlar. Bu sebepler motivasyonun arttırılması olabilir, hedeflerin netleştirilip hedeflere ulaşmak olabilir, performansın arttırılması olabilir, bir alışkanlıktan kurtulma ya da yeni alışkanlıklar edinme de olabilir… Yaşamın içinde aranan destekle ilgili uzmanlığı olan koçlar aranmaya başladığında aslında koçluk süreci de başlamış sayılır.

Koçları araştıran birey, bazı koçlarla iletişime geçer ve ilk görüşme için randevulaşır. İlk görüşmede destek istenen konu hakkında koçun uygunluğu göz önünde tutularak sürece devam edilip edilmeyeceği kararlaştırılır. Sürece devam edilecek olursa koçluk sözleşmesi ve gizlilik sözleşmesi imzalanır. Aslında koçluk sürecinin resmi olarak başlangıcı da bu sözleşmelerin imzalanması ile olur.

Koçluk süreçleri seanslar olarak ilerler ve bu süreçte koçluğa özgü yaklaşımlar, araçlar kullanılır. İlerleme raporlarla ve hedeflere ulaşılıp ulaşılamadığı durumuna bakılarak anlaşılır. Bu doğrultuda da seanslarda ilerleme sağlanır.

Koçluk Süreçleri Nasıl Sonlanır?

Koçluk süreçleri, belirlenen süre tamamlandığında veya hedeflere ulaşıldığında son bulur. Zaman zaman da danışan seanslara artık katılmak istemediğinde son bulur. Genellikle sözleşmede belirtilen tarihlerde koçluk süreci gerçekleşir ve bu sürede başarılı ilerleme her zaman kontrollü bir şekilde raporlanır. Daha sonra da başarılı olma ya da başarısız olma durumunda sözleşmede belirtilenler doğrultusunda hareket edilir.

Koçluk Sürecinde Neler Oluyor? Bu Aşamalara Daha Detaylı Açıklamalar İstiyoruz.

Peki, o zaman daha detaylı bir şekilde açıklayalım. Buraya kadar olan kısım zamanı olmayan ancak bu konuda hızlıca bilgi edinmek isteyenler için bir bölümdü. Bu noktadan itibaren detaylı bir açıklama sizleri bekliyor.

Koçluk Süreci

Öncelikle koçluk sürecini 3 temel aşama olarak ele alabiliriz. Bunlar; koçluk süreci öncesi, koçluk süreci başlangıcı ve gelişmesi, son olarak da koçluk sürecinin sonlandırılması aşamalarıdır.

Bu aşamalardan ilki daha önce de bahsettiğimiz gibi bireylerin koç arayışıyla başlar. Koçluk süreci öncesinde koçlar, çeşitli yollarla ulaşılabilir olmalıdırlar. Örneğin arama motorlarında ilgili konuda koçluk desteği arandığında hemen görünmelidirler. Ya da sosyal medyada da görünür olmalıdırlar. Bununla beraber çeşitli basın çalışmaları, haberler, üniversite konferansları gibi çalışmalar da yapabilirler.

Koçları listeleyen danışanlar genellikle o listedeki herkesle iletişime geçmeye çalışırlar. Burada yapılan telefon görüşmeleri, sosyal medya kanalları üzerinden gelen mesajlar veya maille sorulan sorular yanıtlanır. Daha sonra da randevulaşma söz konusu olur. Aslında bu görüşmelerde asıl önemli olan randevunun verilip belirli periyotta aramalar ya da mesajlarla randevunun takip edilmesidir. Bunu yapmak istemeyen koçlar bazı koçluk araçlarını yaptırarak randevu sırasında değerlendirme de yapacaklarını belirtebilirler. Böylece bireylerin randevuya katılmaları için onlara bir sebep de vermiş olurlar.

Sonraki Aşamalarda Neler Oluyor?

İlk görüşme gerçekleşir… İlk görüşme gerçekleştiğinde ilk izlenim oluşur. İlk izlenim çok şey demektir. İlk izlenim aslında koçluk sürecinin gerçekten başlayıp başlamayacağını büyük ölçüde belirler. Genellikle bu nedenle giyime önem verilir. Bu önemlidir. Ancak bu her şey demek değildir. İlk görüşmenin yapıldığı ortam da oldukça önemlidir. Çok sıcak veya çok soğuk bir yerde görüşme yapılması istenmez. Buna ek olarak çok gürültülü ya da yoğun kokulu yerler de olumsuz ilk izlenim oluşmasına yol açabilir.

