fbpx

Koçluk Eğitimi Nedir

Koçluk Eğitimi Nedir sorusunun cevabı burada! Doğru ve güvenilir bilgilerin verildiği Liderlik Okulu’nda Koçluk eğitimi nedir sorusu cevaplandı! Hemen başlayalım!

Koçluk eğitimi, profesyonel koçların yetişmesi için hazırlanmış profesyonel eğitime denir. Bu eğitimler sayesinde koçluk mesleğine adım atmak isteyen bireylere kapsamlı koçluk bilgileri aktarılır. Çeşitli koçluk yetenekleri üzerinde durulur ve bu yeteneklerin nasıl geliştirileceğinin yolları açıklanır. Deneyimler aktarılır. Koçlar, koçluk mesleğini yerine getirirken kullanacakları koçluğa özgü bilgilerle seanslara hazırlanır. Tüm bunlar koçluk eğitimi sayesinde gerçekleşir. Özellikle Liderlik Okulu’nun sizler için özel olarak hazırladığı dünya standartlarında içeriğe sahip olan koçluk eğitimi için bunları söyleyebiliriz.

Koçluk Eğitimi Nedir ?’i cevapladık. Peki, koç olunca ne yapacağım?

Koçluk mesleği bilindiği üzere popülerleşen ve başarılarıyla da toplum tarafından kabul görmüş olan bir meslek. Dolayısıyla koçluğu merak eden ve koç olmak için çabalamak isteyen kişilerin sayısı oldukça fazla. Tabi koçluğu talep eden bireyler düşünüldükçe birçok koça ihtiyaç olduğu açık. Yine de birçok kişi koçluk eğitimini alıp koçluk mesleğine adım atınca ne olacağını tam olarak kestiremiyor. Koç olunca ne yapacağım diye merak eden insanların sayısı da oldukça fazla. Gelin bu konuya da açıklık getirelim.
Koçluk Eğitimi Nedir
Koç olmak, koçluğun meslek olarak getirdiği koçluk disiplinine, koçluk bilgisine sahip olmak anlamına geliyor. Eğitimimizi inceleme fırsatınız olduysa ya da bizi arayıp sorma fırsatınız olduysa her koçluk sürecinin adım adım neleri içerdiğini sizlere aktardığımızı biliyor olabilirsiniz. Yapılacaklar aslında oldukça açık. Koçluk sürecinde neler yapılabileceğini aşama aşama anlattık. Başlangıç, gelişme ve sonlandırma süreçleri olarak da genel hatlarıyla sizlere açıkladık. Ama asıl sorulmak istenen birazcık daha fazlası. Ben koçluk eğitimi aldığımda ne yapmalıyım diye sorulduğunu çokça kez gördük ve dinledik. O zaman şimdi bunu da açıklayalım.

Ben Koç Olunca Ne Yapmalıyım?

Koç olan bir kişi günümüz şartlarında uzmanlığının ya da ilgisinin olduğu alanlarda, koçluk hizmeti vermek istediği insanlara ulaşmaya çalışmalıdır. Bu ne anlama geliyor? Bunun anlamı, koçluk yapan bir bireyin niş bir alan seçebileceğidir. Niş koçluk alanı, genel koçluk disiplinine sahip olan bireylerin belirli bir alanda uzmanlaşmaları ile gelişir. Örneğin, bir ebe iseniz doğum koçluğu yapabilirsiniz. Örneğin bir matematik öğretmeniyseniz eğitim koçu olabilirsiniz. Bu uzmanlıklar, ilginizin olduğu alana ve çalışmalarınızı sürdürmek istediğiniz kitleye bağlıdır. Koçluk sürecini kimlerle ve nerede yapmak istediğiniz önemli. Bu bağlamda koçluk eğitimlerini alarak istediğiniz alana yönelebilirsiniz. E-spora ilginiz varsa e-spor alanında koçluk faaliyetleri gerçekleştirebilmeniz sizin elinizde. Önemli olan koçluğun sağladığı bilgi, yetenek ve deneyime sahip olmanız. Daha sonra bu bilgi, yetenek ve deneyimlerinizi istediğiniz alana yoğunlaştırabilirsiniz.

Liderlik Okulu Koçluk Eğitimi Nedir, Nerededir, Ne Kadar Sürede Biter? Sertifikamı Ne Zaman Alabilirim?

Liderlik Okulu koçluk eğitimi, online veya örgün eğitimlerle öğrencilerimize sunduğumuz en kapsamlı eğitimlerimizden biridir. Bu eğitim online olarak internet sitemizde sizleri bekliyor. Hemen alın ve hemen başlayın. İstediğiniz kadar zaman ayırarak dersleri tamamlamanız da mümkün. Eğer isterseniz dersleri tekrar tekrar izlemeniz de mümkün. Ömür boyu elinizin altında olacak bir koçluk kütüphanesine gittiğiniz her yerden ulaşabileceğinizi de düşünün. Bütün bu özellikler, Liderlik Okulu Koçluk Eğitimini Türkiye’nin en çok araştırılan eğitim programlarından biri haline getiriyor. Tabi birçok koçluk eğitimine şekil vermiş olan eğitim içeriği sayesinde sizleri mesleğe de en iyi şekilde hazırlamış oluyor.
Eğitim sertifikaları ise uluslararası geçerliliğe sahip olan sertifikalar olup eğitimi tamamladıktan sonra talep edebileceğiniz belgelerdir. Eğitimi tamamladığınızda açılan kargo adresine bilgilerinizi yazdığınızda sertifikanız üretim sürecine girmiş olacaktır. Bu süreçte tek yapmanız gereken eğitimi almanız ve eğitiminizi tamamlamanız. Durmayın, hemen siz de başlayın!
Koçluk eğitimleri ile ilgili detaylı bilgi almak için iletişim kurmaktan çekinmeyin 🙂

Koçluk Eğitimi İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Koçluk Eğitimi Nedir? Nereden Alınır?

Koçluk Eğitimi Nedir?

2000’li yıllarla birlikte önemini giderek artıran kişisel gelişim konusu günümüzde artık çoğu insanın ilgi alanına giriyor. Bugün birçok insan kendisini, zihnini ve yeteneklerini geliştirmek, bu yolla da yaşamını istediği şekilde dönüştürmek için gayret ediyor. Kişisel gelişim denilince akla ilk gelen meslek ise Koçluk…
Koçluk her ortamda sık sık duyduğumuz bir uzmanlık alanı haline geldi. Bazılarımızın iş arkadaşları yaşam koçlarıyla çalışıyor, bazılarımızın yaşam koçluğu eğitimi alıp kendisini geliştirmek isteyen tanıdıkları var. Bazılarımız ise yaşam koçluğunun hayallerindeki meslek olduğuna karar vermiş durumda.
Profesyonel Koç olmak ya da yaşam koçluğunu öğrenmek isteyenlerin en çok merak ettikleri konuların başında eğitim geliyor.
Koçluk eğitimi hakkında siz de detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız doğru adrestesiniz.
Çünkü bu yazımızda, koçluk eğitimlerinde neler öğreniliyor, hangi eğitim programını seçmeli, koçluk eğitimini bitirdikten sonra mesleğe başlamak için neler gerekiyor, koçluk eğitimi fiyatları nedir, koçluk sertifikası nasıl olmalı sorularını yanıtlıyoruz.

Koçluk Eğitimi Kimler İçin Uygun?

Koçluk eğitimleri hakkında daha detaylı bilgi paylaşmadan önce bu eğitimin kimler için uygun olduğuna değinmekte fayda var.

 • Profesyonel koç olmaya ilginiz varsa,
 • Kişisel farkındalığınızı geliştirmek istiyorsanız,
 • Koçluk ile yakın ilişkili olan bir mesleğiniz varsa, (danışmanlık, terapistlik, mentorluk, psikologluk gibi)
 • Koçluk yaklaşımlarını öğrenerek bunu kendi hayatınızı dönüştürmekte kullanmayı hedefliyorsanız,

Koçluk eğitimi tam aradığınız program.
Yazımıza devam etmeden önce eğer siz de iyi bir yaşam koçluğu eğitimi arıyorsanız ya da bu konuda bir merakınız varsa; buradan yaşam koçluğu eğitimlerini inceleyebilirsiniz.

Koçluk eğitimi nereden alınır?

Türkiye’nin veya dünyanın neresinde yaşıyorsanız yaşayın, bulunduğunuz yerde katılabileceğiniz Koçluk eğitimleri mutlaka vardır.
Koçluk trend meslekler arasına adını yazdırmayı başardığı için bu alandaki eğitimler de son yıllarda yoğun olarak tercih ediliyor.
Bu alanda online veya klasik (örgün) eğitim alabileceğiniz birçok özel kurum olduğu gibi Koçluk eğitimi veren üniversiteler de bulunuyor. Örneğin; Marmara Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, Haliç Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Başkent Üniversitesi, Maltepe Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi, İstanbul Aydın Üniversitesi, Hitit Üniversitesi gibi kurumlar yaşam koçluğu eğitimleri düzenliyor.
Özel eğitim kurumlarının ise birçok kentte merkez ve şubeleri bulunuyor.
Koçluk eğitimi İstanbul denildiğinde, bu alanda programlar düzenleyen birçok kuruma rastlamanız mümkün.
Koçluk eğitimi konusunda öncü kentler arasında yer alıyor. Kaliteli ve nitelikli yaşam koçluğu eğitimleri düzenleyen birçok kuruma burada ulaşabilirsiniz.
Koçluk eğitimi Ankara ve çevresinde yaşayan kişilerin yoğun ilgi gösterdiği programlar arasında. Hal böyle olunca başkent de bu konuda birçok kuruma ev sahipliği yapıyor.
Üç büyük kentin yanına koyabileceğimiz son şehrimiz ise Bursa. Yaşam koçluğu eğitimi Bursa diye Google üzerinden arattığınızda birçok alternatife erişebiliyorsunuz.
Sonuç itibarıyla, yaşam koçluğu eğitimlerine dilediğiniz şehirde, özel eğitim kurumları ya da üniversiteler aracılığı ile katılabilirsiniz.
Tabii günümüzde online eğitim sistemi sayesinde ev veya işyerinizin konforunda, merkezi hangi kentte olursa olsun dilediğiniz kurumdan tek tıkla yaşam koçluğu programlarından faydalanma şansınız da var. Özellikle eğitim almak isteyen ancak örgün programlar için zaman yaratamayan kişiler için online eğitimler harika bir alternatif olarak öne çıkıyor.

Koçluk eğitimi seçerken nelere dikkat edilmeli?

Bugün internetin başına geçip yaşam koçluğu eğitimi yazdığınızda karşınıza yüzlerce ve hatta binlerce seçenek çıkıyor.
Peki, bu kadar çok seçenek arasından siz ve hedefleriniz için en uygun olanını nasıl belirleyeceksiniz?
Seçim yaparken dikkat etmenizi tavsiye edebileceğimiz en önemli başlıkları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Araştırmanızı iyi yapın: Önünüze çıkan ilk eğitim programına katılıp kolaya kaçmayın. Koçluk eğitimi ile ilgili bulabildiğiniz tüm blogları okumanızı ve eğitim veren kurumları araştırmanızı öneririz.
 • Eğitimdeki ders içeriğini inceleyin: Koçluk eğitimi kaç dersten ve saatten oluşuyor, derslerde hangi konuları öğreneceksiniz, eğitim yetkin eğitmenler tarafından veriliyor mu gibi konular hakkında yeterli bilgi edinin.
 • Referanslarını kontrol edin: Eğitimin içeriği kadar önemli bir kriter de o eğitimi veren kurumun yetkinliğidir. Eğitim kurumunun geçmişi, referansları, verdiği eğitimin niteliği, ne tip sertifika alacağınız önemlidir. Bu nedenle de Koçluk eğitimi almadan önce kurumun güvenilir olduğundan emin olmanızı tavsiye ederiz. Bunun yanı sıra sadece eğitim sürecinde değil eğitimi tamamladıktan sonra da size destek olmayı sürdüren, fikir danışabileceğiniz kurumları seçmeniz faydalı olacaktır.
 • Yorumları okuyun: Daha önce yaşam koçluğu eğitimi alanlar ne düşünüyor, onlar bu eğitimden memnun kalmışlar mı, aradıklarını bulmuşlar mı, eğitimin faydasını görmüşler mi? Kullanıcı yorumlarını okuyarak kurslar hakkında iyi bir fikir sahibi olabilirsiniz.
 • Sertifikaya dikkat edin: Koçluk henüz yeni bir meslek olarak kabul edilse de özellikle bu işi profesyonel anlamda yapmak isteyenler açısından sertifika son derece önemlidir. Danışanlarınız sizi seçerken mutlaka sahip olduğunuz sertifikaya dikkat edecektir. O nedenle siz de alacağınız eğitim sonunda nasıl bir sertifika verileceğini kontrol edin. Size tavsiyemiz, sadece Türkiye’de değil dünya çapında geçerliliği olan uluslararası sertifika alın.

