Koçluk Merkezi

Koçluk merkezi açmadan önce mutlaka okuyun. Koçluk merkezi hakkında kapsamlı ve güvenilir bilgiler için doğru yerdesiniz. Hemen başlayalım!

Hayalinizdeki Koçluk Merkezi Nasıl?

Hayalinizdeki koçluk merkezi nasıl bir yer? Çok aydınlık ve çok yeşil bir yer mi? Deniz manzarası mı var yoksa en işlek caddelerden birinde mi? Çok büyük bir yer mi yoksa fazla büyük olmasına gerek yok mu? Seçenekler de çok gerçekten…

Profesyonel koç olduktan sonra kendi koçluk merkezlerini açmak için harekete geçen birçok koç var. Bu heyecana ortak olan insanların sayısı da oldukça fazla. Peki, koçluk becerilerini edinir edinmez hayalleri süsleyen bir koçluk merkezi açmak ne kadar doğru? Şimdi bu soruyu kapsamlıca ele alalım.

Koçluk MerkeziŞunu söyleyebiliriz; erken kalkan yol alır. Evet, kendi koçluk merkezinizi bir an önce açarsanız hemen o merkezi geliştirmek için çalışmalara başlayabilirsiniz. Çünkü ortada bir koçluk merkezi olmuş olur. Dolayısıyla geliştirmek için de çok hızlıca çalışmalara başlayabilirsiniz, deneyimler de kazanarak koçluk merkezi yönetme becerinizi de arttırabilirsiniz.

Tabi bu durum her zaman avantajlı olmayabiliyor. Deneyimli ve alanında tanınan koçlar dahi zaman zaman bazı zorluklar yaşayabiliyorlar. Bu zorluklar temelde çeşitli maliyetler sonucu ortaya çıkıyor. Örneğin koçluk merkezinin açıldığı yerin kirasını karşılamak ilk zamanlarda çok kolay olamayabilir. Koç, yeni danışanlar edinip başarılı sonuçlar arttıkça bu tür sorunlarla daha az karşılaşacaktır ancak ilk zamanlar kolay olmayabilir.

Tanınma konusu hizmet alanında genel olarak önem arz etmektedir. Özellikle koçluk gibi profesyonel hizmetler tercih edilirken koçların tavsiye edilip edilmediği, kendi uzmanlık alanlarında ünlü olup olmadığı konuları da önem arz etmektedir.

Koçluk Merkezi Açmadan Önce Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Koçluk merkezini açma kararı verdiyseniz harekete geçmeden önce bazı dikkat etmeniz gereken unsurlar var. Bunlara şimdi değinelim.

Öncelikle koçluk merkezinin konumu çok önemlidir. Koçluk merkezini açmak isteyeceğiniz yerdeki nüfusun özellikleri sizin hitap ettiğiniz kesimin olduğu bir yerde mi, ya da hedef kitleniz size ulaşabiliyor mu bunlara dikkat edin. Örneğin öğrenci koçluğu yapacaksanız öğrencilerin ulaşımının kolay olacağı bir yerde koçluk merkezi açabilirsiniz.

Konum dışında dikkat edilmesi gereken unsurlar arasında maliyetler de vardır. Koçluk merkezi açılacağı zaman kira, vergiler ve diğer giderlerinizi iyi belirlemelisiniz. Örneğin yiyecek ve içecekler için ayırdığınız bütçe, kira için ayıracağınız bütçe, ulaşım için ayıracağınız bütçe dikkate almanız gereken maliyet unsurları olarak karşınıza çıkacaktır. Burada dikkatli olmanız gerekiyor. Gider odaklı olmamak ve danışan sayısını arttırmak olması gereken davranışların temelini oluşturmaktadır. Aksi taktirde danışanlar gelmediği sürece koçluk merkezinizde kemeri sıkmak sürdürülebilir bir model teşkil etmez.

Danışan odaklı olun. Koçluk merkezinde danışan odaklı bir kültürün oluşması için gerekli adımları atın. Sistemler kurmaktan çekinmeyin. Teknolojiden faydalanın. Dijitalleşen dünyada rutin işleri için harcadığınız enerjiyi optimize edin. Buluşmalardan önce telefon görüşmeleri yapmak yerine düzenli aralıklarla mail yollayabilirsiniz. Böylece koçluk süreçlerinde daha etkin olmanız ve başarı için çalışmaya daha çok zaman ayırmanız mümkün olacaktır.

Koçluk eğitimlerine katılın ve belgelendirin. Bu alanda eğitimler aldığınızı ve profesyonel olduğunuzu en iyi anlatma yöntemlerinden biri aldığınız diplomalar, uluslararası geçerli sertifikalar ve ödüllerdir. Tüm bunlar fiziksel birer kanıttır. Dolayısıyla mutlaka ama mutlaka katıldığınız seminerlerden, eğitimlerden ya da konferanslardan sertifikalarınızı alın. Sizin için anlamlı olmasa da danışanlarınız için önemli unsurlar olduğunu unutmayın. Kısa sürede sunmuş olduğunuz koçluk desteğine güvenin artmış olduğunu farketedeceksiniz.

Koçluk hakkında daha çok bilgi için hemen iletişime geçin :)

Koçluk Eğitimi

Son Makaleler