İlk görüşmede koçlar ve danışanlar beklentilerini ifade ederler. Bu sayede koçluk süreciyle ilgili konular konuşulmaya başlanır. Daha sonra da koçluk sürecine başlama kararı verilir ya da teşekkür edilerek süreç başlatılmaz.

Koçluk Süreci Başladı Diyelim?

Koçluk sürecinin başlaması istenen senaryodur. Koçluk sürecinin başlangıcı (resmi olarak) koçluk sözleşmesinin ve bununla birlikte gizlilik sözleşmesinin imzalanmasıyla başlar. Sözleşmede koçluk sürecinin başlangıç ve bitiş tarihi, koçluk sürecinin hangi konuyla ilgili olacağı, bu konuda hangi sonuçlara ulaşıldığında başarılı olunduğu, belirtilen tarih aralığında kaç seans yapılacağı, koçluk desteğinin ücretinin ne olacağı gibi bilgiler bulunur.

Resmi olarak koçluk süreci başladıktan sonra da düzenli tekrarlarla gerçekleşen seanslar gerçekleştirilir. Bu seanslarda da çeşitli koçluk araçları ve koçluk yaklaşımlarından yararlanılır. Zaman zaman hazır olan koçluk araçları kullanılıyor olsa da genellikle profesyonel koçların kendi koçluk araçlarını hazırladıklarını söyleyebiliriz. Örneğin zaman yönetimine dair danışanın davranışlarını anlamak, mevcut yaklaşımlarını anlamak için koçluk araçları mevcuttur.

Koçluk seansları devam ettiği süre boyunca danışanın gelişimi raporlanır. Zaman zaman bu aşamada da danışanın çeşitli koçluk araçları yardımıyla veya doğrudan raporlarla kendi gelişimlerini görmelerine yardımcı olunur.

Koçluk Süreci Nasıl Tamamlanır?

Koçluk süreci, koçluk sözleşmesinde yer alan tarihlere ve istenen sonuçlara bağlı olarak sonlandırılır. Her koçluk sürecinin belirlenmiş bir son tarihi vardır. Eğer koçluk sürecinde istenen çıktılara henüz ulaşılmamışsa yine koçluk sözleşmesinde yer alan adımlar atılır ve buna uygun olarak koçluk süreci sonlandırılır ya da devam ettirilir.

Koçluk süreci belirlenen tarihlerden önce de başarıya ulaşabilir. Böyle bir durum söz konusu olduğunda ise yapılacak şey yine koçluk sürecinin tamamlanmasıdır. Aksi taktirde koçluk süreci uzatılırsa farklı koçluk konularında destek olunması gibi bir durum söz konusu olabilir. Buradaki risk, yeni koçluk konusu için yeterli zaman olmadığında başarıya ulaşılmadan koçluk süresinin bitmesidir. Sonuç olarak yarım kalmış bir koçluk süreci nedeniyle başarılı olunsa da başarısızlık algısı yaratabilirsiniz. Bu konuda anlaşma sağladığınız sınırların dışına çıkmamanız da önemlidir.

Koçluk süreci tamamlandıktan sonra mutlu bir vedalaşma, küçük ve anlamlı bir hediye ile yapılabilir :)

Koçluk Eğitimini Nereden Alabilirim?

Koçluk eğitimimizi sayfamızdan alın ve hemen başlayın. Liderlik Okulu koçluk konusunda sizleri dünya standartlarında bir eğitimle buluşturuyor. Uluslararası geçerliliği olan bu eğitimin sonunda sertifika formunuzu doldurmayı unutmayın. Uluslararası akreditasyonları olan bu eğitim programının uluslararası geçerli sertifikaları dünyanın her yerine ulaştırılıyor. Sizler de dünyanın dört bir yanından eğitim alabilirsiniz. 7/24 erişim sağlayabileceğiniz kapsamlı eğitimler sayesinde ömür boyu erişebileceğiniz bir kaynağınız olsun.

Daha fazla bilgi için iletişim kurmaktan çekinmeyin :)

Koçluk Eğitimi

Son Makaleler