fbpx

Koçluk Görüşmesi Soruları

Koçluk görüşmesi soruları hakkında detaylı bilgi almak için doğru yerdesiniz. Güçlü koçluk soruları sormanın incelikleri yazımızda sizleri bekliyor. Hemen başlayalım!

Koçluk görüşmeleri tüm profesyonel koçların önemsediği süreçlerdir. Çünkü koçluk görüşmeleri sınırları olan süreçlerdir. Her profesyonel koç görüşmelerini belirli sürelerde ve her hafta düzenli bir şekilde gerçekleştirir. Çok gerekmedikçe bu periyotlarda değişikliğe gidilmez ve mümkünse koçluk sürecinin sonuna dek düzenli görüşmeler sürdürülür. Peki, profesyonel koçlar bu görüşmelerde neler yapıyorlar? Güçlü soruları sormak nasıl mümkün oluyor?
Güçlü koçluk sorular, koçluk görüşmelerinin bel kemiğidir. Danışandan almak istediğimiz bilgileri, onun gerçekte bizlere yansıtmak istediklerini sorduğumuz soruların cevaplarıyla alırız. Bu cevapların gerçekleri yansıtması için, koçluk görüşmesi sorularının işe yaraması için ve her şeyden önemlisi koçluk soruları sorabilmek için birtakım özellikler vardır. Bunları bilen herkes güçlü sorular sorabildiğinin farkına varacaktır. Dolayısıyla bir yerlerden balık istemek yerine balık tutma zamanı. Hemen nasıl olacağını anlatalım.

Güçlü koçluk görüşmesi soruları nasıl sorulur?

Güçlü görüşme soruları için ilk önce soru sorulabilecek atmosferin oluşturulması gereklidir. Çünkü bizim amacımız sadece soru sorup geri çekilmek değil. Profesyonel koçlar sorularını doğru ve güvenilir cevaplar almak için sorarlar. Bu soruların istenen nitelikte cevaplar getirmesi için de ilk önce doğru atmosferin oluşturulması gerekecektir. Peki, bu ortamın özellikleri nelerdir?
Öncelikle koçluk görüşmesinde sorular sorulurken bir güven ortamı oluşturulmalıdır. Güven sağlanamazsa doğru cevapları alabilmek için çok fazla çaba sarfetmeniz gerekir. Danışanlarınızın performanslarının artması, onların motivasyonlarının artması, gerçekten ne istediğinin anlaşılması için sorulan koçluk sorularına gerçekten doğru cevap alabilmek için ilk koşul güven ortamının oluşturulmasıdır. Bunun gerçekleşmesi için danışanlarınızın sizin samimiyetinizi ve gerçekten ona yardımcı olmak istediğinizi anlaması gerekir. Bunun için de gizlediğiniz bir yanınız varmış gibi davranmamalı, onun dostu olduğunuzu hissettirmeli ve onu anladığınızı yansıtmalısınız. Bu da büyük ölçüde beden dilinizle yani sözsüz iletişimle olmaktadır.
Buna ek olarak sorularınızı açık uçlu sorular şeklinde sormanızda fayda var. Böylece danışanların cevap verirken daha çok bilgi vermesini sağlamış olursunuz. Aksi taktirde evet hayır soruları çok olursa bireyler savunma durumuna geçebilirler. Unutmayın koçluk süreçlerinde insanları sorgulamıyoruz. Danışanlarımızı anlamak için sorular soruyoruz. Bu noktada gerçekten alacağınız cevapların danışana fayda sağlayacağını açıkça söyleyebilirsiniz. Zaten genellikle danışanlar soruları neden sorduğunuzu biliyorlar. Cevapları çarpıtmak isterlerse çarpıtmaları mümkün. Bu onların yararına olmaz. Bunu onlara açıkladığınızda her şeyin farkında olduğunuzu hissettirerek onların birtakım bilgileri gizlemelerine gerek olmadığını onlara belirtebilirsiniz.
Son olarak her bilgiye ihtiyacınız yok. Her şeyi tüm detaylara hakim olacak şekilde bilmenize gerek yok. Bu nedenle bir konuya çok fazla odaklanıp danışanınızı sıkmamalısınız. Hre sorunuza cevap almanız diyalog kurmanız için önemlidir ancak burada cevap aldığınız sürece karşınızdaki bireyler düşünmeye başlayacaktır. Onların düşünmeye başlatan sorular sordukça zaman zaman cevap alma süresi artacaktır. Bunun temelinde farkındalık yaratma vardır. Karşınızdaki kişiyi düşünmeye yöneltmek için ve böylece farkındalığını arttırmak için sorular sorduysanız ya da beklemediğiniz bir anda danışanınız bir soruya odaklandıysa konuşması yavaşlayabilir. Burada onu bölmeden dinlemeli ve sessizlik süresi yeterince uzadıkça yeni bir soru sorarak düşünmesine devam etmesine yardımcı olmalısınız.

Koçluk Görüşmesi Soruları İşe Yarıyor!

Koçluk Görüşmesi SorularıKoçluk görüşmelerinde sorular sormak bir meslek standardıdır. Koçluk mesleği soruların üzerinde hızla ilerler. Bu sayede bireylerin farkındalıkları arttırılır. Bu farkındalıkla birlikte zaman zaman ne yapmam gerekiyor diye size sorular yöneltilecektir. Onlara ne yapmaları gerektiğini söylemek yerine seçeneklerini gözden geçirmelerine yardım edin. Bu sayede başarıya adım adım ulaşılacaktır. Çünkü danışanlar daha çok cevabını bildikleri sorular üzerinden iletişim kurmaya meyillidirler. Sadece seçenekleri değerlendirirken neleri göz önünde bulundurmaları gerektiğini düşünürler, bazen belirsizliklerle karşılaştıkları için bazen de seçenekler çok fazla olduğu için ataletleri artar. Onlara doğru soruları sorduğunuz sürece de ilerleme mümkün olacaktır.
Koçluk eğitiminde bu konuda daha çok bilgi bulabilirsiniz. Koçluk eğitimi bir bütün olarak hazırlandığı için tüm parçaları birleştirdiğinizde yani eğitimi tamamladığınızda gerçekten sorular sormaya başladığınızı göreceksiniz.

Koçluk Soruları Örnekleri

Koçluk, bireylerin kendi potansiyellerini keşfetmelerine, geliştirmelerine ve kendi hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olan bir süreçtir. Bu süreçte, koçlar bireylerin kendi çözümlerini bulmalarına destek olurken, koçluk görüşmesi soruları da bu süreçte kritik bir rol oynamaktadır.

Koçluk soruları, koçluk alan kişinin içsel farkındalığını arttırır, kendi hakkındaki düşüncelerini, inançlarını ve motivasyonlarını daha iyi anlamasını sağlar. Bu sorular, bireylere kendi değerleri, hedefleri ve vizyonları doğrultusunda hareket etmeleri konusunda rehberlik eder.

Örnek Koçluk Soruları:

No Soru
1 Hedefiniz nedir?
2 Bu hedefe ulaşmak sizin için ne ifade ediyor?
3 Hedefinize ulaşmak için hangi adımları atmanız gerektiğini düşünüyorsunuz?
4 Bu konuda sizi ne motive ediyor?
5 Şu anda sizi bu hedefe ulaşmaktan alıkoyan engeller var mı?
6 Bu engelleri aşmak için bir planınız var mı?
7 Hangi kaynaklara ve becerilere sahipsiniz?
8 Hangi alanlarda gelişmeniz gerektiğini düşünüyorsunuz?
9 İlerleme kaydettikçe nasıl hissedeceksiniz?
10 Kendinize karşı dürüst olun, bu hedef gerçekçi mi?
11 Bu hedefi başarmanın size sağlayacağı faydalar nelerdir?
12 Hedefinize ulaşamamanın olası sonuçları nelerdir?
13 Hedefinize ulaşmak için ihtiyaç duyduğunuz desteği nasıl alabilirsiniz?
14 Bu hedefe ulaşmak için zaman çerçeveniz nedir?
15 Geçmişte benzer bir hedefe ulaşırken kullandığınız stratejiler nelerdi?
16 Geçmiş deneyimlerinizden öğrendiğiniz dersler neler?
17 Bu hedefe ulaşmada kimlerden destek alabilirsiniz?
18 Bu hedefi daha ulaşılabilir kılmak için nasıl küçük adımlar atabilirsiniz?
19 Kendinizi bu hedefe ulaşırken nasıl görüyorsunuz?
20 Bu süreçte başarısız olursanız ne olur?
21 Başarısızlık korkusu sizi nasıl etkiliyor?
22 Bu hedefe ulaşırken öğrenmek istediğiniz yeni beceriler neler?
23 Başarınızı nasıl ölçeceksiniz?
24 Hedefinize ulaştığınızda ne hissedeceksiniz?
25 Bu süreçte kendinize nasıl iyilik yapabilirsiniz?
26 Hedefinize ulaşmanızı sağlayacak olası engeller nelerdir?
27 Bu hedefe ulaşmak için ihtiyaç duyduğunuz ek kaynaklar nelerdir?
28 Bu süreçte sizi nasıl destekleyebilirim?
29 Hedefinize ulaşmak için bir B planınız var mı?
30 Önceki deneyimlerinizden bu hedefe ulaşmak adına ne öğrendiniz?

