Koçluk Hizmeti

Koçluk hizmeti araştırıyorsanız doğru yerdesiniz. Koçluk hizmeti almadan ya da koçluk hizmeti vermeden önce mutlaka bir bakın. Hadi başlayalım!

Koçluk Hizmeti Nedir?

Koçluk hizmeti, profesyonel koçların danışanlar için sunduğu hizmete denir. Koçluk hizmeti, motivasyonun arttırılması, hedeflerin belirlenmesi ve bu hedefler için harekete geçilmesi, yaşamdaki değişimlere ayak uydurulması ve daha birçok konuda verilen profesyonel desteğe denir. Tüm bu yönleriyle danışanların gelişimine katkı sağlayarak onu yaşamda istediği başarıları elde etmesi için destekler.

Koçluk hizmeti profesyonel bir hizmettir ve profesyonel koçlar tarafından sunulur.

Koçluk Hizmeti Vermek İstiyorum. Nereden Başlamalıyım?

Koçluk HizmetiAz önce de ifade ettiğimiz gibi koçluk mesleği profesyonel bir meslektir. Bu mesleğe adım atmak ve profesyonel bir koç olmak için tabi ki atmanız gereken bazı adımlar var. Bunların başında eğitim almak geliyor ancak sadece eğitim almakla yetinmemelisiniz. Bu alanla ilgili kitaplar okumalısınız, mesleğinizdeki ulusal ya da uluslararası gelişmeleri takip etmelisiniz, kendinizi birçok alanla ilgili çeşitli bilgilerle beslemelisiniz. Tüm bahsettiklerimiz sizin koçluk sürecine daha iyi uyum sağlamanızı sağlayacaktır. Böylece koçluk mesleğinde ilerlemeniz daha hızlı ve güçlü adımlarla gerçekleşebilecektir.

Koçluk Nereden Öğrenilir?

Koçluk mesleğinin kendisine özgü yaklaşımları ve araçları vardır. Bunlar koçluk disiplinini ortaya koyar. Koçluğa özgü bu yönleri öğrenmek için kapsamlı bir eğitime ihtiyacınız olacak. Liderlik Okulu olarak bu ihtiyacınıza tam anlamıyla cevap verebilecek bir eğitim programını sizlere sunduk. Koçluk mesleğiyle ilgili en kapsamlı eğitimlerden biri olan koçluk eğitimini sizler de hemen alabilirsiniz. Ömür boyu, 7/24 erişebileceğiniz koçluk eğitimi sizleri mesleğe hazırlayan en kapsamlı eğitimlerden biridir. Sizler de bu eğitimi almak istiyorsanız: Koçluk Eğitimi

Koçluk Hizmeti Almak İsteyenler Neler Yapmalı?

Koçluk hizmeti almak isteyenler öncelikle destek almak istedikleri konuyu mümkün olduğu kadar net ifade edebilmelidirler. Bu nedenle bir koç aramadan önce hangi konuda destek aradıklarını düşünmelidirler.

Daha sonra gerek internet üzerinden gerekse de çevrelerinde daha önce koç desteği almış olan kişiler varsa onlar aracılığıyla bir koç arayışına geçmelidirler. Koçlarla telefonda görüşebilecekleri gibi mail yoluyla da görüşebilirler. Hatta günümüzde sosyal medya üzerinden de görüşmeler gerçekleştirebilirler. Bu sayede koç arayan bireyler ilk adımı atmış olacaklardır.

Zaman zaman danışanlar koç ararken çekingen davranabiliyorlar. Bunun sebeplerinden biri koçların onları gerçekten anlayamayacağını bu yüzden de onlara destek olamayacaklarını düşünmeleridir. Bu konuda genellikle koçlar, koçluk sürecine başlamadan önce ilk görüşme gerçekleştirirler ve destek olup olamayacakları bir konu var mı diye değerlendirme yaparlar. Destek olamayacakları bir koçluk sürecine profesyonel koçlar dahil olmamaktadırlar.

Unutmayın, koçluk süreci danışan odaklıdır. Danışanlar koçluk sürecinin ve kendi hayatlarının asıl mimarıdırlar. Bu sürecin en iyi şekilde ilerlemesi yolunda kendi gelişimlerini de destekleyecek adımlar koçluk sürecinde atmış olacaklar.

Koçluk Hizmetine Başlamadan Önce Nelere Dikkat Etmeliyim?

Koçluk hizmetine başlamadan önce düzenli periyotlarda koçluk görüşmelerine katılıp katılamayacağınızı düşünmelisiniz. Koçluk süreci düzenli aralıklarla gerçekleştirilen seanslardan oluşur. Bu seansların sıklığını koç ve danışan birlikte belirlerler. Örneğin iki haftada bir ya da haftada bir gerçekleşen seanslar söz konusudur. Ancak bu seansların sıklığını koç ve danışan birlikte belirledikleri için zaman zaman düzenli olmayan seanslar gerçekleştiği de görülebilir. Burada kararı koç ve danışan birlikte vereceklerdir. Önemli olan seanslara katılım sağlanmasıdır. Aksi taktirde koçluk sürecinin ilerleyişi sekteye uğrayabilir.

Koçla ilk görüşmeyi yaparken sormak istediklerinizi sorun. Daha önce benzer konularda koçluk hizmeti verip vermediklerini sorabilirsiniz, destek almak istediğiniz konuda geçmişte çalışmalar yapıp yapmadıklarını sorabilirsiniz. Buna ek olarak aklınıza takılan ve sizi koçluk sürecine başlamaktan alıkoyan konuları da doğrudan koçla paylaşabilirsiniz. Bu sayede gerçekten koçluk desteğini almanıza gerek var mı yok mu, koçluk sürecine doğru koçla başlıyor musunuz anlamış olacaksınız.

Koçluk Eğitimi

Son Makaleler