Koçlukta Kalite-fiyat dengesine dikkat

Koçluk eğitimi fiyatları da seçim yaparken dikkat etmeniz gereken önemli konular arasında başı çekiyor. Ancak bu konu ayrı bir başlık altında ele alınmayı hak ediyor.
O nedenle de gelin kurs fiyatlarını biraz açalım.
Kurs ücretlerini incelerken dikkat etmeniz gereken ilk şey fiyat-kalite dengesi olmalı.
Yani, alacağınız eğitim içerik bakımından ne kadar kaliteli ve bu kalitenin karşılığında size sunulan fiyat ne kadar uygun?
Yüzeysel bir şekilde konuları geçiştiren, niteliksiz sertifika ile mezun olacağınız bir eğitimin fiyatı size cazip gelebilir ancak eğer sizi hedeflerinize ulaştıramayacaksa paranızı boşa harcamaktan başka bir işe yaramayacaktır.
Tam tersi bir örnek ise kaliteli ama sunduğu kalitenin çok çok üzerinde fiyat etiketine sahip kurslardır. Evet, eğitim içerik bakımından son derece zengindir, program sonunda nitelikli bir sertifikanın da sahibi olursunuz ama aynı kalitedeki bir eğitimi daha ucuza alabilecekken cebinizden fazladan para çıkması da hiç ideal değildir.
Size bu konuda yol gösterecek şey; yukarıda da dediğimiz gibi fiyat-kalite dengesidir. Kursları her yönü ile iyi araştırıp fiyat karşılaştırması yaparak en iyi seçeneğe ulaşabilirsiniz.

İyi Bir Koç Olmanın Sırrı

Yazımızın son bölümünü, işinize fazlasıyla yarayacağını düşündüğümüz bir konuya ayırdık.
Koçluk uzun ve keyifli bir yolculuktur. İyi bir yaşam koçu olmak için ömür boyu öğrenmeye istekli olmalı ve kendinizi sürekli olarak geliştirmelisiniz.
Yaşam koçluğunda faydasını göreceğiniz yayınları ve kitapları mutlaka okumalı; farklı deneyimlerden yararlanmalısınız.
Sadece Koçluk eğitimi alıp bununla yetinmek, bir zaman sonra yerinde saymanıza neden olabilir. Kendinizi geliştirme konusunda, eğitim programları da en büyük yardımcınız olacaktır.
Örneğin iletişim becerilerinizi ya da ikna kabiliyetinizi geliştirmek için farklı kurslara katılabilir; psikoloji, danışmanlık gibi alanlarda eğitim alarak danışanlarınıza daha iyi hizmet verebilirsiniz.
Hatta yaşam Koçluk eğitimi seçerken farklı disiplinlerde de sizi bilgi ve donanım sahibi yapacak çok yönlü programları seçmeniz faydalı olur.
Eğer siz de iyi bir yaşam koçluğu eğitimi arıyorsanız ya da bu konuda bir merakınız varsa; buradan yaşam koçluğu eğitimlerini inceleyebilirsiniz.

Koçluk Eğitimi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Koçluk eğitimi almak isteyen herkesin sorduğu ilk soru; “hangi koçluk eğitimini seçmeliyim?” sorusudur. Bu makalemizde bu konuda aklınıza takılan tüm sorulara cevap bulmaya çalışırken koçluk eğitimi seçerken dikkat edilmesi gereken temel konuları konuşacağız.

En İyi Koçluk Eğitimi Hangisi?

Koçluk disiplini sosyal bilimler içerisinde yer alan başta felsefe ve psikoloji bilimlerinden yararlanan bir disiplindir. Sosyal bilimlerin ilk gerçeği pozitif bilimler gibi kesin köşeleri ve sorunlara kesin çözümler getirememesidir. Bu minvalde değerlendirildiğinde sosyal bilimlerde en iyi kavramı çok da geçerli bir ölçü olmamaktadır. Burada önemle dikkate alınması gereken konu hangi koçluk eğitiminin sizi daha iyi bir koç yapmak için hazırlanmış olduğudur.

İyi Bir Koçluk Eğitiminin İçeriğinde Hangi Bölümler Olmalıdır?

İyi dizayn edilmiş koçluk eğitimi içerisinde; Koçluk kavramının detayları hakkında bilgiler ve koçluğun global anlamdaki tanım ve uygulamaları bulunmalıdır. Koç kimdir? ve Koçlar kimlere koçluk etmektedir? yani danışan kimdir konuları dikkatlice ele alınmalıdır. Bununla birlikte koçluğu faydaları ve koçluğun felsefesi de bu eğitimlerde detaylı olarak anlatılmalıdır. Ayrıca eğitimlerde koçluğun diğer bilim dalları arasındaki yeri ve ilişkisi de incelenmelidir. İyi bir koçluk eğitiminde koçluk çeşitlerinin neler olduğu ve bu alandaki faaliyet gösteren koçların bu alanlardaki çalışma alanları da incelenmelidir.

Koçluk Konu Başlığı: Koçluk Metotları ve Koçluk Seansı Nasıl Yapılır?

İyi bir Koçluk eğitiminde koçluk teorisi konusu derinlikli bir şekilde ele alınırken, Koçluk Metotları da incelenmelidir. Koçluk Süreci aşamalarıda detaylı bir şekilde incelenmeli, ayrıca bir koçun sahip olması gereken becelerileri de detaylı bir şekilde koçluk eğitiminde yer almalıdır. Koçluk seansı nasıl yapılandırılır? ve Koçluk Sürecinin Başarısızlığına Yol Açan Faktörleri de iyi bir eğitim müfredatına mutlaka almalıdır.

Koçluk Konu Başlığı: Koçların Sahip Olması Gereken Yetenekler

İyi bir koçluk eğitiminde koçluk etiği ve koçluk sürecinde gizlilik konuları ele alınmalıdır. Koçlukta en önemli konulardan biri de soru sorma becerisi ve yeteneğidir. Güçlü koçluk soruları bu minvalde önemli bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca iyi bir koçluk eğitiminde iyi bir koçun koçluk noktasındaki yeteneklerinin de neler olduğu ve bu yetenekleri nasıl geliştirebileceğiniz de öğretilmelidir.

Koçluk Konu Başlığı: Koçluk Sözleşmeleri

İyi bir koçluk eğitimi başlangıç seviyesinde size destek olacak şekilde koçluk konularını da ele almalıdır. Bunlar çoğu zaman; madde bağımlılığı (örneğin sigara bağımlılığı), aile, kariyer değişimi ve ertelemek hastalığı gibi konulardır. Ayrıca danışanlarla iletişimde koçluk araçlarından biri olarak kabul edilebilecek koçluk sözleşmeleri de yer almalıdır. Koçluk sözleşmeleri uzun dönem koçluk ilişkisi için olmazsa olmaz konuların başında gelmektedir.

Koçluk Konu Başlığı: Yaşam Çarkı ve Yaşam Haritası

Son olarak; koçluk eğitiminde; koçluk seansı hatırlatıcı koçluk araçları ve koçluk hedefleri belirleme koçluk araçları da ele alınmalıdır. Yaşam çarkı ve yaşam haritası konuları da koçluk eğitiminde ciddi anlamda ele alınması gereken önemli bir konulardandır.

Koçluk Sertifikası

Koçluk sertifikası noktasında düşüncemiz ise eğitim odaklı olmaktır. Koçluk, içerisinde insanı barındıran bir disiplin olduğu için sertifika bu işin son düşünülmesi gereken noktalardan birisidir. Öncelikle ele alınması gereken konu iyi bir koçluk eğitimi almaktır. Bunu sağladıktan sonra koçluk eğitimi sertifikası konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli konu Türkiye’de en çok tanınan kurumlardan birinden bu sertifikaları almaktır. Sertifikanın onayından önce eğitimi aldığınız kurum çok daha önemlidir. Bunun en önemli nedeni bir çok merdiven altı kuruluşun bir iki yılda bir kapanmasıdır. En az 5-10 yıl ve üzeri süredir faaliyet gösteren kurumları tercih ediniz. Hemen hemen her gün yeni bir eğitim sitesi ya da kursu açılmakta kısa sürede kapanmaktadır. Sertifikaları da bu nedenle karşılıksız kalmaktadır.

Uluslararası Koçluk Sertifikası Almak İstiyorsanız

Eğer uluslararası koçluk sertifikası almak istiyorsanız; az önce bahsettiğimiz uzun süredir faaliyet gösteren eğitim kurumları arasından ise uluslararası üyelikleri bulunanları öncelikli olarak tercih etmelisiniz. Koçluk konusunda en önemli unsurlardan biri de bu kurumların uluslararası kuruluşlara üye olup olmamasıdır.
Koçluk alanında akreditasyon sağlayan en iyi kurumlar; AC (Association for Coaching), ICF ve Certificational ve Accreditation Body gibi kuruluşlardır. Bu noktada eğitimi aldığınız kurumun bu organizasyon ve sitelere üyeliklerini mutlaka sorgulayınız. Bu kurumların özellikle bu organizasyonlardaki üyelik sayfalarını inceleyiniz. Bu üyelikler özellikle kurumsal üyelikler olmalıdır.

Kimler Yaşam Koçu / Koç Olabilir?

Öncelikle koç olmak için sadece sertifika sahibi olmak yeterli değildir. Sertifikalar sadece sizin bu alanda yaptığınız eğitim çalışmalarını taçlandırmaktadır. Önemli olan sizin bu alanda iyi bir eğitim görmeniz ve bu alanda becerilerinizi geliştirmenizdir. Bu minvalde iyi bir eğitim almış (ve devamında bir çok eğitim almaya devam eden) kendini bu alanda geliştirmek için sürekli okumalar yapan ve araştıran bir kişi bize göre koçluk yapabilir. Bununla birlikte koçluk bir meslek olarak ele alındığında bu alana gönül vermek ve insan ilişkileri konusunda hevesli ve yetenekli olmak önem kazanmaktadır. Dinleme becerisi ve empati yeteneği de bu mesleği yapmak isteyenler için önemli özellikler arasındadır.

Koçluk Eğitimi Nereden Alınır?

İstanbul’da, Ankara’da, İzmir’de ya da Türkiye’de nerede yaşıyor olursanız olun Koçluk eğitimi alabileceğiniz bir koçluk kursu bulabilirsiniz. Özellikle teknolojinin gelişmesiyle birlikte eğitim kurumları online koçluk eğitimi konusunda oldukça ilerlediler. Özellikle koçluk alanında kendinizi geliştirmek istiyorsanız birden fazla eğitim almanızı öneriyoruz. Bu noktada büyük resmi görmek ve elinizin altında sürekli videolar ve ders notlarının olması nedeniyle online eğitimleri başlangıç için seçmenizi öneririz.

