EFT Yöntemi

EFT YöntemiEFT Yöntemi terapiler içinde çok sık kullanılan bir terapidir. Türkçe çevirisi Duygusal Özgürleşme Tekniği olarak bilinen EFT Yöntemi bugün hemen hemen herkes  tarafından kullanılmakta ve uzman ve doktorlar tarafından tercih edilmektedir. EFT ellerin akupunktur noktalarına dokunmasıyla uygulandığından dolayı, kısaca söylesek iğnesiz akupunktur olarak tanımlanmaktadır.

EFT Yöntemi bedenin uç noktalarına elle vurularak vücudun enerji sistemini dengelemek amacı ile kullanılmaktadır.

EFT Yöntemi eski zamanlardan bu yana ve Çin, Shaolin ve Taoist manastırlarına kadar uzanan bir tarihe sahiptir. EFT Yöntemi günümüzde kullanılan haline ulaşmasında büyük öneme sahip olan Amerikalı Doktor ve Psikolog Roger Callahan tarafından geliştirilip uygulanabilir hale getirilmiştir.

EFT Yöntemi en çok uygulama alanına dahil olan psikolojik kaygılar, korkular, fobiler, travmalar, ağrılar, kızgınlık, suçluluk, pişmanlık gibi duygusal bozukluklardan günlük hayata yani iş hayatına burada kariyer, sağlık ve ilişkilerin iyileştirilmesine varan oldukça geniş bir yelpazede uygulama alanı mevcuttur.

EFT Yöntemi bilimine göre bedenimiz sinirlerden oluşmuş bir elektrik sistemi olduğu şeklinde değerlendirilmektedir. Yaşam enerjisi, bedenimizdeki enerji sistemi aracılığı ile dolaşmakta ve hücrelerdeki enerji sistemi bu kanal yolları ile beslenmektedir. Eğer sistemdeki enerji akışı durursa veya tıkanırsa, bu meridyenlere bağlı organlarda da etkisini hızlı bir şekilde gösterir. Yaşadığımız travmalar, korkular, suçluluk, kin ve nefret, kırgınlık, sinirli olmak gibi duygular, meridyenlerde tıkanıklığa neden olabilmekte ve bu da vücudumuza negatif etki etmektedir. Bu duygular ve travmatik korkular, anılar bedenin enerji kanallarında saklandıkça ve zamanla da vücutta rahatsızlıklar ve psikolojik acı olarak kendisini göstermektedir.

Sonuca bakacak olursak, EFT tekniğinin temel amacı ister duygusal isterse de fiziksel olsun birçok hastalığın altında yatan enerji sistemindeki tıkanmalardan oluşur ve EFT Yöntemi ile yapılan seanslarda asıl amaç bu rahatsızlıkları ortadan kalktıktan sonra kişi ister duygusal ister fiziksel rahatsızlıklarından arınmış olsun.  EFT Yöntemi teknikleri ile ilgili daha detaylı bilgi, beceri, teknik ve uygulamalara buradan ulaşabilirsiniz: EFT Eğitimi