Kendimi Nasıl Geliştirebilirim

Kendimi nasıl geliştirebilirim?

Bir hedefe varmak için o hedefe doğru ilerlemek gerekir. Sabit bir noktada durursak hiçbir zaman asıl varmak istediğimiz noktaya ulaşamayız. Bu yazımızda; Kendimi nasıl geliştirebilirim sorusuna cevap veriyoruz.

Her gün daha çok insan, herhangi bir konuda başarılı olmanın, bir hedefe ulaşmanın veya hayal edilen yaşama kavuşmanın kendini geliştirmekle mümkün olduğu fark ederek, bu konuda eyleme geçiyor. Kimisi kendini geliştirmek istediği alanda bol bol okuyup araştırırken kimisi de çeşitli eğitim programlarına katılarak gelişimine katkı koyuyor.

Kendimi nasıl geliştirebilirim, sorusunun cevabı aslında çok basit. Gelişmek için kişinin, her şeyden önce bunu istemesi, gelişmeye ihtiyacı olduğunu fark etmesi gerekir.

İki öğrenciyi ele alalım. Bir tanesi sınıfta öğretmenin anlattıkları ile yetiniyor olsun. Diğeri ise, derste gördüğü konuları başka kaynaklardan da araştırsın. Müfredatta olmayan ama o konuyu daha iyi anlamasına yardımcı olan farklı bilgileri bu yolla elde etsin. Konuya bakış açısı bu sayede gelişsin.

Sizce, sonuçta hangi öğrenci daha başarılı olur? Derste gördüğü bilgileri yeterli kabul edip, daha fazlası için uğraşmayan öğrenci mi yoksa yeni bilgilerle kendini geliştiren öğrenci mi?

Cevabınız ikinci şıksa, doğru yoldasınız.

Herkes kendisini geliştirebilir mi?

Sahip olduğu bilgi ve becerilerle yetinmeyip kendisini yeni bilgi ve becerilerle donatmak isteyenler kendisini geliştirebilenlerdir.

Belki klişe bir laf olacak ama insan isterse her şeyi yapabilir. Kişinin kendisini geliştirmesi, ya da hepimizin sık sık duyduğu popüler tabiri ile kişisel gelişim her şeyden önce istekle başlar. Kişi öğrenmeye, ilerlemeye, büyümeye istekli ise onu bu hedefinden kimse saptıramaz.

Kişisel gelişim, adından da anlaşılacağı gibi kişiden kişiye değişen bir süreci ifade eder. Herkesin gelişim yolculuğu ve bu yolculukta kazanması gereken bilgi ve yetenekler farklıdır.

Kendini geliştirmeye istekli bir kişi önce hangi konularda gelişmek istediğine karar vermelidir. Bunu yapabilmesi için de kendini iyi analiz etmesi, anlaması gerekir.

Örneğin iş yerinde bir türlü terfi alamamasının, sosyal çevresini geliştirememesinin, ilişkilerinin yürümemesinin nedenlerini kişi önce kendine sormalıdır. Tabii sadece başarısız olduğu yönlerini değil; iyi olduğu, güçlü olduğu özelliklerini de tek tek sıralamalıdır.

Kişisel gelişim kişiden kişiye değişse de amaç ortaktır. Kişi zayıf olduğu konuları güçlendirerek, güçlü olduğu konularda ise kendisini daha iyi bir seviyeye çıkartarak gelişir.

Kişisel gelişimde en etkili yöntem

Belli alanlarda gelişmek yeni bilgileri öğrenmek ve becerileri kazanmakla mümkündür. Bunun yolu da eğitimden geçer.

Kişi hangi konularda gelişme kaydetmek istiyorsa, bunu doğru ve kaliteli eğitimle başarabilir. Yeni bir dil öğrenmek, mesleki konularda gelişmek veya farklı bir konuda uzmanlaşmak isteyebilirsiniz. Yapmanız gereken şey, iyi bir eğitim kurumunda size en uygun eğitim programına başlamaktır.

Dolayısıyla kişisel gelişim eğitimlerine başlamadan önce araştırmanızı iyi yapmalısınız. Kaliteli eğitime erişebileceğiniz kurumu bulduktan sonra ihtiyacınız olan eğitimleri almaya ve kendinizi geliştirmeye başlayabilirsiniz.

Kendimi nasıl geliştirebilirim?

Liderlik Okulu, kişisel gelişime hitap eden birçok farklı alanda, zengin içerikli eğitim programları ile dikkat çekiyor. Liderlik Okulu’nda mutlaka her yaştan, meslekten ya da sosyal çevreden kişiye uygun eğitim programları mevcuttur. İçindeki potansiyeli ortaya çıkarmak, kendisini belli alanlarda geliştirmek, yeni bilgiler kazanmak, yeni metotlar ve beceriler elde etmek isteyen herkes Liderlik Okulu’nda buluşuyor.

Uluslararası standartlar gözetilerek, ders içerikleri titizlikle hazırlanan eğitim programlarına katılanlar, seçtikleri alanda uzmanlaşmanın mutluluğunu yaşıyor. Eğitim programlarının sonunda ise tüm katılımcılar uluslararası geçerliliğe sahip sertifikaların sahibi oluyor.

Liderlik Okulu Kişisel Gelişim Eğitimlerini İncelemek İçin Tıklayınız.

Liderlik Okulu, kişisel gelişim yolculuğuna çıkan herkesi, ayrıcalıklı eğitim programlarından yararlanmaya davet ediyor.