Koçluk Akademisi

Koçluk mesleği son yıllarda popülerliği giderek artan geçerli iş kollarından biri haline geldi. Özellikle metropollerde yaşayan günümüz modern insanı, artık hedeflerine ve hayallerine ulaşmak için koçların yardımı alıyor. Bugün size koçluk akademisi nedir bundan bahsetmek istiyorum.
Koçlar, bir kişinin hedeflerini belirlemesine ve bu hedeflere ulaşmasına yardım eder. Ancak koçlar, akıl hocası veya danışman gibi çalışmaz. Yani kendisine yardım için başvuran kişilere, “Bunu şöyle yap, böyle yap, bu hedef senin için daha iyi ona yönel” gibi yönlendirmeler yapmaz.
Kişinin kendi hedefini kendisinin belirlemesini sağlar, kendi kararlarını kendi vermesi için onu motive eder ve hedeflerine ulaşabilmesi için ihtiyaç duyacağı potansiyel yeteneklerini ortaya çıkartmasına yardım eder. İyi bir koç yolu sizin için işaret etmez veya size bir şey öğretmeyi misyon edinmez. Koçlar, sorular sorarak ve özel tekniklerle kendiniz için en doğru yolu sizin bulmanızı sağlar.

Koçluk Akademisi Programı

Koçlar, hedefinize giden süreçte sizinle birlikte adım adım yol alır. Karşılaştığınız engelleri aşmanızda, yaşadığınız tıkanıklıkları gidermede sizin en büyük destekçinizdir.
Koçluk hizmeti hayatın her alanına yönelik, her yaştan insanın yararlanacağı bir destek kuvvetidir. Öğrenciden yöneticiye, ev hanımından iş kadınına, sanatçıdan politikacıya kadar herkes koçluk hizmetinin faydalarından yararlanabilir.
Değişik meslek ve yaşam tarzından insanların koçluk hizmeti ile ilgilenmesi sonucunda koçluk da farklı disiplinlere ayrıldı. Bugün kendini birçok alanda bilgi ve teknikle donatan kişiler koçluk mesleğini genel olarak yapabildiği gibi kendini belli bir alanda geliştirerek niş koçluk alanı seçen kişiler de bulunmakta. Öğrenci koçluğu, yaşam koçluğu, pilates koçluğu, beslenme koçluğu, yönetici koçluğu gibi farklı koçluk disiplinleri de koçluk mesleğinin dalları olarak ortaya çıkmış durumda.

Kimler koçluk mesleğini yapabilir?

Koç olmak isteyen herkes, kendini doğru bilgilerle ve becerilerle donattığı takdirde rahatlıkla bu mesleği yapabilmektedir. Herhangi bir alanda iyi bir koç olabilmek için sadece teorik olarak koçluk üzerine bilgiler almak yetmez. Birlikte çalışacağınız kişilere maksimum faydayı sağlamak için birçok metot ve tekniği uygulamayı bilmek, farklı disiplinlerde de fikir sahibi olmak da gerekmektedir.
İletişim gücü yüksek, kişisel gelişime meraklı, yaratıcı, sabırlı, iyi bir dinleyici olma özelliğine sahip insanlar koçluk mesleğinde başarılı olmaktadır.
Her işte olduğu gibi koçlukta da uzmanlık büyük önem taşımaktadır. Koçluk mesleğini profesyonel olarak yapmanın ve bu anlamda en kaliteli hizmeti verebilmenin yolu da kişinin kendisini eğitmesi ile mümkündür.

Koçluk eğitimi için doğru adresi bulma rehberi

Koçluk mesleğinin yükselişi bu mesleğe olan ilgiyi de artırdı. Giderek daha çok insan asıl veya ikinci bir meslek olarak koçluğu tercih ediyor. Bu durum, koçluk ile ilgili eğitimlerin de önemini artırıyor. Çünkü iyi ve başarılı bir koç olmak için bazı kavramların iyi oturması ve bazı önemli teknik ve metotların da öğrenilmesi gerekiyor. Koçluk Akademisi, bu mesleği yapmak isteyen insanların yöneldiği adres olarak ortaya çıkıyor.
Liderlik Okulu’nun sunduğu Koçluk Akademisi, Türkiye’nin en kaliteli koçluk eğitimlerinin verildiği özel programları ile dikkatleri çekiyor. Profesyonel Koçluk Akademisi, verdiği eğitimle, geleceğin Uluslararası Profesyonel Koçlarını da yaratıyor. Uluslararası standartlar doğrultusunda son derece zengin bir ders içeriği gözetilerek hazırlanan eğitim programları, koçluk mesleğin uzmanlaşmak ve başarıya ulaşmak isteyenler için en doğru adres.

Ulusal Koçluk Konferansı

Koçluk kelimesini artık sık sık duyuyoruz. Kimimizin çevresinde bu mesleği Ulusal Koçluk Konferansıyapanlar var, bazılarımız bir koçla çalışarak bu hizmetten yararlanıyor, kimileri de ulusal koçluk konferansı, kursları veya seminerlerine katılarak bu işin inceliklerini öğrenip kendi hayatlarında uygulamaya çalışıyor.

Ulusal Koçluk Konferansı

Koçluk, bir kişinin hedeflerine ulaşabilmesi için doğru araçlarla motive edilmesidir. Koçların temel hedefi, çalıştıkları kişilerin içindeki potansiyeli ortaya çıkartmaktır. Kimisi için bu potansiyel işinde başarıyı getirir, kimisi için kişisel ilişkilerinde istediği sonuçları almasına olanak sağlar, kimisi içindeki potansiyel sayesinde daha önce çok istediği ama cesaret edemediği adımları atar.
Potansiyel dediğimiz; kişinin bir şeyleri başarabilme gücü ve yetisidir. Potansiyel kişiden kişiye değişir. Herkesin yetenekleri, bilgisi, hırsları, tutkuları ve hayattan beklentileri farklı farklıdır.

Verimlilik İçin Koçluk

Gerek iş, gerek sosyal, gerekse akademik hayatında daha başarılı, daha mutlu, daha huzurlu, daha verimli olmak isteyen herkes koçluk hizmetinden faydalanabilir. Bir hedefe veya hayale ulaşmak için profesyonel koçtan yardım alabilir.
Günümüzde giderek daha çok insan koçluk hizmetinden faydalanıyor. Bu bilgi bize üç şeyi anlatıyor. Öncelikle koçluk hizmetine talep var. İkincisi koçluk mesleği gelecek vadediyor. Üçüncüsü ise koçluk teknikleri başarılı sonuçlar getiriyor ki, tercih ediliyor.
Bu bilgiler ışığında koçluk için, popülerliğini hak eden bir meslektir, desek yanlış olmayacaktır.

Kimler koçluk hizmeti verebilir?

Bir hedefi ve hayali olan, buna ulaşma noktasında yardıma ihtiyacı olan herkes koçluk hizmetinden faydalanabilir demiştik. Peki, koçluk hizmetini kimler verebilir?
Profesyonel koçluk eğitimi almış, koçluk için gereken tüm özelliklere, bilgi ve becerilere sahip kişiler koçluk mesleğini başarı ile yapabilir. Koçluk konferansı, koçluk kursları, koçlukla ilgili seminerler veya daha kapsamlı ve uzun soluklu eğitim programları bu mesleği yapacaklar için oldukça faydalıdır.
Bir koçta bulunması gereken bazı anahtar özellikler vardır. Bir koçun kendisine danışan kişinin durumunu iyi anlaması önemlidir. Bir koç iyi bir dinleyicidir. Koçlar empati özelliğine mutlaka sahip olmalıdır. Koçluk, koç ile ona danışan kişi arasında kurulan ortaklık ilişkisidir. Dolayısıyla koçun kendini karşısındaki kişinin yerine koyabilmesi çok önemlidir. Koçlar sorgulamalıdır. Koçlukta soru sorma tekniği işin en önemli kısımlarından birini oluşturur. Bu kritik sorular kişinin kendi doğrularını bulmasını sağlamalıdır.
Koçlar geri bildirim vererek, birlikte çalıştıkları kişinin hedef yolculuğunu iyi analiz edebilmesini sağlar. Geri bildirim aynı zamanda motivasyonel bir misyona da sahiptir. Koçlar kuvvetli sezgi gücüne de sahip olmalıdır. Hangi teknikleri ne zaman kullanması gerektiğini, çalıştığı kişilerin içindeki potansiyeli ortaya çıkartma yollarını ve hangi soruları ne zaman sorması gerektiğini sezgilerinden faydalanarak belirler.

Adım adım koçluk mesleği

Koçluk mesleğini yapmak isteyenlerin izlemesi gereken bazı adımlar vardır. Bu adımların en önemlisi bir eğitim programından faydalanmaktır. Kimileri koçluk konferansı ile mesleğe ilk adımını atar. Kimileri kurs veya seminerlere katılır. Kimileri bol bol kitap okuyarak kendi kendilerini eğitme yolunu izler.
Tüm bu adımlar kişiye mutlaka önemli faydalar sağlar ancak koçluk mesleğini en iyi şekilde yapmak için kapsamlı bir eğitim programına katılmak daha doğrudur. Koçluk birçok farklı disiplinle yakın temastadır. Sadece koçluk ile ilgili değil birçok farklı alanda bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Farklı teknik ve metotları en iyi şekilde kullanmayı öğrenmek önemlidir.

Ulusal Koçluk Konferansı

Ulusal Koçluk konferansı, koçluk kursları veya koçluk seminerlerinden alabileceğiniz tüm bilgiler, kazanabileceğiniz tüm beceriler ve çok daha fazlası Liderlik Okulu Koçluk eğitimlerinde buluştu. Bu programlar sizi her yönden geliştirerek, uluslararası sertifika sahibi profesyonel bir koç yapacak. Başarıya giden yolda siz de bize katılın.

Koçluk Programları

Yapmak istediğiniz meslek ne olursa olsun, hangi konuda uzmanlaşmayı planlıyorsanız planlayın, o konuda eğitim almak, hedefiniz doğrultusunda atacağınız ilk adım olmalı. İşte bu noktada koçluk programları ön plana çıkmaktadır.
Koçluk Programları
Meslek liseleri veya üniversiteler, bir meslek sahibi olmak isteyenler için iyi seçeneklerdir. Ancak bir konuda uzmanlaşmanın başka yolları da vardır. Bugün birçok insan bir meslekte uzmanlaşmak, ikinci bir mesleğe sahip olmak ya da genel anlamda kendini geliştirmek için farklı eğitim programlarından faydalanmaktadır.

Koçluk Programları

Son yılların popüler mesleği olan koçluk için de çeşitli eğitimler, kurslar, seminerler verilmektedir.
Koçluk programları bu mesleği başarılı bir şekilde yapmak isteyenlerce iyi araştırılmalıdır. Koçlar, birçok farklı bilgi ve beceriye sahip olmalı; bunun yanı sıra değişik teknik ve metotları uygulamayı bilmelidir. Dolayısıyla koçluk programları, kişiye ihtiyaç duyabileceği tüm özellikleri kazandırabilmelidir. Aksi halde, alınan eğitim, kişiyi koçluk mesleğini yaparken yarı yolda bırakabilir.
Koçluk programlarına katılmadan önce bir koç hangi özellikleri taşımalı, hangi konularda donanımlı olmalı, önce onu iyi şekilde anlamak gerekmektedir.

Koçlar ne yapar?