Koçluk Sürecinde Derinlemesine Sorular

Koçluk sürecinde, koçlar koçluk alan kişilere, iç görü kazanmalarını, kendi değerlerini ve motivasyonlarını anlamalarını sağlayacak, derinlemesine sorular sorar. İşte birkaç örnek:

 • Bu hedefe ulaşmak sizin için ne ifade ediyor?
 • Bu konuda en büyük korkunuz nedir?
 • Bu hedefi başardığınızda hayatınızda ne gibi değişiklikler olacak?
 • Kendi potansiyelinizi en üst düzeye çıkarmak için hangi adımları atmanız gerekiyor?

Koçluk görüşmeleri, bireylerin kendi hedeflerine, değerlerine ve potansiyellerine odaklanmalarını sağlayan bir süreçtir. Koçluk soruları, bireyin kendi çözümlerini bulmasına ve kendi potansiyelini keşfetmesine yardımcı olur. Bu sorular, derinlemesine düşünmeye ve kişisel farkındalığı artırmaya yöneliktir ve bu sayede bireylerin kendi hedeflerine ulaşmalarını destekler.

Koçluk Eğitimi

Koçluk Görüşmeleri

Koçluk görüşmeleri hakkında kapsamlı ve güvenilir bilgiler burada! Siz de koçluk görüşmeleri nasıl olur, koçluk görüşmeleri sırasında nelere dikkat edilir merak ediyorsanız mutlaka inceleyin! Hemen başlayalım!
Koçluk konusunda bir başka yazımızı incelemek isterseniz; Koçluk Süreci

Koçluk Görüşmeleri Nedir?

Koçluk görüşmeleri, koçluk sürecinin resmi olarak başlamasından önce başlayan ve koçluk sürecinin sonrasında da devam eden görüşmelerdir.
Koçluk görüşmeleri, koçluk sürecine başlamayı düşünenlerin, koçluk sürecine dahil olanların ve koçluk süreci sonrasında da koçlukla ilgili devam eden diyalogların tümünü kapsamaktadır.

Koçluk Görüşmeleri Nasıl Başlıyor?

Koçluk görüşmeleri az önce de belirttiğimiz gibi koçluk sürecinin tümünde yer alan koçlukla ilişkili görüşmelerdir. Koçluk görüşmelerinin nasıl özelliklere sahip olduklarını, koçluk sürecinin hangi aşamasında nasıl görüşmelerin gerçekleştiğini anlamak için öncelikle sizlerle koçluk sürecini açıklamalıyız. Bunu da detaylarıyla  Koçluk Süreci yazımızda bulabilirsiniz. Biz şimdi görüşmeleri anlatmaya başlayalım;
Koçluk süreci başlamadan önce koç arayan bireylerin koçu bulması önemlidir. Dolayısıyla koç, bulunabilmek için çaba göstermelidir. Bu çaba nasıl bir çabadır? Bahsettiğimiz çaba, sosyal medya kanallarında içerikler üretmek, geçmişte koçluk hizmeti almış olan mutlu danışanların referans olması, çeşitli reklam çalışmaları gerçekleştirmek, çeşitli tanıtım çalışmaları gerçekleştirmek gibi çeşitli çabalar olabilir. Aslında bu faaliyetlerin tümü, henüz doğrudan iletişim kurmamış olsanız da koçluk hizmeti arayanlarla görüşme yapmanızı sağlıyor. Dolayısıyla bir koçla görüşme yapmak, koçun göstermiş olduğu geçmiş çalışmalarla görüşme yaparak mümkün olabiliyor. Bu nedenle koçluk süreci resmi olarak başlamasa da koçla görüşme yapmış kadar olunabilir. Sonuç olarak arkanızda bıraktığınız ayak izlerini doğru tasarlamalısınız.

Koçluk Sürecinde Görüşmeler Nasıl Şekilleniyor?

Danışanlar araştırmaları sonucunda bir veya birkaç koçla iletişim kurabilirler. Telefon ya da mail yoluyla çeşitli cevaplar arayan danışanlar koçtan destek isteyebilirler. Koçlar da bu istekler karşısında bir ilk görüşme randevusu vererek danışanlarla daha sağlıklı bir iletişim ortamının temelini atarlar. Bu süreçten sonra da ilk görüşme olarak adlandırılan görüşme başlar. İşin doğrusu ilk görüşme olarak adlandırdığımız bu görüşmenin öncesinde de görüşmeler yapılmış olur ancak karşılıklı diyalogların gerçekleştirilmesi için anlaşma sağlandığı ilk görüşme bu olacağı için “ilk görüşme” olarak adlandırmanın da haklı yanı var. Çünkü daha önceki görüşmelerde anonim bir görüşme varken artık bu anonimlik ortadan kalkmıştır.
Koçluk Görüşmeleri
Koçluk görüşmeleri öncesinde koçlar ortamın koşullarını iyi düşünmelidirler. Ortamın çok sıcak ya da çok soğuk olmasını istemeyiz. Çok gürültülü ya da güzel kokmayan yerlerde görüşme gerçekleştirmek de istemeyiz. Ortam koşulları, koçluk görüşmelerinden önce koçların ve danışanların dikkat edeceği koşullardır. Bunlar sağlıklı iletişim için önem arz eden koşullardır. Işık, ses, koku, rahatlık, sıcaklık, ulaşımın kolaylığı ve daha birçok şey düşünülebilir.
İlk görüşme sırasında beklentiler dile getirilir. Bu süreçte danışanlar hangi konularda desteğe ihtiyaçları olduğunu anlatırlar. Koçlar da danışanları dinlerler ve onların beklentilerini anlamaya çalışırlar. Tabi ki bir tek görüşmede tüm beklentilerin tam anlamıyla anlatılması ya da doğru anlaşılması mümkün olmayabilir. Burada genel hatlarıyla konuların anlaşılması ve koç ile danışanın birbirleriyle çalışabilip çalışamayacağının anlaşılması önemlidir. Nitekim koç ve danışan birlikte başarıya ulaşabileceklerine inandıklarında ilk görüşme bir sonraki adım olan koçluk sürecine başlangıçla devam eder.

Koçluk Süreci Başladıktan Sonra Ne Oluyor?

Koçluk süreci resmi olarak koçluk ve gizlilik sözleşmesi imzalandıktan sonra başlar. Bu aşamadan sonra koçluk görüşmeleri seanslarla düzenli olarak devam eder. Her bir seans hem gelişmenin takip edileceği hem de kararların verileceği görüşmelerdir. Bu görüşmelerde koçluk araçları ve koçluk yaklaşımlarından faydalanılır. Böylece danışanın farkındalığı arttırılır. Danışanlar yine bu görüşmeler sayesinde kendi gelişimini görür. Sürecin sonunda da başarıya ulaşır.
Koçuk süreci sözleşmedeki koşullar doğrultusunda sonlanır. Sonlandıktan sonra koç ve danışan birbirlerinden ayrılsalar da yaşanan deneyim doğrultusunda kulaktan kulağa bir bilgi aktarımı olacaktır. Bu da koçun yeni danışanlar edinmesinin önünü açacak olan yeni bir görüşme anlamına gelir. Yani koçluk görüşmeleri koçluk süreci tamamlanmış olsa ve koç doğrudan dahil olmamış olsa bile devam edecektir. Bu nedenle her bir görüşme koçun mesleki başarısı için de kritik bir öneme sahiptir. Koçluk görüşmeleri genel hatlarıyla bu çerçevede izah edilebilir.

Koçluk Eğitimi

Koçluk Süreci

Koçluk süreci hakkında merak edilenleri adım adım açıkladık. Koçluk süreci hangi aşamalarla oluşuyor merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Koçlukla ilgili bir başka yazıyı daha incelemek için hemen tıklayabilirsiniz; Yaşam Koçluğu Hemen başlayalım!

Koçluk Süreci Nedir?

Koçluk süreci, danışan ve koçun birlikte dahil olduğu profesyonel bir süreçtir. Aslında resmi olarak başlangıcı koçluk sözleşmesiyle başlasa da koçluk sürecinin başlangıcını koç arayışıyla birlikte ele alabiliriz. Koçluk süreci, danışanların profesyonel koçlardan destek aldığı süreçlerdir.

Koçluk Süreçleri Nasıl Başlar, Nasıl Gelişir?

Koçluk sürecinin başlangıcı aslında bir bireyin çeşitli sebeplerle koç arayışına girmesiyle başlar. Bu sebepler motivasyonun arttırılması olabilir, hedeflerin netleştirilip hedeflere ulaşmak olabilir, performansın arttırılması olabilir, bir alışkanlıktan kurtulma ya da yeni alışkanlıklar edinme de olabilir… Yaşamın içinde aranan destekle ilgili uzmanlığı olan koçlar aranmaya başladığında aslında koçluk süreci de başlamış sayılır.
Koçları araştıran birey, bazı koçlarla iletişime geçer ve ilk görüşme için randevulaşır. İlk görüşmede destek istenen konu hakkında koçun uygunluğu göz önünde tutularak sürece devam edilip edilmeyeceği kararlaştırılır. Sürece devam edilecek olursa koçluk sözleşmesi ve gizlilik sözleşmesi imzalanır. Aslında koçluk sürecinin resmi olarak başlangıcı da bu sözleşmelerin imzalanması ile olur.
Koçluk süreçleri seanslar olarak ilerler ve bu süreçte koçluğa özgü yaklaşımlar, araçlar kullanılır. İlerleme raporlarla ve hedeflere ulaşılıp ulaşılamadığı durumuna bakılarak anlaşılır. Bu doğrultuda da seanslarda ilerleme sağlanır.

