Kişisel gelişim nedir

Kişisel Gelişim Nedir?

Gelişim, sürekliliği olan bir büyüme sürecini ifade eder. Anne karnında başlar gelişim yolculuğumuz ve son nefesimize kadar devam eder. Büyüme, ilerleme, gelişme doğal evrimimizin de bir parçasıdır. Bedensel, zihinsel, ruhsal ve sosyal yönden sürekli olarak ilerler, değişiriz. İşte bugün sizlerle kişisel gelişim nedir sorusuna cevap vereceğiz.

Kişisel Gelişim Nedir?

Kişisel gelişim de, kendimizi gerek kültürel, gerek ekonomik, gerek sosyal, gerekse spiritüel açıdan bir önceki halimizden daha iyi bir seviyeye taşıma sürecidir. Kişisel gelişim bireyin kendi çabası ve isteği ile başladığı bir yolculuktur.

Her insan içinde büyük bir gelişim potansiyeli taşır. Bu potansiyeli ortaya çıkartmak elimizdedir. Ancak bunun için çaba göstermek gerekir.

Olduğumuz yerde sayarak potansiyelimizi ortaya çıkartmamız mümkün değildir. Olduğu yerde sayan bir insan asla ilerleyemez. İlerlemeyen insan değişmez. Değişim olmazsa daha fazlasını elde etmek mümkün değildir.

Dolayısıyla gelişebilmek için, öncelikle kendimizi ve hayatımızı iyi yönde değiştirmeyi istemeliyiz.

Kişisel Gelişim Süreci Nasıl Başlar?

Bugün daha mutlu, daha başarılı, topluma daha faydalı, daha huzurlu, maddi ve manevi anlamda daha zengin olmanın sırrı kişisel gelişimde saklıdır.

Kişisel gelişim sürecinde, farklı alanlarda yeni bilgiler öğrenerek, yeni deneyimler elde ederek büyürüz. Her yeni bilgi, her yeni deneyim bizi geliştirir.

Kişisel gelişim süreci, kişinin gelişmek istediği alanları ve hayatında değiştirmek istediği noktaları belirlemesi ile başlar. Kişi, güçlü ve zayıf yönlerini analiz eder. Başarılı ve başarısız olduğu alanlar, yetenek ve becerileri neler, bunları tek tek ortaya koyar. Hayatını olumlu yönde değiştirmesi için hangi konularda kendini geliştirmesi gerektiğinden emin olur.

Öğrenme sürecinin bir parçası da karşılaştırmadır. Bizimle aynı yaşlarda, benzer ekonomik ve sosyal çevrelerden gelen ancak bizden daha başarılı veya daha mutlu insanların ortak noktalarını anlamaya çalışırız. Neden geride kaldığımızı bilirsek, ilerlemek için elimizde bir yol haritamız da olur.

Hangi konularda gelişmek istediğimizi, hangi noktalarda eksik olduğumuzu, ne gibi bilgi ve becerileri öğrenmek istediğimizi bildikten sonra bu konularda kendimizi yetiştirmeye başlayabiliriz.

Kişisel Gelişim Eğitimleri

Yerimizde sayıp, sürekli aynı döngünün içinde hapsolmaktan vazgeçtik. Kendimizi geliştirmeye karar verdik. Hangi konularda gelişmek istediğimizi de biliyoruz. Şimdi yapmamız gereken; bu konularda bizi doğru şekilde bilgilendirecek, ihtiyacımız olan becerileri kazanmamıza yardımcı olacak araçları kullanmaya başlamaktır.

Eğitim; kişisel gelişim yolunda atılacak en emin ve etkin adımdır. Bilgi ve becerileri öğrenmek için kişisel gelişime yönelik eğitimlerden faydalanarak, kendimizi ve sonrasında da hayatımızı değiştirmemiz mümkündür.

Kişisel gelişim nedir sorusuna devam edersek; Kişisel gelişim tek ve genel bir konuyu anlatmaz. Kişiden kişiye değişir. Bir kişi iletişim becerilerini artırmak isterken; diğeri İngilizce öğrenerek kendini geliştirmeyi hedefler. Bir başkası koçluk tekniklerini öğrenmenin kişisel gelişimine büyük faydası olacağını düşünürken, kimisi de liderlik eğitimlerine yönelir.

Dolayısıyla kişisel gelişime yönelik eğitimler kişiden kişiye değişir ve çok çeşitlidir.

Her şeyde olduğu gibi eğitimde de kalite büyük önem taşır. Bir konuda sizi ihtiyacınız olan seviyeye getiremeyen, size yeni bir şey öğretmeyen, içi boş bir eğitim programı zaman ve para kaybı anlamına gelir.

Eğitim alacağınız konu ne olursa olsun, önemli olan bu süreçte doğru ve yeterli bilgi ve becerileri kazanmaktır.

Liderlik Okulu, kişisel gelişiminiz için belirlediğiniz tüm konularda en zengin ve kapsamlı eğitim programlarını sunar. Tüm eğitim programlarımız uluslararası standartlara göre oluşturulmaktadır. Liderlik Okulu farklı ve yenilikçi bir öğrenme platformudur. Kurulduğu günden bu yana binlerce kişinin mesleki ve kişisel gelişim hedeflerine ulaşmasına aracılık eden Liderlik Okulu, uluslararası geçerliliği olan sertifikaları ile de farkını ortaya koymaktadır.

Liderlik Okulu’nun Kişisel Gelişim Eğitimlerini Görmek İçin Tıklayınız.