fbpx

En İyi Yaşam Koçluğu Eğitimi Hangisi?

En İyi Yaşam Koçluğu Eğitimi Diye Bir Şey Var Mı?

Başarılı ve piyasada tercih edilen bir yaşam koçu olmanın en önemli koşullarından biri de, bu alanda üst seviyede eğitim almaktır. Eğer siz de iyi bir yaşam koçu olmayı kendinize hedef olarak koyduysanız ya da yaşam koçluğu yaklaşımlarını en ince ayrıntısına kadar öğrenmek istiyorsanız o halde en iyi koçluk eğitimi programını seçmelisiniz.
Yazımıza devam etmeden önce iyi bir eğitim arıyorsanız; Yeni Nesil Yaşam Koçluğu Programımızı Buradan İnceleyebilirsiniz.

Evet Devam Edelim;
Yaşam koçu olmaya karar verdiyseniz zaten bu mesleğin son yıllarda gösterdiği büyük gelişmeyi de fark ettiniz demektir. Gerçekten de ülkemizde yaşam koçları ile çalışan ve bu sayede hedeflerini gerçekleştiren insanların sayısı her geçen gün artıyor. Tabii yaşam koçluğu hizmetlerine olan talep artarken, bu mesleği yapanlar arasında da doğal olarak kıyasıya bir rekabet yaşanıyor.
Bu rekabette öne çıkmak ve meslekte arzu ettiğiniz başarıyı yakalamak istiyorsanız her şeyden önce yaşam koçluğu hizmeti almak isteyenlere farkınızı gösterebilmelisiniz.
İşte kaliteli bir eğitim programında da bu farkı yaratmanın ipuçlarını öğrenirsiniz.

İyi Bir Yaşam Koçluğu Eğitiminde Olması Gerekenler

Yaşam koçluğu eğitimleri ile ilgili eğer siz de kısa bir araştırma yaptıysanız, piyasada çok sayıda farklı program olduğunu görmüşsünüzdür.
Biz, tek tek bu programları incelemek yerine sizi hedefinize ulaştıracak nitelikteki bir kursun neleri içermesi gerektiğinden bahsedeceğiz.

  • Koçluk Ders İçeriği: Bir yaşam koçluğu eğitimini kaliteli yapan unsurların başında derslerin kapsamı gelir. Eğer yaşam koçluğunu her yönü ile öğrenmek, bu mesleği profesyonel olarak yapmanıza yetecek düzeyde donanım kazanmak istiyorsanız siz de ilk önce eğitim programlarının ders içeriklerini inceleyerek işe başlayabilirsiniz. Yaşam koçluğu eğitiminde, temel koçluk ve yaşam koçluğu yaklaşımlarının yanı sıra,  yaşam koçlarının sahip olması gereken nitelikler, mentorluk, liderlik, danışmanlık, terapi gibi farklı alanların koçluk disiplindeki yeri, koçluk süreci, koçluk sözleşmesi, koç-danışan ilişkisi ayrıntılı olarak ele alınmalıdır.
  • Eğitim Kurumu: Alanında yeterlilik sahibi olan, uluslararası üyelikleri bulunan ve kalitesini kanıtlamış bir eğitim kurumunda yaşam koçluğu eğitimi alarak, işinizi şansa bırakmak yerine sonucu kendi açınızdan garanti altına alabilirsiniz.
  • Sertifika: Yaşam koçluğu eğitimini tamamladıktan sonra mesleki yeterliliğinizi gösteren bir sertifikanın da sahibi olacaksınız. Sertifikaların niteliği de, eğitim kurumuna göre değişkenlik gösterir. Bizim önerimiz, uluslararası geçerliliğe sahip bir yaşam koçluğu sertifikası alabileceğiniz seçenekleri değerlendirmeniz olacak.

Yaşam Koçluğu Eğitimi Önce Sizi Hayata Hazırlamalı

En iyi yaşam koçluğu kursu, katılımcılarını profesyonel meslek hayatına en iyi şekilde hazırlayabilendir. Ayrıca katılımcılarına standart kurslarda olmayan ekstra bazı avantajları da sunmalıdır.
Örneğin; piyasadaki kurslar arasında, yaşam koçluğunda hizmet kalitesini artıracak ve kişiyi çok daha donanımlı kılacak farklı disiplinleri de içeren programlar mevcuttur. Üstelik bu tip paket eğitimler sayesinde sadece yaşam koçluğu sertifikası değil, eğitim aldığınız diğer başlıklarda da sertifika sahibi olursunuz.
Ayrıca kurs ile birlikte koçluk çalışmalarınıza pazarlama desteği de sunan eğitim kurumları, profesyonel meslek hayatınıza daha kolay giriş yapmanıza yardımcı olur.