Koçluk Süreçleri Nasıl Sonlanır?

Koçluk süreçleri, belirlenen süre tamamlandığında veya hedeflere ulaşıldığında son bulur. Zaman zaman da danışan seanslara artık katılmak istemediğinde son bulur. Genellikle sözleşmede belirtilen tarihlerde koçluk süreci gerçekleşir ve bu sürede başarılı ilerleme her zaman kontrollü bir şekilde raporlanır. Daha sonra da başarılı olma ya da başarısız olma durumunda sözleşmede belirtilenler doğrultusunda hareket edilir.

Koçluk Sürecinde Neler Oluyor? Bu Aşamalara Daha Detaylı Açıklamalar İstiyoruz.

Peki, o zaman daha detaylı bir şekilde açıklayalım. Buraya kadar olan kısım zamanı olmayan ancak bu konuda hızlıca bilgi edinmek isteyenler için bir bölümdü. Bu noktadan itibaren detaylı bir açıklama sizleri bekliyor.
Koçluk Süreci
Öncelikle koçluk sürecini 3 temel aşama olarak ele alabiliriz. Bunlar; koçluk süreci öncesi, koçluk süreci başlangıcı ve gelişmesi, son olarak da koçluk sürecinin sonlandırılması aşamalarıdır.
Bu aşamalardan ilki daha önce de bahsettiğimiz gibi bireylerin koç arayışıyla başlar. Koçluk süreci öncesinde koçlar, çeşitli yollarla ulaşılabilir olmalıdırlar. Örneğin arama motorlarında ilgili konuda koçluk desteği arandığında hemen görünmelidirler. Ya da sosyal medyada da görünür olmalıdırlar. Bununla beraber çeşitli basın çalışmaları, haberler, üniversite konferansları gibi çalışmalar da yapabilirler.
Koçları listeleyen danışanlar genellikle o listedeki herkesle iletişime geçmeye çalışırlar. Burada yapılan telefon görüşmeleri, sosyal medya kanalları üzerinden gelen mesajlar veya maille sorulan sorular yanıtlanır. Daha sonra da randevulaşma söz konusu olur. Aslında bu görüşmelerde asıl önemli olan randevunun verilip belirli periyotta aramalar ya da mesajlarla randevunun takip edilmesidir. Bunu yapmak istemeyen koçlar bazı koçluk araçlarını yaptırarak randevu sırasında değerlendirme de yapacaklarını belirtebilirler. Böylece bireylerin randevuya katılmaları için onlara bir sebep de vermiş olurlar.

Sonraki Aşamalarda Neler Oluyor?

İlk görüşme gerçekleşir… İlk görüşme gerçekleştiğinde ilk izlenim oluşur. İlk izlenim çok şey demektir. İlk izlenim aslında koçluk sürecinin gerçekten başlayıp başlamayacağını büyük ölçüde belirler. Genellikle bu nedenle giyime önem verilir. Bu önemlidir. Ancak bu her şey demek değildir. İlk görüşmenin yapıldığı ortam da oldukça önemlidir. Çok sıcak veya çok soğuk bir yerde görüşme yapılması istenmez. Buna ek olarak çok gürültülü ya da yoğun kokulu yerler de olumsuz ilk izlenim oluşmasına yol açabilir.
İlk görüşmede koçlar ve danışanlar beklentilerini ifade ederler. Bu sayede koçluk süreciyle ilgili konular konuşulmaya başlanır. Daha sonra da koçluk sürecine başlama kararı verilir ya da teşekkür edilerek süreç başlatılmaz.

Koçluk Süreci Başladı Diyelim?

Koçluk sürecinin başlaması istenen senaryodur. Koçluk sürecinin başlangıcı (resmi olarak) koçluk sözleşmesinin ve bununla birlikte gizlilik sözleşmesinin imzalanmasıyla başlar. Sözleşmede koçluk sürecinin başlangıç ve bitiş tarihi, koçluk sürecinin hangi konuyla ilgili olacağı, bu konuda hangi sonuçlara ulaşıldığında başarılı olunduğu, belirtilen tarih aralığında kaç seans yapılacağı, koçluk desteğinin ücretinin ne olacağı gibi bilgiler bulunur.
Resmi olarak koçluk süreci başladıktan sonra da düzenli tekrarlarla gerçekleşen seanslar gerçekleştirilir. Bu seanslarda da çeşitli koçluk araçları ve koçluk yaklaşımlarından yararlanılır. Zaman zaman hazır olan koçluk araçları kullanılıyor olsa da genellikle profesyonel koçların kendi koçluk araçlarını hazırladıklarını söyleyebiliriz. Örneğin zaman yönetimine dair danışanın davranışlarını anlamak, mevcut yaklaşımlarını anlamak için koçluk araçları mevcuttur.
Koçluk seansları devam ettiği süre boyunca danışanın gelişimi raporlanır. Zaman zaman bu aşamada da danışanın çeşitli koçluk araçları yardımıyla veya doğrudan raporlarla kendi gelişimlerini görmelerine yardımcı olunur.

Koçluk Süreci Nasıl Tamamlanır?

Koçluk süreci, koçluk sözleşmesinde yer alan tarihlere ve istenen sonuçlara bağlı olarak sonlandırılır. Her koçluk sürecinin belirlenmiş bir son tarihi vardır. Eğer koçluk sürecinde istenen çıktılara henüz ulaşılmamışsa yine koçluk sözleşmesinde yer alan adımlar atılır ve buna uygun olarak koçluk süreci sonlandırılır ya da devam ettirilir.
Koçluk süreci belirlenen tarihlerden önce de başarıya ulaşabilir. Böyle bir durum söz konusu olduğunda ise yapılacak şey yine koçluk sürecinin tamamlanmasıdır. Aksi taktirde koçluk süreci uzatılırsa farklı koçluk konularında destek olunması gibi bir durum söz konusu olabilir. Buradaki risk, yeni koçluk konusu için yeterli zaman olmadığında başarıya ulaşılmadan koçluk süresinin bitmesidir. Sonuç olarak yarım kalmış bir koçluk süreci nedeniyle başarılı olunsa da başarısızlık algısı yaratabilirsiniz. Bu konuda anlaşma sağladığınız sınırların dışına çıkmamanız da önemlidir.
Koçluk süreci tamamlandıktan sonra mutlu bir vedalaşma, küçük ve anlamlı bir hediye ile yapılabilir 🙂

Koçluk Eğitimi

Koçluk Yöntemleri

Koçluk, multidisipliner bir meslektir. Koçluk süreçlerinde birden fazla disiplinden faydalanılır. Psikolojiden, etkili iletişime kadar birçok konu koçluk süreçlerinde başarının belirleyicisi olabilmektedir. Tabi her koç bu tür becerilere sahip olmayabilir. Koçlar, koçluk yöntemlerinin uygulayıcısı olarak kritik bir rol üstlenirler. Bu noktada şunu söyleyebiliriz: koçlar, koçluk yöntemlerinin de şekillendiren kişilerdir.
Koçluk yöntemleri çok farklı çeşitlerde olabilmekte. Burada daha önce de belirttiğimiz gibi koçların tarzları da belirleyici bir özellik olduğu için yöntemler de farklı olabiliyor. Peki, genel olarak koçluk yöntemlerini ne şekillendirir? Koçluk yöntemlerini ortaya çıkaran değişkenler nelerdir? Şimdi bunları yakından inceleyelim.

Koçluk Yöntemleri Nasıl Şekillenir?

Şimdi tiyatroyla örnek vererek bu sürece güzel bir örnek verelim. Tiyatroda neler vardır? Yönetmen, oyuncular ve senaryolar. Her senaryo değiştiğinde oyuncuların rolleri de değişir. Senaryoya uygun bir şekilde yeteneklerini sergilerler. Dolayısıyla oyuncuların yalnızca bir karakteri yoktur, her oyunda farklı bir karakteri canlandırırlar. Bizler de keyifle izleriz. Şimdi bu örneği koçluğa benzetelim. Koçluk sürecinde neler var? Danışan, koç ve koçluk konuları. Burada danışanın yönetmen olduğunu hayal edebiliriz. Birçok kişi yönetmen koç değil mi diye düşünüyor olabilir; hayır. Koçluk sürecinin temel şekillendiricisi danışandır. Danışan çeşitli konularda destek almak isteyerek koça adeta bir senaryo konusu sunar, hatta zaman zaman senaryoyu sunarlar. Daha sonra koç da buna uygun olacak şekilde  bilgi, yetenek ve deneyimlerinden faydalanır. Dolayısıyla koçluk yöntemleri de buna göre şekillenir.

Koçluk Yöntemlerini Şekillendirirken Neler Etkili Olur?

