Koçluk Hakkında

Koçluk hakkında merak ettiklerinizi açıkladık! Doğru ve güvenilir bilgiler edinmek için doğru yerdesiniz. Hemen başlayalım!

Koçluk hakkında başka yazılarımıza ulaşmak istiyorsanız: Koçluk Süreci

Koçluk Hakkında Bildiklerimiz & Bilmediklerimiz

Koçluk kavramı hayatın çok içinden bir kavram. Mutlaka duyduğumuz kelimeler arasında. Bu nedenle koçluk hakkında aslında tanım yapamayacak olanlar da çeşitli yollarla koçluğu ifade etmeye çalışabiliyor. Örneğin koçluk nedir diye sorduğumuzda “koçluk danışmanlık gibi bir şey”, “koçluk aslında mentorluk değil miydi ya?”, “koçluk öğretmenliktir arkadaşım…”, “koçluk aslında arkadaşlıktır” diyen kişilere rastlamak mümkün. Aslında bu cümlelerle koçluğu anlatmaya çalışan insanlar bir şeyler biliyorlar ama eksik biliyorlar. Şimdi bildiklerimizi ve bilmediklerimizi görerek koçluğun ne olduğuna bakalım.

Koçluk Nedir?

Koçluk;

bireylerin hedeflerini belirleyerek veya netleştirerek o hedeflere ulaşmalarını sağlayan,

bireylerin motivasyonlarını arttıran,

bireylerin istemedikleri alışkanlıkları bırakmalarına yardımcı olan,

bireylerin edinmek istedikleri yeni alışkanları edinmelerine yardımcı olan,

profesyonel koçlar tarafından sağlanan,

profesyonel bir süreçtir, meslektir ve destektir.

Peki, koçluk kavramı danışmanlıkla, öğretmenlikle, mentorlukla veya arkadaşlıkla neden karıştırılıyor?

Koçluk ve danışmanlık aslında birbirlerine benzeyen birtakım yönlere sahiptirler. Bu yönlerden biri hedeflerdir. Her iki kavram da hedeflerin net bir şekilde ifade edilip o hedeflere ulaşılması için çaba harcarlar. Ancak koçluk ve danışmanlık süreçlerinde farklılıklar karşımıza çıkar. Danışmanlık hedef odaklıdır. Hedefe ulaşmak asıl hedeftir. Koçluk ise danışan odaklıdır. Danışanın kişisel gelişimi ve hedefine ulaşırken gelişmesi asıl hedeftir. Bu yönleriyle koçluk ve danışmanlık birbirinden ayrılırlar.

Koçluk hakkında yapılan tanımlara bakıldığında koçluğun öğretmenlikle de karıştırıldığını görüyoruz. Burada da bazı farklı yönler karşımıza çıkıyor. Koçluk ve öğretmenlik arasındaki temel fark süreci yöneten kişiler incelendiğinde karşımıza çıkar. Öğretmen, davranışları ve hedefleri belirleyen ve yönlendiren, böylece de istenen davranışların ve sonuçların elde edilmesini sağlayan profesyonellerdir. Kısacası öğretmenlik çoğu zaman öğretmenin yönetimiyle ilerler. Koçlukta ise asıl yönetici danışandır. Danışanlar, hangi konuda konuşmak ve bir sonuca varmak istiyorlarsa onu gündeme getirirler. Koçlar da bahsedilenleri analiz ederek sürecin verimliliğini arttırır. Öğretmenlik ve koçluk temelde sürecin içerisindeki aktörlerin rolleri açısından farklıdırlar.

Koçluğu Başka Hangi Kavramlarla Karıştırıyoruz?

Koçluk Hakkında

Koçluk ve mentorluk da çok fazla karıştırılır. Koçluk ve mentorluk arasındaki farklar arasında temel farkı süreçteki yaklaşımlar ortaya koyar. Koçluk süreci ve mentorluk süreci farklı işler. Mentor, belirlenmiş olan hedef doğrultusunda danışana ne yapacağını söyler. Çünkü konunun uzmanı odur ve spesifik bir çözüm sunar. Koçlukta ise danışana emirler verilmez. Yapılması gerekenlerin değerlendirilmesi sağlanır, varsa başka seçeneklerin keşfi gerçekleştirilir. Her ikisi de hedeflere ulaştırma konusunda etkilidir, yaklaşımlar açısından farklıdırlar.

Bir de koçluk ve arkadaşlık var. Her ikisi de danışana destek olma konusunda birtakım çabalar sergilese de koçluk ve arkadaşlık çok çok farklı kavramlardır. Örneğin koçluk sürecinin başlangıç ve bitiş tarihleri belirli iken arkadaşlık süreçleri farklıdır. Koçlar profesyonel biçimde dinlerken arkadaşlar konuşmaya dahil olmak için dinleyebilirler. Koçlukta bilgilerin gizliliği sözleşmelerle korunurken arkadaşlıkta gizlilik konusunda ciddi problemler yaşanabilmektedir. Bu gibi yönlerle birbirlerinden ayrılırlar.

Koçluk Hakkında Gerekli Bilgileri Nereden Edinebiliriz?

Koçluk hakkında daha kapsamlı bilgiler edinmek istiyorsanız eğitimimizi tercih edin. Dünyanın en kapsamlı koçluk eğitimlerinden biri olan Liderlik Okulu ‘nun hazırlamış olduğu koçluk eğitimi bu alanda derin bilgi birikimine sahip olmanızı sağlayacaktır. Dünya’nın herhangi bir yerinden eğitimleri alabilirsiniz ve ömür boyu erişim sağlarsınız. 7/24 erişim imkanınız olacak. Bu sayede istediğiniz zaman erişebileceğiniz, elinizin altında olan kapsamlı bir eğitime erişmiş olacaksınız. Adeta bir koçluk kütüphanesine ulaşmış olacaksınız.

Siz de profesyonel bir koç olmak istiyorsanız kendinizi koçluk eğitimimizle donatın. Koçluk hakkında daha fazla bilgi almak için bizlerle hemen iletişime geçin :)

Koçluk Eğitimi

Son Makaleler