En İyi Yaşam Koçluğu Eğitimi Veren Kurumlar

Bugün ülkemizde birçok özel kurum ve üniversiteler yaşam koçluğu eğitimleri düzenliyor. Bunlar arasında yukarıda sizler için saydığımız kriterlere sahip olanlar da var, bu kriterleri karşılamakta yetersiz kalanlar da…
Size en uygun olan, en iyi yaşam koçluğu kursu programını seçerken siz de bu kriterleri göz önünde tutarak doğru adresi bulabilirsiniz.
Türkiye’de koçluk eğitimleri denilince akla gelen ilk kurumlar arasında yer alan Liderlik Okulu’nun
sunduğu üst seviye programlara da mutlaka göz atmanızı tavsiye ediyoruz. Avantajlı fiyatlarla ister örgün isterseniz online eğitim programlarına katılarak, yaşam koçluğu alanında arzu ettiğiniz bilgi ve becerilere kavuşabilirsiniz.

İyi Bir Koçluk Eğitimi Önerin Derseniz Tabiki Liderlik Okulu Deriz.
Hemen İnceleyin!
Koçluk Eğitimi Hakkındaki Detaylar İçin Yeni Nesil Yaşam Koçluğu Programımızı Buradan İnceleyebilirsiniz.(TIKLAYINIZ)

Uzaktan Eğitim Yaşam Koçluğu Eğitimi Online Olarak Nasıl Alınır?

Eğer yaşam koçu olmayı hedefliyorsanız ya da yaşam koçluğu yaklaşımlarını öğrenerek bunları kendi hayatınızda uygulamak istiyorsanız ama bu alanda eğitim için yeterli zamanı bir türlü yaratamıyorsanız, doğru adrestesiniz. Bu yazımızda online yaşam koçluğu eğitimi hakkında merak ettiğiniz tüm bilgileri bulacaksınız.

Kapsamlı Bir Uzaktan Eğitim Koçluk Eğitimi Hakkındaki Detaylar İçin Tıklayınız

Uzaktan Eğitim Yaşam Koçluğu ve Eğitim İhtiyacı

Uzaktan eğitim yaşam koçluğu alanında kendisini geliştirmek isteyenler için en pratik, kolay ve etkin seçenektir. Doğru eğitim kurumundan, kapsamlı bir içerik sunan ve nitelikli sertifika alabileceğiniz programları tercih ederek siz de yaşam koçluğu mesleğini yapmaya başlayabilir veya yaşam koçluğu yaklaşımları sayesinde daha başarılı bir hayata adım atabilirsiniz.

Eğitime zaman yaratmanın yolu

Online yaşam koçluğu eğitimleri ile ilgili detaylara geçmeden önce dilerseniz, eğitimin hayatımızdaki yerinden ve genel olarak online eğitimlerin günümüz modern insanına kattıklarından kısaca bahsedelim.
Eğitim, insanın kişisel gelişim yolculuğunun en önemli parçasıdır. Bu bakımdan zorunlu eğitim biter ama ömür boyu öğrenme serüveni asla bitmez.
Bugün birçok insan, gerek profesyonel hayatlarında bir adım öne geçmelerini sağlayacak donanıma sahip olmak, gerekse özel hayatlarında faydasını görecekleri yeni beceriler kazanmak için çeşitli eğitimlere katılıyor.
Yetişkin eğitimleri denildiğinde, aklınıza gelebilecek hemen her alanda örgün ve online programlar bulabilirsiniz. Örneğin; gazetecilik mezunusunuz. Üniversitede mesleğe dair genel konuları öğrendiniz. Ama iş hayatında sizi başarıya ulaştıracak donanıma henüz ulaşamadınız.
Yüksek lisans uzun ve meşakkatli bir yolculuk gibi görünüyor, siz ise bir an önce profesyonel hayatta belli bir noktaya gelebilmenin yolunu arıyorsunuz. Haber yazma teknikleri, fotoğrafçılık gibi ekstra eğitimlerden yararlanarak pratiğinizi artırabilir, işinize yarayacak birçok bilgiyi kısa sürede kazanabilirsiniz.
Ya da bambaşka bir uzmanlık alanına sahipsiniz ama bu mesleği yapmak sizi mutlu etmiyor. Mevcut deneyimlerinizden faydalanarak yeni bir meslekte başarılı olmak isterseniz de kurslar sayesinde bunu yapabilirsiniz.
Tabii iş hayatı, akademik kariyer, evlilik, aktif sosyal faaliyetler vb. gibi sorumluluklar birçoğumuz için zamanı son derece kıymetli hale getiriyor. Öyle ki iş yerinde mesai saatinin bittiğini gördüğümüzde ya da dışardaki işlerimizi halledip eve döndüğümüzde zamanın nasıl olup da bu kadar hızlı akıp gittiğine şaşabiliyoruz.
Dolayısıyla da bir yandan hayatın bize yüklediği sorumlulukları yerine getirip diğer yandan kendimizi geliştirmek için eğitim yolculuğunu sürdürmek hayli zor olabiliyor. İşte uzaktan eğitim de dediğimiz online eğitimler burada devreye girerek, imdada koşuyor.
Günümüzde özellikle iş, okul veya sosyal hayatındaki yoğunluk nedeniyle örgün eğitimlere zaman ayıramayanlar artık online eğitimleri tercih ediyor.

Neden online eğitim?

