Koçluk Sertifika Programları

Koçluk Sertifika ProgramlarıKoçluk Sertifika Programları elinizin altında! Şimdi koçluk sertifika programlarına dair bilmeniz gerekenleri aktaracağız. Bu yazıyı okumadan sertifika programları hakkında karar vermeyin!

Koçluk sertifika programları günümüzün en önemli eğitim programlarına işaret eder. Çünkü koçluk disiplini uzun yıllardır gelişmekte olan ve ülkemizde de resmi olarak meslek olduğu kabul edilen önemli bir disiplindir. Resmi olarak da meslek olduğu kabul görünce de dolayısıyla hızlı bir gelişim içerisine girmiştir. Tabi koçluğun gelişimini yalnızca resmi kanallara bağlamak doğru olmayacaktır. Koçluk mesleği, zaten birçok insana fayda sağlıyordu. Yalnızca yasal olarak da tanınması büyümesinin kolaylaşmasını sağladı.

Koçluk Sertifika Programları Neden Önemli?Neleri İçerir? Koçluk Sertifika Programları Nasıl Seçilir?

Koçluk mesleğinin faydalarının görülmesi üzerine bu mesleğin toplum tarafından kabul görmesi oldukça hızlı gerçekleşmiştir. Tabi artan talep ve dolayısıyla bu hizmeti verecek koçlara olan ihtiyacın sonucu olarak birçok insan koçluk mesleğinin potansiyelini görmüştür. Peki, koçluk mesleğinin sağladığı fırsatları gören kişiler bu fırsatlardan nasıl faydalanabilirler? Tabi ki profesyonel birer koç olarak… Bu nasıl mümkün olabilir? Tabi ki kendilerine mesleki standartları uygulayabilecek bilgileri sağladıklarında… Bu da kapsamlı bir eğitimle mümkün.

Unutmayın! Fırsatlar depolanamaz!

Koçluk Sertifika Programı Neleri İçerir? Koçluk Sertifika Programı Nasıl Seçilir?

Koçluk sertifika programı birçok başlığa değinmelidir çünkü koçluk çok geniş bir disiplindir. İnsana dair her şeyi bilmek tabi ki mümkün olmasa da bir koç genel konulara ve koçların sahip olması gereken bilgi ve yeteneklere sahip olmalıdır. Zaten koç, iyi olduğu konularda daha çok tanınırlığını ve uzmanlığını arttırabilir. Bunun sonucu olarak da deneyimlerini, çalışmak istediği danışan kitlesi ile birlikte şekillendirir. Sonuç olarak bir koç, temel bilgi ve beceriler edinmeli, bunu da geliştirmek için eğitim programlarını incelemelidir. Bu sayede kendisinde olması istediği yetenekleri düşünerek gelişme fırsatları edinebilir.

Evet, koçluk sertifika programında neler olması gerektiğini açıklayalım. Temel olarak bir koçluk sertifika programı koçluğa dair süreçlere, koçluğa dair araçlara ve koçluk mesleğine ait diğer özel başlıklara değinmelidir. Bunlar olmazsa olmaz, zaten hepimiz biliyoruz. Bununla birlikte bir koçluk sertifika programında koçluğu destekleyen eğitimlerden de beslenmelerini sağlayacak olan eğitimler bulunmalıdır. Eğitimlerin kendisi olmasa da en azından bu eğitimlerde koçlukla ilgili olan başlıkları incelemesi önemlidir.

Tamam. Sıra geldi koçluk sertifika programının nasıl seçileceğine. Bir koçluk eğitim programı nasıl seçilir? Şimdi bunu inceleyelim.

Koçluk sertifika programının kendimize en çok faydayı sağlamasını istiyoruz. Peki, bir koçluk sertifika programının bize katkı sağlayıp sağlamayacağını nereden bilebiliriz? Dünya üzerinde eğitim hizmetini almadan hiçbir eğitimin gerçekten fayda sağlayıp sağlamayacağını bilemeyiz ki. Değil mi?

Aslında koçluk sertifika programının faydalı olup olmayacağını anlayabiliriz. Bunun için sizlere bakmanız gereken önemli yerleri açıklayalım.

  • Kurumun ne kadar köklü olduğu: Evet, kurumların geçmişine bakmak önemli. Bize fikir verecek önemli unsurlardan biri kurumun ne kadar süredir eğitim hizmeti verdiğidir. Köklü bir eğitim kurumu eğitimlerinin hazırlanışı hakkında ciddi bir deneyime sahiptir ve her yıl değişmekte olan eğitim kültürüne yıllarca uyum sağladığını gösterir. Bu da eğitimlerin güncelliğini koruyabildiği anlamına gelir.

Eğitim Programına Hazır Mısınız? Öyleyse İçerikle De İlgilenin.

  • Derslerin içeriği: Koçluk sertifika programında kaç ders var? Hangi konulara genel hatlarıyla değindiklerine bakın. Dediğimiz gibi koçluk mesleği multidisiplinerdir. Yani birçok disiplinden faydalanır. Dolayısıyla eğitim içeriğinde birçok disiplinden içerik bulabilmelisiniz.
  • Sertifikaların uluslararası akreditasyonu: Sertifikalar önemlidir. Sizin için olmasa bile size danışacak kişiler için önemlidir. Çünkü onlar da verilecek hizmetin kalitesini anlamaya çalışıyor. Sizin eğitim hizmeti arayışınız nasıl fiziksel kanıtlarla şekilleniyorsa, onların koçluk hizmet arayışı da sertifikalarla ve diğer birkaç özellikle (koçluk seansının gerçekleşeceği yer vb.) fiziksel kanıtlarla şekilleniyor. Kısacası onlara bu mesleği yapabileceğinize dair sunacağınız kanıtlar temelde sertifikalardır. Sertifikaların uluslararası geçerliliğe sahip olması sizin bu mesleği dünya standartlarında yapabildiğinize işaret edecektir.

Koçluk Sertifika Programları İçin Başka Hangi Özelliklere Bakmakta Fayda Var?

  • İletişim: Mail attığınızda ya da aradığınızda aynı gün içerisinde kuruma ulaşabiliyor musunuz? Yoksa sadece satış gerçekleşene kadar mı ulaşıyorsunuz? Buna dikkat edin. Özellikle mail atarak iletişim kurabiliyorsanız bilin ki kurumsallık söz konusudur. Mail fikir verme açısından önemli bir iletişim kurma yöntemidir.
  • Referanslar: Kurumun eğitimlerini ulaştırabildiği kitle o kurumun kalitesine de işaret edecektir. Çeşitli kurumlara eğitimler verebilen eğitim kurumları, bu kurumların eğitim için belirlediği standartlara da uyabilmişler demektir. Dolayısıyla referanslar da önemli.
  • Halkla İlişkiler Çalışmaları: Koçluk sertifika programı alacağınız kurum halkla ilişkiler faaliyetleri de yürütüyor mu? Topluma faydalı olmak adına çalışmalarda bulunuyorlar mı? Gazetelerde veya sosyal medyada sizlere katkı sağlamaya yönelik çabalar içerisindeler mi? Bu da eğitimi almadan önce göz önünde bulundurabileceğiniz bir başlık

Koçluk eğitimi sertifika programı hakkında daha detaylı bilgi almak için iletişim kurmaktan çekinmeyin :)

Koçluk Eğitimi

Son Makaleler