fbpx

Hitabet Sanatı ve Özellikleri

Hitabet Sanatı ve ÖzellikleriHitabet sanatı ve özellikleri; bir fikri, bir davayı dinleyicilere benimsetmek, onları bu fikre, davaya inandırmak için söz söyleme sanatıdır.
İnceleyin >> PROFESYONEL HİTABET SANATI EĞİTİMİ
Hitabet sanatının özellikleri; doğruluk, açıklık ve etkililiktir.
Doğruluk ve açıklık; iyi bir konuşmada mutlaka gereklidir. Sözün doğru ve açık olması için anlatım bozukluklarından uzak durulmalıdır. Ayrıca eksiklik, fazlalık, sıra yanlışlığı ve uyumsuzluk gibi cümle bozukluklarına yer verilmemelidir. Bu hataların gerçek sebepleri; az okuma, genel kültür noksanlığı ve dikkatsizlik olarak karşımıza çıkar.
Türkçe’yi iyi kullanmak isteyen bir insan; bol bol okuma yapmalıdır. Etkili anlatım ise, ancak doğru ve açık anlatım yeteneğini kazandıktan sonra elde edilebilir.
Sözlü anlatımda ses tonunun iyi ayarlanması da oldukça önemlidir. Edebi sanatları kullanabilmek ise hem öğrenmeye, hem de özel yeteneklere bağlıdır.
Etkili konuşmak için artikülasyon, telaffuz, dil bilgisi, sürat, duraklama, ses tonu ve ses gücü gibi kavramların içerdikleri anlamlara dikkat etmek gerekir. 
Artikülasyon; ağzı açmak, dudakları kımıldatmak ve insanların anlayacağı kelimeleri oluşturmak için ses organlarını kullanabilme yeteneğidir.
Teleffuz; kelimeleri, olması gerektiği şekilde doğru ses ve doğru vurguyla ağızdan çıkarmaktır.
Dil bilgisi; etkili konuşma yapacak kişinin dilinin ses, şekil, anlam ve cümle yapısına dikkat ederek konuşmasıdır.
Sürat; konuşmacının konuşma esnasındaki hızıdır. Konuşma yapan kişi ne çok hızlı, ne de çok yavaş konuşmalıdır. Metnin anlamına uygun normal konuşmalıdır.
Duraklama; duraklamalar, konuşmada noktalama işaretleri anlamındadır.
Ses tonu; sesin alçalıp yükselmesi, azalıp çoğalmasıdır. Değişik ses tonları, konuşmayı daha ilgi çekici ve anlamlı hale getirir.
Ses gücü; konuşmacının sesinin, dinleyiciler tarafından kolaylıkla duyulabilmesidir.
Biz hitabet sanatı kavramını en ince ayrıntısına kadar araştırdık ve bunun sonucunda kapsamlı bir online eğitim programı hazırladık.
Hazırladığımız bu eğitim programı ile birlikte bir de uluslararası geçerliliği olan bir sertifikaya sahip olma fırsatı sunduk.
Hazırladığımız bu eğitim programını detaylı bir şekilde incelemek ister misiniz?
HEMEN AŞAĞIDAKİ LİNKİ TIKLAYARAK BİLGİ ALABİLİRSİNİZ…

PROFESYONEL HİTABET SANATI EĞİTİMİ