Online eğitimleri örgün eğitimlerden daha çok tercih edilir hale getiren faktörlerin başında, yukarıda da söylediğimiz gibi zaman geliyor.
Örgün eğitim belli bir mekanda, sınıf ortamında yapılan, belli gün ve saatlerde derslere katılmayı zorunlu kılan klasik sistemdir.
Online eğitim ise kişiye derslere istediği zaman, istediği gün ve saatte katılabilme özgürlüğü tanır.
Online eğitim sayesinde, bilgisayar ortamında internet üzerinden gerçekleştirilen dersleri dilediğiniz her yerden takip edebilirsiniz.
Bu bakımdan ister iş yerinde öğle molasında, ister evde vakit bulduğunuz herhangi bir saatte, ister yolculukta online eğitimlere katılarak sertifikalı programları tamamlamak mümkün oluyor.
Online eğitimler içerik bakımından da en az örgün eğitimler kadar zengin bir alternatif olduğu için yeni çağın eğitim sistemi olarak öne çıkıyor.

Yaşam Koçluğu Eğitimi İçin Beklemeyin

Yaşam koçluğu tartışmasız bir şekilde son 10 yılın en popüler mesleklerinden biri. Kişisel ve profesyonel anlamda kendisini geliştirmek, yaşam amacını bulmak, kendini iyi yönde değiştirmek, yenilenmek, başarı ve mutluluk için gereken adımları cesaretle atmak, içindeki gizli potansiyele ulaşıp onun yardımı ile hedeflerine bir bir ulaşmak isteyen birçok kişi bunu yaşam koçlarının desteği ile sağlıyor.
Kimileri de yaşam koçluğu eğitimi alarak, hayal ettikleri hayatı kurmak için kendi kendilerinin koçu olmayı tercih ediyor. Yaşam koçluğu yaklaşımlarını kullanarak hem özel hayatında hem de profesyonel yaşamında fark yaratan insanların sayısı yabana atılamayacak kadar çok.
Tabii yaşam koçluğu mesleğine yakın alanlarda çalışanlar da donanımlarını artırmak açısından bu eğitimlere katılabiliyor. Örneğin, psikologlar, terapistler, mentorlar, danışmanlar, diyetisyenler, spor, eğitim gibi farklı branşlarda koçluk hizmeti verenler gibi…
Nedeniniz ne olursa olsun, yaşam koçu olma ve yaşam koçluğunu öğrenme hayalinizi gerçekleştirmek için doğru zamanın gelmesini beklemek yerine, isterseniz siz de hemen bugün hedefinize giden yolda ilk adımı atabilirsiniz.
Yaşam koçluğu online eğitim programları yukarıda da bahsettiğimiz gibi size zaman ve mekan özgürlüğü tanır. Uzaktan eğitim, bahanelerle hayallerinizden her gün biraz daha uzaklaşmak yerine, bu hayalleri gerçekleştirmek için size ihtiyaç duyduğunuz fırsatı yaratır.
Online yaşam koçluğu eğitimlerini tercih ederek özellikle grupların dolmasını ve grupların tarihlerini beklemek ya da kendi programınızla uyum sağlamak için beklemeniz gerekmez.

Yaşam koçluğu uzaktan eğitim sistemi nasıl işler?

Yaşam koçluğu eğitimi online olarak dilediğiniz an başlayabileceğiniz ve istediğiniz sürede bitirebileceğiniz bir programdır. Yani, kendinizi zorlamadan, günlük işlerinizi sekteye uğratmadan eğitimi tamamlayıp yaşam koçu sertifikasının sahibi olabilirsiniz.
Yaşam koçluğu uzaktan eğitim sistemi şu şekilde işler:

  • Eğitim alacağınız kurumu belirlersiniz.
  • Eğitimi tek tıkla online olarak satın alırsınız.
  • Bilgisayarınıza, tabletinize veya akıllı telefonunuza sistemin kurulumunu yaptıktan sonra istediğiniz zaman derslere başlayabilirsiniz.
  • Sistemde ders tekrarı yapabilir, derslere kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.
  • Son dersi bitirdikten sonra sertifika adımına geçersiniz. Bu adımı da tamamladıktan sonra mezun olmuş sayılırsınız.
  • Sertifikanız kargo yoluyla tarafınıza gönderilir.
  • Tebrikler! Artık yaşam koçu olmak için bir adım daha ilerlediniz.

