fbpx

Duygusal Zeka Özellikleri Nelerdir?

Duygusal Zeka Özellikleri Nelerdir? Duygusal zeka özellikleri; duygusal zekanın nitelikleridir.
İnceleyin >> DUYGUSAL ZEKA EĞİTİMİ
Duygusal zekanın özellikleri; 
Kendini tanıma; duygusal zekası yüksek olan insanlar, duygu ve düşüncelerinin, tercihlerinin, eğilimlerinin, zayıf ve güçlü yönlerinin farkındadırlar. Yeteneklerinin ve ona sağladığı donanımı bilirler. Bunlara dayanarak kararlar alırlar, kendine hedefler seçerler ve hedeflerine ulaşmak için çaba gösterirler.
Duygularını kontrol edebilme; duygusal zekası yüksek olan insanlar anlık başarılardan ve hazlardan uzak durmayı bilir. Sonradan pişman olacakları duygu patlamalarına kapılmazlar ve gereksiz atılganlıklar yapmazlar. Karamsar ya da endişeli duygulara kapılmazlar, bunların kendisini yapmayı planladığı işlerden uzaklaştırmasına izin vermezler. Bunları yatıştırmak ve özümsemek için bir yol bulup, düşüncelerini ve eylemlerini belirli bir hedefe odaklayabilirler.
Kendiliğinden güdülenme; duygusal zekası yüksek olan insanlar kendi hedeflerini kendiler belirler, başkalarının zorlaması olmaksızın, bunları gerçekleştirmek için tüm çaba ve yeteneklerini ortaya koyup, hedefine kilitlenerek, bundan heyecan ve zevk duyarlar. Hedeflerin peşinden giderken geçici hazlarını erteleyebilirler. Herhangi bir çalışmayı yürütürken, heyecanını başarıyı artıracak şekilde kullanabilirler. Başarısızlığa uğradığında umut ve iyimserliğini koruyup yeniden deneyebilirler.
Başkalarının duygularını paylaşma; duygusal zekası yüksek olan insanlar diğerlerinin hissettiklerine karşı duyarlıdırlar. Kendini onların yerine koyarak karşı tarafın duygularını kavrayıp uyumlu bireysel ilişkiler geliştirebilirler.
Toplumsal etkinlik; duygusal zekası yüksek insanlar kişiler arası çatışmaları en iyi şekilde çözerler. Bir ilişkinin ve grubu gözlemleyerek dile getirilmemiş duyguları ifade edebilirler. Bir grubun organizasyonunda liderlik nitelikleri sergileyebilirler.
Duygusal zekanın kalıtsal özellikleri ise, çocukluk deneyimleri ve öğrenme sonucu oluşur. Bir başka deyişle, duygusal zekayla ilgili becerilerin çoğu öğrenme ve alıştırmalarla geliştirilebilir.
Biz duygusal zeka kavramını en ince ayrıntısına kadar araştırdık ve bunun sonucunda kapsamlı bir online eğitim programı hazırladık.
Hazırladığımız bu eğitim programı ile birlikte bir de uluslararası geçerliliği olan bir sertifikaya sahip olma fırsatı sunduk.
Hazırladığımız eğitim programını detaylı bir şekilde incelemek ister misiniz?
HEMEN AŞAĞIDAKİ LİNKİ TIKLAYARAK BİLGİ ALABİLİRSİNİZ…

DUYGUSAL ZEKA EĞİTİMİ