Koçluk yöntemlerini şekillendiren en temel unsur danışandır. Ancak neticede koçluk yönteminin uygulayıcısı da koçtur. Dolayısıyla danışanın yapısına göre çeşitli yaklaşımlara karar kılınarak aslında koçluk yöntemi şekillenecektir. Bu noktada aklımıza şu soru geliyor. Nasıl?
Koçluk YöntemleriKoçlar danışanlardan öncelikle doğru bilgileri edinmelidirler. Bu olmazsa sağlıklı bir şekilde koçluk yöntemleri uygulaması mümkün olmamaktadır. Dolayısıyla koçluk yöntemini belirlerken ilk yapılacak işlem etkili dinleme ve sorular sorma olacaktır. Bu sayede danışanın beklentileri net bir şekilde ortaya çıkar. Bununla birlikte iletişim süreci boyunca konuşmanın akışına göre danışanın hangi metotlarla koçluk sürecini sürdürebileceği de anlaşılır. Danışanın sosyal yeteneklerinin ne kadar geliştiği, yazılı çalışmalarla mı yoksa sözlü mü iletişim kurmak isteyeceği, ne tür bir yaklaşımın koçluk sürecine daha çok katkı sunacağı bu görüşmeler sayesinde mümkün olmaktadır. Zaman zaman gelişimini yazılarla öğrenmek isteyen yani raporlar isteyen danışanlar gördüğünüzde onlarla yazılı koçluk araçları uygulamaları yapmanız gerekebilir. Dolayısıyla danışanınızın gelişimini ve karar mekanizmalarını çeşitli dökümanlarla sağlayıp daha somutlaştırılmış raporlar sunmanızın faydası olacaktır.
Diğer bir unsur konulardır. Koçluk verilecek konulara göre yaklaşımların, tekniklerin düşünülmesi çok önemlidir. Bunun nedeni de her konu ve her koçluk seansı özgündür. Dolayısıyla benzer bir konuyla karşılaşınca hemen aynı teknikleri uygulamanız büyük bir yanılsama olacaktır.
Son olarak bir diğer unsur da koçlardır. Koçların kendilerini sürekli geliştiriyor olmaları çok önemlidir. Değişen yaşam koşulları, değişen nesiller ve değişen her şey sürekli ona adapte olmayı gerektirir. Zaten koçların da destek olduğu konulardan biri de bu konudur. Sadece terzinin kendi söküğünü dikebilmesi mesleki gelişimleri açısından önemlidir. Bu yüzden de koçlar kendilerini çeşitli eğitimlerle geliştirmeye devam etmelidirler. Bu noktada koçlar, iletişim, beden dili, liderlik ve buna benzer birçok alanda çeşitli eğitimler almaktadırlar. Böylece koçluk sürecinin başarıya ulaşması için doğru yöntemlerin geliştirilmesi mümkün olacaktır.

Koçluk Eğitimi

Koçluk Uygulamaları

Koçluk uygulamaları hakkında aradığınız cevaplar burada. Koçluk uygulamaları kapsamlıca bu yazımızda ele alındı. Hemen başlayalım!

Önce Koçluk Hakkında Bilgilenelim

Koçluk, disiplinler arası bir meslektir. Koçluk mesleği ile profesyonel koçlar, onlara danışan bireylerin hayatlarına olumlu yönde etki ederler. Karar mekanizmasının gelişimi, motivasyonun artması, hedeflerin netleştirilmesi, performans arttırılması gibi birçok konuda bu olumlu etkiler gözlemlenebilmektedir. Dolayısıyla gerek iş dünyasında gerekse akademik dünyada olsun, hayatın her köşesinde bireyle birlikte onlarla kalacak önemli bilgiler ve becerilerin gelişmesi açısından koçluk mesleği oldukça büyük bir öneme sahiptir. Sizler de koçluk mesleğinde ilerlemek istiyorsanız kapsamlı bilgiler için koçluk eğitimlerimizi inceleyebilirsiniz. Biz şimdilik konu başlığımız olan koçluk uygulamalarına geri dönelim.

Koçluk Uygulamaları Ne Demek? Koçluk Sürecinde Neredeler? Koçluk Uygulamaları Nelerdir?

Profesyonel koçlar, koçluk süreçleri içerisinde zaman zaman çeşitli koçluk uygulamalarından faydalanırlar. Bu sayede danışanlarının gelişimini gözlemlemeleri mümkün olmaktadır. Aynı yolla danışanlar da kendi gelişimlerini gözlemleyebilmektedirler. Peki, koçluk uygulamaları nelerdir? Ne anlama gelirler? Koçluk sürecinde nasıl kullanılırlar?
Koçluk uygulamaları, çeşitli koçluk araçlarının ve koçluk yaklaşımlarının kullanılarak danışanın gelişimine katkı sağlamak amacıyla gerçekleştirilen faaliyetlerdir. Koçluk uygulamaları sayesinde koçluk hizmet kalitesine ve danışan memnuniyetine dair bilgiler edinmek mümkün olmaktadır. Tüm süreç boyunca farklı amaçlarla ve farklı periyotlarda ihtiyaç halinde uygulanabilmektedirler. Dolayısıyla koçluk sürecinin herhangi bir seansında koç tarafından uygulamaya geçirilebilirler. Bu uygulamalar, zaman yönetimi uygulamaları, öncelik belirleme uygulamaları, yaşam çarkı uygulamaları, stres yönetimi uygulamaları, bireyin eğilimlerini anlamak adına geliştirilmiş çeşitli testler gibi farklı farklı konulardaki çalışmaları kapsar.

Uygulamalarımızı Kendimiz Oluşturabilir Miyiz?

Profesyonel koçlar zaman zaman çeşitli uygulamaları internet üzerinden elde edebilmektedirler. Bu sayede uygulamaları hazırlamakla zaman harcamak zorunda kalmadan faydalı olan kaynakları satın alma yoluyla elde edebilmektedirler. Zaman zaman da çeşitli kaynak kitapları doğrudan kitapçılardan temin ederek bu kaynaklardaki koçluk uygulamalarından fayda sağlamaktadırlar. Artan zamanı da koçluk sürecinde elde ettikleri bilgileri değerlendirmek için kullanmaları mümkün olmaktadır. Ancak tüm bunların yanında bazen profesyonel koçlar kendileri de koçluk uygulaması oluşturabilmektedir. Bunun temelinde ise çeşitli sebepler vardır:

 • Konuyla ilişkili ve danışanın yapısına uygun biçimde oluşturulmuş mevcut bir uygulama kaynağının bulunmaması
 • Konu ile ilgili hazırlanmış olan mevcut uygulamaların istenen konularda ölçüm gerçekleştirmeye uygun yapıda olmayışları
 • Uluslararası uygulamaların hazırlandığı ülkenin şartlarına özgü olması ve bu uygulamalarının mevcut bir uyarlamasının olmayışı
 • Mevcut koçluk uygulamalarının danışanın demografik özelliklerine uygun olmayışı

gibi nedenlerden söz edilebilir.
Profesyonel koçlar yukarıda bahsettiğimiz türden veya başka birçok diğer sebeple kendi uygulamalarını oluşturmak isteyebilirler ve kendi uygulamalarını oluşturabilirler. Bilindiği üzere koçluk mesleği danışana özgü yaklaşımlarla destek sağlaması yönüyle oldukça ön plana çıkan bir meslektir. Bu sayede en etkili gelişim süreçleri ortaya çıkabilmiştir.

Koçluk Uygulamaları Ne Kadar Sık Kullanılmalıdır?

Koçluk uygulamalarının faydası anlaşılabilirdir. Ancak koçluk uygulamalarını her koç için aynı sıklıkta ve aynı sayıda uygulamamız doğru olmayacaktır. Bu noktada öncelikle danışanın neden koçluk desteği istediği önemlidir. Herkesin istekleri ve ihtiyaçları doğrultusunda bir yol haritaları olacaktır. Yol haritası belli olan veya yol haritasını belirlemeye çalışan bireyler için farklı farklı uygulamalardan faydalanılır. Aynı şekilde konularına göre farklı uygulamalar farklı sıklıklarla uygulanmaktadır.
Örneğin koçluk sürecinin başlarında hedeflerini netleştirmek isteyen bir birey için kendisini tanımasına yardımcı olacak uygulamalardan faydalanılabilir. Bu uygulamalarla kendisini anlayan ve çevresine karşı farkındalığı artan bireyler koçluk sürecinin ilerleyen süreçlerinde sürekli kendini tanıma uygulamalarına dahil olmaz. Hedefleri için ne gibi girişimlerde bulunduğuna ve bu hedeflerine ulaşmak için ne gibi adımlar attığına bakılarak koçluk sürecinde ilerleme sağlanmış olur. Uzun lafın kısası koçluk sürecinin başında ve sonunda kullanılan uygulamalar aynı olmak zorunda değillerdir.

Koçluk Adımları

Koçluk adımları hakkında çok kapsamlı bilgilere sahip olmak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Tüm koçluk süreci adımları bu yazıda detaylıca açıklandı. Hemen başlayalım!
Koçluk, danışanların yaşamlarında olumlu yönde etkisi olan bir meslektir. Onların karar mekanizmalarını geliştiren, motivasyonlarını arttıran, hedeflerini belirlemelerine yardımcı olan ve o hedeflere ulaşmaları için yanlarında olan bir profesyonel hizmettir. Bütün bunlar, geliştirilen koçluk meslek etiği ve koçluk disiplini ile mümkün olmuştur. Koçlar, yıllarca göstermiş oldukları faaliyetlerinde koçluk süreçlerini bu bağlamda geliştirmişlerdir. Sonuç olarak da koçluk mesleğinde artık geliştirilmiş standartlardan söz edebiliyoruz.