Online Yaşam Koçluğu Eğitimi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Online yaşam koçluğu eğitimine başlamadan önce dikkat etmeniz gereken bazı önemli konular var ki, bu yazıyı onlara değinmeden bitirmek olmaz.
Eğer iyi bir yaşam koçu olmak istiyorsanız buna uygun, nitelikli bir eğitim programından faydalanmanız gerekir.
Yaşam koçluğu sadece kendi yaklaşımlarından değil birçok farklı disiplinden de yararlanmayı gerektiren bir meslektir. Dolayısıyla yüzeysel eğitimlerden kaçınmanızı ve bir yaşam koçunun bilgi sahibi olması gereken tüm konularda donanım kazanabileceğiniz programları tercih etmenizi şiddetle tavsiye ederiz.
Örneğin; yaşam koçluğunda sıklıkla kullanılan yaklaşımların başında NLP gelir. NLP tekniği; günlük yaşantımızda otomatik olarak gerçekleştirdiğimiz düşünme ve davranış kalıplarını bilinçli hale getirme ve bu yolla hedeflenen sonuçlara ulaşmayı sağlayan Amerika’da geliştirilmiş özel bir yöntemdir. Dolayısıyla da eğer iyi bir yaşam koçu olmak istiyorsanız, bu konuda da eğitim almalısınız.
Uzun lafın kısası, yaşam koçluğu eğitiminde programın içeriğine ve kapsamına dikkat edilmelidir.
Yine yaşam koçluğu online eğitimi alırken kurumun da geçmişine ve referanslarına bakmakta fayda vardır. Eğitim kurumunun alanında yetkin oluşu, online sistem açısından size sunduğu altyapı, kurumdan daha önce eğitim alanların yorumları size seçim yaparken fikir verebilir.
Son olarak dikkat etmeniz gereken unsur sertifikanın niteliği olmalıdır. Alacağınız sertifikanın uluslararası geçerliliğe sahip olması profesyonel hayatta danışanlarınızın sizi tercih etmesini sağlayacak bir özelliktir. Sadece yaşam koçu sertifikası değil, yaşam koçluğunda faydasını göreceğiniz diğer disiplinlerdeki yetkinliğinizi gösterir sertifikaları da alabileceğiniz programlar sizi daha donanımlı kılar.
Liderlik Okulu’nun bu alanda hazırladığı Online yaşam koçluğu eğitimi programını buradan inceleyebilirsiniz.

1. Uzaktan Yaşam Koçluğu Eğitimi Trendi

Uzaktan yaşam koçluğu eğitimi son zamanların en hızlı yayılan eğitimi! Peki, yaşam koçluğu nasıl bu noktaya geldi? Yaşam koçluğuna oluşan ciddi talebin aslında arkasında ne var?
Yaşam koçluğu; yaşamda yaşanan değişimlere ayak uydurmak isteyen bireylerin, performanslarının daha iyi olmasını isteyen bireylerin, motivasyon kazanmak, hedefler belirlemek, yaşamlarında istediği konularda gelişim istemediklerinde de değişimler göstermek ve çeşitli alışkanlıkları kazanıp çeşitli alışkanlıklarından vazgeçmek isteyen bireylerin sık sık başvurduğu bir profesyonel süreçtir. Dolayısıyla böyle bir alanın varlığından ve başarılarından haberdar olan bireylerin gerek kurumları içinde gerekse de bireysel olarak yaşam koçlarına başvurmaları mesleğin gelişimini arttırmıştır. Bu nedenle günümüzün en çok talep edilen eğitimlerinden biridir.

2. “Uzaktan Eğitiminiz De Var Mı?”

Artık teknoloji çağındayız… diyemedik. Artık uzay çağındayız. Teknoloji çağı bile eskide kaldı. Artık yapay zeka gerçeği var. Artık Mars’ta yaşam konuşuluyor. Araçlarımızı biz sürmüyoruz. Bu denli köklü gelişmelerin yaşandığı bir dünyada “Uzaktan eğitiminiz de var mı?” sorusu gayet doğal bir soru. Evet, var. 🙂
Artık insanların zaman kaybetmeye tahammülü yok. Uzaya gidilen bir çağda bir yerden başka bir yere 45 dakika yol gitmek, rekabetin üst sınırları zorladığı günlerde dinlenilebilecek süreyi takım elbisenin içinde yorgun argın geçirmek ve son olarak da fiziksel ortamda tekrarı mümkün olmayan bir eğitim programında her şeyi bir günde öğrenmeyi beklemek (hele ki o gün enerjiniz de sömürülmüşse) pek cazip değil. İnsanlar bu yüzden tekrar tekrar izleyebileceği, ömür boyu erişebileceği, istediği zaman istediği yerde istediği şekilde açabileceği ve örgün olandan daha kapsamlı olup sürekli geliştirilen eğitimleri istiyorlar. Bunu da teknolojik gelişmelerin ışığında herkese gösterdiler. Artık başka bir dünyada olduğumuzu kanıtladılar. Liderlik Okulu size beklediklerinizi sunuyor 🙂

3. Devir Gerçek Uzmanların Devri!

Ben uzmanım, gerçek uzmanım, en uzman benim, neye baksam onda uzmanım demenin işe yaramadığı bir devirdeyiz. Henüz insan beyninin içinden geçen süreçleri %100 anlamış değilsek de insanların düşünceleri, davranışları ve tutumları bizlere fikir veriyor. Yıllarca kendisini uzman ilan edenler tarafından hüsrana uğrayan insanlar ister istemez anlıyorlar kimin gerçekten uzman olduğunu. Dolayısıyla sözler artık yetmiyor. Yaşam koçluğu eğitimini verecek olan kişi veya kurumların bu alanda gerçekten çalışmalar yapıp yapmadıkları gün gibi ortada. Koçluk kurumlarından akreditasyonlar alınmışsa, haber yazıları, kitaplar veya diğer kaynaklar üretilmişse zaten uzmanlıkla ilgili göstergeler sunulmuş oluyor. Herkesin yapabildiğinin ötesinde bir çaba sergileyen profesyonel koçlar, artık uzmanlıklarını ortaya koydukları eserlerle gösteriyorlar.
Gerçekten uzman olarak tanınmak istiyorsak bu cümlenin altının dolu olması önemlidir. Zaman, üreten yaşam koçu olanların zamanı.

