fbpx

Etkili Dinleme Neden Önemlidir?

Etkili Dinleme Neden Önemlidir?Etkili dinleme neden önemlidir; iletişimin en önemli unsurlarından biri dinlemedir.
Yapılan araştırmalara göre insanlar günlük yaşamının % 70’ini iletişimle geçirmektedir. Bu sürenin % 10’unu yazarak, % 15’ini okuyarak, % 30’unu konuşarak ve % 45’ini de dinleyerek geçirmektedir.
İnceleyin >> ETKİLİ DİNLEME EĞİTİMİ
Etkili dinleme, iletişim için gerekli olan güven ve karşılıklı sevgiyi oluşturmayı sağlar. İnsanlar birbirleri ile daha iyi iletişim kurar. 
Etkili dinleme gerçekleri öğrenmeyi, takım arkadaşlarını anlamayı sağlar ve diğerleriyle arada güven oluşturur. 
İletişim dinleme ile başlar ve bir çok yanlış anlaşılmaları ve kopuklukları düzenleyici görevi görür. Dinlerken konuşmacı ile göz göze gelmek, iletişimi daha güçlü kılar.
Konuşmaları, yöneltilen soruları ve anlatımları yüzeysel ve anlamak istendiği gibi değil, anlatılanı anlayarak dinlemek gerekir. Böylece etkili dinlemenin püf noktalarından bir tanesi de burada çözümlenir.
Dinleme yetkinliğine ulaşan insanlar, bilgiye dayalı konuşur ve asla boş konuşmazlar. Daha çok bilirler, daha çok öğrenirler ve onların konuştukları her konuda öğrenilecek bir şeyler vardır.
İletişimde etkili dinlemenin amacı anlatılanı doğru anlamaktır. Tarafsız ve objektif bakabilmek için, gerçekten iyi bir dinleyici olmak gerekir. Dinlerken sonuca odaklanmak, anlatılmak isteneni katıksız anlayabilmek için, neden ve sonuç ilişkilerinin arasındaki bağı kurmak gerekir.
Dinleyen insanlar, daha hoşgörülü ve yardımsever olabilir, empati kurabilir, atacağı adımları değerlendirir ve en önemlisi insanlara verdiği değeri beden diliyle anlatabilirler.
Dinlemeyi bilen ve konuşmacı sözünü bitirdikten sonra objektif yorum yapabilenler, her zaman güven duyulan kişiler olmayı başarmışlardır.
Biz etkili dinleme kavramını en ince ayrıntısına kadar araştırdık ve bunun sonucunda kapsamlı bir online eğitim programı hazırladık.
Hazırladığımız eğitim programını detaylı bir şekilde incelemek ister misiniz?
HEMEN AŞAĞIDAKİ LİNKİ TIKLAYARAK BİLGİ ALABİLİRSİNİZ…

ETKİLİ DİNLEME EĞİTİMİ