Koçluk Adımları Nelerdir? Koçluk Süreci Nasıl İlerler?

Koçluk adımları şimdi bahsedeceğimiz şekilde sınıflandırılabilir:

 1. İlk Görüşme Adımı
 2. Koçluk Sürecine Başlangıç
 3. Koçluk Sürecinin Gelişimi ve Koçluk Seansları
 4. Koçluk Sürecinin Sonlandırılması

Bu dört adım aslında koçluk sürecini özetler niteliktedir. Bu adımları şimdi açıklamaya başlayalım.

İlk Görüşme Adımı: Koçluk Adımları Atılacak Mı?

Koçluk AdımlarıKoçluk sürecinin başlangıcını belirleyen en önemli adım olarak ilk  söz edilmelidir. Bu aşama hem koç hem de danışanın koçluk sürecine başlayıp başlamayacağı konusunda fikir verir. İlk görüşme, koç ve danışanın koçluk sürecinden beklentilerini dile getirdikleri ve birbirleri hakkında ön fikir edindikleri görüşmedir. Bu görüşmelerin sonucu olarak eğer karşılıklı bir anlaşma söz konusu olursa koçluk sürecine başlanmış olur. Bu adımda dikkat edilmesi gereken çeşitli unsurlardan da bahsedelim. Burada bir ilk görüşme söz konusu olduğu için ilk izlenim oldukça önemlidir. İlk izlenimin olumlu olması için temiz bir kıyafet ve iyi bir imajın kritik olduğunu belirtmekte fayda var. Buna ek olarak koç ve danışanın buluşacağı yer de çok önemlidir. Ortamın sıcaklığı, gürültülü olup olmadığı gibi çeşitli unsurlar göz önünde bulundurularak en konforlu alanlarda koçluk ilk görüşmesi gerçekleştirilebilir. Şimdilik bu bilgiler bu adım için yeterli olacaktır.

Koçluk Sürecine Başlangıç

Koçluk sürecine başlangıç oldukça önemlidir. Doğru bir başlangıç başarının büyük bir kısmını oluşturacaktır. Neden mi? Çünkü doğru başlangıç doğru ilerleyen bir sürecin gerçekleşmesini sağlayacaktır. Peki, doğru başlangıç nedir? Nasıl doğru başlanır?
Doğru başlangıcı uzaklarda aramaya gerek yok. Koçluk meslek etiği bu noktada doğru başlangıcın orijini olarak karşımıza çıkacaktır. Koçluk meslek etiğinde de belirtildiği üzere koçluk sürecine başlarken koçluk sözleşmesi ve koçluk gizlilik sözleşmesi imzalanmalıdır. Genellikle bu iki belge aynı dosya içerisinde yer alabilmektedir. Şeklinden ziyada gizlilik koşullarının ve koçluk sürecine ilişkin şartların belirtildiği sözleşmenin olması önemli. Taraflar bu sözleşmeleri imzaladıktan sonra koçluk süreçlerine başlayabilirler. Bu sayede koçluk adımları arasından bir önemli adım daha başarıyla atılmış olur. Bunun devamında da koçluk süreci başlamış olur. Koçluk sözleşmesi ve koçluk gizlilik sözleşmesi kapsamlı ve üzerinde detaylıca durulması gereken konulardır. Dikkat edilmezse taraflardan birinin haklarını koruması zorlaşabilir. Dolayısıyla eğitimimiz içerisinde kapsamlıca anlattığımız bu dersleri izlemenizi önermekteyiz.

Koçluk Sürecinin Gelişimi ve Koçluk Seansları

Koçluk süreci başladıktan sonra atılan diğer adım belirli sıklıklarla koçluk seanslarını sürdürmektir. Koçluk sürecinin başarısı koçluk seanslarının başarılı olmasıyla mümkün olmaktadır. Koçluk seanslarında başarı adım adım ortaya çıkacaktır. Bu noktada her bir koçluk seansını en verimli şekilde gerçekleştirmek oldukça önemlidir. Bu seanslarda danışanın gelişimi gözlemlenmeli ve bu gelişimi farketmeleri sağlanmalıdır. Dolayısıyla koçluk sürecinin gelişimi noktasında koçluk becerileri büyük önem taşıyacaktır. Koçluk becerilerinin yanı sıra koçluk araçlarından da optimum düzeyde faydalanılması da gereklidir. Bu sayede başarı elde edilecektir.

Koçluk Sürecinin Sonlandırılması

Her koçluk sürecinin başlangıcı ve bitişine dair bilgiler henüz en başta, koçluk sözleşmesi imzalanırken belirlenmiş olur. Bu sözleşmede belirttiğimiz gibi koçluk sürecinin ne zaman sonlandırılacağına dair açık ve net bir ifade bulunur. Koçluk sözleşmesinde yazan tarihe uygun davranmak hem koç için hem danışan için hem de diğer meslektaşlar için oldukça önemlidir. Çünkü koçluk seansları bitmesi sonlanması gereken zamanda sonlanmazsa başarılı olmuş bir süreç başarısızmış gibi davranılabilir. Üzerine anlaşılan konularda başarı sağlansa da sonlandırılmayan bir koçluk süreci başka konularda da destek talep edilmesine yol açacaktır. Zamanın yetersiz olması veya diğer birtakım durumların ortaya çıkması sonucu başarılı bir sonuç alınamayan yeni konular da koçun başarısız olduğuna dair izlenimler oluşturabilir.

Koçluk Eğitimi

Koçluk Seansı

Koçluk seansı hakkında doğru ve geniş kapsamlı bilgileri bu yazıda bulacaksınız. Liderlik Okulu koçluk seansı hakkında uzman görüşlerini sizlerle buluşturdu. Hemen başlayalım!
Koçluk seansları koçluk sürecinin temel yapıtaşıdır diyebiliriz. Tüm koçluk süreci seanslar şeklinde ilerler. Dolayısıyla koçluk seansları hakkında kapsamlı bilgi sahibi olmak koçluk mesleğinin başarısı için kritik öneme sahiptir. O zaman koçluk seanslarına temelinden bir giriş yaparak merak ettiklerinizi cevaplayalım.

Koçluk Süreci Nasıl İşler? Koçluk Seansı Bu Sürecin Neresinde?

Koçluk süreçleri aslında danışanın koç aramasıyla başlayan süreçlerdir. Ancak resmi olarak başlangıcı bu değildir. Resmi olarak koçluk süreci koçluk sözleşmesi ve gizlilik sözleşmesinin imzalanması ile başlamaktadır. Gelin koçluk süreçlerinin ne olduğunu açıklayalım:

 1. İlk Görüşme ve Koçluk Sürecine Başlangıç
 2. Koçluk Sürecinin Gelişme Aşaması ve Koçluk Seansları
 3. Koçluk Sürecinin Sonlandırılması

Koçluk SeansıEvet, koçluk süreçleri temelde bu şekilde üç aşamada incelenebilir. İlk aşamamız olan ilk görüşme ve koçluk sürecine başlangıç konusunu ele alarak başlayalım. Koçluk sürecinde seans şeklinde gelişmeyen görüşmeler genellikle ilk görüşmeler olarak karşımıza çıkar. İlk görüşme, koç arayan bir danışanın aramaları sonucunda görüşmek istediği koçla randevulaşarak buluşmasını ifade eder. Bu görüşmede koçluk sürecine başlayıp başlamama kararı verilir. Eğer hem koç hem de danışan birlikte başarılı olabileceklerini düşünürlerse koçluk sürecine başlangıç yapılır.
İkinci aşama ise koçluk sürecinin gelişme aşamasıdır. Koçluk sürecine başlama kararı alan koç ve danışan koçluk sözleşmesiyle birlikte bir de gizlilik sözleşmesi imzalarlar. Böylece resmen koçluk süreci gelişmeye başlamış olur. Peki, neden koçluk sözleşmesinin üzerinde bu kadar durduk? Koçluk sözleşmeleri koçluk sürecinin ne zaman başlayacağını, ne zaman biteceğini, kaç seans süreceğini ve seasnların ne kadar süreceğini belirten sözleşmelerdir. Dolayısıyla seanslara ilişkin bilgiler öncelikle koçluk sözleşmesinde karşımıza çıkar. Koçluk seanslarının ve dolayısıyla da koçluk sürecinin biçimsel özellikleri koçluk sözleşmesinde yer alır. Böylece koçluk seansları belirtilen şekilde gerçekleştirilir.
Son aşama olan koçluk sürecinin sonlandırılması aşamasında da koç ve danışan artık başarılı bir koçluk süreci tamamlamışlardır. (Hedefler açısından başarılı ya da başarısız olma durumunda nasıl bir yol izleneceği konusu da sözleşmede belirtilmelidir.) Artık doğru zamanda koçluk sürecinin tamamlanması gerekmektedir.

Koçluk Seansı Nasıl Oluyor?

