fbpx

Başarılı Olmak İçin Nasıl Motive Olunur?

Başarılı Olmak İçin Nasıl Motive Olunur ? Kaç kere hevesle kilo vermeye, vücut yapmaya veya egzersiz yapmaya başladınız? Yoksa kısa bir süre sonra vazgeçip yabancı bir dil mi öğrenmeye başladınız?
Motivasyon eksikliği yüzünden farklı bir şeyler yapmak, belirli bir konuyu incelemek veya belirli bir projeye başlamak için kaç defa adım attınız, ancak yapamıyorsunuz. Bazen, yeni bir projeye başladığınızda heyecanlı oluyorsunuz, bir süre sonra heyecanınızı kaybettiğinizden veya yeterli motivasyonunuz olmadığı için projeyi durduruyorsunuz. Bu genellikle sık sık olur.

Motivasyon Nedir ve Neden Buna İhtiyacımız Var?

Motivasyon itici bir güçtür. Bir şeyi gerçekleştirmek için bir itici güce ihtiyacın var, aksi takdirde hiçbir şey olmaz. Bir olay, sizi harekete geçirecek kadar güçlü değildir. Bir dilek zayıf bir arzudur ve amaçları ve hedefleri gerçekleştirmek için sizi yalnızca güçlü bir arzu ileri götürebilir.
Motivasyonu sağlamak için, tam olarak ne istediğinizi bilmeniz gerekir. Hedefiniz net ve keskin olmalıdır. Amacınızın sıklıkla gerçekleşebileceği fikrinin kabul edilmesi motivasyonunuzu artıracak ve bunu gerçekleştirme arzunuzu güçlendirecektir.
Yapabileceğinize inanmanız veya elde etmek istediğiniz şeyin önemini hatırlamanız motivasyonunuzu artıracak, arzunuzu güçlendirecek ve hedeflerinizi gerçekleştirmek için ne gerekiyorsa yapmaya hazır olacaksınız.
Kısa vadeli hedeflerde motivasyonu sağlamak daha kolaydır. Uzun vadeli hedefler söz konusu olduğunda ise motivasyonu uzun süre sürdürmek her zaman mümkün değildir. Bu yüzden, küçük hedeflerle başlayın ve motive olup deneyim kazandıktan sonra daha büyük hedeflere geçin.
Belirli bir nesneyi elde etmek  ya da belirli bir hedefi gerçekleştirmek isterseniz, ancak harekete geçecek kadar kendinizi motive hissetmiyorsanız, bu arzu ya da hedefin yeterince önemli olmadığı anlamına gelir. Harekete geçmek ve amacınız doğrultusunda bir şeyler yapmak için motive olmak için güçlü bir arzunuz olmalıdır.
Motivasyon günümüzde popüler bir terim haline geldi. Motivasyon eğitmenleri ve konuşmacıları, motivasyona dayalı kitaplar, eğitimler ve makaleler mevcuttur. Sitemizde bununla ilgili eğitimi de inceleyebilirsiniz:

Profesyonel Motivasyon Yönetimi Uzmanlığı Eğitimi

 
Motivasyonun duygularla ve hayal gücüyle çok ilgisi vardır, bu da motivasyonunuzu artırmak istiyorsanız, duygularınız ve hayal gücünüz üzerinde çalışmanız gerektiğini ifade ediyor.
Peki, Nasıl Motive Olunur? İşte size bu konuda yardımcı olabilecek birkaç ipucu.
 

Motivasyonunuzu Artırma İpuçları:

  1. Arzularınızı düşünün ve analiz edin, gerçekten onu elde etmek isteyip istemediğinizi ve çabaya ve zamana değer olup olmadığını sorgulayın.
  2. Hedeflerinizi çok net yapın. Yazmak işinizi kolaylaştırabilir.
  3. Sık sık hedef ya da arzularınız hakkında düşünün.
  4. Hedeflerinizi görselleştirin ve zihninizde yer alan şüpheleri unutmaya çalışın.
  5. Hedefiniz konusunda kitap ve makale okuyun.
  6. Başarıya ulaşmış insanların biyografisini okuyun. Bu onları taklit etmek için size ilham kaynağı olacaktır. Hedefinizle ilgili kitap, makale, dergi, video vb. konuda size yardımcı olacak araçları inceleyin.
  7. Hedefinize ulaşarak elde edeceğiniz faydalar hakkında sıklıkla düşünün. Bu arzunuzu ve motivasyonunuzu artıracaktır.
  8. Hedeflerinize ulaştıktan sonra hayatınızın nasıl olacağını gözünüzde canlandırın. Hedefinize ulaştıktan sonra nasıl hissedeceğinizi düşünün.
  9. “Amacıma ulaşmak için arzum ve gücüm var” gibi olumlu cümleleri sürekli tekrarlayın. Bu cümleyi inançla tekrarlayın.
  10. Şu anda hedefinize doğru küçük adımlar atmaya başlayın. Doğru fırsatı ve zamanı beklemeyin.

“Motivasyon sizi hayatınızın her alanında başarıya ve sadece başarıya götüren güçlü bir motordur.”