fbpx

360 Derece Geri Bildirim Sistemi Yararları ve Zararları Hakkında Bilinmeyenler

360 Derece Geri Bildirim Sistemi Yararları ve Zararları Hakkında Bilinmeyenler360 derece geri bildirim sistemi yararları ve zararları; 360 derece geri bildirim sistemlerinin sağladığı faydalar ve zararlardır.
İnceleyin >> 360 DERECE GERİ BİLDİRİM SİSTEMİ EĞİTİMİ
360 derece geri bildirim sisteminin yararları; 360 derece geri bildirim sisteminin sonuçları genellikle geleneksel olan en iyi ve en kötü değerlendirmelere göre daha değerli görülür. Bunun nedeni sistemin sonuçların bir tanesi yerine birçok nokta üzerine dayanmasıdır. Çünkü geleneksel performans değerlendirmeleri değerlendiricinin çalışana karşı beslediği kişisel duygular dahilinde önyargılı olabilir.
Eğer bir çalışan ve onun yöneticisi kişisel olarak iyi geçinemiyorsa; yönetici korkunç değerlendirmelerde bulunabilir ama yöneticinin negatif görüşleri onunla aynı makama sahip yöneticilerden, müşterilerden ve benzeri kişilerden gelen görüşlerde aykırı değer olarak gözükebilir.
360 derece geri bildirim sistemi, birçok insanın düşüncelerini tartarak değerlendirme sürecini demokratikleştirmeyi amaçlar. Eğer bir çalışan iş arkadaşları tarafından dışlanıyor fakat müşteriler tarafından çok seviliyorsa bu insan kaynaklarının gelişimin en çok nerede ihtiyaç duyulduğunu görmesini sağlar.
360 derece geri bildirim sisteminin zararları; 360 derece geri bildirim sistemi ciddi bir zaman gerektireceğinden zaman kaybı çok olabilir. Veri toplama sürecini basitleştirmek  yerine yazılım ve elektronik veri toplama kullanımı gibi harcamaları minimize edecek birkaç yol vardır.
Geri bildirimin anonim olmasından dolayı ortaya çıkabilecek başka bir problem de çalışanların eleştirileri doğrulamak veya ek geri bildirim istemek için herhangi yola sahip olmamasıdır. Bu nedenle koçlara sahip olmak oldukça önemlidir. Bunun için insan kaynakları çalışanı veya çoğunlukla yöneticiler  çalışanların geri bildirime dayalı bir eylem planı geliştirmesinde ve geri bildirimi yorumlamalarına yardımcı olmak için eğitim almış olmalılar.
Bazı çalışanlar eğer iş arkadaşlarının veya şeflerinin ve yöneticilerinin arkasındaki diğer insanların onların zam alıp almayacağına karar verdiklerini düşünüyorlarsa çok savunmacı olabilirler. İşte bu durumda çalışanların 360 derece geri bildirim sisteminin terfi ve zam aşamalarında etkili olan onlarca faktörden biri olduğunu anlamaları çok yardımcı olacaktır.
Biz 360 geri bildirim sistemi kavramını en ince ayrıntısına kadar araştırdık ve bunun sonucunda kapsamlı bir online eğitim programı hazırladık.
Hazırladığımız bu eğitim programı ile birlikte bir de uluslararası geçerliliği olan bir sertifikaya sahip olma fırsatı sunduk.
Hazırladığımız bu eğitim programını detaylı bir şekilde incelemek ister misiniz?
HEMEN AŞAĞIDAKİ LİNKİ TIKLAYARAK BİLGİ ALABİLİRSİNİZ…

360 DERECE GERİ BİLDİRİM SİSTEMİ EĞİTİMİ