Koçluk seansları koç ve danışana bağlı olarak şekillenen süreçlerdir. Bu nedenle koçluk sürecinin nasıl olacağını bizim söylememiz doğru olmaz. Ama bir koçluk seansını neler şekillendirir bundan bahsedebiliriz. Buna ek olarak koçluk seanslarında dikkat edilmesi gereken birtakım özelliklerden de bahsetmemizin faydası olacağını düşünüyoruz. Bu konuları ele almaya başlayalım.
Koçluk Seanslarından seans başına mı ücret almalıyız yoksa tüm ücreti henüz yeni başlarken mi talep etmeliyiz?
Bu soru sık sık soruluyor. O yüzden cevaplama ihtiyacı hissettik. Bu konuda en doğru kararı koç verecektir. Bizim zaman zaman sözleşmelerde gördüğümüz kadarıyla her seansın bedeli sözleşmede belirtiliyor ve daha sonra ödeme kolaylığı sağlanacak şekilde istenirse taksitli biçimde istenirse de nakit olarak koç ve danışan arasındaki anlaşmaya göre ödeme gerçekleştiriliyor. Böylece zaten her bir seansın bedeli belirtildiğinden erken bitecek ya da uzayacak olan seanslar için tutar belirsizliği de ortadan kalkmış oluyor.
Koçluk Seanslarını Şekillendiren Önemli Parametreler Neler Olabilir? Neleri Düşünmeliyiz?
Koçluk seanslarının verimliliği için ilk düşünülmesi gereken şey konforun sağlanması olacaktır. Öncelikle koçluk seanslarının gerçekleşeceği yerin danışanlar için işkenceye dönüşecek yolculuklara yok açan bir yerde olmaması önemlidir. Bu noktada ortamın sıcaklığı, hava akımı, koltuklarının rahatlığı gibi fiziksel faktörleri göz önünde bulundurmak çok önemli.
Buna ek olarak koçun koçluk tarzı, koçluk felsefesi ve sahip olduğu uzmanlık bilgileri de koçluk sürecini etkileyen parametrelerdendir. Bununla birlikte danışanın da geçmiş bilgi birikimi, deneyimleri ve yetenekleri de başarının temelindeki kilit unsurlardandır. Koçluk bir takım işidir.
Son olarak seans sürelerine uygun hareket etmek de hem koç hem de danışan için koçluk seanslarının cazibesini etkileyecektir.

Koçluk Eğitimi

Koçluk Görüşmesi Nasıl Yapılır

Eğer siz de Koçluk Görüşmesi Nasıl Yapılır ? diye merak ediyorsanız doğru  yerdesiniz! Bu yazımızda koçluk görüşmesini aşama aşama inceledik. Doğru ve güvenilir bilgi arıyorsanız hemen başlayalım.
Koçluk mesleği bilindiği üzere profesyonel bir hizmettir. Bu hizmeti talep eden danışanlara da en iyi şekilde yardımcı olmak önemli. Neden mi? Çünkü koçluk gibi mesleklerde iyi referanslar meslekteki başarınız üzerinde belirleyici unsurlardan birisidir. Bunun da nedeni açık; insanlar koçluk mesleğinin gerçekten işe yarayıp yaramadığını anlamak için çeşitli kanıtlar arıyorlar. Bu kanıtları sunan çeşitli kaynaklardan biri de daha önce sizden koçluk desteği almış olan kişilerdir. Dolayısıyla koçluk görüşmesi boyunca ne gibi süreçlerle karşılaşılır, bu süreçlerde neler yapılmalıdır ve nasıl yapılmalıdır bilmenizde fayda var. Bunu da yazımızda öğrencilerimiz ve ileride öğrencimiz olacak olan profesyonellerimiz için burada kapsamlı şekilde açıkladık. Hemen başlayalım, koçluk görüşmesi nasıl yapılır öğrenelim.
Koçluk Görüşmeleri Nasıl Yapılır? Ben Nasıl Yapabilirim? Neler Yapmalıyım?
Koçluk Görüşmesi Nasıl Yapılır
Soruları ardı ardına sormaya başladığımızda genellikle panik halinde cevap arandığına rastlıyoruz. Halbuki çoğu sorunun cevabı kendi içerisinde gizli olmaktadır. Bu sorular da
aslında öyle sorular. Örneğin koçluk görüşmesinin içinde bir anahtar kelime var. “Görüşme” kelimesi. Bir görüşmeyi hatırlayın şimdi. Neler yapıyorsunuz görüşmeler için hatırlayın. Bir görüşme öncesi kimle buluşacağınıza göre önce hazırlıklar yapıyoruz sonra da harekete geçiyoruz. Demek istediğim, koçluk görüşmeleri de temelinde birer görüşme. Dolayısıyla ilk önce bir görüşmede temel olarak ne varsa koçluk görüşmelerinde de onlar olacak. Buna ek olarak da koçluğa özgü süreçler bulunuyor.
Peki, koçluk görüşmeleri nasıl yapılır? Hangi süreçler bir araya gelince koçluk görüşmesi yapılmış oluyor? Seansları neye göre sınıflandıracağız neye göre sürdüreceğiz?
Eğer koçluk sürecinde neler olup bittiğini anlamak istiyorsanız ilk önce koçluk sürecini anlamlı parçalar olarak sınıflandırmanızda fayda var. Çünkü koçluk görüşmelerinde yalnızca bir konu görüşülmüyor. Birçok farklı gelişmeler yaşanıyor. Bu nedenle temel olarak koçluk görüşmelerini üç temel sürecin birleşimi olarak nitelendirebiliriz. Bunlar;

 • Koçluk Görüşmelerine Hazırlık
 • Koçluk Süreci & Seanslar
 • Koçluğu Sonlandırma Süreci

Koçluk Görüşmesi Nasıl Yapılır: Koçluk Görüşmelerine Hazırlık

Koçluk görüşmesine hazırlık oldukça önemli. İlk görüşmenin gerçekleşeceği ve koçluk sürecinin devam edip etmeyeceğini netleştiren devam eden seanslarda hazırlıklı olmak koçlar açısından önem arz eder. Koçluk görüşmelerine hazır olmak için ilk önce ufak bir bilgi formu kullanabilirsiniz. Bu bilgi formu sayesinde size danışacak bireyle ve beklentileriyle ilgili bilgiler edinebilirsiniz. Bu sayede ilgili konularda ön araştırma yapabilirsiniz. En iyi desteği sağlayabilmek için çaba gösterebilirsiniz.

Koçluk Görüşmesi Nasıl Yapılır: Koçluk Süreci & Seanslar

Seanslar koçluk sürecinin parçalarıdır. Her bir seans koçluk sürecinin başarıya ulaşması için kritik öneme sahip görüşmelerdir. Bu süreçlerde bireyin performans ve motivasyonu ölçülür. Bu gelişmeler bireyle ve ilgili diğer kişilerle paylaşılır. Sonuç olarak gelişimin sağlandığı ve takip edildiği aşamalar koçluk seansları boyunca karşımıza çıkar. Bu gelişimi bireylerin de görmesinin sağlandığı yer seanslardır. Görüşmeler bu noktada danışana göre değişebilmekte farklı şekillerde ilerleyebilmektedir. Koçluk araçları ve koçluk yaklaşımları kullanılarak, güçlü sorular sorarak seansların ilerleyişi sağlanır.

Koçluk Görüşmesi Nasıl Yapılır: Koçluğu Sonlandırma Süreci

Koçluk görüşmelerinin sonlandırılması oldukça kritik öneme sahiptir. Her koçluk sürecinin başlangıç ve bitiş zamanı koçluk sözleşmesinde belirtilir. Koçluk sözleşmesinde belirtilen zaman aralıklarında kaç kez görüşmeler yapılacağı, başarılı ya da başarısız olma durumlarında neler yapılacağı konusuna bu sözleşmelerde netlik getirilir. Koçluk sürecine başlayıp sonra bir sonuç elde edildiğinde de koçluk sürecinin tamamlanması gerekmektedir. Meslek etiğine ve size en çok faydası olan durumlardan biri de doğru zamanda süreci sonlandırmayı bilmektir. Eğer siz başarılı olup da koçluk sürecine devam ederseniz kendinizi yeni hedeflere ulaşmak isteyen danışanınıza destek olurken bulabilirsiniz. Sonra zaman yetmeyip yeni hedeflere ulaşılamadığında başarısız damgası da yiyebilirsiniz. Doğru süre sağlanan koçluk desteği profesyonel koçların başarısını etkilemektedir.

Koçluk Eğitimi

Koçluk Yetkinlikleri

Koçluğu ister profesyonel bir meslek olarak yapın, isterseniz kendi yaşamınızda koçluk tekniklerini kullanıyor olun; daha başarılı sonuçlar alabilmek için bazı kilit özelliklere sahip olmalısınız. Bu yazımızda size koçluk yetkinlikleri konusunu anlatmak istedik.
Koçluk Yetkinlikleri denildiğinde akla birçok özellik gelmektedir. Bu özelliklere sahipseniz ve onları uygulama konusunda uzmanlaşabilirseniz, koçlukta yetkinsiniz demektir.
Koçlukta sizi yetkin kılacak önemli özellikleri incelemeye başlamadan önce koçların asıl hedefini hatırlamakta fayda vardır.
Koçlar bir kişinin hedeflerine ulaşması veya hayallerini gerçeğe dönüştürmesi için yardım eder. Dolayısıyla yardım etmek ve desteklemek koçların iş tanımının özünü oluşturur.