Koçlar, bir kişinin kendi hedeflerini belirlemesini ve daha sonra bu hedeflere kendi yetenek, beceri ve çabasıyla ulaşmasını sağlar. Kişiyi doğru yönde motive ederek, hedefe giden yolda ihtiyaç duyacağı potansiyel becerileri ortaya çıkartarak ona destek olur. Kişinin kendi kendine gelişmesi, öğrenmesi ve başarması için ona eşlik eder.
Belki bu tanımlar birçokları için kolay bir iş gibi görünse de, koçluk ciddi anlamda bilgi ve beceri gerektiren bir meslektir. Öncelikle bir kişinin içindeki potansiyeli ortaya çıkartmak kolayca yapılabilecek bir iş değildir. Bir iki soru sorup, kişiyi, aslansın yaparsın, şeklinde motive etmekle başarılamaz. Öyle olsa zaten kimsenin koçluk hizmetine ihtiyacı olmazdı. Arkadaşlarımızla konuşup, içimizdeki gücü yakalar ve tüm hayallerimize kolayca ulaşırdık.
Dolayısıyla; koçluk belli bir bilgi birikimi ve donanım gerektiren bir meslektir. Koçlar belli teknikleri kullanarak, farklı uygulamalarla, birlikte çalıştıkları kişiyi başarıya ulaştırırlar. Koçlar psikoloji, NLP, liderlik, iletişim gibi farklı disiplinlerle ilgili de yeterli bilgi ve donanıma sahip olmalıdır. Her ne kadar koçluk mesleği bir terapist, psikolog ya da danışmanlıktan farklı da olsa bu mesleklerin ortak özellikleri de vardır. Mesela koçlar da bir psikolog ya da danışman gibi iyi bir dinleyicidir, sorular sorar ve amacı yardımcı olmaktır. Ancak tabii ki koçlar kendi bilgilerini, deneyimlerini kişiye empoze ederek, ya da geçmişe odaklanarak sonuç almaya çalışmaz. Koçlar bugüne odaklanır. Kişinin kendi içinde, onu hayallerine taşıyacak güce ve yeterliliğe sahip olduğunu bilir. Amacı kişinin kendi yolunu çizmesi, kendi hedeflerine varmasıdır. Koçlar bu süreçte öğretmenlik yapmaz. O yol ortağıdır. Kendi kendinize öğrenmenizi sağlar.

Koçluk programları nasıl olmalıdır?

Koçluk mesleğine yönelik eğitimlerin zengin ve kapsamlı olması, bu mesleğin doğru şekilde yapılması noktasında da önem taşımaktadır. Koçluk programları kapsamında sunulan derslerin içeriği, bu eğitimlerin kimler tarafından verildiği, eğitim sonunda verilen sertifikaların ne derece geçerli olduğu mutlaka araştırılmalıdır.
Mesleki başarıyı hedefleyenler nitelikli ve kaliteli eğitim kurumlarınca verilen koçluk eğitimini tercih etmelidir.
Bu anlamda Türkiye’nin alanında rakipsiz kurumu Liderlik Okulu, koçluk programları ile de girişimcilere hizmet vermektedir. Koçluk mesleğinde başarılı ve tanınmış bir isim olmak isteyenlerin ihtiyacı olan tüm bilgiler ve teknikler bu eğitim programlarında anlatılmaktadır. Sahip olmanız gereken tüm becerileri kazanabileceğiniz eğitimlerimiz, uygulamalı anlatımlar sayesinde sizi koçluk mesleğine hazırlayacak.
Liderlik Okulu’nun ayrıcalıklı ve zengin eğitim programları uluslararası standartlarda oluşturulmaktadır. Uzmanlığa giden yol, Liderlik Okulu’ndan geçer.
Koçluk Eğitimi Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız

Koçluk ve Geri Bildirim

Koçluk ve geri bildirim arasındaki ilişki nedir? Koçluk ve geri bildirim birbirinden ayrı düşünülemez. Bu konuda kapsamlı ve güvenilir bilgiler burada.

Koçluk ve Geri Bildirim Arasında Nasıl Bir İlişki Var?

Koçluk ve geri bildirim birbirinden ayrı düşünülemez. Bunun nedenini açıklayalım.
Koçluk süreci, seanslar şeklinde ilerleyen bir süreçtir ve bu seanslar düzenli aralıklarla gerçekleştirilir. Her bir seansta, geçmiş seansta verilmiş olan kararlara ilişkin ne gibi gelişmeler olduğu gözlemlenir. Gelişmenin ne yönde ve nasıl gerçekleştiği anlaşılır. Bu sayede koç ve danışan hedeflenenler doğrultusunda ilerlemeye devam edebilirler. Tüm bunların mümkün olabilmesi için her bir seansta geri bildirimlerden faydalanılır. Koç, geri bildirim toplayıp bu geri bildirimler doğrultusunda sürece dair stratejiler ve koçluk yaklaşımları geliştirebilir. Bu sayede koçluk sürecinin fayda sağlaması mümkün olmaktadır.

Geri Bildirim Nedir?

Geri bildirim, gelişmenin anahtarıdır. Herhangi bir etkinin sonuçlarına dair bilgiler olarak da tanımlayabileceğimiz geri bildirim çok farklı şekillerde karşımıza çıkabilir. Örneğin hoşlanmadığımız bir kokuyu duyumsadığımızda bedenimizle bir iğrenme tepkisi verebiliriz. Bizi üzen bir gelişmeyle ilgili bir konuda üzülerek bedensel bir tepki sergileyebiliriz. Bununla beraber bizi memnun eden bir ürün gördüysek onun üreticisine e-posta yollayarak bir geri bildirim gönderebiliriz. Ya da her zaman temiz tutulan bir alışveriş merkezi tuvaletinde temizlik memnuniyetimizi dijital bir göstergeye tıklayarak belirtebiliriz. Gerek dijital gerekse de geleneksel yollarla aslında sürekli geri bildirimler veriyoruz.
Geri bildirim almak veya geri bildirim vermek çok zor değil. Aslında kolay olmayan kısım, geri bildirimi belirli konular çerçevesinde toplamaktır. Bir konuyla ilişkili geri bildirimleri toplamak ve o konuyla ilgili fikir sahibi olmak her zaman kolay değildir çünkü yaşanan onca şey arasında ne kadar profesyonel olursanız olun gözünüzden bazı şeyleri kaçırabilirsiniz. Eksik olan geri bildirimler de hataya yol açabilir.

Geri Bildirim Yanıltamaz Mı?

Koçluk ve Geri BildirimGeri bildirimler söz konusu olduğunda yanılmak bazen kaçınılmazmış gibi gelir. Çünkü doğrudan sorular sorarak da olsa alacağınız geri bildirimler çarpıtılabilirdir. Özellikle koçluk süreçlerinde geri bildirimlerin manipülatif olabildiğini görüyoruz.
Manipülasyon, bilginin yanlış aktarılması, eksik aktarılması, aktarılma sırasının değiştirilmesi gibi yollarla gerçek anlamı yansıtamaz hale gelmesidir.
Geri bildirim de bir bilgi kümesi olduğu için tabi ki yanıltıcı olması mümkündür. Örneğin danışanınız size bir konudan hiç bahsetmemiş ise ve bu konu koçluk sürecinin başarısı için önem arz ediyorsa koçluk süreci bundan olumsuz etkilenebilir. Bu gibi nedenlerle geri bildirimler konusunda yeterince deneyimli olmayan bir koç danışanına destek olamayabilir.
Peki, bu durum önlenemez mi? Geri bildirim alma ve geri bildirim verme nasıl sağlıklı bir şekilde gerçekleşir?

Koçluk ve Geri Bildirim Becerisi Nasıl Geliştirilir?

Geri bildirim hangi yollarla gerçekleşir diye düşündüğümüzde temelde neler karşımıza çıkıyor? Yazılar, dinleme ve bedendeki tepkiler yoluyla geri bildirim gerçekleştiğini fark ediyoruz. O zaman geri bildirim becerisini geliştirmek için temelde bedensel tepkileri, yazılı çalışmaları ve dinleme yöntemlerini geliştirmek gerekiyor. Bunların hepsi eğitimle geliştirilebilir. Beden dili, etkili dinleme teknikleri veya koçluk araçları ile geri bildirim becerisi geliştirilebilir. Koçluk becerilerini edinme ve etkili biçimde kullanma da bu yolla mümkün olur. Koçluk ve geri bildirim konularında kapsamlı biçimde bilgi edinmek için Liderlik Okulu olarak hazırlamış olduğumuz kapsamlı koçluk eğitimini inceleyebilirsiniz.
Koçluk becerilerinizi geliştirip mesleki anlamda çok ileri uygulama becerileri edinmeniz için bu kurs oldukça faydalı olacaktır. Eğitime online olarak ömür boyu ve 7/24 istediğiniz saatte ulaşabilirsiniz. Eğitimi tamamladıktan sonra da sertifika adımını tamamlayarak sertifikanızı dünyanın herhangi bir yerinden teslim alabilmeniz mümkündür.

Uzaktan Koçluk Eğitimi

Bu sayfaya bakmadan uzaktan koçluk eğitimi almayın! Uzaktan koçluk eğitimi hakkında en kapsamlı ve güvenilir bilgileri arıyorsanız doğru yerdesiniz. Hemen başlayalım!
Koçlukla ilgili bir diğer yazımızı incelemek isterseniz; Koçluk Süreci

Uzaktan Koçluk Eğitimi Nedir?

Uzaktan koçluk eğitimi, profesyonel koç olmak isteyenlerin kendilerini mesleğe hazırladığı, uzaktan erişimlerinin mümkün olduğu eğitimlerdir. Bu eğitimler, uzaktan erişilebilmesi yönüyle aslında büyük sorunları ortadan kaldırabiliyor. Bunların başında ulaşım sorununun ortadan kalkması var. Bir A noktasından B noktasına giderek zaman, para ve enerjisini harcayan bireyler herhangi bir yerden bu eğitimlere katılabiliyorlar.
Tabi her koçluk eğitimi aynı değildir. Bu noktada çok dikkatli olmanız gerekiyor. Şimdi uzaktan koçluk eğitimi seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiğinden bahsedelim.

Uzaktan Koçluk Eğitimi Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim?

İlk olarak koçluk eğitimi alacağınız kurumu araştırın. Referanslarına bakın. Daha önce hangi kurumlar eğitim alacağınız kurumdan eğitim almayı tercih etmişler bunu inceleyin. Böylece eğitim konusunda hangi seviyede içerikler geliştirdiklerine dair fikir edinebilirsiniz.
Koçluk eğitimi alacağınız kurumun temsilcilerini araştırın. Topluma faydalı çalışmalar içerisinde yer almışlar mı diye inceleyin. Çeşitli kitaplar, seminerler, bilgilendirici içerikler paylaşmışlar mı? Bu bağlamda çeşitli medya kanallarında mesajlarını toplumla buluşturabilmişler mi diye inceleyin. Böylece bilgilerini paylaşmaya açık olup olmadıkları, gerçekten fayda sağlama isteğine sahip olup olmadıkları konusunda fikir edinmeniz mümkün olacaktır.
Koçluk eğitimi alacağınız kurumun bu alanda akreditasyonları var mı, uluslararası geçerliliği olan sertifikalar sunabiliyorlar mı diye inceleyin. Bu sayede alacağınız eğitimin dünya standartlarında olup olmadığına dair fikir edinmeniz mümkün olacaktır. Ayrıca sertifikalar, dünyanın her yerinde tanınırlığa sahipse dünyanın herhangi bir yerinde kendi uzmanlığınızı anlatabilmeniz de mümkün olacaktır.
Uzaktan koçluk eğitimi alacağınız zaman eğitimlere ne kadar süre için ve ne zaman ulaşabileceğinize dikkat edin. 7/24 erişebileceğiniz ve ömür boyu sahip olabileceğiniz eğitimlere sahip olmanız sizin avantajınıza olacaktır. Eğitimi almadan önce buna dikkat etmenizde fayda var.
Koçluk eğitimi almadan önce dikkat edilmesi gerekenler arasında tabi ki eğitimin içeriği de var. Kapsamlı bir eğitim olup olmadığını anlamak için bu önemlidir. Eğer konuları bulmakta zorluk yaşıyorsanız mutlaka kurumu arayıp sorunuz.
Eğitimi almak istediğiniz kurumla iletişime geçmeye çalışın. Eğer bir sorun yaşayacak olursanız gerçekten ulaşabiliyor musunuz bakın. Ulaşamadığınız bir kuruma sorunlarınızı da ulaştıramazsınız. Gerek mail gerekse de telefon yolunu tercih edebilirsiniz. Eğer ulaşabiliyorsanız riskler yine azalmış olacaktır.
Bahsettiklerimiz temel seviyede yeterli olacaktır. Ancak özellikle merak ettiğiniz bir konu varsa bunu da kuruma sorabilirsiniz.
Not: Tabi ki biz tüm bu konularda kendimize güveniyoruz 🙂 Liderlik Okulu Uzaktan Koçluk Eğitimi ‘ne dünyanın dört bir yanından katılan tüm öğrencilerimiz ömür boyu 7/24 eğitimlerine erişebiliyorlar. Dünyanın dört bir yanından uluslararası geçerliliği olan sertifikalarını teslim alabiliyorlar. VE Dünyanın en kapsamlı koçluk eğitimlerinden olan koçluk eğitimimizden faydalanabiliyorlar. Siz de istediğiniz zaman bu eğitimden faydalanabilirsiniz.