4. Uzaktan Yaşam Koçluğu Eğitimi Var Da Uzaktan Yaşam Koçluğu Desteği Yok Mu?

Çok haklı bir söylem. Tabi ki var. Çeşitli sebeplerle bireyler yaşam koçluğu desteğini uzaktan almak isteyebiliyorlar.  Örneğin şehir değiştirme, bir başka ildeki yaşam koçu ile çalışma isteği, yakında nerede yaşam koçu var bilmedikleri için ve buna benzer başka sebeplerle yaşam koçluğu desteği uzaktan talep ediliyor. Zaten günümüzde herkes mesleğini dijital ortama taşıyor. Bu bile tek başına bir sebep. İşin gerçeği şu; artık günümüzün beklentileri değişti. İnsanlar koçluk desteği de dahil olmak üzere her istediklerine anında ulaşabilmek istiyorlar. Uzaktan yaşam koçluğuna bu açıdan bakarsak aslında o kadar da uzak olma durumunun olmadığını görürüz. Hatta şöyle özetleyelim; insanlar koçun yakın olmasından ziyade koçluk desteğinin yakın olmasını tercih ediyorlar.

5. Sizi Seviyoruz ve Her Zaman Yanınızdayız 🙂

Evet, belki bu gerçeği zaten biliyorsunuz ama yine de tekrar söyleyelim istedik 🙂
Yaşam koçluğu eğitimi konusunda veya başka eğitimler konusunda bizlerle paylaşmak istediklerinizi bize hemen ulaşarak paylaşabilirsiniz. Merak ettikleriniz için internet sayfamızda bir tur da atabilirsiniz. Kendinize çok iyi bakın 🙂

Yaşam Koçluğu Kursu Nedir?

Yaşam Koçluğu Kursu günümüzün en ilgi gören kurslarındandır. Bunun sebebi de yaşam koçluğunun dünyadaki onlarca kültürde ve bizim de kültürümüzde başarılı sonuçlar elde edilmesini sağlamasıdır. Bireyler; motivasyonu sağlama, karar verme mekanizmalarını geliştirme, hedefleri belirleme, hedefleri netleştirme, hayatlarındaki gelişmelere ayak uydurma gibi konularda yaşam koçluğu desteği almaktadırlar ve bu konularda yaşam koçları başarılı olduklarını göstermişlerdir.
Yaşam koçluğu gerçekten de çok önemli ve biz de bunu biliyoruz. Peki, yaşam koçluğu kursu nasıl alınır, nereden alınır, yaşam koçu olmak zor mudur?

Yaşam Koçluğu Kursu Nereden Alınır?

Yaşam koçu olmak isteyen bireyler kendilerini mesleğe hazırlayan kurslar arıyorlar. Aradıklarını da genellikle daha önce yaşam koçluğu eğitimi almış olan kişilerin yönlendirmeleri veya arama motorlarında araştırarak bulabiliyorlar. Liderlik Okulu da yaşam koçluğu konusunda en çok aranan kurumlardan birisi. Eğitimden memnun kalan birçok kişi, çevresindeki insanlara da önererek büyük bir aile olmamıza yardımcı oluyor, bizler de sürekli geliştirmeler yaptığımız eğitimlerimizle beklentileri karşılamaya devam ediyoruz. O yüzden doğru yerdesiniz.
Peki, yaşam koçluğu eğitimi alacağımız kurumu nasıl belirlemeliyiz? Biraz da bu sorunun cevabıyla ilgilenelim.
Yaşam koçluğu, profesyonellik gerektiren bir konudur. Eğitimini herkes veremez. Profesyonel koçlar tarafından hazırlanmış ve sunulmuş olan kurslar olmalıdır. Aksi taktirde bilimsellikten uzak, koçluk mesleğinin standartlarını yansıtmayan, neyin nasıl yapılabileceğini öğretmeyen kurslarla karşı karşıya kalınabilir. Bu nedenle, ilk bakacağınız şey yaşam koçluğu eğitimi verecek olan kurum koçluk denince kabul görmüş kurumlardan mı değil mi? Bunu da uluslararası akreditasyonlarından anlamanız mümkündür.

Yaşam Koçluğu Kurslarını Seçemiyorum, Nasıl Seçeceğim?

