fbpx

Hitabet Sanatının Çeşitleri

Hitabet Sanatının ÇeşitleriHitabet sanatı çeşitleri; hitabet sanatını oluşturan alt dallardır.
Hitabet, etkili ve güzel konuşma sanatıdır. Hitabet hem konuşmanın içeriği, hem de yöneltilen kitlenin özellikleri nedeniyle birbirinden farklı özelliklerde ve türdedir.
İnceleyin >> PROFESYONEL HİTABET SANATI EĞİTİMİ
Konuşma, yöneltildiği topluluklara ve amacına göre farklılıklar gösterdiğinden, etkisi de farklıdır. Bu nedenle hitabet çeşitlerini; siyasi, askeri, akademik, hukuki ve dini alanda yapılan hitabet olarak sıralamak gerekir.
Siyasi hitabet; siyaset konusunda söylenen hitabetlerdir. Genellikle millet meclislerinde, siyasi parti toplantılarında, mitinglerde ve diplomatik toplantılarda söylenir. Bu hitabetlerin çok daha fazla sayıdaki insanı hedef alması nedeniyle büyük önem taşır.
Askeri hitabet; askerlerin moral ve motivasyonunu güçlendiren, vatan savunmasının öneminin tüm askerlerin üzerine düşenlerin en iyi şekilde yapmasında onların manen desteklendiği hitabetlerdir. Konuşmayı yapan kişi, seçtiği kısa ve net cümlelerle yapılması gerekeni, en iyi sözlerle iletilir.
Akademik hitabet; bilimsel çalışmalar, çalıştaylar, toplantılarda sıklıkla kullanılan hitabet türüdür. Çoğunlukla teknik ve bilimsel öneme sahip konuların işlenmesini içerir.
Hukuki hitabet; adli ve hukuki alanda yapılan hitabet türüdür. Bu tür hitabetler mahkemelerde iddianamelerin yöneltilmesinde kullanılır. Bu hitabetlerde ifade açık, anlaşılır, kesin ve mantıklı olmalıdır.
Dini hitabet; dini bilgilerin konu edildiği, din eğitimini, dini heyecan ve mana aleminin iklimindeki hitabetlerdir. Halka dini bilgi ve eğitim vermek, dini heyecan ve hisleri kuvvetlendirmek amacıyla yapılır.
Biz hitabet sanatı kavramını en ince ayrıntısına kadar araştırdık ve bunun sonucunda kapsamlı bir online eğitim programı hazırladık.
Hazırladığımız bu eğitim programı ile birlikte bir de uluslararası geçerliliği olan bir sertifikaya sahip olma fırsatı sunduk.
Hazırladığımız bu eğitim programını detaylı bir şekilde incelemek ister misiniz?
HEMEN AŞAĞIDAKİ LİNKİ TIKLAYARAK BİLGİ ALABİLİRSİNİZ…

PROFESYONEL HİTABET SANATI EĞİTİMİ