Koçluk Eğitimini Uzaktan Almak Avantajlı Mı?

Uzaktan Koçluk EğitimiEvet. Koçluk eğitimini uzaktan ya da örgün olarak almanız mümkündür. Her ikisinin de güçlü yönleri var. Tabi uzaktan koçluk eğitimi almanın avantajları oldukça fazla. Bu avantajlar arasında derslere tekrar tekrar katılabilme, anlaşılmayan yeri tekrar izleyebilme önemli bir avantajdır. Ayrıca örgün eğitimlerde söz konusu olan zaman ve mekan kısıtları uzaktan eğitim söz konusu olunca ortadan kalkmaktadır. Eğitiminizi istediğiniz sürede istediğiniz hızda tamamlayabilirsiniz. Tabi ister evde isterseniz de yoldayken dersleri tamamlamanız mümkün olmaktadır. Aslında tüm bu yönleriyle uzaktan eğitimlerin günümüzün en çok tercih edilen ve gelişen eğitimler olması hiç de şaşırtıcı değildir. Teknolojinin  avantajları eğitime de yansımıştır.
Uzaktan koçluk eğitimiyle ilgili daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçin 🙂

Koçluk Eğitimi

Koçluk Hakkında

Koçluk hakkında merak ettiklerinizi açıkladık! Doğru ve güvenilir bilgiler edinmek için doğru yerdesiniz. Hemen başlayalım!
Koçluk hakkında başka yazılarımıza ulaşmak istiyorsanız: Koçluk Süreci

Koçluk Hakkında Bildiklerimiz & Bilmediklerimiz

Koçluk kavramı hayatın çok içinden bir kavram. Mutlaka duyduğumuz kelimeler arasında. Bu nedenle koçluk hakkında aslında tanım yapamayacak olanlar da çeşitli yollarla koçluğu ifade etmeye çalışabiliyor. Örneğin koçluk nedir diye sorduğumuzda “koçluk danışmanlık gibi bir şey”, “koçluk aslında mentorluk değil miydi ya?”, “koçluk öğretmenliktir arkadaşım…”, “koçluk aslında arkadaşlıktır” diyen kişilere rastlamak mümkün. Aslında bu cümlelerle koçluğu anlatmaya çalışan insanlar bir şeyler biliyorlar ama eksik biliyorlar. Şimdi bildiklerimizi ve bilmediklerimizi görerek koçluğun ne olduğuna bakalım.

Koçluk Nedir?

Koçluk;
bireylerin hedeflerini belirleyerek veya netleştirerek o hedeflere ulaşmalarını sağlayan,
bireylerin motivasyonlarını arttıran,
bireylerin istemedikleri alışkanlıkları bırakmalarına yardımcı olan,
bireylerin edinmek istedikleri yeni alışkanları edinmelerine yardımcı olan,
profesyonel koçlar tarafından sağlanan,
profesyonel bir süreçtir, meslektir ve destektir.
Peki, koçluk kavramı danışmanlıkla, öğretmenlikle, mentorlukla veya arkadaşlıkla neden karıştırılıyor?
Koçluk ve danışmanlık aslında birbirlerine benzeyen birtakım yönlere sahiptirler. Bu yönlerden biri hedeflerdir. Her iki kavram da hedeflerin net bir şekilde ifade edilip o hedeflere ulaşılması için çaba harcarlar. Ancak koçluk ve danışmanlık süreçlerinde farklılıklar karşımıza çıkar. Danışmanlık hedef odaklıdır. Hedefe ulaşmak asıl hedeftir. Koçluk ise danışan odaklıdır. Danışanın kişisel gelişimi ve hedefine ulaşırken gelişmesi asıl hedeftir. Bu yönleriyle koçluk ve danışmanlık birbirinden ayrılırlar.
Koçluk hakkında yapılan tanımlara bakıldığında koçluğun öğretmenlikle de karıştırıldığını görüyoruz. Burada da bazı farklı yönler karşımıza çıkıyor. Koçluk ve öğretmenlik arasındaki temel fark süreci yöneten kişiler incelendiğinde karşımıza çıkar. Öğretmen, davranışları ve hedefleri belirleyen ve yönlendiren, böylece de istenen davranışların ve sonuçların elde edilmesini sağlayan profesyonellerdir. Kısacası öğretmenlik çoğu zaman öğretmenin yönetimiyle ilerler. Koçlukta ise asıl yönetici danışandır. Danışanlar, hangi konuda konuşmak ve bir sonuca varmak istiyorlarsa onu gündeme getirirler. Koçlar da bahsedilenleri analiz ederek sürecin verimliliğini arttırır. Öğretmenlik ve koçluk temelde sürecin içerisindeki aktörlerin rolleri açısından farklıdırlar.

Koçluğu Başka Hangi Kavramlarla Karıştırıyoruz?

Koçluk Hakkında
Koçluk ve mentorluk da çok fazla karıştırılır. Koçluk ve mentorluk arasındaki farklar arasında temel farkı süreçteki yaklaşımlar ortaya koyar. Koçluk süreci ve mentorluk süreci farklı işler. Mentor, belirlenmiş olan hedef doğrultusunda danışana ne yapacağını söyler. Çünkü konunun uzmanı odur ve spesifik bir çözüm sunar. Koçlukta ise danışana emirler verilmez. Yapılması gerekenlerin değerlendirilmesi sağlanır, varsa başka seçeneklerin keşfi gerçekleştirilir. Her ikisi de hedeflere ulaştırma konusunda etkilidir, yaklaşımlar açısından farklıdırlar.
Bir de koçluk ve arkadaşlık var. Her ikisi de danışana destek olma konusunda birtakım çabalar sergilese de koçluk ve arkadaşlık çok çok farklı kavramlardır. Örneğin koçluk sürecinin başlangıç ve bitiş tarihleri belirli iken arkadaşlık süreçleri farklıdır. Koçlar profesyonel biçimde dinlerken arkadaşlar konuşmaya dahil olmak için dinleyebilirler. Koçlukta bilgilerin gizliliği sözleşmelerle korunurken arkadaşlıkta gizlilik konusunda ciddi problemler yaşanabilmektedir. Bu gibi yönlerle birbirlerinden ayrılırlar.

Koçluk Hakkında Gerekli Bilgileri Nereden Edinebiliriz?

Koçluk hakkında daha kapsamlı bilgiler edinmek istiyorsanız eğitimimizi tercih edin. Dünyanın en kapsamlı koçluk eğitimlerinden biri olan Liderlik Okulu ‘nun hazırlamış olduğu koçluk eğitimi bu alanda derin bilgi birikimine sahip olmanızı sağlayacaktır. Dünya’nın herhangi bir yerinden eğitimleri alabilirsiniz ve ömür boyu erişim sağlarsınız. 7/24 erişim imkanınız olacak. Bu sayede istediğiniz zaman erişebileceğiniz, elinizin altında olan kapsamlı bir eğitime erişmiş olacaksınız. Adeta bir koçluk kütüphanesine ulaşmış olacaksınız.
Siz de profesyonel bir koç olmak istiyorsanız kendinizi koçluk eğitimimizle donatın. Koçluk hakkında daha fazla bilgi almak için bizlerle hemen iletişime geçin 🙂

Koçluk Eğitimi

Online Koçluk

Her geçen gün daha çok kişi tarafından tercih edilen koçluk hizmetleri, günümüzde birçok kişinin bu mesleğe yönelmesine neden oldu. Koçluk mesleğini hakkını vererek yapabilmek için kişinin kendini birçok farklı bilgi ve beceri ile donatması, koçluk tekniklerine hâkim olması ve kendisini de kişisel anlamda geliştirmesi gerekmektedir. Bugünde size bu konuda özellikle online koçluk çalışmaları hakkında bilgi vermek istiyoruz.
Koçluk mesleğini yapmak isteyen kişilere yönelik birçok farklı eğitim programları mevcuttur. Bunlardan biri de online koçluk eğitimleridir.
Online koçluk konusunu iki farklı bölümde ele almak da fayda var. Gelin, önce koçluğun ne olduğunu ve nasıl bir meslek olduğunu irdeleyelim. Daha sonra da online eğitimin özelliklerine ve kişiye sunduğu avantajlara değinelim.

Koçluk nedir?

Koçluk birçok farklı şekilde tanımlanabilir ancak işin özünde koçluk üç cümle ile özetlenebilir.

 • Koçluk, bir kişiye, istediği şekilde değişmesi ve istediği yönde ilerlemesi konusunda yardım etmektir.
 • Koçluk, kişinin olmak istediği insana dönüşme yolculuğunun her evresinde onu desteklemektir.
 • Koçluk farkındalık yaratmak, kararları güçlendirmek ve değişime öncülük etmektir.

Online Koçluk
Koçlar kişinin potansiyelini ortaya çıkartarak her konuda performansını maksimuma taşımayı hedefler. Koçluk, kişiye bir şeyi öğretmez, kişinin kendi kendine öğrenmesine yardımcı olur. Bu anlamda, bir öğretmen, mentor veya danışmandan farklıdır. Kendi fikrini, bilgisini, deneyimini aktarmak yerine kişinin kendisinde olan özelliklerinden faydalanarak hedefine ulaşmasını amaçlar.
Koçluk eskiden sporla özdeşleştirilen bir meslekti. Özellikle Amerikan filmlerinden hatırlarsınız. Basketbol, beyzbol gibi spor dallarında eğitmen veya teknik direktör pozisyonundaki kişilere “koç” denilirdi. Bugün sadece spor alanında değil her alanda geçerliliği olan bir meslek koçluk. Artık ev hanımlarının da koçu var, öğrencilerin de; yöneticiler de koçlarla çalışıyor, sanatçılar da… Yaşam koçluğu, yönetici koçluğu, pilates koçluğu, nefes koçluğu, öğrenci koçluğu ve daha birçok farklı alanda koçluk hizmeti veriliyor.

Online koçluk ve online eğitim nedir, avantajları nelerdir?

