Koçluk Ofisi Nasıl Açılır?

Koçluk Eğitimi

Yaşam Koçluğu Ofisi Nasıl Açılır?

Yaşam koçu olmanın hayalini kuruyor; hedefe giden yolda hangi adımları izlemeniz gerektiğini merak ediyor, başarılı bir yaşam koçu olmanın sırlarını keşfetmek ve yaşam koçluğu ofisi açma şartları hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız, aradığınız cevaplar bu yazımızda.

Yaşam koçluğu, her ne kadar henüz bir meslek olarak tanımlanmamış olsa da, son yıllarda çok konuşulan uzmanlık alanlarından biri haline gelmeyi başardı.

Yazımıza devam etmeden önce eğer siz de iyi bir yaşam koçluğu eğitimi arıyorsanız ya da bu konuda bir merakınız varsa; buradan yaşam koçluğu eğitimlerini inceleyebilirsiniz.

Şimdi asıl konumuza devam edelim.

Sosyal medyadan yazılı basına, arkadaş ortamlarından profesyonel iş hayatına kadar hemen her ortamda yaşam koçluğu ile ilgili her gün yeni bir bilgi öğreniyoruz. Kimimizin eşi dostu yaşam koçları ile çalışıyor, kimimiz yaşam koçluğu eğitimi alarak hayatını dönüştürmek istiyor. Yaşam koçlarının kişisel gelişim ile ilgili yorumlarına TV’de ve radyoda sık sık denk geliyoruz.

Yaşam koçluğunu ön plana çıkartan birçok sebep var. Bu sebeplerin başında günümüz insanının daha iyi bir yaşama kavuşma arzusu geliyor. Daha iyi bir yaşama kavuşmak ise kişinin kendisini geliştirmesini, dönüştürmesini, her gün bir önceki halinden daha iyi olmak için çabalamasını gerektiriyor. Yaşam koçları da işte bu noktada devreye giriyor.

Yaşam koçunu; daha iyi olmanız için size rehberlik eden, destek olan, kişisel gelişimin serüveninizde yol arkadaşlığı yapan profesyoneller olarak tanımlayabiliriz.

Eğer siz de “yaşam koçluğu tam bana göre bir meslek” diyorsanız, aklınızdaki soruları bir bir gidermeye başlayalım.

Yaşam koçluğu sizin için uygun mu?

Bu oldukça kritik bir soru. Davulun sesi uzaktan hoş gelir, diye bir atasözümüz var, biliyorsunuz. Yaşam koçluğu da kağıt üzerinde son derece eğlenceli, kolay, renkli bir iş gibi görünse de her meslekte olduğu gibi birçok zorlukla karşılaşabileceğiniz, kazanç ve başarı elde etmek için uzun vadeli düşünmeniz gereken bir branş.

Yaşam koçu olmak için kendinize yatırım yaparak öncelikle kişisel gelişiminize önem vermeniz gerekiyor.

Kurslara gidip, gerekli sertifikaları aldınız. Müşteri bulmak, isim yapmak için belli bir zaman geçmesi gerektiğini unutmamalı; başarıya giden yolun sabır istediğini bilmelisiniz.

“Zorluklar bana vız gelir, ben kafama koydum; iyi bir yaşam koçu olacağım” diyorsanız harika. Şunu unutmamalısınız ki; her meslekte olduğu gibi yaşam koçluğunda da başarılı olmak için belli özelliklere sahip olmanız size avantaj sağlar.

Şöyle düşünün; hayvanlardan nefret eden biri veterinerlik mesleğinde ne kadar başarılı olabilir?

Ya da öğrenmeye ilgi duymayan ve araştırma yapmayı sevmeyen bir kişinin akademik kariyer yapması ne kadar olası?

Yaşam koçluğu da bazı spesifik özellikleri taşıyan, belli konularda becerisi olan insanların severek, keyifle yapabileceği bir meslektir.

İnsanlara yardım etmeyi sevmek, empatik olabilmek, sabırlı bir yapıya sahip olmak, pozitif düşünebilmek yaşam koçluğunda sizi başarıya taşıyacak özelliklerden bazıları.

Bunun yanı sıra yaratıcılık, objektif olmayı başarmak, anlayışlı olmak, vizyonerlik de yine yaşam koçlarında bulunması gereken nitelikler arasında sayılabilir. Tabii ki güçlü insan ilişkileri kurabilmek ve sosyal becerilere sahip olmak da işin olmazsa olmazlarından…

Tüm bu özellikleri taşıdığınıza inanıyor, bazı nitelik ve becerileri ise kazanabileceğinize güveniyorsanız o zaman yaşam koçluğu aradığınız meslek olabilir.

10 Adımda Yaşam Koçu Olmak

Başarılı bir yaşam koçu olmak için size tavsiyelerimiz şöyle sıralanıyor:

 • Yaşam koçluğu konusunda iyi bir ön araştırma yapın. Mesleğin nasıl icra edildiğini, artılarının ve eksilerinin neler olduğunu öğrenin.
 • Mümkünse iyi bir yaşam koçu ile görüşerek deneyimlerinden faydalanın.
 • Yaşam koçluğu başta olmak üzere bu alanda ihtiyaç duyacağınız konularda bol bol kitap okuyarak ufkunuzu ve bilgi dağarcığınızı genişletin.
 • Yaşam koçluğu eğitimlerini araştırın. İyi bir eğitim kurumunun zengin içerikli programlarından birine kayıt olun.
 • Danışanlarınız nasıl bir eğitim aldığınızı ve yetkinliğinizin derecesini merak edecektir. Bu nedenle de uluslararası sertifika alın.
 • Yaşam koçluğu disiplini ile kendinizi sınırlamayın. Yaşam koçluğunda başarılı olmak için kendinizi sürekli geliştirmeli, yeniliklere açık olabilmelisiniz. Çeşitli kurs ve eğitimlerle yeni şeyler öğrenin ve danışanlarınıza verdiğiniz hizmetin kalitesini artırın.
 • Yaşam koçluğu eğitimini bitirip sertifikanızı aldığınızda deneyim kazanmak için aile ve arkadaş çevrenize ücretsiz hizmet verin.
 • Günümüzde artık profesyonel hayat internete taşındı diyebiliriz. Sosyal medyayı aktif olarak kullanın. Markanızı tanıtmak için internet ve sosyal medya üzerinden reklam vererek kendinizi tanıtın.
 • Yaşam koçluğu kendi içinde bazı niş alanlara ayrılan bir meslek. Siz de kendinize niş bir alan belirleyerek, alternatifsiz olmayı hedefleyebilirsiniz.
 • Başarının bir süreç meselesi olduğunu unutmayın. Attığınız her adım sizi hedefinize biraz daha yaklaştıracak. Sabırlı olun.

Yaşam Koçluğu Kazançlı Bir Meslek midir?

Bir yandan yaşam koçluğu ofisi nasıl açılır? sorusuna cevap ararken diğer yandan da düşünüyorsunuz; acaba bu iş ne kadar kazançlı?

Bu konuda yalnız değilsiniz. Yaşam koçluğu mesleğini yapmak isteyen hemen herkesin öğrenmek istediği konu başlıklarından biri de işin kazanç kısmıdır.

Yaptığınız yatırıma değecek mi? Nasıl müşteri bulacaksınız? İstediğiniz paraları kazanmak için ne kadar bir süre geçmesi gerekiyor?

Aslında yaşam koçluğunda başarı ve kazanç konusuna yukarıda kısacık da olsa değinmiştik. Yaşam koçluğu uzun soluklu bir yolculuk olarak düşünülmelidir. Eğitimi tamamladıktan sonra sertifikasını alan herkes daha ilk günden müşteri bulamayabilir. Bu son derece doğaldır.

Bu bakımdan birçok kişi belli bir müşteri portföyüne ulaşana kadar yaşam koçluğunu yan meslek olarak yapmayı tercih etmekte; kazancı yeterli seviyeye ulaştığında birincil mesleği haline getirmektedir.

Yaşam koçluğu ücretlerine gelince… Yaşam koçluğu standart ücret tarifesi olan bir meslek olmadığı için verdiğiniz hizmetin karşılığını siz kendiniz belirlemelisiniz. Belki işin başında daha düşük fiyatlara hizmet verebilir, bu işte deneyim kazandıktan ve isim yaptıktan sonra daha iyi para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bugün ayda 1000 lira kazanan yeni yaşam koçları olduğu gibi mesleğe yıllarını vermiş ve aylık kazancı 10 bin liranın üzerinde olan birçok kişi de bulunuyor.

Yaşam Koçluğu Merkezi Nasıl Açılır?

Yaşam koçu olmak için tüm tavsiyelerimizi dinlediniz ve gerekli adımları tamamladınız şimdi sıra, ofis açmaya geldi.

Kafanızda o soru: Yaşam koçluğu bürosu nasıl açılır?

Daha önce hiç böyle bir işe kalkışmadığınız için internetin başına geçtiniz. Aradınız, taradınız ama net bir sonuç bulamadınız mı? Panik yapmayın. Başta da söylediğimiz gibi sorularınızın cevaplarını bu yazıda alacaksınız.

Yaşam koçluğu resmi bir meslek olarak tanımlandığı için aslında ofis açma şartları açısından da net ve zorlayıcı koşulları yoktur. Bu nedenle de aslında avantajlı olduğunuzu söyleyebiliriz.

Yaşam koçu olarak hizmet vermek istiyorsanız;

 • Sanal ofis açarak danışmanlık hizmeti altına yaşam koçluğu yapabilir,
 • Bir işyeri kurarak yine danışmanlık hizmeti altında yaşam koçu olarak çalışabilirsiniz.
 • Hemen kendi ofisinizi açmak istemiyorsanız, danışmanlık merkezlerine başvurarak buralarda deneyim kazanabilirsiniz.
 • Sosyal medyada kendinizi yavaş yavaş tanıtarak belli bir müşteri kitlesi oluşturduktan sonra bir ofis açabilirsiniz.
 • Büro açmak için vergi dairesine kayıt yaptırmalı ve bir muhasebeci ile anlaşmalısınız.
 • Ayrıca bir ticaret odasına danışmanlık adı altında kayıt yaptırmalısınız.

Burada küçücük bir parantez de açalım: Yaşam koçluğu başta olmak üzere yardımcı disiplinlere yönelik sertifikalarınızın bulunması müşteri bulmanızı kolaylaştıracaktır. Bu nedenle de resmi bir koşul bulunmasa da eğitimlerinizi ihmal etmemenizi tavsiye ederiz.

Eğer siz de iyi bir yaşam koçluğu eğitimi arıyorsanız ya da bu konuda bir merakınız varsa buradan yaşam koçluğu eğitimlerini inceleyebilirsiniz. Şimdi asıl konumuza devam edelim.

 

0
Eğitim Sepeti
 • No products in the cart.