fbpx

Duygusal Zeka Düşüklüğünün Belirtileri

Duygusal Zeka Düşüklüğünün BelirtileriDuygusal zeka düşüklüğü; duygusal zekanın etkin bir şekilde kullanılamamasıdır.
İnceleyin >> DUYGUSAL ZEKA EĞİTİMİ
Duygusal zeka, duyguları değerlendirme ve anlama yeteneğinidir. Duygusal zeka başkalarıyla kurulan sosyal ilişkide oldukça önemli bir yere sahiptir.
Sağlıklı ilişkiler kurmak ve bu ilişkileri sürdürebilmek yüksek duygusal zekaya sahip olmayı gerektirir. Bireylerin duygusal zekaları düşük ise bu durum sosyal ilişkilerine, aile, iş ve eşleri ile olan ilişkilerine olumsuz olarak yansıyabilir. 
Duygusal zeka düşüklüğünün belirtileri; 
Her ortamda tartışma; kişinin çoğu zaman  ailesinin, akrabalarının, arkadaşlarının ve hatta yabancıların yanında eşiyle, arkadaşıyla tartışmaktan ve onları rencide edici tutum sergilemekten çekinmezler.
Başkalarının ne hissettiğini anlamama; düşük duygusal zekaya sahip insanlar genelde diğer insanların duygularından habersizdirler. Onlardan diğer insanların ne hissettiklerini anlamalarını beklemek imkansızdır.
Diğer insanların aşırı hassas olduklarını düşünme; duygusal zekası düşük olan insanlar çoğu zaman, uygun olmayan ortamlarda gereksiz şakalar yapabilirler. Bu tutumları eleştirilince de insanların gereğinden fazla duygusal olduklarını ve durumu abarttıklarını söyleyebilirler.
Başka bakış açılarına kapalı olma; düşük duygusal zekaya sahip bireyler çoğunlukla başkalarının ne düşündüklerine ve fikirlerine önem vermezler. Farklı bakış açılarını küçümserler.
Duygu yüklü durumlarda başa çıkma yetersizliği; duygusal zekası düşük olan insanlar ister kendilerine ister başkalarına ait olsun, yoğun duygular yaşamaktan kaçarlar. Gerçek duygularını başkalarından gizlemeyi tercih ederler. Çoğu zamanda duygusal yoğunluğa neden olan olayı küçümsemeyi yada alay etmeyi tercih ederler.
Bunların yanı sıra duygusal zekası düşük olan insanlar, ani duygu patlaması yaşayabilirler, arkadaşlıklarını devam ettirmekte zorluk çekebilirler, başkalarını kolaylıkla suçlayabilirler ve empati eksiklikleri vardır.
Biz duygusal zeka kavramını en ince ayrıntısına kadar araştırdık ve bunun sonucunda kapsamlı bir online eğitim programı hazırladık.
Hazırladığımız eğitim programını detaylı bir şekilde incelemek ister misiniz?
HEMEN AŞAĞIDAKİ LİNKİ TIKLAYARAK BİLGİ ALABİLİRSİNİZ…

DUYGUSAL ZEKA EĞİTİMİ