Dünya sürekli bir değişim içinde. Teknoloji ve bilim hızla gelişiyor. Buna bağlı olarak yaşam tarzlarımız, alışkanlıklarımız, önceliklerimiz değişiyor. Bu değişim ve gelişimden eğitim de nasibini aldı.
Artık kurumlar; klasik eğitimin yanı sıra online (uzaktan) eğitimi de yaygın şekilde veriyor. Online eğitim, öğrenci ve öğretmenin aynı mekânda bir araya gelmesine gerek olmadığı, derslerin internet bağlantısı ile bilgisayar ortamında verildiği bir sistem. Bu sistemin sağladığı avantajların başında kişinin zaman ve mekân tercihinde özgür olması geliyor. Günlük hayatlarımızda ne kadar yoğun olursak olalım, online eğitim sayesinde boş zamanlarımızı kendimiz belirliyor; dilediğimiz saatte ve günlerde derslerden faydalanabiliyoruz.
Online eğitim, klasik eğitim ile aynı kapsam ve içerik zenginliğine sahip; ve bu eğitimleri bitirenler klasik eğitim alanlarla aynı sertifika ve diplomaların sahibi oluyorlar. Online eğitim ders pekiştirmek isteyenler için de avantajlı. Bir kişi, geriye dönüp daha önce dinlediği bir dersi dilerse yeniden dinleyebiliyor.
Artık her alanda online eğitim tercih edilen bir sistem haline geldi. Koçluk da online eğitim ile öğrenebileceğiniz bir meslek olarak ön plana çıkıyor. Online koçluk eğitimi ile siz de bu alanda uzmanlaşabileceksiniz. Üstelik bunu yaparken online eğitimin tüm avantajlarından da yararlanacaksınız.
Koçluk mesleğinde başarılı olmak ve buna bağlı olarak iyi bir kazanç elde etmek istiyorsanız; Liderlik Okulu’nun ayrıcalıklı online koçluk eğitimleri tam size göre.

Koçluk Konferansı

Bu yazımızda koçluk konferansı hakkında merak edilenleri açıkladık. Koçluk konferansı süreçlerini detaylıca ele aldık. Aradıklarınızı bulacağınız doğru yere geldiniz. Hemen başlayalım!

Koçluk Konferansı Nedir?

Koçluk konferansları geniş katılımcı kitlesiyle mesleki gelişimin desteklenmesi ve ilişkilerin geliştirilmesi için gerçekleştirilen büyük organizasyonlardır. Koçluk konferansları ile ülkenin ve dünyanın birçok yerinden gelen profesyonel koçlar bilgi birikimlerini, koçluğa ilişkin sektördeki gelişmeleri ve yeni trendleri paylaşarak mesleğin gelişimine katkı sağlarlar. Mesleki gelişimin gerçekleşmesi için her bir koçun da gelişmesi gerekli olduğu için bu gelişmelerin takibi ve uygulanması için de koçlar motive edilmiş olurlar.
Koçluk konferansına katılanlar yalnızca profesyonel koçlar değildir. Bu konferanslara dünyanın dört bir yanından koçluğa ilgi duyan herkes katılabilir. Koçluk mesleğine henüz başlamamış ancak ilgisi olan kişiler de bu konferanslarda aradıkları cevapları bulmaktadırlar.

Koçluk Konferansına Kimler Katılır? Katılımcılar Ne Yaparlar?

Bugünün hızla gelişen teknolojik dünyasında doğal olarak iletişim ve etkileşim araçları da oldukça hızlı gelişiyor. Bugün herkes birer yayıncı niteliğinde ve bu yayıncılık serüveni için yalnızca bir mobil cihaz yeterli oluyor. Yani geleneksel televizyonculukta çok sık rastladığımız o teknoloji dolu kamyonetler, büyük kameralar ya da mükemmel ses kaydı yapan mikrofonlar da günümüz bireysel yayıncıları için şart değil. Nedeni de oldukça basit; artık mobil cihazlarla standart donanım olarak gelen ses ve görüntü kaydı özellikleri o kocaman cihazların bazen ötesinde bir kaliteyle yayıncılık yapmaya imkan tanıyor. Kısacası teknoloji bizim iletişim becerilerimizin esnekleşmesini sağlamaklamakla kalmadı, aktarmak istediklerimizi daha zengin içeriklerle paylaşmamıza yardımcı da oldu.
Bunun doğal bir sonucu olarak da artık konferanslara büyük ölçüde canlı yayınla katılım da mümkün olmuştur. Artık herkes konferanslardan kısa ya da uzun kesitleri gerek naklen gerekse de parça parça kayıtlar şeklinde medya paylaşım ortamlarında paylaşabiliyor. Bu durum da koçluk konferansı gibi konferanslara aslında herkesin katılması için olanak sağlamış oluyor. Özetle; koçluk konferansına herkes katılıyor.
Peki, dijitalize edilen ortamları şimdilik göz ardı edersek koçluk konferansına kimler katılıyor?
Koçluk konferanslarına devletin çeşitli kademelerinde önemli görevlere sahip olan bireyler, profesyonel koçlar, koçluk mesleğine henüz başlamamış olan ancak başlamak isteyen kişiler, danışanlar ve katılmak isteyip gelen herkes katılım sağlıyorlar.

Koçluk Konferansı Gerçekleşirken Göz Önünde Bulundurulması Gerekenler

Koçluk KonferansıKonferansın gerçekleştirileceği ortamda özellikle konuşmacı olarak rol alacak olan bireyler birtakım konulara hakim olmalıdırlar. Bunlar genellikle ortamla alakalı konulardır. Tabi konferansta görev alacak olan bireylerin kendileriyle ilgili de bazı konulara dikkat etmeleri gerekir. Şimdi bunlara değinelim.
Konferans ortamına uygunluktan emin olunur. Örneğin telefonun sessize alınması bu noktada akla gelmesi gereken en önemli unsurdur. Eğer mümkünse telefon sekretere verilmelidir. Çünkü her ne kadar sessize alınan bir telefon da olsa zaman zaman ışıktan ötürü zaman zaman titreşimden ötürü zaman zaman da merak edildiği için veya akla gelip sürekli bakıldığı için dikkat dağınıklığı söz konusu olabilir. Buna ek olarak görüşmelerin sahnede yapılmaması da önemlidir. Özellikle yapılmadığı veya tasarlanmadığı sürece görüşmelerin sahnede yapılması tepki çekebilir.
Koçluk konferansında konuşmanızı yapmadan önce mutlaka kendinize olumlu telkinlerde bulunun ve heyecanınızı kontrol edebilmek için olumlu bir tutum içinde olun. Aksi taktirde stres ve buna bağlı olarak beden dilinize de yansıyan davranışlar olumsuz bir etki yaratabilir.
Koçluk konferanslarının sizlere ve mesleğinize yeni bakış açıları katacak olan bir atmosfer sağlar. Profesyonellerin bir araya gelmesini ve herkesin ortaya bir bilgi birikimi sunarak daha hızlı gelişmesini destekler.
Bu alanda siz de kendinizi geliştirmek istiyorsanız hazırlamış olduğumuz kapsamlı eğitim programımızı inceleyebilirsiniz. Sorularınız olursa hemen iletişime geçin 🙂

Koçluk Eğitimi

Koçluk Yaklaşımı

Koçluk Yaklaşımı hakkında bilgi arayan birisi koçlukla ilgileniyor demektir. Bu ilgiye layık bilgileri sizin için yazımızda toparladık. Kapsamlı ve güvenilir bilgiler sunduk.

Koçluk Yaklaşımı Nedir?

Koçluk yaklaşımı, koç ve danışanların koçluk sürecinde başarıya ulaşmasının anahtarıdır. Koçluk yaklaşımı, koçluk sürecinde koçun süreci nasıl yöneteceğini anlatan uygulamalar bütünüdür. Koçluk yaklaşımı, uyumun sağlanmasını sağlayan en önemli unsurlardan biridir.

Koçluk Süreci Nasıl Şekilleniyor ve Koçlukta Yaklaşım Nasıl Belirleniyor?

Koçluk sürecinin temelinde ilk önce birbirlerini keşfetmeye çalışan koç ve danışanlar vardır. Koç arayışında olan bir danışanın keşfedilmek için çalışmalarını sürdüren bir koça ulaşması aslında her ne kadar ilk başta hayal edilmiyor olsa da koçluğun ilk sürecidir. Bu süreçte danışanlar gerek internetten gerek çevrelerinden gerekse de caddelerde gezerek koçları araştırırlar. Sonuç olarak bir liste oluşturup içlerinden belirledikleri koçlarla ilk görüşme gerçekleştirirler.
Koçluk Yaklaşımıİlk koçluk görüşmesinde hem koç hem de danışan beklentilerinden bahseder. Danışan hangi konularda destek beklediğini anlatır. Bu süreçte danışana dair bilgiler edinen koç destek olabilip olamayacağına karar verir. Aynı şekilde danışan da koçu dinleyerek koç hakkında fikirler edinir. Koçla beraber ilerlemek isteyip istemediğine böylece o da karar verir. Sonuç olarak anlaşma sağlanırsa bir sonraki aşamaya geçilir.
Bir sonraki aşamada koç ve danışan koçluk sözleşmesi imzalarlar. Gizlilik sözleşmesi de burada imzalanmış olur. Böylece koçluk süreci resmi olarak başlarken ne kadar süre birlikte çalışılacağı da net bir biçimde ortaya konur. Sonuç olarak artık belirlenen konuda koçluk desteğine başlanır. Koç ve danışan ilerlemek için çalışmaya başlarlar.
Seans seans ilerleme gerçekleşir. Çeşitli koçluk araçları kullanılır. Gelişimin göstergelerinden yola çıkılarak yöntemler geliştirilir ya da değiştirilir. Son olarak koçluk süreci başarıyla tamamlanır.
Koçluk süreci temelde böyle ilerler.
Tüm bu süreçlerde koç ve danışan birbirleriyle iletişim kurduğu andan itibaren koçluk yaklaşımı konusunda fikirler edinen koç, danışanın yapısına uygun olan yaklaşımları genellikle ilk seansın sonlarına doğru şekillendirmiş olur. Tabi her danışan için koçluk yaklaşımları aynı değildir ve her danışanı anlamak da aynı kolaylıkta değildir. Koç, doğru araçlarla doğru yaklaşımı belirleyecektir.

Koçluk Yaklaşımı Uygulayabilme Konusunda Eğitimin Önemi Nedir?

Eğitim, koçların gelişimi açısından lokomotif niteliğindedir. Koçlar, eğitimlerle kendilerini geliştirirler ve kişisel gelişimlerine katkıda bulunurlar. Gerek zaman yönetimi konusunda olsun gerekse de beden dili konularında olsun, bir koç koçluk sürecine katkı sağlayacak eğitimleri almaya açık olmalıdır. Sürekli kendisini geliştiren koçlar mesleklerinde üst düzey noktalara gelebilme noktasında kendilerine yatırım yapmış olurlar. Bütün bunlar göz önünde tutulduğunda koçluk için eğitimler oldukça önemlidir. Bu noktada Liderlik Okulu olarak hazırlamış olduğumuz Dünya’nın en kapsamlı koçluk bilgilerini içeren eğitimlerinden biri olan koçluk eğitimimizi incelemenizi tavsiye ederiz. Ömür boyu istediğiniz yerden ulaşabileceğiniz kapsamlı bir koçluk kütüphanesi mutlaka elinizin altında bulunmalıdır. 200’ü aşkın eğitimlerimizi de inceleyerek size fayda sağlayacak bir eğitimi inceleyebilirsiniz.

Koçluk Gerçekten Fayda Sunar Mı?

Tabi ki evet. Koçluk; koçluk desteği alan bireylere, onların çevresinde olan insanlara, diğer koçlara ve toplumun bütününe fayda sunar. Bireyden topluma kadar yayılan bir faydanın tetikleyicisi konumundadır. Koçluk mesleği sayesinde yaşamda istediklerine nasıl ulaşabileceklerini anlayan bireyler uzun vadede hem kendilerine hem de topluma faydalı birer birey olurlar. Yapılan çalışmalar da bu yönde sonuçlar ortaya koymuştur. Özellikle iş dünyasında bu konu araştırılmış ve koçluğun faydalarını net bir biçimde raporlamak mümkün olmuştur.

Koçluk Eğitimi

Koçluk Becerileri Eğitimi

Koçluk becerileri eğitimi oldukça önemli bir konu. Bu konuda geniş kapsamlı bilgi sahibi olmak için doğru yerdesiniz. Koçluk becerilerini anlamak için yazımıza hemen başlayalım.
Koçluk becerileri koçluk sürecinde kullanılarak faydaya dönüşen, koçun sahip olduğu yeteneklerdir. Bu noktada koçlar, koçluk sürecine dahil olan danışanları için kendilerinde var olan veya yeni geliştirmekte oldukları çeşitli yetenekleri kendi bilgi ve deneyimleri doğrultusunda kullanırlar. Peki, koçluk becerileri nasıl geliştirilir?

