Fitness Eğitmenliği

Fitness eğitmenliği nedir, fitness eğitmenliği nasıl yapılır, nasıl bir yol izlemek gerekir. Tüm bu soruların cevaplarını gelin birlikte cevaplayalım.

Dünya genelinde  sürekli bir artış gösteren spor eğitmenliği günümüzde de çok talep gören meslekler arasında yer almaktadır. Bu sektör son yıllarda katlanarak büyümektedir. Bu büyümenin sonucu olarak alanda uzmanlaşmak isteyenlerin sayısı sürekli artmaktadır. Fitness eğitmenliği bir çok kişi tarafından yapılmak istenen bir meslek haline gelmiştir. Fitness sporuna ilgi duyan ve bu alanda kendini geliştirmiş, gerekli eğitimleri almış, başka bireyleri fitness konusunda eğiten kişiler fitness eğitmeni olarak adlandırılmaktadır. Fitness eğitmeni, spor salonlarının kuralları ve işleyiş mekanizması çerçevesinde, salonda bulunan alet ve ekipmanları profesyonel bir şekilde kullanabilme bilgisine sahip ve danışanlarının ihtiyaçları çerçevesinde onlara gerekli antreman programını hazırlayan ve uygulatan kişidir.

fitness eğitmenliği

Nasıl Fitness Eğitmeni Olunur ?

Fitness eğitmeni olabilmek için bazı kriterler vardır. Eğitmenlik yapabilmek için her kurumda değişiklik göstermek koşuluyla, belirli bir tecrübe aranmaktadır. Fitness eğitmenleri otellerde, kulüplerde, spor merkezlerinde ya da bireysel olarak kişilerle çalışarak iş imkanı sağlayabiliyorlar. Bütün bunları yapmak fitness eğitmeni olabilmek için önemli şartlardır.  Daha sonra bir spor salonunda fitness eğitmenliği yapabilirsiniz. İşi daha da ileriye taşıyıp belli tecrübe ve belli bir zamandan sonra kendi spor salonunuzu açabilirsiniz. Profesyonel anlamda fitness eğitimi alan ve bu eğitimi uluslararası belge ile belgeleyen herkes fitness eğitmenliği yapabilmektedir.

Üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olan ya da çeşitli profesyonel eğitimler almış kişiler fitness eğitmenliği yapabilirler. Fitness eğitmenliği için öncelikle kapsamlı bir fitness eğitimi alınmalı daha sonra mutlaka eğitimi uluslararası belgeleyen bir sertifika alınmalıdır.  Ülkemizde  fitness eğitmenliği konusunda eğitim verme yetkisine sahip en yetkili kurum “Vücut Geliştirme Fitness ve Bilek Güreşi Federasyonu”dur. Ancak özel eğitim firmaları da bu tarz eğitimler verebilme yetkisine sahiptirler. Fitness alanında uzmanlaşmak isteyen kişiler,  eğitmen/antrenör olmak isteyen bireyler bu kurumdan mutlaka eğitim almalıdırlar. Bu kurumdan eğitim alabilmek için en az lise mezunu olmak gerekmektedir.

Fitness Eğitmenliğinde Önemli Noktalar

Fitness eğitmenliği belirli kademelerden oluşmaktadır. Toplam dört tane eğitmenlik kademesi bulunmaktadır. Bu kademelere göre fitness eğitimi alabilmek mümkündür. Bir kişi ilk kademeden başlayarak, son kademeye kadar yükselebilir. Ancak bunun için gerekli şartlar vardır. Belirlenen bu şartlar doğrultusunda kendini geliştiren ve eğitimleri alan fitness eğitmenleri zamanla kademelerini yükseltebilmektedirler.

Ayrıca fitness eğitmenlerinin bilmesi gereken belli başlı konular vardır. Alacakları eğitim içerisinde bu konuların yer alması ve bu konularda da bilgilenmeleri oldukça önemlidir. Bu konulardan bazıları; ilk yardım eğitimi, anatomi ve fizyoloji eğitimi, spor beslenmesi eğitimi, spor psikolojisi eğitimi, iletişim eğitimleri ve ulusal ve uluslararası federasyonların vermiş olduğu lisanslı eğitimlerdir. Bu eğitimler fitness eğitmenliği için gereksiz gibi görünebilir. Ama bunlar aslında sporla uğraşan her insanın belirli düzeyde bilmesi gereken önemli konulardır. Tabii fitness eğitmenleri bu konularda detaylı bilgiye sahip olmalıdırlar. Örneğin; anatomi ve fizyoloji konusunda bilgisi olan bir fitness eğitmeni, danışanının ihtiyaçları doğrultusunda bir program hazırlayarak vücudunun hangi bölümünü nasıl çalıştırarak en verimli sonucu alacağını bilir. Spor beslenmesi konusunda bilgisi olan eğitmeleri, danışanının antrenör programı ile birlikte sürdürmesi gereken beslenme programını hazırlayarak hedeflere daha sağlıklı ulaşılmasını sağlar. İletişim konusunda kendini geliştirmiş eğitmenleri, danışanları ile sağlıklı bir iletişim kurabilirler. Kısaca bu gibi konularda bilgi sahibi olan fitness eğitmenleri başarılı olabilirler.

Eğer sizde fitness eğitmenliği yapmak istiyor ve bu alanda kendinizi geliştirmek istiyorsanız sizler için hazırladığımız fitness eğitimimize göz atmanızı öneririz.

FİTNESS EĞİTMENLİĞİ