Bir koçun sahip olması gereken özellikler

Bir koçun sahip olması gereken özelliklerden ilki, hedef ve sonuç odaklı yaklaşımdır. Bir koç, kişinin hedeflerini net şekilde koyabilmesi ve bu hedefleri iyi tanımlayabilmesini sağlamalıdır. Bunu sağlamanın yolu da hedef odaklı düşünerek bu yönde sorular sormasına bağlıdır.
Koçluk Yetkinlikleri
Kişi, koçun hedef odaklı bir perspektiften bakması sayesinde problemlerinin çözümünü ve hedefe giden yolda yapması gerekenleri keşfedecektir.
Dinlemek bir koçun en önemli özellikleri arasındadır. Koç, iyi bir dinleyici olmadan kendisinden destek isteyen kişiye yardımcı olamaz. Hepimiz birbirimizi dinleriz ama çok azımız tüm dikkatini karşısındakine vererek bunu yapabilir. Koçlar, kişisel fikirlerini bir kenara koyarak, sizi dinler. Sizin anlattığınız her kelimeye önem verir ve tüm ilgisi sizin üzerinizdedir.
Koçluk yetkinlikleri denildiğinde dinlemek kadar kendisine yer bulamayan ancak en az onun kadar önemli olan bir diğer özellik de bakmaktır. İletişim sadece sözle yapılan bir eylem değildir. Beden dili de bize karşımızdaki hakkında birçok şey anlatır. Dolayısıyla bir koçun, kişinin beden diline de bakması ve sözlerine yansıtamadığı mesajları bu yolla alabilmesi gerekir.
Empati, bir koçta mutlaka bulunması gereken bir özelliktir. Karşısındakinin duygularını anlayamayan, kendisini gerektiğinde onun yerine koyamayan ve gerek düşünsel gerek duygusal anlamda bağ kuramayan bir kişi iyi bir koç olamaz. Zaten empati yeteneği gelişmemiş kişiler iyi bir dinleyici de olamazlar ve karşısındakinin beden diline de dikkat etmezler. Dolayısıyla empati bakmak ve dinlemek özellikleri ile yakın temas halindedir.

Koçluk Yetkinlikleri – Soru Sormak

Soru sormak, koçluğun olmazsa olmaz uygulama alanıdır. Koçlar karşısındaki kişinin kendisi için en doğru yolu bulmasını sorularla mümkün kılar. Koçlar, karşısındaki kişiyi merakla dinler ve aynı merakla soruları yöneltir. Kendisi ve fikirlerine bu kadar ilgi gösterilen kişi daha iyisini yapma, daha yaratıcı yollar keşfetme ve kendisini geliştirme noktasında motive olur. Sorulara verdiği her cevap onu hedefe giden yolda ilerletir.
Koçlar geri bildirimi doğru şekilde yapmalıdır. Bir koç için doğru bildirim yargılamadan sadece gözleme dayalı bilgiyi içerir. Size danışan kişiye, davranışları ve bu davranışlara bağlı aldığı sonuçlarla ilgili net ve detaylı bir geri bildirimde bulunursanız olumlu bir tepki ile karşılaşırsınız. Kişi büyük ihtimalle yargı içermeyen geri bildiriminiz sayesinde kendi performansını kendisi değerlendirecek, kendi hatalarını ve doğrularını da yine kendisi bulacaktır.
Sezgi yeteneği koçların mutlaka geliştirmesi gereken bir özelliktir. Tıpkı empati gibi bu da içten gelen, deneyimlerle gelişen bir özelliktir. Doğru sezgiler sayesinde koç doğru zamanda doğru soruları sorabilir. Böyle kişi de kendi doğrularını bu soruların cevaplarını verirken keşfedebilir. Yine sezgileriniz sayesinde karşınızdaki kişinin duygusal durumunu hemen fark edip buna göre davranmanız da mümkün olabilir.

Koçluk Teknikleri

Koçluk teknikleri, koçların müşterilere veya koçluk alan bireylere yardımcı olmak için kullandığı çeşitli araçlar, yöntemler ve süreçlerdir.

1. Güçlü Sorular Sorma:

Koçlar, bireylerin içsel farkındalıklarını ve kendi çözümlerini bulmalarını sağlayacak güçlü, açık uçlu sorular sorarlar. Bu sorular, bireylerin düşünmelerini, kendi bilgilerini keşfetmelerini ve kendi cevaplarını bulmalarını sağlar.

2. Dinleme:

Etkili ve empatik dinleme koçlukta kritik bir rol oynar. Koçlar, bireylerin hissettiklerini, düşündüklerini ve ihtiyaçlarını tam olarak anlamak için aktif olarak dinlerler.

3. Geribildirim:

Koçlar, bireylerin kendilerini daha iyi anlamalarını ve geliştirmelerini sağlamak için yapıcı ve destekleyici geribildirim sağlarlar.

4. Hedef Belirleme:

Koçlar, bireylerin spesifik, ölçülebilir, ulaşılabilir, gerçekçi ve zamana bağlı hedefler belirlemelerine yardımcı olur.

5. Değerler ve İnançlar:

Koçlar, bireylerin kendi değerlerini ve inançlarını keşfetmelerine yardımcı olur ve bu değerlerle uyumlu hedefler belirlemelerini sağlar.

6. Zihinsel Modeller:

Koçlar, bireylerin kendi zihinsel modellerini, inançlarını ve düşünce kalıplarını keşfetmelerine ve bu modelleri sorgulamalarına yardımcı olur.

7. Gözlem ve Yansıtma:

Koçlar, bireylerin davranışlarını ve duygusal tepkilerini gözlemler ve bunları bireylere yansıtarak farkındalıklarını artırırlar.

8. Eylem Planı Oluşturma:

Koçlar, bireylerin hedeflerine ulaşmaları için gerçekçi ve uygulanabilir bir eylem planı oluşturmalarına rehberlik ederler.

9. Kaynakların Keşfi:

Koçlar, bireylerin mevcut kaynaklarını ve yeteneklerini tanımalarına ve bu kaynakları nasıl kullanacaklarını planlamalarına yardımcı olur.

10. Öz-Farkındalık:

Koçlar, bireylerin kendi düşüncelerini, duygularını, değerlerini ve inançlarını daha iyi anlamalarını sağlayacak teknikler kullanır.

11. Motivasyon:

Koçlar, bireylerin motivasyonlarını artırma ve sürdürme stratejileri geliştirir.

Bu tekniklerin etkili bir şekilde kullanılması, bireylerin kişisel ve profesyonel gelişimlerini, öz-farkındalıklarını artırmalarını ve kendi potansiyellerini en üst düzeye çıkarmalarını sağlar. Bu, bireylerin kendi hedeflerine ulaşmalarına ve yaşamlarında daha anlamlı ve tatmin edici bir deneyim elde etmelerine yardımcı olur.

Koçluk Geri Bildirim

Koçluk geri bildirim ile güç kazanır. Koçlukta geri bildirimin önemine dair kapsamlı ve güvenilir bilgiler edinmek için doğru yerdesiniz. Hemen başlayalım!
Bilindiği üzere koçluk mesleği günümüzde en hızlı gelişen mesleklerden biridir. Bunun temelinde toplumun bu mesleğin başarısını görmesi ve koçluğun gerçekten fayda sağlaması vardır. Dolayısıyla koçluk disiplini gelişmeye devam ederken bizlerin de koçluk ile ilgili konulara açıklık getirmesi çok doğal. Peki, koçluk geri bildirimi nedir? Bir işe yarıyor mu?

Koçluk Geri BildirimiKoçluk Geri Bildirim Gücü. Büyük Güç!

Geri bildirimler koçluğun en güçlü yönlerinden biridir. Geri bildirimleri edinmek ve değerlendirmek de koçların en önemli yeteneklerindendir. Koçlar, koçluk seansları boyunca danışanıyla etkileşim içerisindedir.Bu etkileşimi biraz daha açalım. Danışan ve koç görüşmeye başlarlar. Koç bir soru sorar, danışanı dinler ve beden tepkilerini ölçer. Sonuç olarak bu süreçte danışanın sözlü anlattıklarının yanında  bedeniyle de bilinçsiz olarak aktardıkları vardır.Burada geri bildirim hem danışanın sözlü olarak aktardıkları hem de beden dili ile anlattıklarıdır. Geri bildirim, gelişmelere dair bilgilerdir. Ölçümü ile eylem planları, başarı ölçütleri, zaman çizelgeleri belirlenir. Dolayısıyla geri bildirim olmadan sağlıklı bir koçluk sürecinden söz edemeyiz.

Geri Bildirim Nasıl Alınır?