Yaşam koçluğu kursları farklı farklı kurumlarca verilebilir. Ancak her yaşam koçluğu kursu sizin beklentilerinizi karşılayamayabilir. Burada yapmanız gereken bazı unsurları göz önünde bulundurmaktır. Bu unsurları, kriterleri sizlerle paylaşalım.
Yaşam Koçluğu Kursuİlk önce yapmanız gereken, yaşam koçluğu kursunu online kurs olarak mı almak istiyorsunuz yoksa örgün olarak mı buna karar vermek. Genellikle örgün eğitimlere katılmak için herkesin çok fazla zamanı ve enerjisi olmuyor. Çünkü bir yerden bir yere ulaşım zaman alıyor, zaten insanlar işten yorgun bir şekilde evlerine gitme hayaliyle çıkıyorlar bir de buna fiziksel olarak bir ortamda bulunma koşulu eklenince zorluklar artıyor. Bir de örgün eğitimler tekrarlanamıyor. Bir kez katıldınız mı o derste anlamanız gerekli, bir şeyleri hatırlamak ve her zaman algıları süper derecede açık tutmak gerekli ki bilgileri kaçırmayın. Online eğitimlerde ise durum daha farklı. Liderlik Okulu online kursları, ömür boyu tekrar tekrar izleyebileceğiniz profesyonel derslerden oluşmaktadır. Dersler, alanında uzman olan eğitmenlerin hazırladığı derslerdir ve bu süreçte bilimsel temellerden yola çıkarak hazırladıkları derslerdir. Yani, eğitimde aktarılan bilgilerin ayakları yere sağlam basıyor. Hem de istediğiniz yerden, istediğiniz zamanda ve istediğiniz süreyi ayırarak tamamlayabilirsiniz. Ömür boyu erişebileceğiniz bir devasa yaşam koçluğu kütüphanesi. Bu nedenle online eğitimlerimizle değer katıyoruz.

Yaşam Koçu Olmak Zor Mu?

Aslında yaşa koçu olmak nötrdür. Yaşam koçu olma sürecinizi kendiniz kolaylaştırabilirsiniz ya da zorlaştırabilirsiniz. Örneğin dersleri izlemek için hevesliyseniz hemen açıp dersleri tamamlayabilirsiniz. Eğer dersleri tamamlamakla uğraşmazsanız da bu süreyi uzatabilirsiniz. Her şey yaşam koçu olmak için ne kadar çaba gösterdiğinize bağlı.

Yaşam Koçluğu Dersleri hakkında kapsamlı bilgiler istiyorsanız doğru yerdesiniz. Baştan sonra yaşam koçluğu dersleri nasıl olmalı, nereden başlamak gerekiyor hepsini açıkladık. Hemen başlayalım!

Yaşam Koçluğu Dersleri Nasıl Olmalı, Nereden Başlamalıyız?

Yaşam koçluğu dersleri, yaşam koçluğu yapacak olan bireyleri bu doğrultuda hazırlamalıdır. Sadece neyin ne olduğunu söylememeli, neyin nasıl yapılacağını da anlatmalıdır. Dersler bu doğrultuda şekillenmelidir. Dolayısıyla yaşam koçluğu derslerinden beklentimiz öncelikle neyin ne olduğunu öğretebiliyor olması ve buna ek olarak da neyin nasıl yapılacağını anlatıyor olmasıdır.
Peki, yaşam koçluğu derslerine nereden başlamak lazım? YouTube’dan mı? Blog yazılarından mı? Tabi ki de mümkün. Çeşitli yaşam koçluğu konularında genel kültürünüzü arttırmak için, güncel neler var ve neler konuşuluyor öğrenmek için bu kaynaklar sizin işinize yarayacaktır. Tabi bir yaşam koçluğu eğitiminin bundan fazlası olacağını biraz zaman harcadıktan sonra fark etmek mümkündür. Çünkü herkese açık olan platformlarda kaynağı belirtilmemiş birçok bilginin varlığı söz konusu. Bu bilgilerin doğrulanmadan yaşam koçluğu gibi kritik bir süreçte kullanılması çeşitli risklere sahiptir. Yanlış bir bilgiyle koçluk sürecinin yanlış şekillenmesi söz konusu olabilir. Öyleyse güvenilir yaşam koçluğu derslerini nereden edinebiliriz?

Yaşam Koçluğu Dersleri  Güvenilir Mi?

Yaşam koçluğu derslerinin güvenilir kaynaklardan oluşturularak sunulduğu dersleri bulmak için öncelikle profesyonel koçlara danışmanızda fayda var. Yaşam koçluğu mesleğine devam eden bireyler bu alandaki gelişmeleri yakından takip ediyorlar ve bu bilgilerin uygulayıcısı oluyorlar. Dolayısıyla güncel bilgileri profesyonel koçlardan öğrenmek mümkün.
Yaşam Koçluğu Dersleri
Bununla birlikte yaşam koçluğu dersleri her zaman güncel konulardan oluşmak zorunda da değil, sıfırdan başlayan birisi için de dersler olabilir. Yaşam koçluğu yapmaya dair az bilgi sahibi olan bireyler bir yerden başlayıp kendilerini geliştirmek zorundalar. Dolayısıyla sadece en üst seviye güncel yaklaşımlara odaklanmamak gerekir. Önce temel konulardan yola çıkılmalıdır. Daha sonra bu temel bilgiler üzerine inşa edilmiş olan koçluk sürecinin güncel gelişmelerini belirten dersler öğrenilmelidir.
Bu açıdan koçluktaki en güncel gelişmelerin koçlukta uzmanlık alanlarının oluşması doğrultusunda gerçekleştiğini belirtelim. Tüm bu gelişmeler takip edilerek profesyonel koçlar tarafından dersler hazırlanır ve dersler güncellenir. Bu sayede öğrenciler yaşam koçluğu eğitiminde her zaman işlerine yarayacak kaynaklara ulaşabilirler. Temel koçluk becerilerini geliştiren bir birey bu gelişmiş konulara doğru ilerler. Liderlik Okulu, temelden üst seviyeye doğru ilerleyen dersleriyle öğrencilerini adım adım profesyonelliğe taşıyor.
Derslerin nasıl yapılandırıldığı çok önemlidir. Doğru miktarda içeriği doğru zamanlarda sunmak gereklidir. Yaşam koçluğu sürecinde birçok konu var ve hangisini hangi sırada öğrenmek ve uygulamak gerektiği çeşitli vakalarda büyük önem kazanır. Bu nedenle mutlaka iyi yapılandırılmış bir ders planının olması çok önemlidir.

