Koçluk Görüşmeleri

Koçluk görüşmeleri hakkında kapsamlı ve güvenilir bilgiler burada! Siz de koçluk görüşmeleri nasıl olur, koçluk görüşmeleri sırasında nelere dikkat edilir merak ediyorsanız mutlaka inceleyin! Hemen başlayalım!

Koçluk konusunda bir başka yazımızı incelemek isterseniz; Koçluk Süreci

Koçluk Görüşmeleri Nedir?

Koçluk görüşmeleri, koçluk sürecinin resmi olarak başlamasından önce başlayan ve koçluk sürecinin sonrasında da devam eden görüşmelerdir.

Koçluk görüşmeleri, koçluk sürecine başlamayı düşünenlerin, koçluk sürecine dahil olanların ve koçluk süreci sonrasında da koçlukla ilgili devam eden diyalogların tümünü kapsamaktadır.

Koçluk Görüşmeleri Nasıl Başlıyor?

Koçluk görüşmeleri az önce de belirttiğimiz gibi koçluk sürecinin tümünde yer alan koçlukla ilişkili görüşmelerdir. Koçluk görüşmelerinin nasıl özelliklere sahip olduklarını, koçluk sürecinin hangi aşamasında nasıl görüşmelerin gerçekleştiğini anlamak için öncelikle sizlerle koçluk sürecini açıklamalıyız. Bunu da detaylarıyla  Koçluk Süreci yazımızda bulabilirsiniz. Biz şimdi görüşmeleri anlatmaya başlayalım;

Koçluk süreci başlamadan önce koç arayan bireylerin koçu bulması önemlidir. Dolayısıyla koç, bulunabilmek için çaba göstermelidir. Bu çaba nasıl bir çabadır? Bahsettiğimiz çaba, sosyal medya kanallarında içerikler üretmek, geçmişte koçluk hizmeti almış olan mutlu danışanların referans olması, çeşitli reklam çalışmaları gerçekleştirmek, çeşitli tanıtım çalışmaları gerçekleştirmek gibi çeşitli çabalar olabilir. Aslında bu faaliyetlerin tümü, henüz doğrudan iletişim kurmamış olsanız da koçluk hizmeti arayanlarla görüşme yapmanızı sağlıyor. Dolayısıyla bir koçla görüşme yapmak, koçun göstermiş olduğu geçmiş çalışmalarla görüşme yaparak mümkün olabiliyor. Bu nedenle koçluk süreci resmi olarak başlamasa da koçla görüşme yapmış kadar olunabilir. Sonuç olarak arkanızda bıraktığınız ayak izlerini doğru tasarlamalısınız.

Koçluk Sürecinde Görüşmeler Nasıl Şekilleniyor?

Danışanlar araştırmaları sonucunda bir veya birkaç koçla iletişim kurabilirler. Telefon ya da mail yoluyla çeşitli cevaplar arayan danışanlar koçtan destek isteyebilirler. Koçlar da bu istekler karşısında bir ilk görüşme randevusu vererek danışanlarla daha sağlıklı bir iletişim ortamının temelini atarlar. Bu süreçten sonra da ilk görüşme olarak adlandırılan görüşme başlar. İşin doğrusu ilk görüşme olarak adlandırdığımız bu görüşmenin öncesinde de görüşmeler yapılmış olur ancak karşılıklı diyalogların gerçekleştirilmesi için anlaşma sağlandığı ilk görüşme bu olacağı için “ilk görüşme” olarak adlandırmanın da haklı yanı var. Çünkü daha önceki görüşmelerde anonim bir görüşme varken artık bu anonimlik ortadan kalkmıştır.

Koçluk Görüşmeleri

Koçluk görüşmeleri öncesinde koçlar ortamın koşullarını iyi düşünmelidirler. Ortamın çok sıcak ya da çok soğuk olmasını istemeyiz. Çok gürültülü ya da güzel kokmayan yerlerde görüşme gerçekleştirmek de istemeyiz. Ortam koşulları, koçluk görüşmelerinden önce koçların ve danışanların dikkat edeceği koşullardır. Bunlar sağlıklı iletişim için önem arz eden koşullardır. Işık, ses, koku, rahatlık, sıcaklık, ulaşımın kolaylığı ve daha birçok şey düşünülebilir.

İlk görüşme sırasında beklentiler dile getirilir. Bu süreçte danışanlar hangi konularda desteğe ihtiyaçları olduğunu anlatırlar. Koçlar da danışanları dinlerler ve onların beklentilerini anlamaya çalışırlar. Tabi ki bir tek görüşmede tüm beklentilerin tam anlamıyla anlatılması ya da doğru anlaşılması mümkün olmayabilir. Burada genel hatlarıyla konuların anlaşılması ve koç ile danışanın birbirleriyle çalışabilip çalışamayacağının anlaşılması önemlidir. Nitekim koç ve danışan birlikte başarıya ulaşabileceklerine inandıklarında ilk görüşme bir sonraki adım olan koçluk sürecine başlangıçla devam eder.

Koçluk Süreci Başladıktan Sonra Ne Oluyor?

Koçluk süreci resmi olarak koçluk ve gizlilik sözleşmesi imzalandıktan sonra başlar. Bu aşamadan sonra koçluk görüşmeleri seanslarla düzenli olarak devam eder. Her bir seans hem gelişmenin takip edileceği hem de kararların verileceği görüşmelerdir. Bu görüşmelerde koçluk araçları ve koçluk yaklaşımlarından faydalanılır. Böylece danışanın farkındalığı arttırılır. Danışanlar yine bu görüşmeler sayesinde kendi gelişimini görür. Sürecin sonunda da başarıya ulaşır.

Koçuk süreci sözleşmedeki koşullar doğrultusunda sonlanır. Sonlandıktan sonra koç ve danışan birbirlerinden ayrılsalar da yaşanan deneyim doğrultusunda kulaktan kulağa bir bilgi aktarımı olacaktır. Bu da koçun yeni danışanlar edinmesinin önünü açacak olan yeni bir görüşme anlamına gelir. Yani koçluk görüşmeleri koçluk süreci tamamlanmış olsa ve koç doğrudan dahil olmamış olsa bile devam edecektir. Bu nedenle her bir görüşme koçun mesleki başarısı için de kritik bir öneme sahiptir. Koçluk görüşmeleri genel hatlarıyla bu çerçevede izah edilebilir.

Koçlukla ilgili sormak istedikleriniz varsa bizlerle iletişim kurmaktan çekinmeyin :)

Koçluk Eğitimi

Son Makaleler