Geri bildirim deyince hayatımızda şimdiye kadar olmayan bir şeyi öğreniyormuş gibi hissetmemeliyiz. Uzun bir cümle oldu. Bir de şöyle aktaralım. Geri bildirim zaten hayatımızın içerisinde. Canınızın gitmek istediği bir yere seyahat etmek istediğinizi oranın fotoğraflarına bakarak da insanlara aktarırsınız, gitmek istediğiniz yeri anlatarak da insanlara aktarırsınız. Burada önemli olan, geri bildirimleri doğru almaktır. Bunun için de geri bildirim almak istediğiniz konunun sınırlarını kafanızda belirlemiş olmanız gerekmektedir. Örneğin hoşlandığınız kişiye “sorun yaşadığın birisi var mı?” diye sormakla “sevmediğin birisi var mı?” diye sormak ayrı cevaplara sahip olabilir.
Eğer geri bildirim almak istediğiniz konuda mesajınızı net biçimde sınırlandırılabilirseniz alacağınız cevaplar da o kadar almak istediğiniz bilgi yönünde sorulmuş olur. Az önceki soru örneklerinde ilk soru olan sorun yaşadığın birisi var mı sorusunun cevabı hayır olabilirken “sevmediğin birisi var mı?” sorusunun cevabı evet olabilir. Gizleme eğiliminde olan danışanlarda benzer durumlar yaşanmıştır. Gizleme eğilimi olan danışanlarda temel problemleri keşfetmeleri için onlara spesifik koçluk soruları sormanız önem arz etmektedir.

Koçluk Geri Bildirim İçin Araçlara Sahip Mi?

Evet. Koçluk mesleğinde birçok koçluk aracı vardır ve koçlar bu araçları oldukça sık kullanırlar. Bu koçluk araçları çeşitli yazılı araçlar olabilecekleri gibi sözlü araçlar da olabilmektedirler. İlgilenilen konulara özgü araçları koçlar kendileri de geliştirebildikleri gibi bu araçları dışarıdan da temin edebilmektedirler. Koçluk eğitimlerimizde çeşitli koçluk araçları hakkında detaylı bilgiler de aktarılacaktır 🙂

Bonus Geri Bildirim Sorusu: Koçluk Eğitim Programı Sonunda Uluslararası Sertifikalar Veriliyor Mu?

Koçluk eğitimlerinde geri bildirim konusunun yanında birçok kapsamlı ve nitelikli koçluk dersleri de alacaksınız. Bu eğitimdeki tüm dersler dünya genelinde koçluk standartlarına uygun olacak şekilde hazırlanmıştır. Uluslararası platformlarda da koçluk mesleğini temsil edebilecek yetkinliğe ulaşacağınız bu eğitimin sonunda uluslararası geçerliliği olan sertifikaları da teslim almış olacaksınız. Bunun için eğitimi tamamladıktan sonra gelen kargo formunuzu eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurmanız gerekmektedir.
Sertifikalar çok mu önemli? Evet, uluslararası akreditasyonlar var, Türkiye ve Dünya üzerinde birçok ülkeden insanlar bu eğitimleri aldı, uluslararası platformlarda ülkemizi temsil ediyoruz ve sizlere uluslararası geçerli sertifikalar verebiliyoruz. Peki, sertifika gerçekten önemli mi? Gerçekten önemli. Bunun nedeni de oldukça açık. Koçluk bir profesyonel hizmettir. Bu hizmeti alacak olan kişiler çeşitli risklerden kaçınmak istiyorlar. Örneğin istediklerini elde edemeyecekleri koçluk süreçlerine zaman ayırmak istemiyorlar. Zamanlarını Gerçekten onlara kaliteli hizmet verebileceğinize emin olmak istiyorlar. Bunu nasıl başarabilirsiniz? Bunu başarmak için onlara hizmetinizin kalitesini anlamaları için fiziksel kanıtlar sunmanız gerekir. Sertifikalar da burada fiziksel kanıt olmuş oluyorlar.

Koçluk Eğitimi

Koçluk ve Mentorluk Nedir

Koçluk ve mentorluk nedir sorusunun cevabını yazımızda açıkladık. Koçluk ve mentorluk kavramları hayatımızda yer eden önemli kavramlardır. Bu iki kavram benzer ve farklı yönlere sahip oldukları için zaman zaman karıştırılan iki kavramdır. Peki, koçluk ve mentorluk ne demek? Fakları ve benzer yanları nelerdir? Şimdi bu konuyu inceleyelim!
Koçluk ve Mentorluk Nedir

Koçluk ve Mentorluk Nedir? İkisi Aynı Anlama Gelmiyor Mu?

Koçluk ve mentorluk birbirinden farklı iki kavramdır. Zaman zaman birbirlerinin yerine kullanıldığına şahit olduysanız bu konuda kafa karışıklığı yaşıyor olabilirsiniz ama ikisinin farklı kavramlar olduğundan emin olun. Şimdi bu iki kavramın neden farklı olduğuna bakalım.
Koçluk, bireylerin motivasyonlarını ve performanslarını arttırmak, bireylerin hedeflerini belirlemelerine ve hedeflerine en verimli yoldan ulaşmalarına yardımcı olmak gibi misyonları olan ve birçok disiplinden faydalanılarak ilerleyen süreçtir.
Mentorluk, bireylerin belirli bir uzmanlık alanıyla ilgili destek istemeleri durumunda uzmanlık konusu dahilinde bireylere neler yapılacağını belirten ve başarıya ulaşmalarını sağlayan bir süreçtir.
Bu tanımlarda bazı kilit unsurlar var. Bunları gördüyseniz ikisinin benzerliğini ve farkını daha net bir biçimde görebilirsiniz. Biz şimdi detaylarıyla açıklayalım.

Koçluk ve Mentorluk Arasındaki Benzerlikler

 • Koçluk ve mentorluk süreçleri sonucunda danışanların başarıya ulaşması istenir.
 • Koçluk ve mentorluk süreçlerinin ikisi de hedeflerin netleştirilmesi konusunda çaba gösterir.
 • Koçluk ve mentorluk süreçlerinde danışana destek olan bir uzmanın varlığı söz konusudur.
 • Koçluk ve mentorluk süreçleri etik kurallara sahiptir.
 • Koçluk ve mentorluk süreçlerine danışanlar kendi istekleri doğrultusunda dahil olurlar. İstedikleri zaman süreci sonlandırabilmeleri mümkündür.

Koçluk ve Mentorluk Nedir, Arasındaki Farklılıklar Nelerdir?

 • Koçluk süreci boyunca danışanların kişisel gelişimleri de önemlidir. Mentorluk sürecinde ise kişinin kişisel gelişiminden ziyade hedeflere ulaşıp istenen sonuçları elde etmek daha ön plandadır.
 • Koçluk süreçlerinde yer alan profesyonel koçlar danışanlarına ne yapmaları gerektiğini söylemezler. Onları doğru sorularla düşünmeye yönlendirip farkındalıklarını arttırarak başarıya ulaşmalarını sağlarlar. Mentorlukta ise koçluktan farklı olarak ne yapılması veya yapılmaması gerektiği konusunda söylemlere rastalamak mümkündür.
 • Koçluk süreci, düzenli aralıklarla belirlenmiş seanslar şeklinde ilerlemektedir. Mentorlukta ise düzenli seanslardan söz edilemez. Görüşme sıklıkları değişkendir.

Koçluk ve Mentorluk Eğitimlerini Almadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

Koçluk ve mentorluk eğitimlerini almadan önce bu eğitimlerle ilgili bazı kontroller yapmanızı tavsiye ederiz. Böylece eğitimlere ayırdığınız kaynaklarınızı (zaman, para vb.) daha doğru değerlendirmeniz mümkün olacaktır. Aksi taktirde size fayda sağlamayacak eğitimlerle karşı karşıya kalabilirsiniz. Peki, nelere dikkat edeceksiniz?
Koçluk ve mentorluk eğitimlerini almadan önce mutlaka kurumun eğitim geçmişine bakın. Eğitimi alacağınız kurumun köklü olması, her yıl değişen koşullara uygun eğitimler  ürettiklerine işaret edecektir. Tabi tek kriter bu olamaz. Yetenekli eğitimcilerin açtığı eğitim kurumlarına da şans verilebilir. Dediğimiz gibi bu tek kriter olmamakla birlikte bulunduğunda kurumu dikkate değer kılacak bir özellik olarak nitelendirilebilir.
Eğitim içeriğine bakın. Eğitimlerde hangi konulara değinildiği alacağınız eğitimin kalitesine ilişkin önemli bilgiler sunacaktır. Eğer iyi hazırlanmış bir eğitimse birçok ilişkili başlığı eğitimde bulabilmeniz mümkün olacaktır.
Eğitimin uluslararası akreditasyonu var mı diye bakın. Uluslararası akreditasyonlar, kurumun sunduğu eğitimlerin uluslararası standartlarda hazırlanıp hazırlanmadığına işaret edecektir. Eğer kendi alanında faaliyetleri uluslararası akreditasyon kurumlarında tanınıyorsa muhtemelen bu alandaki iyi bir eğitime bakıyorsunuz demektir. Bu arada uluslararası akreditasyonlar demek sertifikalarınızın da uluslararası olabileceğini gösterir. Sertifikalar önemsiz diye düşünüyorsanız size danışmaya gelecek olan insanları düşünün. Çünkü alacağınız sertifikalar ona bakacak kişilere koçluk veya mentorluk hizmetinin nasıl olacağı hakkında bilgi verecektir.
Eğer siz de koçluk ve mentorluk konularında eğitimler araştırıyorsanız mutlaka arayın 🙂
 Koçluk Eğitimi