Yaşam Koçluğu Derslerinin Sonunda Sertifika Alacak Mıyız?

Yaşam koçluğu yapmak için öğrenmeniz gereken dersleri tamamladıktan sonra yaşam koçluğu eğitimini tamamladığınız için sertifikalarınız hazırlanır ve sizlere teslim edilir. Yaşam koçluğu derslerinin sonunda sertifikanızın gelmesi için kargo bilgi formunu doğru ve eksiksiz olarak doldurmanız gerekmektedir. Böylece kargonuz en hızlı şekilde sizlere ulaştırılacaktır.

Yaşam Koçluğu Sertifikaları Önemli Mi?

Yaşam koçluğu sertifikaları oldukça önemlidir. Yaşam koçu olarak hangi kurumdan hangi eğitimi aldığınızı bu sayede danışanlarınız görebileceklerdir. Bu da verdiğiniz hizmetin kalitesini anlamaları için onlara yardımcı olacaktır. Yaşam koçluğu gibi profesyonel hizmetlerin kalitesi elma, domates gibi fiziksel ürünlerin kalitesiyle aynı şekilde anlaşılmaz. Elmayı, domatesi dokunarak veya tadarak test edebilirken hizmetleri göremeyiz, onlara dokunamayız; yalnızca anlayabiliriz. Hizmetlerin kalitesini anlamak için de sertifikalar gibi fiziksel kanıtlara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu sayede yaşam koçları, sertifikalarını merak eden danışanlarına bu sertifikaları gösterebilirler. Aksi taktirde güven duygusunun oluşması daha zorlu olabilir.

Yaşam Koçluğu Eğitimleri… Birlikte çalışmanın performansı yükselteceğine inanılıyorsa kişiye koçluk yapılır ya da kişi koçluğa ihtiyaç duyar.
Koç, kişinin güçlü yanlarını azamiye çıkarmak, kişisel engelleri aşmak, sahip olunan potansiyellerin sürekli eğitim yoluyla eksiksiz olarak kullanılmasını sağlamak için çaba sarfeden kişidir.
Daha etkin olabilmek için yeni beceriler ve yetkinlikler edinmek için de koçluk alınabilir . Yaşam Koçluğu Eğitimleri yeni sorumluluklara hazır hale getirebilmek için çok önemli bir aşamadır. Kendini yönetmek. performans hedeflerini netleştirmek ve onlara yönelik çalışamalar yapmak için koçluk çabaları yeterli olacaktır.
İş tatmini ve motivasyonunu yükseltmek için de yaşam koçluğu çok etkilidir. Koçluk, kendisine koçluk yapılan kişi ya da kurumun kendisine yararlı bir hale gelmesine neden olur. Koçluk sadece hedef ya da planlarla ilgili değildir. Üç aylık dönemler itibariyle ya da yıllık olarak yapılan hedef saptama ve performans değerlendirmelerinin tersine, koçluk süreklidir ve ihtiyaç ya da fırsat ortaya çıktığında yapılır.

Yaşam Koçluğu Eğitimleri


Bazen, koçluk toplantılarını özel durumlara göre planlarsınız. Ama koçluk daha çok, size doğrudan bağlı çalışanlarla ya da öğrencilerinizle etkileşimlerinizde yüz yüze, telefon ya da e-posta yoluyla, gayri resmi olarak da yapılabilir. İyi bir koç olmak için yapabileceğiniz başka bir şey de, koçluğun gerçekleştiği psikolojik ortama özen göstermektir.
Öğrenmeye uygun bir ortam yaratıldığında koçluk çalışmaları genelde ilerletici olmalıdır. Bizde bu kapsamda ilerlemenizi sağlayacak online olarak hazırlanmış bu eğitimimiz sayesinde size yaşam koçu olma fırsatı sunuyoruz. Bulunduğunuz her yerden bu eğitime katılabilirsiniz. Üstelik eğitimi tamamladıktan sonra sizlere uluslararası geçerliliği bulunan sertifikalar verilecektir. Size verilecek olan sertifikaları ister yurt içinde isterseniz de yurt dışında kullanabilirsiniz.
Yaşam Koçluğu Eğitimleri