Koçluk Becerileri Eğitimi: Koçluk Becerileri Nasıl Geliştirilir?

Koçluk becerilerini geliştirmek sürekli olur. Ben yeteneği geliştirdim artık sorun yok gibi düşünmek doğru olmayacaktır. Yetenekler, gerekli hazırlıklar ve tekrarların sonucunda ortaya çıkar. Bu çok önemli bilgi yetenekli koçları diğer koçlardan ayırmaktadır. Dolayısıyla bu süreçte sürekli gelişim anlayışını benimsemeliyiz. Bu, ilk yapılması gereken şeydir.
Bu noktada zaman zaman yeteneğin doğuştan olduğuna ve geliştirilemeyeceğine inanan bireylerle karşılaşılabilir. Tabi ki zaman zaman biyolojik anlamda farklılıkları ve dolayısıyla bu farklılıkların getirdikleri bazı yeteneklerin gelişiminde etkili olmaktadır. Ancak yetenekler, başlıkta da belirttiğimiz gibi, geliştirilebilirdir. Burada gelişimin mümkün olduğuna inanan biri olarak önyargılarla da kendimizi yavaşlatmamalıyız. Tam hızda ilerlemek, önyargılar gibi engellere takılmadan ilerlemek demektir. Bu da yeteneklerin geliştirilmesi sürecini daha sancısız bir süreç olarak şekillendirecektir.
Farkındalık oluşması ve yetenekle ilgili süreçlerin gözlemlenmesi, çeşitli örneklerin veya vaka çalışmalarının incelenmesi bir diğer koçluk becerileri eğitimi konusudur. Farkındalık ve incelemeler, koçluk becerilerinin gelişimini sağlayacak önemli bir unsurdur. Bir yetenekle kendinizin ne noktada olduğunu en iyi siz bilebilirsiniz. Bu anlamda nasıl bir noktadan yola çıkarak yetenek geliştirmeye başladığınızı belirleyin. Güçlü ve zayıf olduğunuz yönlerin neler olduğunu belirleyin. Yeteneklerinizi, mevcut oldukları noktadan daha ileriye nasıl taşıyabileceğinizi düşünün. Bu konuda destek de alabilirsiniz.

Farkındanlık Arttıktan Sonra Ne Olacak?

Koçluk Becerileri EğitimiKoçluk becerilerinin gelişimi için zihninizi de hazırlayın. Düzenli tekrarlar yapın. Daha sonra kendi kendinize zaman zaman geliştirmeye çalıştığınız yetenekle ilgili sorular sorun. Nerede uygulama yapabileceğinizi düşünün. Yeteneğinizin bilincinde olarak onu uygulamaya çalışın. İlk denemede mükemmel bir sonuç beklemeyin. Yetersiz seviyede de olsa bilinçli bir şekilde yeteneği uygulamaya başlayın.
Koçluk becerilerinde daha iyi noktalara gelebilmek için bu deneyimler size yol gösterecektir. Bir yerden sonra artık yeterli seviyede koçluk becerilerini uygulamaya başlayabildiğinizi göreceksiniz. Artık bilinçli ve yeterli seviyede yeteneklerinizi sergileyebildiğinizi gördükçe her şey biraz daha normal görünecek. Ufak tefek geliştirmelerle ve yeteneklerinizi uygulamanız gereken ortamın özelliklerini de göz önüne alarak uygulamalarınızı geliştirdiğinizi farkedeceksiniz.
Artık başarılı bir şekilde yeteneğinizi defalarca sergilediniz. Bunu devam ettirdiğinizde ilerleyen süreçte şunu farkedeceksiniz: yetenekleri artık üzerine çok fazla zorlanmadan yapabiliyorsunuz. Sürekli bir dikkat kesilme hali olmadan da yeteneği uygulayabilmeniz şu anlama geliyor; artık bilinçsizce de olsa yeteneklerinizi sergileyecek kadar ileri bir noktaya gelmişsinizdir.

Koçluk Eğitimini Nereden Alabilirim? Koçluk Becerileri Eğitimi Ne Kadar Sürüyor?

Koçluk eğitimine online olarak dünyanın herhangi bir yerinden Liderlik Okulu online eğitim sayfasından ulaşabilirsiniz. Eğitimi aldığınız anda derslere başlamanız mümkün olmaktadır. Bu sayede kendi istediğiniz hızda eğitimi tamamlayabilmeniz mümkün olmaktadır. Ayrıca Liderlik Okulu eğitimlerini istediğiniz zaman izlemeniz de mümkündür. Ömür boyu erişime sahip olacağınız eğitimler, Liderlik Okulu web sayfasında mevcuttur.
Deyatlı bilgi almak için bizlerle iletişime geçmekten çekinmeyin 🙂

Koçluk Eğitimi

Temel Koçluk Becerileri

Temel koçluk becerileri hakkında merak edilenleri yazdık. Güvenilir ve doğru bilgileri bu yazıda bulacaksınız. Temel koçluk becerilerini hemen incelemeye başlayalım!
Koçluk deyince akla ne geliyor? Sadece spor faaliyetlerinde olan koçlar mı? Tabi ki hayır. Koçluk mesleği çok geniş kapsamı olan bir meslektir. Birçok disiplinden yansımaları koçlukta bulabilmek mümkündür. Daha da ötesi koçluk yaklaşımını birçok disipline entegre edilmiş haliyle bulabilirsiniz. Her profesyonel, uzmanı olduğu alanda koçluk becerilerini kullanabilir. Bu da mesleki anlamda gelişmeyi sağlar. Peki, burada bahsettiğimiz koçluk becerileri nelerdir?

Temel Koçluk BecerileriTemel Koçluk Becerileri Nelerdir?

Temel koçluk becerileri, koçluk süreçlerinde kullanılan ve koçluk mesleğinin yerine getirilmesi için önem arz eden yetkinlikler anlamına geliyor. Bu da demek oluyor ki koçluk mesleğinin istenen düzeyde yerine getirilebilmesi için temel koçluk becerilerine ihtiyaç duyulur. Bu beceriler arasında etkili dinleme becerisi ve koçluk mesleğine özgü yaklaşımları, meslek etiğini yerine getirme becerileri kritik öneme sahiptir.
Koçluk Sürecinde Neler Oluyor? Koçluk Süreci Nasıl Gelişir? Hangi Aşamada Ne Gibi Özellikler Ön Plana Çıkıyor?
Koçluk süreci üç aşamada incelenebilir. Bu süreçler sayesinde koçluğa özgü yeteneklerimizin neler olması gerektiği konusunda daha net bir bakışa sahip olabiliriz. Bu süreçleri sıralayacak olursak;

 • İlk Görüşme ve Koçluk Sürecine Başlangıç
 • Koçluk Sürecinin Gelişimi & Koçluk Seansları
 • Koçluk Sürecinin Sonlandırılması

İlk Görüşme ve Koçluk Sürecine Başlangıç: Bu Süreçte İhtiyaç Duyulan Temel Koçluk Becerileri

İlk görüşme önemli bir adımdır. İlk görüşme sonrasında yola devam kararı alınır ya da alınmaz. Dolayısıyla ilk görüşme bizler için kritik öneme sahiptir. Gerçekten fayda sağlaybileceğimiz bir konu var mı, danışanla koçluk sürecini başarıyla tamamlamak mümkün olabilir mi, uyum sağlamak mümkün görünüyor mu gibi soruların cevaplarına ilk görüşme ile cevap bulunabilir. Bu nedenle ilk görüşmede alınacak karar kritik bir öneme sahiptir. Peki, hangi yeteneklere sahip olursak hem danışan için hem de kendimiz için doğru bir karar vermemiz mümkün olur?
Öncelikle ilk görüşmede ihtiyaç duyacağımız yetenekler güçlü koçluk soruları sorabilme, etkili iletişim kurabilme ve aktif dinleme yetenekleridir. Bu sayede karşımızdaki kişiyi çok iyi anlamamız mümkün olabilir. Tabi bu süreçte beden dili ve NLP gibi alanlarda da yeteneklerimizi geliştirmiş olmamız oldukça faydalı olacaktır. Eğer ilk görüşmeniz telefon üzerinden gerçekleşecekse telefonda iletişim becerilerinizi de kullanmanız gerekecektir. Bu gibi beceriler sizlere fayda sağlayacaktır. Bu sayede sağlıklı bir koçluk sürecine başlamış olacaksınız.

Koçluk Sürecinin Gelişimi & Koçluk Seansları

Koçluk sürecine başladıktan sonra her bir seansta gelişim sağlamanız gerekiyor. Koçluk, düzenli gerçekleştirilen seanslarla ilerleyen bir süreçtir. Dolayısıyla her bir seansın belirli bir sürede gerçekleşip bu sürede de çeşitli açılardan danışana katkı sağlaması gerekmektedir. Tabi, yalnızca bunlar da değil. Bunlara ek olarak bizlere bu gelişimi danışana göstermesi de gerekir. Peki, hangi yeteneklerle bu mümkün olur?
Koçluk sürecinde seansların belirli sınırlarının olduğunu belirttik. Bu sürelerin verimli kullanılması için zaman yönetimi becerilerinin sergilenmesi gerekecektir. Eğer zaman sınırlarına uyulmazsa danışanlar sıkılabilir, dikkatleri dağılabilir veya tekrar tekrar gelmek istemeyebilirler. Unutmamalıyız ki danışanlarımızın da biz koçların da zamanları çok değerli. Hepimizin planları olabilir. Bu nedenle zamana saygı duymak, onu kontrollü kullanabilmek oldukça önemlidir. Bununla birlikte güçlü sorular sorma, koçluk araçlarını kullanabilme gibi yetenekler de bu süreçlerde karşımıza çıkan temel yetenekler arasındadır. Empatiyi de eklemekte fayda var 🙂

Koçluk Süreçlerinin Sonlandırılması

Koçluk süreçlerinin doğru zamanlarda sonlandırılması çok önemli. Başarıya ulaşan bir koçluk süreci gereğinden fazla devam ederse başka konulara sapma söz konusu olabilir. Bunun sonucu olarak yeni konuda başarıya ulaşacak zaman kısıtlı kaldığı için veya çeşitli başka sorunlar gelişebileceği için başarılı olunsa da başarısız olunmuş gibi bir izlenim karşımıza çıkabilir. Dolayısıyla koçluk sürecini doğru zamanda sonlandırmak karşımıza çıkan önemli bir yetenektir.
Yine koçluk sürecinin sonlandırılması aşamasında da etkili iletişim, hitabet, aktif dinleme gibi yeteneklere ihtiyaç duyulacaktır. Buna ek olarak da temel koçluk metaforları kullanarak konuşmanızın etkisini arttırabilirsiniz. Her şeyden de öte samimi bir dost kazanma, bir dostunuzu başarıya ulaştırmanın hazzını duyabilmelisiniz.

Koçluk Eğitimi

Koçluk E-Kitap

Koçluk e-kitap ve e-materyalleri arıyorsanız doğru yerdesiniz! Hemen doğru ve kapsamlı bilgiler edinmek istiyorsanız doğru yerdesiniz. Hemen başlayalım!
koçluk e-kitapLiderlik Okulu da alanında yaptığı çalışmalarla adından söz ettiren önemli bir eğitim içeriği sağlayıcısı olmuştur. Birçok alanda bilimsel faaliyetlerin desteklendiği ve yazılı materyallerin dünyanın her yerine ulaştırıldığı Liderlik Okulu’nda siz de çok geniş kaynaklara erişmiş olacaksınız. Bu konuda detaylı bilgi almak için bizlerle iletişim kurmaktan çekinmeyin.
Evet, e-kitaplar oldukça sık aranıyor  ve biz de öğrencilerimize pdf uzantılı şekilde e-kitap ve türevi eğitim materyallerini ulaştırabiliyoruz. Peki, onca e-kitap varken eğer bir e-kitap almak isterseniz nasıl seçeceksiniz? Kitaplara da çoğu zaman tam erişimimiz olmuyor, her sayfasını göremiyoruz. Neye göre seçeceğiz?
Bu konuda sizlerle hem bir okur hem de bir üretici 0larak bilgi ve tecrübelerimizi paylaşacağız.

