Koçluk Mesleği

Koçluk mesleği hakkında kapsamlı ve güvenilir bilgileri burada bulacaksınız. Merak edilen soruları sizin için cevapladık. Mutlaka okuyun. Eğer koçluğa dair bir başka kapsamlı yazı okumak isterseniz Yaşam Koçluğu Kursu yazımızı tercih edebilirsiniz :)

Asıl konumuza hemen başlayalım!

Koçluk Mesleği Nedir?

Koçluk, bireylerin gelişimine katkı sağlayan profesyonel bir meslektir. Koçluk, koç ve danışanın dahil olduğu, karar verme mekanizmasının geliştirilmesine, motivasyonun ve performansın arttırılmasına ve hedeflere ulaşılmasına yardımcı olan bir meslektir. Bu yönüyle aslında koçluk, hem bireylerin hem de bu sayede toplumun bütününün gelişmesine destek olan meslek olarak karşımıza çıkar.

Koçluk Mesleğini Kimler Yapar?

Koçluk mesleğinin uygulayıcıları profesyonel koçlardır. Koçlar, koçluk alanında eğitimler alarak sahip oldukları uzmanlıkları ile koçluğa özgü uygulamalarda bulunurlar. Çeşitli koçluk araçlarının oluşturulması ve uygulanmasını sağlarlar.

Peki, herkes koç olabilir mi?

Koç olmak için bazı önemli unsurlar var. Herkes bu unsurları göz önünde bulundurduktan sonra koçluk kendi serüvenine başlayabilir. Bunların ilki mesleğe karşı ilgi ve saygıdır. Koçluk disiplinlerinde faaliyet gösterecek kişiler gerçek anlamda danışanlarına fayda sağlamaya gayret göstermelidir. Böylece koçlar hem kendilerini hem de mesleklerini ileri taşıyacaktırlar. Buna ek olarak profesyonel koç olmak isteyen bireyler mutlaka koçluğa dair kapsamlı bir eğitim programına katılmalıdırlar. Bu alanda faaliyet gösterecek olan bireyler koçluk seanslarında kullanılacak olan koçluk araçlarını nasıl hazırlayacaklarını veya var olan koçluk araçlarını nasıl kullanacaklarını öğrenmelidirler. Buna ek olarak koçluk sözleşmelerinin ve gizlilik sözleşmelerinin nasıl oluşturulacağını ve ne zaman imzalanacağını da bu eğitimlerin içeriğinde bulabilmelidirler. Kendisinde koçluğa dair istek barındıran ve bu yönde kendisini kapsamlı bilgilerle donatan herkes koçluk mesleğinde sağlam adımlarla ilerleyebilecektir.

Koçluk Mesleği Gerçekten İşe Yarıyor Mu?

Koçluk mesleğiyle ilgili en çok sorulan sorulardan biri de koçluk mesleğinin gerçekten işe yarayıp yaramadığıdır. Her ne kadar günümüzde bu konuda artık meraklar büyük ölçüde giderilmiş olsa da merak eden kişiler için tekrar koçluğun gerçekten işe yaradığını belirtelim. Koçluk gerçekten işe yarayan bir meslektir.

Koçluk mesleği, ilk önce iş dünyasında uygulanmaya başlamıştır. Artık rekabetin yoğun olarak yaşandığı ve teknolojik gelişmelerle beraber sorumlulukların karmaşıklaştığı iş dünyasında ne yazık ki ciddi performans sorunları görülmeye başlanmıştır. Bu durumdan kurtulmak için birçok mevcut yaklaşım uygulamaya geçirilmiş olsa da sürdürülebilir sonuçlar almak birçok organizasyon için mümkün olmamıştır. O zamanlarda böyle bir durumla karşılaşan organizasyonlar umut vadeden yeni gelişen disiplinlere başvurmuşlardır. Koçluk da bu disiplinler arasında yer almıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda da koçluk yaklaşımının etkileri kısa vadede görülmeye başlanmıştır. Bu gelişmeler çeşitli raporlara da yansıdıktan sonra iş dünyasındaki birçok firma koçluk desteği alarak koçluk desteğinin gelişmesini sağlamışlardır. Bugün de yapılan çalışmalar gösteriyor ki koçluk mesleği çok geniş kitlelere ciddi anlamda fayda sağlamaktadır.

Koçluk Mesleği Kimlere Fayda Sağlar?

Koçluk mesleği bireylere, organizasyonlara, topluluklara, koçlara ve tüm topluma fayda sağlayan bir meslektir. Koçluk mesleğinin ilk olarak oluşturduğu faydalar danışanlara olmaktadır. Çünkü koçluk mesleğinin merkezinde danışan vardır. Tüm sürecin asıl şekillendiricisi danışandır. Koçlar; danışanların karar mekanizmalarının gelişmesini sağlarlar, danışanlarının çevreleriyle iletişim becerilerini geliştirerek sürdürülebilir ilişkiler inşa etmelerine destek olurlar, hedeflerini netleştirmelerine ve bu hedeflerine kararlı bir şekilde ulaşmaları için onlara yardımcı olurlar, yeni alışkanlıklar kazanıp istemedikleri alışkanlıklarından kurtulmaları için oradadırlar… Koçlar, asıl uzmanlıkları doğrultusunda danışanlarının istedikleri gelişmeyi göstermeleri sürecinde her zaman onların yanındadırlar. Böylece ilk önce onlara fayda sağlamış olurlar.

Bununla birlikte koçluk sürecinde koçlar da birçok açıdan gelişim gösterirler. Her bir danışan onlar için yeni bir deneyimdir. Dolayısıyla kendilerine de fayda sağlamış olurlar.

Kendisinin ve danışanının gelişimini sağlayan profesyonel koçlar mesleklerinin de gelişmesini sağlarlar. Meslek geliştikçe de profesyonel koçların etki alanı artar, koçluk desteğini daha geniş kitlelere sunabilirler.

Danışanlar geliştikçe çevresindeki insanlarla ilişkilerini daha sağlıklı bir şekilde geliştirirler. Bu sayede adım adım tüm toplumu etkileyecek olumlu gelişmeler gerçekleşir, tüm topluma profesyonel koçluğun faydaları ulaşır.

Kısacası, koçluk faydalıdır.

Koçluk Mesleği

Koçluk Eğitimini Nereden Alabiliriz?

Koçluk eğitimini Liderlik Okulu’ndan almayı tercih edebilirsiniz. Koçluk alanında dünyadaki en kapsamlı kurslardan birini sizlere sunan Liderlik Okulu, kursta yer alan her bir ders ile adeta ömür boyu erişim sağlayabileceğiniz sürekli geliştirilen bir koçluk kütüphanesine de 7/24 istediğiniz yerden ulaşabilme imkanı da sunmuş oluyor. Eğitimi tamamlayan kursiyerler Liderlik Okulu tarafından sağlanan uluslararası akreditasyona sahip olan sertifikalarınızı adresinize ulaştırıyor. Dünyanın neresinde olursanız olun, Liderlik Okulu sizlerin yanında! Daha detaylı bilgi almak için iletişim kurmaktan çekinmeyin :)

Koçluk Eğitimi

Son Makaleler