Yaşam Koçluğu Uzaktan Eğitim

Bugün size yaşam koçluğunu neden uzaktan eğitim şeklinde almanın avantajlı olduğunu ve Yaşam koçluğu uzaktan eğitim kavramını, koçluk içerisinde anlattığımız tutum ve davranışlar üzerinden anlatmak istiyoruz.
Yönlendirici yaşam koçluğu yaklaşımında tanı  koçluk için önemli bir alternatiftir. Bu yöntemi kullanan koçlar uzun ve pahalı bir tanı koyma evresine zaman harcamazlar. İşte yaşam koçluğu temelinde bir optimizasyon ve zamanı iyi yönetme yatmaktadır. Biz aynı yaklaşımın yaşam koçluğu eğitimleri için de önemli olduğunu düşünüyoruz.
Yaşam Koçluğu Uzaktan EğitimEtkili yaşam koçları insanları bir gölge gibi izleyerek iş üzerinde onların belli hareketlerine tanık oldukları zaman onları farklı davranış şekillerine yönlendirirler. Bunu ise hissettirmeden uzaktan yapmalarıyla ünlüdürler. Koçlar hemen müdahale yerine sorgularla yönlendirmeyi tercih ederler. İşte bu nedenle koçluk yaklaşımına çok uygun bir eğitim modeli oluşturmaya karar verdik. Yaşam koçluğunu uzaktan eğitimlerle sizlere sunmak ve paylaşmak istedik.
Tabi yukarıdaki bahsettiğimiz yaklaşımda bazı eleştirmenler bu fazlaca dolaysız yaklaşımın, kötü davranışların kökeninde derin psikolojik problemler yatması olasılığını görmezden gelmek gibi bir kusuru bulunduğunu söylüyorlar. İşte bu noktada örgün eğitimlerden farklı olarak bu yaklaşımında eksikliklerinin olabileceğini söylemek mümkün. Bunu ortadan kaldırmak adına ekibimizle yaklaşık 250 farklı akademik kaynakla bu soruların çözümlerine odaklandık ve harika bir eğitim ortaya çıkardık.

Laf Kalabalığının Olmadığı Bir Yaşam Koçluğu Eğitimi

Biz aslında bu eğitimde tutumların değil aslında sonrasında davranışların üzerinden hareketle bir şeyler yapmaya odaklandık. Kişisel tutumun değil de davranışların üzerinde durmamızın nedeni şu; Davranışlar büyük bir kesinlikle belgelenebilir, ama tutumlar belgelenemez. Ayrıca, davranışlar dışsaldır ve o kişinin kimlik duygusundan bağımsızdır. Bu nedenle kötü davranışları hatalı bulduğunu söylemek, kişiliğe yönelik bir saldırı niteliği taşımaz.
Biz tüm bunları bir paylaşım olarak değerlendiriyoruz. Hatta bir hediye… Tabiki çoğu zaman tartışmaları açarken davranışlara bağlı kalmak ve söze bir iltifatla başlamak doğru olur. Bu sayede karşınızdaki kişinin egosu zedelenmiş olmaz. Davranışı ve yarattığı etkiyi tarif ederken gerçekçi, açık sözlü ve karşınızdakine destek verici bir tavrı benimseyin. Dürtüleri tartışmanın içine sokmayın, aksi halde karşınızdaki kişiliğine yönelik bir saldırıya uğramış gibi düşünebilir.
İşte bu yöntemi ve düşünceleri ele alarak bir yaşam koçluğu eğitimi ele aldık aslında ve bunu size tutumlarımızla değil davranışlarımız gibi belgelenebilir bir şekilde gerçekleştirdik. Vaktiniz kıymetli! Zaman bizim en büyük hazinemiz. İşte size bir iltifatla geliyoruz ama şunu da unutmuyoruz bizim amacımız gelişmeniz. Örgün eğitimlerdeki lüzumsuz sohbet ve laf kalabalıklarına bu yüzden son vermek istedik. Bu eğitimde sadece Yaşam Koçluğu var, gerçek bir eğitim var.

Yaşam Koçluğu Uzaktan Eğitimi Sadece Eğitim İçerir…

Online olarak hazırlanmış bu eğitimimiz sayesinde bulunduğunuz her yerden bu eğitime katılabilirsiniz. Üstelik eğitimi tamamladıktan sonra sizlere uluslararası geçerliliği bulunan sertifikalar verilecektir. Size verilecek olan sertifikaları ister yurt içinde isterseniz de yurt dışında kullanabilirsiniz.

Size verilecek olan sertifikaların üzerinde online eğitim aldığınıza dair herhangi bir yazı ya da görsel bulunmamaktadır. Kayıt işlemleri sırasında sizden herhangi bir belge istenmemektedir. Eğitimlerimiz çeşitli videolar, görseller ve quizlerle zenginleştirilmiş içeriğe sahiptir.
Sertifika ve eğitim hakkında bilgi almak ya da eğitimi satın almak için aşağıdaki linke tıklayınız. Sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

Yaşam Koçluğu Eğitimi