Koçluk E-Kitap ve Koçluk Dökümanlarının Erişilebilirliği

Öncelikle e-kitaplara her yerden ulaşabileceğinizden emin olun. Zaman zaman (sayıları çok fazla olmasa da) e-kitapların erişimi yalnızca belirli platformlarda mümkün oluyor. Spesifik bir programla ya da sadece belirli ülkelerde çalışan web sayfalarında çalışan e-kitaplardan ziyade eğer mümkünse herhangi bir cihazdan çalışabilecek erişim sorunu yaşamadığınız e-kitapları tercih etmenizi tavsiye ediyoruz. Kitaplar, özellikle e-kitaplar erişilebilir olmalıdır.

Koçluk E-Kitap ve Dökümanlarının İçeriği

Bilgi büyük fırsatlar yaratabilen güçtür. Peki, yanlış bilgi de aynı ölçüde sorun çıkarabilecek bir güç değil midir? Tabi ki öyle. Öyleyse bilginin kaynağını da görebiliyor olmamız çoğu zaman önem arzeder. Özellikle koçluk kitabı alırken akademik bir kitap almak istiyorsanız mutlaka ama mutlaka kaynakçasına bakın. Var mı yok mu? Eğer varsa çok çeşitli kaynaklar kullanılmış mı? Bu bakış açısıyla eğer bir akademik kitap, ders kitabı arıyorsanız size en çok katkıyı sağlayacak e-kitapları bulabilirsiniz.
Koçluk kitaplarının içeriğinde neler olduğuna da bakın. Genellikle içindekiler bölümü olan e-kitaplara rastlamak mümkündür. Bu sayede tüm kitabı hızlıca ne var ne yok diye tarayabilirsiniz. İlginizi çeken konular işlenmiş mi? Daha önce kapsamlı araçtırmalar yaptığınız başlıklar dışında başlıklar yok mu? Güncel konulara değinilmiş mi? Bu gibi sorularınızın yanıtını içindekiler bölümünü inceleyerek bulabilirsiniz.

Koçluk E-Kitapları İçin Elektronik Kitap Okuyucusu Şart Mı?

Hepimizin birçok ritüelleri var. Farkında olsak da olmasak da varlar. Örneğin birçok kişi kitabını okumak için en mükemmel ortamı oluşturmaya çalışıyor. Koltuğunu manzarayı daha iyi görecek şekilde konumlandırıyor, favori yastığını alıyor, bir çay demliyor, arkada bir müzik oluyor… Tüm bu ritüeller hem zaman alıyor hem de bireyler kitap okuma isteklerini bu süreçte kaybedebiliyorlar. Örneğin canınızın çektiği yemeği yaparken doymanız ve o yemeği az yediğiniz zamanları hatırlayın. Kitabı okumadan okumuş kadar olanlar da vardır…
E-kitap okuyucu konusu da biraz böyle. Tarz meselesi. E-kitap okuyucular olmadan da e-kitap okunabilir. Sadece elde taşınan elektronik kitap okumaya özel aletler kullanacaksınız diye bir şart yok. Cep telefonlarınızla da bunu gerçekleştirebilirsiniz. Bilgisayarlarınızdan da okumalar yapabilirsiniz. Dolayısıyla kendinizi koşullamanıza gerek yok. İstediğiniz cihazdan istediğiniz kitabınızı okumakta özgürsünüz.

Koçluk Konusunda Kendi Kütüphanemi Kurmak İstiyorum Diyorsanız…

Koçluk multidisipliner bir meslek. Birçok disiplinden beslenmiş olan bir üst disiplin. Yaşamın birçok yerinde de bunu görmüş olmanız olası… Peki, bu disiplinle ilgili kütüphane oluşturmak istiyorsanız ne yapabilirsiniz?
Tabi ki piyasadaki kitapları toplamak önemli bir kaynağa sahip olmanıza yardımcı olacaktır. Yine de biz koçluk eğitimimizi de değerlendirmenizi öneririz. Ömür boyu ulaşabileceğiniz bir eğitim olan koçluk eğitimimiz her zaman yanınızda olan bir kaynak kütüphanesi niteliğindedir. 🙂

Koçluk Eğitimi

Koçluk Sertifika Programları

Koçluk Sertifika ProgramlarıKoçluk Sertifika Programları elinizin altında! Şimdi koçluk sertifika programlarına dair bilmeniz gerekenleri aktaracağız. Bu yazıyı okumadan sertifika programları hakkında karar vermeyin!
Koçluk sertifika programları günümüzün en önemli eğitim programlarına işaret eder. Çünkü koçluk disiplini uzun yıllardır gelişmekte olan ve ülkemizde de resmi olarak meslek olduğu kabul edilen önemli bir disiplindir. Resmi olarak da meslek olduğu kabul görünce de dolayısıyla hızlı bir gelişim içerisine girmiştir. Tabi koçluğun gelişimini yalnızca resmi kanallara bağlamak doğru olmayacaktır. Koçluk mesleği, zaten birçok insana fayda sağlıyordu. Yalnızca yasal olarak da tanınması büyümesinin kolaylaşmasını sağladı.

Koçluk Sertifika Programları Neden Önemli?Neleri İçerir? Koçluk Sertifika Programları Nasıl Seçilir?

Koçluk mesleğinin faydalarının görülmesi üzerine bu mesleğin toplum tarafından kabul görmesi oldukça hızlı gerçekleşmiştir. Tabi artan talep ve dolayısıyla bu hizmeti verecek koçlara olan ihtiyacın sonucu olarak birçok insan koçluk mesleğinin potansiyelini görmüştür. Peki, koçluk mesleğinin sağladığı fırsatları gören kişiler bu fırsatlardan nasıl faydalanabilirler? Tabi ki profesyonel birer koç olarak… Bu nasıl mümkün olabilir? Tabi ki kendilerine mesleki standartları uygulayabilecek bilgileri sağladıklarında… Bu da kapsamlı bir eğitimle mümkün.
Unutmayın! Fırsatlar depolanamaz!

Koçluk Sertifika Programı Neleri İçerir? Koçluk Sertifika Programı Nasıl Seçilir?

Koçluk sertifika programı birçok başlığa değinmelidir çünkü koçluk çok geniş bir disiplindir. İnsana dair her şeyi bilmek tabi ki mümkün olmasa da bir koç genel konulara ve koçların sahip olması gereken bilgi ve yeteneklere sahip olmalıdır. Zaten koç, iyi olduğu konularda daha çok tanınırlığını ve uzmanlığını arttırabilir. Bunun sonucu olarak da deneyimlerini, çalışmak istediği danışan kitlesi ile birlikte şekillendirir. Sonuç olarak bir koç, temel bilgi ve beceriler edinmeli, bunu da geliştirmek için eğitim programlarını incelemelidir. Bu sayede kendisinde olması istediği yetenekleri düşünerek gelişme fırsatları edinebilir.
Evet, koçluk sertifika programında neler olması gerektiğini açıklayalım. Temel olarak bir koçluk sertifika programı koçluğa dair süreçlere, koçluğa dair araçlara ve koçluk mesleğine ait diğer özel başlıklara değinmelidir. Bunlar olmazsa olmaz, zaten hepimiz biliyoruz. Bununla birlikte bir koçluk sertifika programında koçluğu destekleyen eğitimlerden de beslenmelerini sağlayacak olan eğitimler bulunmalıdır. Eğitimlerin kendisi olmasa da en azından bu eğitimlerde koçlukla ilgili olan başlıkları incelemesi önemlidir.
Tamam. Sıra geldi koçluk sertifika programının nasıl seçileceğine. Bir koçluk eğitim programı nasıl seçilir? Şimdi bunu inceleyelim.
Koçluk sertifika programının kendimize en çok faydayı sağlamasını istiyoruz. Peki, bir koçluk sertifika programının bize katkı sağlayıp sağlamayacağını nereden bilebiliriz? Dünya üzerinde eğitim hizmetini almadan hiçbir eğitimin gerçekten fayda sağlayıp sağlamayacağını bilemeyiz ki. Değil mi?
Aslında koçluk sertifika programının faydalı olup olmayacağını anlayabiliriz. Bunun için sizlere bakmanız gereken önemli yerleri açıklayalım.

 • Kurumun ne kadar köklü olduğu: Evet, kurumların geçmişine bakmak önemli. Bize fikir verecek önemli unsurlardan biri kurumun ne kadar süredir eğitim hizmeti verdiğidir. Köklü bir eğitim kurumu eğitimlerinin hazırlanışı hakkında ciddi bir deneyime sahiptir ve her yıl değişmekte olan eğitim kültürüne yıllarca uyum sağladığını gösterir. Bu da eğitimlerin güncelliğini koruyabildiği anlamına gelir.

Eğitim Programına Hazır Mısınız? Öyleyse İçerikle De İlgilenin.

 • Derslerin içeriği: Koçluk sertifika programında kaç ders var? Hangi konulara genel hatlarıyla değindiklerine bakın. Dediğimiz gibi koçluk mesleği multidisiplinerdir. Yani birçok disiplinden faydalanır. Dolayısıyla eğitim içeriğinde birçok disiplinden içerik bulabilmelisiniz.
 • Sertifikaların uluslararası akreditasyonu: Sertifikalar önemlidir. Sizin için olmasa bile size danışacak kişiler için önemlidir. Çünkü onlar da verilecek hizmetin kalitesini anlamaya çalışıyor. Sizin eğitim hizmeti arayışınız nasıl fiziksel kanıtlarla şekilleniyorsa, onların koçluk hizmet arayışı da sertifikalarla ve diğer birkaç özellikle (koçluk seansının gerçekleşeceği yer vb.) fiziksel kanıtlarla şekilleniyor. Kısacası onlara bu mesleği yapabileceğinize dair sunacağınız kanıtlar temelde sertifikalardır. Sertifikaların uluslararası geçerliliğe sahip olması sizin bu mesleği dünya standartlarında yapabildiğinize işaret edecektir.

Koçluk Sertifika Programları İçin Başka Hangi Özelliklere Bakmakta Fayda Var?

 • İletişim: Mail attığınızda ya da aradığınızda aynı gün içerisinde kuruma ulaşabiliyor musunuz? Yoksa sadece satış gerçekleşene kadar mı ulaşıyorsunuz? Buna dikkat edin. Özellikle mail atarak iletişim kurabiliyorsanız bilin ki kurumsallık söz konusudur. Mail fikir verme açısından önemli bir iletişim kurma yöntemidir.
 • Referanslar: Kurumun eğitimlerini ulaştırabildiği kitle o kurumun kalitesine de işaret edecektir. Çeşitli kurumlara eğitimler verebilen eğitim kurumları, bu kurumların eğitim için belirlediği standartlara da uyabilmişler demektir. Dolayısıyla referanslar da önemli.
 • Halkla İlişkiler Çalışmaları: Koçluk sertifika programı alacağınız kurum halkla ilişkiler faaliyetleri de yürütüyor mu? Topluma faydalı olmak adına çalışmalarda bulunuyorlar mı? Gazetelerde veya sosyal medyada sizlere katkı sağlamaya yönelik çabalar içerisindeler mi? Bu da eğitimi almadan önce göz önünde bulundurabileceğiniz bir başlık

Koçluk eğitimi sertifika programı hakkında daha detaylı bilgi almak için iletişim kurmaktan çekinmeyin 🙂

Koçluk Eğitimi