Koçluk ve Geri Bildirim

Koçluk ve geri bildirim arasındaki ilişki nedir? Koçluk ve geri bildirim birbirinden ayrı düşünülemez. Bu konuda kapsamlı ve güvenilir bilgiler burada.

Koçluk ve Geri Bildirim Arasında Nasıl Bir İlişki Var?

Koçluk ve geri bildirim birbirinden ayrı düşünülemez. Bunun nedenini açıklayalım.

Koçluk süreci, seanslar şeklinde ilerleyen bir süreçtir ve bu seanslar düzenli aralıklarla gerçekleştirilir. Her bir seansta, geçmiş seansta verilmiş olan kararlara ilişkin ne gibi gelişmeler olduğu gözlemlenir. Gelişmenin ne yönde ve nasıl gerçekleştiği anlaşılır. Bu sayede koç ve danışan hedeflenenler doğrultusunda ilerlemeye devam edebilirler. Tüm bunların mümkün olabilmesi için her bir seansta geri bildirimlerden faydalanılır. Koç, geri bildirim toplayıp bu geri bildirimler doğrultusunda sürece dair stratejiler ve koçluk yaklaşımları geliştirebilir. Bu sayede koçluk sürecinin fayda sağlaması mümkün olmaktadır.

Geri Bildirim Nedir?

Geri bildirim, gelişmenin anahtarıdır. Herhangi bir etkinin sonuçlarına dair bilgiler olarak da tanımlayabileceğimiz geri bildirim çok farklı şekillerde karşımıza çıkabilir. Örneğin hoşlanmadığımız bir kokuyu duyumsadığımızda bedenimizle bir iğrenme tepkisi verebiliriz. Bizi üzen bir gelişmeyle ilgili bir konuda üzülerek bedensel bir tepki sergileyebiliriz. Bununla beraber bizi memnun eden bir ürün gördüysek onun üreticisine e-posta yollayarak bir geri bildirim gönderebiliriz. Ya da her zaman temiz tutulan bir alışveriş merkezi tuvaletinde temizlik memnuniyetimizi dijital bir göstergeye tıklayarak belirtebiliriz. Gerek dijital gerekse de geleneksel yollarla aslında sürekli geri bildirimler veriyoruz.

Geri bildirim almak veya geri bildirim vermek çok zor değil. Aslında kolay olmayan kısım, geri bildirimi belirli konular çerçevesinde toplamaktır. Bir konuyla ilişkili geri bildirimleri toplamak ve o konuyla ilgili fikir sahibi olmak her zaman kolay değildir çünkü yaşanan onca şey arasında ne kadar profesyonel olursanız olun gözünüzden bazı şeyleri kaçırabilirsiniz. Eksik olan geri bildirimler de hataya yol açabilir.

Geri Bildirim Yanıltamaz Mı?

Koçluk ve Geri BildirimGeri bildirimler söz konusu olduğunda yanılmak bazen kaçınılmazmış gibi gelir. Çünkü doğrudan sorular sorarak da olsa alacağınız geri bildirimler çarpıtılabilirdir. Özellikle koçluk süreçlerinde geri bildirimlerin manipülatif olabildiğini görüyoruz.

Manipülasyon, bilginin yanlış aktarılması, eksik aktarılması, aktarılma sırasının değiştirilmesi gibi yollarla gerçek anlamı yansıtamaz hale gelmesidir.

Geri bildirim de bir bilgi kümesi olduğu için tabi ki yanıltıcı olması mümkündür. Örneğin danışanınız size bir konudan hiç bahsetmemiş ise ve bu konu koçluk sürecinin başarısı için önem arz ediyorsa koçluk süreci bundan olumsuz etkilenebilir. Bu gibi nedenlerle geri bildirimler konusunda yeterince deneyimli olmayan bir koç danışanına destek olamayabilir.

Peki, bu durum önlenemez mi? Geri bildirim alma ve geri bildirim verme nasıl sağlıklı bir şekilde gerçekleşir?

Koçluk ve Geri Bildirim Becerisi Nasıl Geliştirilir?

Geri bildirim hangi yollarla gerçekleşir diye düşündüğümüzde temelde neler karşımıza çıkıyor? Yazılar, dinleme ve bedendeki tepkiler yoluyla geri bildirim gerçekleştiğini fark ediyoruz. O zaman geri bildirim becerisini geliştirmek için temelde bedensel tepkileri, yazılı çalışmaları ve dinleme yöntemlerini geliştirmek gerekiyor. Bunların hepsi eğitimle geliştirilebilir. Beden dili, etkili dinleme teknikleri veya koçluk araçları ile geri bildirim becerisi geliştirilebilir. Koçluk becerilerini edinme ve etkili biçimde kullanma da bu yolla mümkün olur. Koçluk ve geri bildirim konularında kapsamlı biçimde bilgi edinmek için Liderlik Okulu olarak hazırlamış olduğumuz kapsamlı koçluk eğitimini inceleyebilirsiniz.

Koçluk becerilerinizi geliştirip mesleki anlamda çok ileri uygulama becerileri edinmeniz için bu kurs oldukça faydalı olacaktır. Eğitime online olarak ömür boyu ve 7/24 istediğiniz saatte ulaşabilirsiniz. Eğitimi tamamladıktan sonra da sertifika adımını tamamlayarak sertifikanızı dünyanın herhangi bir yerinden teslim alabilmeniz mümkündür.

Daha fazla bilgi almak için hemen iletişime geçin :)

 

Koçluk Eğitimi

 

Son Makaleler